vizita, V

15
PROIECT DE LECŢIE Şcoala: Şcoala de arte şi meserii Păuneşti Propunător: prof.Străuneanu Andreea Disciplina: Limba şi literatura română Clasa: a V-a Subiectul lecţiei: Elementele narative ale textului. Text suport: „Vizită” de Ion Luca Caragiale Tipul lecţiei: transmitere de noi cunoştinţe DEMERSUL DIDACTIC 1.MOTIVAŢIA: este o lecţie valoroasă din perspectiva metodelor activ – participative, în sprijinul dezvoltării interesului pentru lectură şi a gustului estetic; lecţia se sprijină pe priceperile şi deprinderile deja formate în decodarea mesajului artistic şi urmăreşte, în principal, perfecţionarea continuă a capacităţii de comunicare prin valorificarea noţiunilor însuşite şi de investigare a unui text literar. 2. COMPETENŢE GENERALE Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare; Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3.COMPETENŢE SPECIFICE: 1.1 identificarea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii sensului global al acestuia 2.1 înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral 3.1 identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text 4.1 redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan 4.OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

description

Vizita

Transcript of vizita, V

Page 1: vizita, V

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala: Şcoala de arte şi meserii PăuneştiPropunător: prof.Străuneanu AndreeaDisciplina: Limba şi literatura românăClasa: a V-aSubiectul lecţiei: Elementele narative ale textului.Text suport: „Vizită” de Ion Luca CaragialeTipul lecţiei: transmitere de noi cunoştinţe

DEMERSUL DIDACTIC

1.MOTIVAŢIA: este o lecţie valoroasă din perspectiva metodelor activ – participative, în sprijinul dezvoltării interesului pentru lectură şi a gustului estetic; lecţia se sprijină pe priceperile şi deprinderile deja formate în decodarea mesajului artistic şi urmăreşte, în principal, perfecţionarea continuă a capacităţii de comunicare prin valorificarea noţiunilor însuşite şi de investigare a unui text literar.

2. COMPETENŢE GENERALE

Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare; Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje

orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată

3.COMPETENŢE SPECIFICE:1.1 identificarea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii sensului global al acestuia2.1 înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral3.1 identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text4.1 redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan

4.OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.1 să se realizeze înlănţuirea corectă a ideilor într-un mesaj oral;1.2 să se sesizeze sensul unităţilor lexicale noi în funcţie de context;3.1 să facă dovada lecturii textului literar, demonstrând înţelegerea lui; 3.2 să deosebească elementele de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;4.2 să utilizeze un lexic diversificat, recurgând la categoriile semantice studiate şi la

mijloacele de îmbogăţire a vocabularului.

5.OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1 – să stabilească înlănţuirea temporală a evenimentelor;O2 – să formuleze ideile principale ale textului.;O2 – să explice secvenţe ale textului, prin selectarea unor proverbe potrivite;O3 – să înţeleagă mesajul operei,O4 – să selecteze din text elementele specifice naraţiunii, alcătuind scheletul de recenzie

Page 2: vizita, V

6.CONDIŢII PREALABILE:- clasă la nivel bun;- elevii posedă capacitatea de a aborda un text litarar;- elevii vor lucra pe grupe compacte şi vor expune rezultatele produselor lor.

7.EVALUAREA: - elevii completează fişele de muncă în grup (jocul Scherlock Holmes).

8 .RESURSELE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUIA. Resurse materiale: Limba şi literatura română – manual clasa a

V-a; fişe de lucru;B. Resurse de timp: - timpul de desfăşurare: 50 de minute

9.METODE ŞI PROCEDEE: conversaţi, scheletul de recenzie, reflecţia, gândirea activă, activitatea pe grupe, metoda calendar (povestirea în lanţ), explozia stelară.

SCENARIU DIDACTIC

Cadrul de învăţare

Timp de lucru

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi procedee

1.Moment organizatoric

1’ - organizarea clasei şi asigurarea climatului necesar bunei desfăşurări a lecţiei;

Elevii se pregătesc pentru lecţie Conversaţia

2. Captarea atenţiei

3.Enunţarea obiectivelor

5’

1’

Plecând de la ideea jocului didactic „E bine, e rau”, elevii vor prezenta situaţii in care e bine sa faci anumite lucruri şi e rău

să faci alte lucruri.Profesorul va iniţia jocul cu afirmaţia

„Venind la şcoală, am ajutat un copil să traverseze. E bine?”

Se va finaliza cu o întrebare cu privire la comportamentul lui Ionel, precizându-se

dacă a făcut bine sau rău.

Profesorul îi anunţă pe elevi că vor continua să fie în compania lui Ionel, încercând să pătrundă tainele textului artistic „Vizită” de Ion Luca Caragiale.

Elevii răspund la întrebări şi dau exemple.

Reflecţia(gândirea critică)

Conversaţia

Page 3: vizita, V

4.Desfăşurarea lecţiei 10’

15’

5’

Explozia stelară

Pentru a detalia elementele narative, elevilor li se solicită să alcătuiască mai multe întrebări pornind de la alte câteva (sunt implicaţi în activitatea Explozia stelară).

Cu ajutorul elevilor, profesorul va stabili etapele acţiunii.Prin citirea operei ,se vor stabili ideile principale.

1. De Sfântul Ion, povestitorul vine în vizită la familia Popescu, aducând o minge fiului lor.2. Madam Popescu vorbeşte despre importanţa educaţiei.3. Ionel o deranjează pe slujnică, riscând să răstoarne spirtiera. 4. În preajma invitatului, copilul face zgomot cu trâmbiţa şi toba.5. Ionel ia sabia atacând şi o loveşte pe Madam Popescu în obraz.6. Jucându-se cu mingea, băiatul răstoarnă cafeaua pe pantalonii musafirului.7. Băieţelul fumează în faţa mamei şi i se face rău. 8. Copilul îşi revine şi povestitorul pleacă.9. Acasă, povestitorul descoperă că avea dulceaţă în şoşoni.

După stabilirea ideilor principale ale operei, implicând creativitatea copiilor, se propune jocul Scherlock Holmes, prin care elevii vor avea de selectat, din seria propusă, câteva dintre proverbele româneşti , ce se potrivesc textului. Elevii sunt organizaţi în echipe, fiecare echipă având seria sa de proverbe.

Elevii trec pe rând la tablă şi formulează întrebări pe baza textului la care vor trebui să şi răspundă.

Elevii citestc şi îşi notează în caiete ideile principale ale operei.

Explozia stelară

Conversaţia

Metoda calendar(poves-tirea în lanţ)

Scherlock Holmes

Page 4: vizita, V

Echipa I Meseria-i brăţară de aur. Munca îl înnobilează pe om. Ce poţi face singur, nu aştepta de la

alţii. Pomul când e mic se îndreaptă

Echipa a II-a Speranţa moare ultima. Dă-mi, Doamne, puterea tânărului şi

mintea bătrânului. Aşchia nu sare departe de trunchi. Cine râde la urmă, râde mai bine.Echipa a III-a Când pisica nu-i acasă, joacă şoarecii

pe masă. Cine sapă groapă altuia, cade singur în

ea. Omul needucat este ca un corp fără

suflet. Ce iese din pisică, şoareci mănâncă.Echipa a IV-a

Fă-ţi iarna car şi vara sanie. Respectă-ţi copilul ca să fii

respectat la bătrâneţe Sângele apă nu se face A umblat după răgaz

Şi a dat peste necazEchipa a V-a

Bine faci, bine găseşti. Nu-ţi băga nasul unde nu-ţi

fierbe oala Nicovala buna nu se teme de

baros. Cel ce nu se întoarce din drum

ajunge departe.

Elevii vor alege proverbul cel mai potrivit textului studiat.

Pomul când e mic se îndreaptă

Aşchia nu sare departe de trunchi.

Omul needucat este ca un corp fără suflet

Sângele apă nu se face

Nu-ţi băga nasul unde nu-ţi fierbe oala

Activitatea pe grupe

Evaluarea8’

Schelet de recenzie

Se solicită elevilor să completeze un Schelet de recenzie, verificându-se astfel dobândirea cunoştinţelor. Lor li se cere:

• Să exprime într-o propoziţie sau frază despre ce este vorba în textul citit, să prezinte, pe scurt, subiectul acestuia.

• Să aleagă o expresie semnificativă (sintagmă pentru conţinutul textului).

• Să descrie “culoarea sentimentală” a textului.

Elevii vor completa fişele de lucru.Individual

Page 5: vizita, V

• Să găsească un simbol (grafic) pentru textul în cauză.

• Să completeze propoziţia: “Cel mai bun / mai interesant lucru din acest text este...”

Transferul 5’ Ca temă, li se cere elevilor să realizeze un rezumat al textului după planul de idei realizat în clasă.

Debriefing (analiza activităţii, experienţele dobândite şi aplicabilitatea lor)

Elevii îşi notează tema şi ascultă indicaţiile profesorului.Fiecare elev va desena câte o frunză pe ramurile copacului dacă i-a plăcut lecţia şi la rădăcină daca nu i-a plăcut.

Frontal

Page 6: vizita, V

Echipa I

Meseria-i brăţară de aur. Munca îl înnobilează pe om. Ce poţi face singur, nu aştepta de la alţii. Pomul când e mic se îndreaptă

Alege din grupa de proverbe de mai sus, cel care se potriveşte mai bine textului „Vizită” de Ion Luca Caragiale.Motivează-ţi opţiunea.

Page 7: vizita, V

Echipa a II-a

Speranţa moare ultima. Dă-mi, Doamne, puterea tânărului şi mintea bătrânului. Aşchia nu sare departe de trunchi. Cine râde la urmă, râde mai bine.

Alege din grupa de proverbe de mai sus, cel care se potriveşte mai bine textului „Vizită” de Ion Luca Caragiale.Motivează-ţi opţiunea.

Echipa a III-a

Page 8: vizita, V

Când pisica nu-i acasă, joacă şoarecii pe masă. Cine sapă groapă altuia, cade singur în ea. Omul needucat este ca un corp fără suflet. Ce iese din pisică, şoareci mănâncă

Alege din grupa de proverbe de mai sus, cel care se potriveşte mai bine textului „Vizită” de Ion Luca Caragiale.Motivează-ţi opţiunea.

Echipa a IV-a Fă-ţi iarna car şi vara sanie. Respectă-ţi copilul ca să fii respectat la bătrâneţe Sângele apă nu se face

Page 9: vizita, V

Alege din grupa de proverbe de mai sus, cel care se potriveşte mai bine textului „Vizită” de Ion Luca Caragiale.Motivează-ţi opţiunea

Echipa a V-a Bine faci, bine găseşti. Nu-ţi băga nasul unde nu-ţi fierbe oala

Nicovala buna nu se teme de baros.

Page 10: vizita, V

Alege din grupa de proverbe de mai sus, cel care se potriveşte mai bine textului „Vizită” de Ion Luca Caragiale.Motivează-ţi opţiunea

Fişă de evaluare

3p 1 Prezintă pe scurt subiectul operei „VIZITĂ”.______________________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 11: vizita, V

1p 2Alege o expresie semnificativă pentru conţinutul textului._______________________________________________________________________________________________________________________________________________1,5p 3. Alege o “culoarea sentimentală” a textului.Motivează-ţi alegerea________________________________________________________________________________________________________________________________________________1,5p 4.Găseşte un simbol (grafic) pentru textul în cauză.

________________________________________________________________________2p 5. .Completează propoziţia: “Cel mai bun / mai interesant lucru din acest text este.........................................________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________

Se acordă 1p din oficiu

Page 12: vizita, V