ViolentA

12
Proiect de Lectie UNITATEA DE INVATAMANT: Liceul Teoretic Colegiul National“Ana Aslan”, Timisoara PROPUNATOR: Daniela Popuţe DATA: CLASA: a X – a ARIA CURRICULARA: Consiliere şi orientare DISCIPLINA: Consiliere TEMA LECTIEI: Tipuri de violenţă TIPUL LECTIEI: formare de priceperi şi deprinderi ; OBIECTIVE DE REFERINŢĂ (COMPETENŢE SPECIFICE): Analizarea unor fenomene cu consecinte negative asupra vietii tinerilor si a stilului de viata sanatos; Obiective operaţionale: 01- Să identifice diferite tipuri de violenţă; 02- Să identifice urmările formelor de manifestare a violenţei în viaţa lor; 03- Să identifice posibile cauze ce pot conduce la manifestări violente; STRATEGIA DIDACTICA:Metode didactice: conversatia, observaţia nu este, exerciţiul didactic, Munca pe grupe nu este metodă, turul galeriei, expunere didactică Mijloace didactice: catalogul, coli, markere, prezentare PPT, imagini , calculator, fişe de lucru- fişe informative , tablă, cretă, BIBLIOGRAFIE:

description

--------

Transcript of ViolentA

Proiect de Lectie

UNITATEA DE INVATAMANT: Liceul Teoretic Colegiul NationalAna Aslan, Timisoara

PROPUNATOR: Daniela PopueDATA: CLASA: a X a ARIA CURRICULARA: Consiliere i orientareDISCIPLINA: Consiliere TEMA LECTIEI: Tipuri de violenTIPUL LECTIEI: formare de priceperi i deprinderi ;OBIECTIVE DE REFERIN (COMPETENE SPECIFICE):Analizarea unor fenomene cu consecinte negative asupra vietii tinerilor si a stilului de viata sanatos;

Obiective operaionale:

01- S identifice diferite tipuri de violen;02- S identifice urmrile formelor de manifestare a violenei n viaa lor;03- S identifice posibile cauze ce pot conduce la manifestri violente;STRATEGIA DIDACTICA:Metode didactice: conversatia, observaia nu este, exerciiul didactic, Munca pe grupe nu este metod, turul galeriei, expunere didacticMijloace didactice: catalogul, coli, markere, prezentare PPT, imagini , calculator, fie de lucru- fie informative , tabl, cret, BIBLIOGRAFIE:

- Violenta. Aspecte psihosociale, Iasi, Editura Polirom, 2003- Pr o g r ame c o l a r e pentru Aria curricular Co n s i l i e r e i o r i e n t a r e CLASELE A IX-A A XII-A 2006;- Secvenele lecieiDozareOb. op.Coninutul lecieiStrategia didacticEVALUARE

MetodeMijloaceForme de organizare

CGI

1.Moment organizatoric

1--se pregtesc materialele necesare;

-se prezint profesorul (Numele meu este Daniela Popue i astzi voi susine ora de consiliere.)

-se verific prezena-conversatia

-conversatiaCatalogulC

2.Captarea ateniei

5

01 Se capteaz atenia elevilor prin prezentarea unor imagini care nfieazsituaii cu diferite forme de violen. Se discut cu elevii pe baza acestora. - conversaiaImagini unde sunt imaginile?trebuie si ele atasate la proiectC

Aprecieri verbale pentru participare, implicare, rezolvarea sarcinilor

3.Anunarea coninutului i a obiectivelor leciei

1

Astzi vom vorbi despre Tipurile de violen. Voi scrie pe tabla titlul noii lecii Tipuri de violen.Anunt i structura leciei.Conversaia Tabla

Creta

C

4.Dirijarea nvrii i prezentarea noului coninut

350102

03 Voi mpri elevii n 4 grupe. Fiecare grup va primi un material pe care l vor discuta n cadrul grupului. (ANEXE) Le voi cere elevilor s scrie pe o coal mare situaii i exemple, iar pe alta sa desenze un poster referitor l- a materialul pe care l-au avut. Vor afia materialele n faa clasei. Voi cere fiecrei grupe s desemneze 2

reprezentani . Ei vor prezenta in faa

clasei ce au realizat. Elevii din bnci vor

fi ateni i vor adresa ntrebari dac vor

avea nelmuriri.Munca pe grupe, nu e metoda didacticTurul galeriei Coli, markereFie de lucru fie informativeGAprecieri verbale pentru participare, implicare, rezolvarea sarcinilor

5.Fixarea cunotinelor503Se va face cu ajutorul unei prezentri power-point, care realizeaz o trecere n revist a cauzelor violenei, a modalitilor de combatere a acestora, i a unor sfaturi de aplanare a conflictelor, dorina de a rezolva n mod amiabil problemele. Observaia nu este aiciExpunere didactic

CalculatorPrezentare PPT

C

6.Asigurarea feed-back-ului2 Le voi cere elevilor s noteze fiecare un slogan pentru respingerea manifestrilor violente n relaiile dintre oameni. Exerciiul

Coli A4MarkereIAprecieri verbale pentru participare, implicare, rezolvarea sarcinilor

7.ncheierea activitii1- Le voi spune urmtorul sfat luat dintr-o poveste popular n situaii limit s v pstrai calmul . Suprarea de seara lsai-o pe dimineaa i cea de dimineaa pe seara.-se ncheie activitatea prin aprecieri i salutul final (La revedere)Conversaia CAprecieri verbale pentru participare, implicare, rezolvarea sarcinilor

Anexe fi de lucru fi informativGrupa1

FORME DE VIOLEN DUP GRADUL DE GRAVITATE

I. FORME UOARE DE VIOLEN: - Ton ridicat

- Tachinare

- Ironie

- Poreclire

- Insult

- njurtur

- Intimidare

- Scuipare

- Instigare la violen

- Deposedarea de obiecte personale

- nsuirea bunului gsit

- Violarea secretului corespondenei

- Lsarea fr ajutor

- Aruncarea cu obiecte fr consecine grave

- Atingere nedorit

- Refuzul de a ndeplini sarcinile

- Indisciplina la ore

Grupa 2

FORME GRAVE DE VIOLEN:

- Hruire

- Abuz de ncredere

- Ameninare

- nelciune

- antaj

- Calomnie

- Seducie

- Lipsirea de libertate a persoanei

- Ultraj

- Ultraj contra bunelor moravuri

- Tulburarea linitii publice

- Plmuire

- mbrncire

- Trntire

- Imobilizare

- Lovire/btaie

- ncierare

- Lupte de grup

- Constituirea unui grup infracional organizat

- Aruncarea cu obiecte cu consecine grave

- Vtmare - corporal corporal grav - corporal din culp - Mutilare

- Deteriorare, distrugere de obiecte

- Distrugere - calificat din culp

- Instigare la discriminare

Grupa 3

FORME ALE AGRESIVITII UMANE

A. Agresivitate Fizic

Privirea fix, dur, amenintoare

Ameninarea indirect sau fi

Lovitul cu picioarele

Aruncarea cu obiecte

mpingerea cu umrul cu scopul de a dezechilibra adversarul

Ciupitul, zgriatul, trasul de pr

Btaia

Rzboiul- form aberant, patologic, atotdistrugtoare

Grupa 4

A. Agresivitate Verbal

Batjocura Jignirea

Cuvinte grosolane

Ironia

Brfa, intriga, calomnia

Ponegrirea cuiva

ntinderea de curse

Refuzul contactului social, al ajutorului, al discuiei

Luarea n rs a celor slabi, neajutorai, nendemnatici