Transmitere de Cunostintecls i Sf. Fecioaraa Maria (1)
Click here to load reader
-
Upload
alexandra-andronache -
Category
Documents
-
view
217 -
download
0
description
Transcript of Transmitere de Cunostintecls i Sf. Fecioaraa Maria (1)
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
Propuntor: STROE VASILICAData: 05.03.2013Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Nr.10 ,,MIHAIL KOICIU-CONSTANAClasa: a I-a ADisciplina: RELIGIE ORTODOX
Unitatea de nvare: Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu Subiectul leciei: SFNTA FECIOAR MARIA- MAICA DOMNULUITipul leciei: comunicare/ nsuire de noi cunotineScopul leciei: dobndirea unor cunotinte despre Maica Domnului, pentru a-I aduce cinstirea cuvenita;Durata: 45 de minute
Obiective operaionale La sfritul leciei, elevii vor fi capabili: O1- s enumere virtui ale Sfintei Fecioare Maria, cunoscnd aspecte din viaa Sa; O2 s numeasc o virtute (calitate) pe care i-ar dori s o dobndeasc; O3- s explice motivul pentru care Sfnta Fecioar Maria este numit Maica Domnului;
O4 s formuleze nvturi necesare unui copil n familie, n biseric i n coal, pornind de la modelul prezentat.Strategia didactic1. Metode i procedee : conversaia, expunerea, explicaia, povestirea, meditaia religioas, observarea dirijat,cntarea religioas, exerciiu de rugciune.2. Mijloace de nvmnt:icoane: Naterea Maicii Domnului, Intrarea n Biseric ,Sf.Prini Ioachim i Ana, plana Bunavestire, fie de lucru.
3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal i activitate individual.
Resurse1. Oficiale : Programa colar pentru disciplina religie, clasa a I-a ; Planificarea calendaristic orientativ; Proiectarea unitii de nvare
2. Bibliografice:
1. Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1982;2. Clugr, Dumitru, Hristos n coal (I), Editura Episcopiei Romanului i Huilor, Roman, 1990;3.Magdan, Leon, Jocuri cretine pentru copii, Editura Mateia, Bucureti, 2006;4.Muha, Camelia, Manual de religie cretin-ortodox, clasa a I-a, Editura Sf. Mina", lai, 2005;5 .Muha, Camelia, Caiet de religie cretin-ortodox, clasa a I-a, Editura Sf. Mina", lai, 2009;6. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea", Alba lulia, 2000;7.***Ghid de proiectare didactica, vol.I, Editura Sf. Mina", lai, 2002.
NrcrtETAPELELECIEIOB.OP.ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVILORMETODE/MIJLOACEFORME DE ORGANIZARE/EVALUARE
1.Moment organizatoric*Salutul.
*Rugciunea.
*Notarea absenelor.
*Salutul.
*Rugciunea.
Exerciiu de rug-ciune
Icoana din clasActivitate frontal
2.Captarea atenieiCaptarea ateniei se va face , rostind o ghicitoare:
Cine te iubete, tii, Cel mai mult pe-aceast lume Cine-i crete pe copii i-i nva cele bune?Copii, dup cum tii, sptmna aceasta este o zi special.-Despre ce zi este vorba?Cui dedicm aceast zi?
Elevii sunt ateni i rspund la ghicitoare: ,, mama,, .,,.....8 Martie- Ziua Mamei,,.ConversaiaCartea :Jocuri cretine pt.copii
Activitate frontalAprecieri verbale
3.Pregtirea aperceptivFiecare dintre noi avem o mam. Astzi vom vorbi despre Mama noastr cereasc, Maica Domnului.Elevii ascult cu atenie.Conversaia
Activitate
frontal
4.Precizarea titlului i a obiectivelor*Se anun titlul leciei: Sfnta Fecioar Maria-Maica Domnului ntr-o form accesibil , obiectivele. Se scrie pe tabl data i titlul leciei.
Elevii scriu data i titlul leciei n caiete.
Conversaia
Activitate
frontal
5.Comunicarea noilor cunotine*Se povestesc aspectele semnificative din viaa Fecioarei Maria: n ara Sfnt triau doi btrni foarte credincioi i buni care nu aveau copii: Ioachim i soia sa, Ana. Ei mergeau i duceau daruri la biseric dar s-au rugat mult lui Dumnezeu s le druiasc un copil.
Nu dup mult timp, ngerul le-a dat vestea c Dumnezeu le va drui un copil. Ioachim i Ana au promis lui Dumnezeu, c vor duce copilul la templu.
Dumnezeu a ascultat rugciunile celor doi btrni i le-a druit o feti, care a primit numele Maria.Prinii fetiei au ndeplinit promisiunea fcut lui Dumnezeu, ducnd-o pe Maria la biseric.
Fecioara Maria a fost foarte credincioas, modest i asculttoare. De aceea Dumnezeu a ales-o s-L nasc pe Fiul Su.
Dup ce prinii ei au murit, Domnul a dat-o pe Maria n grija unui om btrn i credincios, pe nume Iosif.
ngerul Gavriil a fost trimis de Dumnezeu la Fecioara Maria ca s-i duc vestea c ea l va nate pe Fiul Su. Ea L-a nscut i I-a vegheat copilria lui Iisus. De aceea a mai fost numit i Maica Domnului. Maica Domnului a fost mereu alturi de El. A plans cu durere n faa crucii.
Astzi, Maica Domnului este sus n cer, lng Fiul ei iubit. Mamele cretine i copiii lor se roag cu credin Maicii Domnului. Ea este ocrotitoarea tuturor cretinilor.Maica Domnului se roag lui Dumnezeu pentru ntreaga lume i mai ales pentru copii. *Se prezint icoanele: Naterii Sf. Fecioarei Maria i Sf. Prini Ioachim i Ana i Bunavestire se cere elevilor s recunoasc persoanele din imagine.Precizare:
Numele Maria nseamn ,,mprteas`Elevii ascult cu atenie.
Elevii ascult cu atenie.Elevii privesc cu atenie
i identific persoanele
din icoane.
PovestireaManualul de Religie-cls.ICaietul special-cls.ISfnta ScripturObservarea dirijatIcoane
ExplicaiaActivitate
frontalActivitate
frontal
ntrirea rspunsurilor bune ale elevilorActiv. individualAprecieri verbale
6.Fixarea i sistematizarea cunotinelorO1O2
O3
Fixarea cunotinelor se va face cu ntrebri din lecie, referitoare la aspectele importante din viaa Sf.
Fecioare Maria.
-Ce virtuti (calitti) a avut Sfnta Fecioar Maria?-Voi ce caliti ai dori s dobndii?
-Cum o mai numim pe Sfnta Fecioar Maria i de ce?
*Se propune elevilor cntareaPreasfnta Nascatoare de Dumnezeu,,*Se mparte elevilor fia de lucru ,,Maica Domnului,,
Elevii sunt ateni i rspund la ntrebri.
,,.............................,,
,,......blandete ,dragoste fata de oameni, credinta, hrnicie, smerenie, ascultare,...... ,,Elevii dau variante de rspunsuri.
,,.........................,,
,,...Maica Domnului pentru c ea L-a nscut pe Fiul lui Dumnezeu.,,
Elevii intoneaz cntarea ,,Preasfnt Nsctoare de Dumnezeu.,,Elevii coloreaz imaginea cu
Maica Domnului.ConversaiaMeditaia religioas
ConversaiaCntarea religioas
Fia de lucru
Activitate frontal
Activitate individualAprecieri verbaleActivitate frontalActiv.individual
Aprecieri verbale
7.Asocierea,
aplicarea i generalizarea
O4
*Se cere elevilor s povesteasc despre mamele lor, s-i exprime sentimentele de recunotin fa de acestea.
-Cum putem aplica in viata noastra virtutile Maicii Domnului?*Se cere elevilor sa formuleze invataturi pentru sufletul lor, pornind de la modelul oferit de Maica Domnului.
Elevii ascult explicaiileprofesorului i se strduiesc s respecte cerina.,,......................................,,,,......................................,,,,-S ne rugm cu credin Maicii Domnului! ,,
,, -S ne rugm lui Dumnezeu !,,
,,-S-i ascultm pe prini, nvtori i pe bunici!,,,,-S fim cumini, harnici!,,
ExplicaiaConversaia
ExemplulIcoana Maicii Domnului
Activitate
FrontalActiv.individual
Aprecieri verbale
8.
9.Aprecierea activitii elevilor
Tema pentru acasSe fac aprecieri generale i individuale, privind pregtirea elevilor pentru lecie.
Se noteaz elevii care au participat la lecie.
Realizai un desen cu titlul:,, Aceasta este mama mea,,
Elevii ascult aprecierile fcute de profesor.
Elevii noteaz tema n caiete.Conversaia
ExplicaiaActivitate
frontal
Activitate frontal
10.ncheierea activitii*Rugciunea
*Salutul.
*Rugciunea
*Salutul.
Exerciiu de rug-
ciune
Icoana din clas
Activitate
frontal
OGLINDA TABLEI
SFNTA FECIOAR MARIA-MAICA DOMNULUI Maria-,,mprteas,,
Prinii Mariei: Ioachim i Ana
Maica Domnului-ocrotitoarea copiilor
nvtur: S ne rugm Maicii Domnului!