Tom cel murdarel DLC

5
Proiect didactic Data: 23 februarie 2007 Gradinita: EuroEd Grupa: Mica Teacher: Categoria de activitate: Educarea limbajului Tema: „Tom cel murdarel” Tipul de activitate: predare/invatare Mijloc de realizare: povestea educatoarei Scopul didactic: - Însusirea unor cunostinte elementare privind regulile de buna-purtare, de igiena individuala si colectiva; dezvoltarea proceselor psihice si activizarea vocabularului; Obiective operationale: - sa numeasca personajul principal al povestirii; - sa aprecieze situatiile in care se afla Tom; - sa explice cuvintele:ciufulit, neatent, obraznic; - sa enumere insusirile-calitati si defecte personajului; - sa enunte mesajul transmis prin aceasta povestire; - sa rezolve corect sarcina data spre finalul lectiei; Metode si procedee: - povestirea, explicatia, observarea, conversatia, exercitiul, problematizarea. Material didactic folosit: - imagini sugestive din poveste, recompense materiale(buline rosii). Forme de activitate: frontal si individual (fisa) Durata: 15-20 minute. 1

description

Proiect 2007

Transcript of Tom cel murdarel DLC

Page 1: Tom cel murdarel DLC

Proiect didactic

Data: 23 februarie 2007Gradinita: EuroEdGrupa: MicaTeacher: Categoria de activitate: Educarea limbajuluiTema: „Tom cel murdarel”Tipul de activitate: predare/invatareMijloc de realizare: povestea educatoareiScopul didactic:

- Însusirea unor cunostinte elementare privind regulile de buna-purtare, de igiena individuala si colectiva; dezvoltarea proceselor psihice si activizarea vocabularului;

Obiective operationale:- sa numeasca personajul principal al povestirii;- sa aprecieze situatiile in care se afla Tom;- sa explice cuvintele:ciufulit, neatent, obraznic;- sa enumere insusirile-calitati si defecte personajului;- sa enunte mesajul transmis prin aceasta povestire;- sa rezolve corect sarcina data spre finalul lectiei;

Metode si procedee: - povestirea, explicatia, observarea, conversatia, exercitiul, problematizarea.Material didactic folosit: - imagini sugestive din poveste, recompense materiale(buline rosii).Forme de activitate: frontal si individual (fisa)

Durata: 15-20 minute.

1

Page 2: Tom cel murdarel DLC

Evenimentul didactic

Continutul stiintific Stategii didactice Evaluarea

1.Moment organizatoric

Se aeriseste sala de grupa, se aranjeaza mobilierul în formă de semicerc.Se pregateste materialul didactic, apoi copiii intra ordonat in sala de grupa si se asaza pe scaunele.

frontal -

2.Captarea atentiei

Aseara cand ma plimbam prin parc m-am intalnit cu un copil care mi-a pus piedica si am cazut si m-am lovit. I-am spus ca ma doare si ca nu e frumos ce face dar el mi-a aratat limba si a fugit. Credeti ca e frumos asa?

- conversaţia

- frontal

-

3.Enuntarea scopului si a obiectivelor

Astazi vom asculta o poveste care se cheama „Tom ce murdarel” si vom invata ce trebuie si ce nu trebuie sa facem ca sa nu suparam pe cei din jurul nostru care ne iubesc si ne vor binele. Care este titlul povestirii de astazi?- raspund doi-trei copii.

explicatia

frontal-

Page 3: Tom cel murdarel DLC

4.Desfasurarea activitatii

Va rog sa fiti foarte atenti la povestea care urmeaza ca sa intelegeti mai bine ce se intampla cu Tom ! Voi expune continutul povestirii clar, corect si expresiv, iar expunerea va fi insotita de imagini din poveste,Voi explica cuvintele necunoscute : ciufulit, neatent, obraznic. Momentele povestirii sunt :

1. In curtea unei gradinite se zareste un copil pe nume Tom care este murdar, cu parul ciufulit, are hainutele rupte si murdare,

2. Tom sparge un geam de la gradinita cu o piatra,3. Baga mana in borcanul cu dulceata din bucatarie, da pe

jos dulceata si se murdareste tot cu ea,4. Tom este certat de toata lumea ca este prea obraznic,5. Nu vorbeste nimeni cu Tom : toti copiii se joaca fara el,

iar el este cu spatele la toti si este suparat.6. Pentru ca nu mai vorbea nimeni cu el, a fugit in padure

unde statea pe trunchiul unui copac si plangea. A venit un iepuras la el si i-a explicat niste lucruri utile.

7. In prim plan este baietelul care nu mai era murdar si ciufulit.

Explicatia

Povestirea

Conversatia

Observatia

chestionare orala

apreciere verbala

5.Obtinerea performantei si

asigurarea conexiunii

inverse.

Se va realiza prin intrebari prin care verific ce au retinut din povestirea expusa:

- Cine este personajul din aceasta povestire?- Cum il cheama pe acest baietel?- Ce fel de fapte facea el?- Cu ce a spart geamul?- De unde a furat dulceata?

ConversatiaExplicatia

Problematizarea

frontal/individual

chestionare orala

apreciere verbala

3

Page 4: Tom cel murdarel DLC

- Cum manca el dulceata?- De ce il certa toata lumea?- Din ce cauza nu se jucau copiii cu Tom?- Unde a fugit Tom?- Ce credeti ca i-a spus iepurasul lui Tom?- Cum arata Tom dupa ce a vorbit cu iepurasul?

Copiii sunt invitati sa raspunda corect dupa imagini.

6.Asigurarea retentiei si a transferului

Pentru a vedea daca au retinut ordinea desfasurarii evenimentelor voi amesteca plansele si-i voi invita sa le puna in ordine prin eventuale intrebari.

exercitiul

conversatiaapreciere verbala

7. Evaluarea performantei si

incheierea activitatii

In finalul activitatii voi face aprecieri individuale si colective si vor primi buline rosii pentru ca au raspuns toti corect si frumos la activitate.

4