textul_epistolar

7
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: DATA: 23.03.2015 CLASA: a IX-a I. DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română SUBIECTUL LECŢIEI: Scrisori de dragoste dintre Mihai Eminescu şi Veronica Micle TIPUL LECŢIEI: Formarea priceperilor şi deprinderilor UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Iubirea SCOPUL LECŢIEI: fixarea cunoştinţelor PROFESOR: COMPETENŢE GENERALE: 1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare; 2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare; 3. Dezvoltarea competenţelor de gândire critică şi argumentare. VALORI ŞI ATITUDINI 1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii; 2. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate; 3. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de comunicare; 4. Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi. 1

description

Proiect de lectie

Transcript of textul_epistolar

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: DATA: 23.03.2015

CLASA: a IX-a I.Disciplina de nvmnt: Limba i literatura romn

SUBIECTUL LECIEI: Scrisori de dragoste dintre Mihai Eminescu i Veronica MicleTIPUL LECIEI: Formarea priceperilor i deprinderilor UNITATEA DE NVARE: Iubirea

SCOPUL LECIEI: fixarea cunotinelorPROFESOR: COMPETENE GENERALE:

1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor n diferite situaii de comunicare;2. Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea diferitelor texte literare i nonliterare;

3. Dezvoltarea competenelor de gndire critic i argumentare.VALORI I ATITUDINI

1. Cultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi, a gustului estetic n domeniul literaturii;

2. Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje receptate;3. Cultivarea unei atitudini pozitive fa de comunicare i a ncrederii n propriile abiliti de comunicare;4. Abordarea flexibil i tolerant a opiniilor i a argumentelor celorlali.COMPETENE SPECIFICE:

1.1 utilizarea adecvat a achiziiilor lingvistice n receptarea diverselor texte

1.2. Receptarea adecvat a sensului/sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise;

1.4 Redactarea unor texte diverse1.5. Utilizarea, n exprimarea proprie, a normelor ortografice, ortoepice, de punctuaie, morfosintactice i folosirea adecvat a unitilor lexico-semantice, compatibile cu situaia de comunicare;

3.2. Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecilor proprii.

Competene derivate La sfritul leciei, elevii vor fi capabili s:

s recunoasc un text epistolar; s redacteze diverse texte ce aparin stilului epistolar;

s cunoasc structura textului epistolar;

s cunoasc diferite tipuri de text epistolar;

s demonstreze apartenena unui text non literar la stilul epistolar.

STRATEGIE DIDACTIC

1. RESURSE

Fie de lucru

Plicuri

Locul de desfurare: sala de clas

Timp de lucru: 50 de minute

2. METODE I PROCEDEE: nvarea prin descoperire, problematizarea, conversaia, explicaia, dialogul, redactarea unor texte.Forme de organizare: - activitate frontal;

- activitate independent individual;

- activitate pe grupe.FORME DE EVALUARE: interevaluarea, aprecieri verbale, ntrirea rspunsurilor, notarea elevilor;

MATERIAL DIDACTIC: fia de lucru, caietele, manualulMATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Dulcea mea Doamn/Eminul meu iubit, Editura Polirom, Iai, 2000.

Apetru, Dorina, Stoleriu, Eugenia, Algoritmul lecturii unui text, Ed. Petrova, Iasi, 2004

Ilie, Emanuela, Didactica literaturii romne, Editura Polirom, Iai, 2008.

Scenariul didactic

Etapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorModaliti de nvareForme de evaluare

Metode i procedeeForme de organizare

Organizarea clasei

2 Noteaz absenii

Verific tema

asigur un climat propice desfurrii activitii pregtete materialele necesare desfurrii leciei- sunt ateni la citirea inteniei zilei;

- recepteaz mesajul oral

- rspund imperativelor profesorului

- pregtesc materialele necesare: caiete, pixuri etc.

Conversaia Activitate frontal

Reactualizarea cunotinelor dobndite anterior

5 ntruct n ora anterioar s-a discutat cu elevii textul epistolar, profesorul adreseaz cteva ntrebri:Ce este textul epistolar?

Care sunt componentele unei scrisori?

Ce tipuri de scrisori cunoatei? sunt ateni, rspuns la ntrebrile adresate

corecteaz colegii dac acetia au greit

Conversaia

Explicaia

Activitate frontal

Activitate individual Aprecieri verbale

Captarea ateniei

2 citete dou scrisori de dragoste: Scrisoarea lui Voltaire ctre Olympe Dunover; Scrisoarea lui Marin Preda ctre Aurora Cornu elevii sunt ateni i ascult lectura celor dou scrisoriLecturaActivitate frontal

Anunarea titlului leciei i a obiectivelor 1- Anun titlul leciei: Scrisorile de dragoste dintre Mihai Eminescu i Veronica Micle- prezint obiectivele urmrite- noteaz pe caiete titlul leciei

- sunt ateni la indicaiile profesorului

Dirijarea nvrii

35- explic elevilor c, pe lng scrisorile formale i informale, exist i scrisori cu valoare literar corespondena dintre dou personaliti literare sau culturale ce reflect personalitatea acestora, atmosfera epocii: Ex: Vasile Alecsandri ctre Ion Ghica, Corespondena dintre Mihai Eminescu i Veronica Micle, Scrisorile de dragoste ale lui Leonid Dimov ctre Lucia- prezint sintetic scrisorile de dragoste dintre Mihai Eminescu i veronica Micle- roag elevii s citeasc scrisoarea de dragoste din manual, de la pagina 226.- mparte elevii n patru grupe i distribuie fiecrei grupe un plic, iar elevii au sarcina de a ntocmi o scrisoare cu indicaiile gsite n plic (Cf. Anexa I).- ascult indicaiile profesorului

- noteaz pe caiete informaiile date- pun ntrebri suplimentare

- citesc din manual scrisoarea de dragoste

- se mpart n grupe, citesc indicaiile gsite n plic i redacteaz o scrisoare

- reprezentantul grupului vine n faa clasei i citete scrisoarea

- elevii sunt ateni, intervin atunci cnd seziseaz greeli sau cnd au ntrebri suplimentare.- conversaia

- explicaia

- expunerea

nvarea prin descoperire redactarea unor texte

dialogul

expunereaActivitatea frontal

Activitatea individual

Activitatea pe grupeObservaia sistematic

Aprecieri verbale

Observarea comportamentului elevilorAutoevaluarea

Interevaluarea

Asigurarea feedbackului

3 ntreab elevii ce le-a plcut cel mai mult din lecie

face aprecieri verbale- sunt ateni i rspund la ntrebrile adresate de ctre profesorConversaia Activitatea individual

Activitatea frontalAprecieri verbale

Asigurarea reteniei i a transferului

2- d posibilitatea elevilor s adreseze alte ntrebri

- precizeaz tema pentru acas: Redactarea unei scrisori de dragoste - adreseaz ntrebri suplimentare

- Noteaz pe caiete tema pentru acas

Anexa IGrupa I

Te numeti Andrei Matei i redactezi o scrisoare de dragoste ctre iubita ta, Ioana. Tu te afli pe front n Ucraina, oraul Kiev, de ase luni i-i transmii iubitei dorul i dorina de a o revedea. Data redactrii scrisorii s fie 23.03.2015.Grupa II

Te numeti Ioan Popescu, eti scriitor, locuieti n Bucureti, i redactezi o scrisoare de dragoste ctre iubita ta aflat la studii n Londra. Data redactrii scrisorii s fie 23.03.2015Grupa III

Te numeti Ioana Radu i eti plecat ntr-o misiune n Africa. Redacteaz o scrisoare de dragoste iubitului tu pe care nu l-ai mai vzut de doi ani. Data redactrii scrisorii s fie 23.03.2015

Grupa IV

Te numeti Andreea Ruti, ai 17 ani i eti din Iai. Redacteaz o scrisoare de dragoste ctre iubitul tu care lucreaz n Italia. Data redactrii scrisorii s fie 23.03.2015

1