Suport Proiect Didactic IAC 2011

5
Modul: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate Modul Psihopedagogic – Anul III – Universitatea Valahia din Târgovişte Proiect didactic pentru implementar Unitatea de învăţământ: Scoala generala Tudor Vladimirescu Numele şi prenumele: Petcu Nicoleta Mihaela Disciplina: Matematica Clasa/Vârsta Unitatea Titlul activităţii didactice Timp a V a Mulţimea numerelor raţionale pozitive Inmultirea numerelor rationale pozitive 50 min Justificarea didactică pentru utilizarea TIC Obiective de învăţare Realizarea mai rapidă şi eficientă a sarcinilor de lucru decât în cazul folosirii exclusiv a tablei; Organizarea mai clară a informaţiilor 1. Utilizarea proprietăţilor operaţi în efectuarea calculelor cu numer raţionale pozitive 2. Determinarea regulilor de calcul eficiente în efectuarea calculelo numere raţionale pozitive Termeni cheie Resurse Inmultire, prezentare power point, imagine, numere . 1 calculator 1 proiector O prezentare power point Cretă albă, tablă, manual, culegere, Fise de lucru Desfăşurarea activităţii didactice Enumeraţi principalele activităţi de învăţare propuse în cadrul 1. Moment organizatoric (2 minute) : - efectuarea prezenţei elevilor, notarea în catalog a absenţilor resurselor materiale necesare - asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei (lum 2. Captarea atenţiei (2 minute) : - are loc verificarea temei şi rezolvarea eventualelor neclarităţi / nelămuriri întâlnite: verificarea temei elevilor p © 2011:Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu 1/4

Transcript of Suport Proiect Didactic IAC 2011

Modul: Instruire asistat de calculator / Tehnici informaionale computerizate Modul Psihopedagogic Anul III Universitatea Valahia din Trgovite

Proiect didactic pentru implementarea n clasUnitatea de nvmnt: Scoala generala Tudor Vladimirescu Targoviste Numele i prenumele: Petcu Nicoleta Mihaela Disciplina: Matematica

Clasa/Vrsta a V a

Unitatea Mulimea numerelor raionale pozitive

Titlul activitii didactice Inmultirea numerelor rationale pozitive

Timp 50 min

Justificarea didactic pentru utilizarea TIC

Obiective de nvare 1. Utilizarea proprietilor operaiilor

Realizarea mai rapid i eficient a sarcinilor de lucru dect n cazul folosirii exclusiv a tablei; Organizarea mai clar a informaiilor

n efectuarea calculelor cu numere raionale pozitive 2. Determinarea regulilor de calcul eficiente n efectuarea calculelor cu numere raionale pozitive

Termeni cheie 1 calculator Inmultire, prezentare power point, imagine, numere . 1 proiector

Resurse

O prezentare power point Cret alb, tabl, manual, culegere, caiet Fise de lucru

Desfurarea activitii didactice Enumerai principalele activiti de nvare propuse n cadrul proiectului. 1. Moment organizatoric (2 minute) : - efectuarea prezenei elevilor, notarea n catalog a absenilor, verificarea existenei resurselor materiale necesare - asigurarea condiiilor optime pentru desfurarea leciei (lumin, cret, ) 2. Captarea ateniei (2 minute) : - are loc verificarea temei i rezolvarea eventualelor neclariti / nelmuriri ntlnite: verificarea temei elevilor prin sondaj folosind dialogul 2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu

1/4

Modul: Instruire asistat de calculator / Tehnici informaionale computerizate Modul Psihopedagogic Anul III Universitatea Valahia din Trgovite

profesor elev, elev-elev, prin confruntarea rezultatelor - verificarea i reactualizarea cunotinelor predate anterior 3. Anunarea temei i a obiectivelor (1 minut) : -nmulirea numerelor raionale pozitive 4. Transmiterea cunotinelor (23 minute) : -Profesorul incepe predarea lectiei ajutandu-se de o prezentare power point; -pe masura ce da definitii noi si proprietati deruleaza slide-urile prezentarii. Introducere si exemple: (10 minute) Dac a , b Q + atunci produsul lor se noteaz cu a b care evident este numr raional pozitiv. Numerele a i b se numesc factorii produsului. Operaia prin care se obine produsul a dou numere raionale pozitive se numete nmulire.

m r m r mr , Q+ = n s n s n s 7 2 7 2 14 = Ex: = 3 5 3 5 15 r r nr Q + atunci n = Dac n N i q q q 5 4 5 20 = Ex: 4 = 3 3 3Dac3 Ex: 6 2 =

Obs: La nmulirea a dou numere raionale se caut mai nti simplificarea factorilor.

Proprietati (13 minute): 1.Oricare ar fi a si b numere rationale, produdul lor este tot un numar rational. 2.ASOCIATIVITATEA: oricare ar fi numerele rationale a,b si c, atunci (ab)c = abc. 3.COMUTATIVITATEA : oricare ar fi numerele rationale a si b atunci ab=ba. 4.DISTRIBUTIVITATEA: oricare ar fi numerele rationale a,b si c, atunci a(b+c)=ab+ac. 5.ELEMENTUL NEUTRU: elementul neutru la inmultire este numarul 1,deci a1=1a=a. 6.Oricare ar fi numarul rational a , a0=0. 7.Orice numar rational are un invers notat a. 5. Intensificarea reteniei i asigurarea transferului (10 minute) : -Pentru a realiza o scurta recapitulare elevii vor rezolva la tabl exerciii propuse de profesor din culegere. 6. Evaluarea nsuirii cunotinelor (10 minute) : -Elevii vor primi fise de lucru independent. 7. Tema pentru acas (1 minut) : -Profesorul anunta elevii tema pe care o au de eefctuat pentru acasa, aceasta constand 2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu

5 4

3 5 15 = 2 2

21 9 3 3 9 = = 6 14 2 2 4

2/4

Modul: Instruire asistat de calculator / Tehnici informaionale computerizate Modul Psihopedagogic Anul III Universitatea Valahia din Trgovite

in rezolvarea fiselor de lucru in totalitate si continuarea cu 2 exercitii din culegere. 8. Incheierea cursului( 1 minut): -Profesorul saluta elevii si paraseste sala de curs

Finalizarea proiectului Lectia se va finaliza cu o recapitulare scurta a notiunilor noi studiate in ora ce tocmai a trecut. Profesorul scoate elevii la tabla pentru a aplica notiunile studiate anterior.

Evaluarea Abiliti i cunotine Efectuarea operatiilor de inmultire cu numere rationale pozitive. Deprinderi tehnice Utilizarea calculatorului in scopuri educationale Elevii vor putea accesa informatii mult mai usor cu ajutorul calculatorului.

Autoreflecia

2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu

3/4

Modul: Instruire asistat de calculator / Tehnici informaionale computerizate Modul Psihopedagogic Anul III Universitatea Valahia din Trgovite

1. Consider ca lectia mea a fost detul de reusita pentru a introduce in cunostiinteleelevilor notiunile noi.2. Punctele forte au fost fisa de lucru, prezentarea power point iar punctele slabe au

fost lipsa practicii, fiind prima lectie predata.3. As pune accentul pe exercitii rezolvate cu ajutorul elevilor la tabla.

4. Elevii au fost incantati de folosirea calculatorului, lucru care le-a captat atentia maimult decat la o lectie obisnuita.5. Atmosfera de lucru a fost atat linistita cat si tensionata deoarece elevii isi doreau

foarte mult sa iasa la tabla pentru a arata ca au inteles scopul lectiei .

2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu

4/4