sunetul_s

17
Proiect didactic Data: 04.12.2014 Clasa : I B Învățător :Untilă Gabriela Disciplina : Limba și literatura română Subiectul: Sunetul și litera „ș” mic„Ș” mare de mână . Textul. ,,Șoricică cel isteț’’.Semnele de punctuație la propoziție.Despărțirea cuvintelor îm silabe. Tipul lecției: însușirea de noi cunoștințe Timp: 45 min Subcompetențe: 2.2 * Conștientizarea procesului de formare a cititului :citirea corectă,sintetizarea treptată a literelor în silabe,a silabelor în cuvinte,a cuvintelor în propoziții 2.6*Aprecierea personajelor după faptele descrise în text; 2.9*Indetificarea în context a cuvintelor necunoscute și înțelegerea acestora; Obiective operaționale: a) Cognitive: O 1 : să citească cursiv,corect,conștient textul dat ; O 2 : să identifice sunetul “ș” aflat în diferite poziţii în cadrul unui cuvânt (la început, în interior sau la sfârşit) pe baza cunoştinţelor anterioare; O 3 : să intonăm propozițiile după scopul comunicării; O 4 : să determinăm numărul de cuvinte în propoziții; O 5 : să descrie elementele grafice ale literei “ș” mic,mare de mână şi legătura cu elementele grafice următoare; O 6 : să scrie corect litera “ș” mic de mână, aplicând regulile grafice învăţate; b) Afectiv-atitudinale: O 7 : să distingă literele realizate corect şi frumos de cele mai puţin reuşite; O 8 : să participe cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei; c)Psiho-motorii: O 9 : să lucreze ordonat cu materialul didactic pus la dispoziţie; Pagina 1

description

dsfasd

Transcript of sunetul_s

Proiect didactic

Data: 04.12.2014

Clasa : I B

nvtor:Until Gabriela

Disciplina : Limba i literatura romn

Subiectul: Sunetul i litera mic mare de mn .

Textul. ,,oricic cel iste.Semnele de punctuaie la propoziie.Desprirea cuvintelor m silabe.

Tipul leciei: nsuirea de noi cunotine

Timp: 45 min

Subcompetene:

2.2 * Contientizarea procesului de formare a cititului :citirea corect,sintetizarea treptat a literelor n silabe,a silabelor n cuvinte,a cuvintelor n propoziii

2.6*Aprecierea personajelor dup faptele descrise n text;

2.9*Indetificarea n context a cuvintelor necunoscute i nelegerea acestora;

Obiective operaionale:

a) Cognitive:

O1: s citeasc cursiv,corect,contient textul dat ;

O2: s identifice sunetul aflat n diferite poziii n cadrul unui cuvnt (la nceput, n interior sau la sfrit) pe baza cunotinelor anterioare;

O3: s intonm propoziiile dup scopul comunicrii;

O4: s determinm numrul de cuvinte n propoziii;

O5: s descrie elementele grafice ale literei mic,mare de mn i legtura cu elementele grafice urmtoare;

O6: s scrie corect litera mic de mn, aplicnd regulile grafice nvate;

b) Afectiv-atitudinale:

O7: s disting literele realizate corect i frumos de cele mai puin reuite;

O8: s participe cu plcere i interes la toate etapele leciei;

c)Psiho-motorii:

O9: s lucreze ordonat cu materialul didactic pus la dispoziie;

Forme de evaluare: formativ, oral, scris

Strategii didactice:

Metode i procedee: conversaia, metoda fonetic, analitico-sintetic, explicaia, demonstraia, exerciiul, munca independent, jocul didactic, .

Material didactic: manual, plane (cu litera mic, mare de tipar), alfabetar, caiet special, fie de lucru , calculator

Forme de organizare: frontal, individual, n perechi.n grup

Bibliografie:

1. Curricula claselor primare;

2. Maria Buruian,Silvia Cotelea Abecedar, manual pentru clasa I, tiina,Prut Internaional, Bucureti, 2013

3. Ioan erdean, Didactica limbii i literaturii romne n nvmntul primar, Editura Corint, Bucureti, 2005;

Pagina 14

Nr.

crt

Secvenele leciei /

Timp

Coninutul nvrii

Ob.

op

Strategii didactice

Metode i

procedee

Mod de organizare

Material didactic

Metode de evaluare

1

Moment organizatoric

Asigur climatul optim necesar desfurrii orei de limb romn n bune condiii.

Ora II

Conversaia

Frontal

2

3

Captarea ateniei

Anunarea obiectivelor

1.Completai mesajul

Este a (doua)lecie de .Continum s avem o dispoziie (minunat,plcut,perfecta)Dorim la aceast or s mbrim(succesul)Pentru aceasta trebuie s fim(ateni,s chibzuim,,s fim active)

Pentru a cunoate obiectivele leciei completm Pazzlul,astfel vom afla i oaspetele lectiei.Se citesc obiectivele ,se unesc pazzlele,n rezultat se obine imaginea unui oricel.

O9

Conversaia

Frontal

Tabla

Imagine

4

Reactualizarea cunotinelor

-Ce imagine s-a obinut?

-Ce cunoatei despre oricel?(ghicitori,informaie suplimentar)

-Rostii cuvntul oricel,care este numrul de silabe a acestui cuvnt?

-Ce sunet se aude la nceputul acestui cuvnt?

O2

Problematizarea

Conversaia euristic

Frontal

Chestionarea oral

5

Anunarea temei

Ora aceasta, la limba romn, vom nva Sunetul i litera mic i ,,,,mare ( de tipar i de mn). Dac vei fi ateni la sfritul orei vei cunoate litera mic, de tipar, vei citi silabe i cuvinte care conin aceast liter, i vei scrie aceast liter.V ateapt i multe surprize.

-Cu ce liter se aseamn?

S i sunt prieteni buni,/Doar o virgul i pui.

Conversaia,

observaia,

explicaia.

Plane cu litera

6

Predarea- nvarea temei noi

Lucrul cu manualul

Fixarea cunotinelor

Lucrul cu caietul de scriere

Obinerea perfor

manelor,asigurare reteniei i a transferului

Evaluare

Aprecierea

Tema pentru acas

Se aud bti n u,apare un oricel ce vorbete n englez,care apoi este invitat s ia loc alturi de oaspeii leciei.

-Dai exemple de cuvinte unde se aude la nceputul cuvntului,n interior i la sfritul cuvntului.

-De ce cuvintele erban,tefan,erpeni se scriu cu majuscul?

-Descoperii cuvintele ,unind partea stng cu partea dreapt vom descoperi cuvintele cheie ale leciei

ori nea

le tan

mo cel

ca mul

nea ul

*Alctuii cu aceste cuvinte un mic text(Neamul oricesc iubesc mult caul.Motanul la fel iubete i caul, i oriceii.Dac oriceii nu vor fi lenoi,ei nu vor nimiri n labele motanului i vor mnca i ca)

*Vom vedea n continuare dac ai intuit corect subiectul textului de azi.

Abecedar(pag.56)

a)Observarea imaginii

b)ntrebri n baza imaginii

-Pe cine vedei n prim plan?

-Ci oricei are oricioaica?

-Ce are oricioaica?

-Cui i ofer ea caul?

-Cum credei de ce?(vom gsi rspuns la aceast ntrebare un pic mai trziu i vom vedea dac povestioara voastra a coincide cu cea din text)

c)Citirea cuvintelor din coloni

-citii n gnd aceste cuvinte

-citirea n lan a acestor cuvinte

-citirea cuvintelor monosilabice,bisilabice,trisi-labice

-care au sunetul la nceputul cuvntului,n interior i la sfritutul cuvntului

d)Lucrul pe variante(alctuii propoziii)

V-I cu cuvntul ,,tie

V-II-cu cuvntul,,oricel

V-III-cu cuvntul,,ca

V-IV-cu cuvntul,,tie

V-V-cu cuvntul,,uier

e)Lectura textului(se face model de nvtor,iar elevii subliniaz cuvintele nenelese de ei)

Vocabular:

ocat-impresionat n mod neplcut

Inamic-duman

uoti-a vorbi ncet,n oapt

Ca-produs alimentar preparat di lapte i stors de zer

*Alctuii propoziii utiliznd cuvintele noi

f)Lectura textului n lan

g)Lectura selectiv a textului i pe roluri

-Ce proverbe cunoatei despre lene?(Lenea slijete mul,precum omida pomul)

-Care este sensul opus al cuvntului lene?

-Ce proverbe cunoatei despre hrnicie?

Hrnicia este mama succesului.

Munca sfinete omul.

h)Analiza textului

Scrierea literelor ,.(alfabetul animat)

i)Consolidarea noiunii de propoziie

-Cte propoziii are textul citit?

-Ce este propoziia?

-Ce semne se scriu la sfritul unei propoziii?

j)Lucrul n caite-delimitai propoziia n cuvinte.Transcriei aceast propoziie n caiet.Intoni propoziia n mod diferit.

oriciceunmotnaiste.

k)Pauz dinamic-Cntecul,,oriceii-dramatizare

l)Lucrul n grup-nvtorul pronun cuvntul,iar elevii scriu pe o foaie sensulu lui opus,apoi ridic foaia

lung-scurt

mare micu

munc-lene

a tcea-a rosti

JOCUL PE ROLURI(se recit poezia ,,Pisica i oricelul,,n englez,unde particip si oaspetele leciei-oricelul.

m) Sinteza leciei

-Ce nou am studiat astzi la lecie?

-Ce personaj v-a plcut astzi din text?De ce?

-De ce v-a plcut ora?De ce nu v-a plcut ora?

Pe parcursul orei cei mai activi elevi,care au dat dovad de rspunsuri logice,corecte au primit mascote.

5 mascote-excelent

4 mascote foarte bine

3 mascote -bine

De citit textul,respectnd semnele de punctuaie,de finalizat de scris n caietul de scriere.Ex. 1,2,Abecedar,pag.56

O2

O1

O8

O9

O1

O5

O6

O7

O3

O4

O8

O9

-Conversaia

Conversaia,

explicaia

Lectura cuvintelor,se-

lectarea

Lucrul pe variante

Explicaia

Lectura textului n lan

Explozia stelar

Analiza literei

Scrierea

Exerciiul

Transcrierea

Lucrul n grup

Joc didactic

Expunerea

-Frontal

n perechi

n grup

Frontal

Lucrul independent

Frontal

Frontal

Frontalntal

Independent

Frontal

Lucrul n grup

Frontal

Frontal

Fie,carioci

Fie

Manual

Manual

Manual

Manual

Fi

Caiet,pix

Fis,caiet

Fi

Evaluare oral

Aplauze,

evaluarea oral

Eu cercetez

Evaluarea oral

Aprecie

rea verbal

Aprecierea verbal

Chestionarea oral

Scris

Oral,investigaia

Chestionarea oral

Aprecie-

rea verbal

Chestionarea oral

Anexa1

Voicu are un avion mare.

Anexa2

ase apte are colar arpe co cpuni

Anexa 3

Cadranele

1.ncercuiete litera mic de tipar.

m o i r

l a

2. Desparte n silabe cuvintele reprezentate de imagini i scrie numrul silabelor n csu.

3. Scrie litera mic de mn

5.Deseneaz un obiect a crui denumire conine sunetul .

Anexa 4