Stupul Lor COMPLET CU Modificari

5
Plan de lecţie Data: 22 ian 2014 Clasa: III –a Disciplina: Limba si literatura română Unitatea de învăţare: Joc de chiciuri ” Tipul lecţiei: de consolidare (ora a II –a). Subiectul: Textul literar„Stupul lor”după Tudor Arghezi/ Adjectivul Profesor învăţământ primar: ZARZĂRĂ IRINA DANIELA Şcoala Gimnazială Nenciuleşti, jud. Teleorman Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevii trebuie : -să completeze spaţiile libere cu adjectivele potrivite; - să răspundă la întrebările formulate pe baza textului; - să citească cursiv poezia; -să alcătuiască enunţuri cu anumite cuvinte date; -să identifice numărul versurilor/ strofelor; -să încercuiască răspunsul corect; -să identifice versurile care corespund ideilor prezentate; - să ordoneze un enunţ; -să găsească cuvinte cu acelaşi sens şi să alcătuiască enunţuri cu ele; -să realizeze acordul adjectivelor cu substantivele date. Strategii didactice: a) Resurse procedurale : 1

Transcript of Stupul Lor COMPLET CU Modificari

Page 1: Stupul Lor COMPLET CU Modificari

Plan de lecţie

Data: 22 ian 2014

Clasa: III –a

Disciplina: Limba si literatura română

Unitatea de învăţare: „Joc de chiciuri ”

Tipul lecţiei: de consolidare (ora a II –a).

Subiectul: Textul literar„Stupul lor”după Tudor Arghezi/ Adjectivul

Profesor învăţământ primar: ZARZĂRĂ IRINA DANIELA

Şcoala Gimnazială Nenciuleşti, jud. Teleorman

Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevii trebuie :

-să completeze spaţiile libere cu adjectivele potrivite;

- să răspundă la întrebările formulate pe baza textului;

- să citească cursiv poezia;

-să alcătuiască enunţuri cu anumite cuvinte date;

-să identifice numărul versurilor/ strofelor;

-să încercuiască răspunsul corect;

-să identifice versurile care corespund ideilor prezentate;

- să ordoneze un enunţ;

-să găsească cuvinte cu acelaşi sens şi să alcătuiască enunţuri cu ele;

-să realizeze acordul adjectivelor cu substantivele date.

Strategii didactice:a) Resurse procedurale :- Metode şi procedee : conversaţia, exerciţiul, explicaţia,;- Forme de organizare: frontal, individual;b) Resurse materiale : caiete, fişe de lucru , Limba şi literatura română- Manual pentru clasa a III –a, Marcela Peneş - Bucureşti: Ed. Ana 2000, 2005

c) Forme şi tehnici de evaluare : observarea sistematică, evaluarea orală, evaluarea formativă.

Bibliografie : 1

Page 2: Stupul Lor COMPLET CU Modificari

1.www.didactic.ro

2. Să dezlegăm tainele textelor literare: clasa a III–a, Carmen Iordăchescu - Piteşti: Carminis Educaţional, 2005

3.Limba si literatura română: manual pentru clasa a III–a, Marcela Peneş - Bucureşti: Ed. Ana 2000, 2005

Demersul didactic

1) Moment organizatoric: - se asigură condiţiile necesare bunei desfăşurări a lecţiei

2) Captarea atenţiei:

Le voi arata faguri in care a fost miere si vorbim despre albine.

C. Citeşte cu atenţie poezia Stupul lor de Tudor Arghezi Se citeşte poezia în şoaptă de către elevi dupa care numesc 2-3 copii sa citeasca cu voce tare.

Se citeşte poezia cu voce tare de către învăţătoare.

- Răspunde la următoarele întrebări:

Cine trăieşte în stup?

Ce fel de broboadă înveleşte stupul?

Cine păzeşte stupul de pe vâlcea?

Ce fac albinele în timpul iernii? Dar în celelalte anotimpuri?

Ce produse ne dau ele?

Ce puteţi spune despre viaţa albinelor?

Cine le îngrijeşte? Cum se numeşte persoana care are grijă de albine? (prisăcar sau apicultor)

3. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare

Ora trecută am vorbit despre adjective. Să facem două exerciţii să ne reamintim. Deschideţi manualele la pagina 49, exerciţiul 6. (oral).

Verific tema cantitativ şi calitativ. În timp ce verific dacă toţi elevii au scris tema, ei vor avea de identificat adjectivele şi substantivele de pe Fişa 1.

Fisa 1

Ursul brun mănâncă miere delicioasă.

2

Page 3: Stupul Lor COMPLET CU Modificari

Căprioara sperioasă este în poiană.

4) Anunţarea lecţiei noi şi a obiectivelor

Astăzi, în cadrul orei de limba română vom citi textul Stupul lor, de Tudor Arghezi şi vom lucra exerciţii pe baza textului.

5) Desfăşurarea lecţiei

D.

Ce este acest text? ( ... o poezie) După ce v-aţi dat seama? (... pentru că e scrisă în versuri) Câte strofe are poezia? (... patru) Câte versuri are fiecare strofă? (... patru versuri)

De cine este păzit stupul de pe vâlcea? În ce stă păzit stupul? Cu ce este acoperit pământul? Găsiţi un cuvânt cu acelaşi sens pentru cuvăntul „zăpadă” Alcătuiţi enunţuri cu acest

cuvânt.Elevii răspund.

(… de trei plopi)

(... într-o broboadă)

(... cu o blană de zăpadă)

(nea)

E .Se explică la tablă sensul cuvintelor:

Vâlcea =vale îngustă

Peruzele = turcoaze, pietre semipreţioase

Plocat = ţesătură de casă miţoasă, de obicei din lână nevopsită folosită ca pătură sub şaua calului, ca învelitoare sau ca aşternut

Chenar = margine(lucrată, desenată, sculptată etc.) din jurul unui obiect, care serveşte de obicei ca ornament .

F.exerciţiul 4 pagina 99 din’’ Sa dezlegăm tainele textelor literare’’

Încercuieşte explicaţiile potrivite:

Stupul ,,sta păzit într-o broboadă":

O stupul apare ca un cap îmbrobodit;

O stratul de zăpadă îl înveleşte ca o broboadă;

O prisăcarul 1-a acoperit cu o broboadă.

“Iarna, grea ca un plocat,/ Cu chenar cu peruzele":

3

Page 4: Stupul Lor COMPLET CU Modificari

O zăpada a acoperit stupul;

O zăpada a căzut ca o paăură groasă împodobită cu chenar albastru de gheaţă;

O stupul era frumos împodobit.

“Lucrătoarele sunt treze": “şi făcând un singur trup”:

O albinele nu dorm în timpul iemii; O sunt unite în muncă;

O ele nu inceteaza sa lucreze şi iarna; O sunt strânse la un loc, în stup;

O au fost trezite de vuietul iernii. O trăiesc în colectivitate, cu rol precis.

Ultima strofă exprimă faptul că:

O albinele nu au muncit separat, ci in colectiv, în bună înţelegere;

O ele nu au urmărit binele propriu, ci binele întregului stup, belşugul de miere;

O ele îşi împart munca şi foloasele în colectiv

6) Fixarea noilor cunoştinţe

- Ce text am citit astăzi ? – (Textul „Stupul lor” Tudor Arghezi)

Ce aţi învăţat din acest text ? – (Să admirăm natura iarna, să ne bucurăm de ea şi să învăţăm de la albine să fim harnici şi uniţi ca o familie)

7) Obţinerea performanţei

G. Scrieţi în spaţiile libere versurile care exprima ideile scrise deasupra:

a) Stupul este acoperit de zăpadă ca de o blană.

b)Prisăcarul a uitat stupul afară.

c) În stup albinele nu dorm.

d) Rezultatul muncii albinelor.

8) Tema pentru acasă

Ordonează enunţul (elevii vor primi tema pe fişe):

o apără stupul de

vântul iernii.

o aşa cum o broboadă

o protejează capul

femeii

o încărcaţi cu zăpadă

o cei trei plopi înalţi

4