ştiinţe proiect

16
Proiect didactic Data: 7. 05 2007 Clasa: a III- a B Învăţător: Boloca Veronica Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina: Ştiinţe ale naturii Tema: Factorii de mediu- Apa. Aerul. Solul. Tipul: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor Obiectivul fundamental: - cunoaşterea caracteristicilor factorilor de mediu, a importanţei acestora pentru vieţuitoare; Obiective operaţionale: O1 - să completeze rebusul utilizând termenii ştiinţifici studiaţi; O2 - să definească fiecare factor de mediu; O3 - să demonstreze prin experiment însuşiri ale factorilor de mediu; O4 - să prezinte importanţa fiecărui factor de mediu; O5 – să dea exemple de acţiuni pe care le pot face oamenii pentru protejarea mediului înconjurător; O6- să dovedească spirit de întrajutorare în munca pe grupe; Strategii didactice: Resurse de organizare: frontal, individual, pe grupe Resurse procedurale: rebusul,experimentul, metoda Ciorchinelui, metoda Bulgărele de zăpadă, exerciţiul , concursul Resurse materiale: foi albe, markere, fişe de lucru ,carioca,apă, eprubetă, spirtieră, chibrituri, pahar, sol, 1

Transcript of ştiinţe proiect

Page 1: ştiinţe proiect

Proiect didactic

Data: 7. 05 2007 Clasa: a III- a BÎnvăţător: Boloca VeronicaAria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturiiDisciplina: Ştiinţe ale naturiiTema: Factorii de mediu- Apa. Aerul. Solul.Tipul: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelorObiectivul fundamental: - cunoaşterea caracteristicilor factorilor de mediu, a importanţei acestora pentru vieţuitoare;

Obiective operaţionale:O1 - să completeze rebusul utilizând termenii ştiinţifici studiaţi; O2 - să definească fiecare factor de mediu;O3 - să demonstreze prin experiment însuşiri ale factorilor de mediu;O4 - să prezinte importanţa fiecărui factor de mediu;O5 – să dea exemple de acţiuni pe care le pot face oamenii pentru protejarea mediului înconjurător;O6- să dovedească spirit de întrajutorare în munca pe grupe;

Strategii didactice:Resurse de organizare: frontal, individual, pe grupeResurse procedurale: rebusul,experimentul, metoda Ciorchinelui, metoda Bulgărele de zăpadă, exerciţiul , concursul Resurse materiale: foi albe, markere, fişe de lucru ,carioca,apă, eprubetă, spirtieră, chibrituri, pahar, sol,

Bibliografie: Manualul de Ştiinţe ale Naturii, clasa a III- a, Anina Bădescu Editura Aramis Aplicaţii ale metodelor de gândire critică la învăţământul primar, Gabriela Bratu, Editura Humanitas Educaţional

1

Page 2: ştiinţe proiect

2

Page 3: ştiinţe proiect

Momentele lecţiei

Ob. Durata

Conţinutul lecţiei Strategii didactice Evaluare

Resurse de organizare

Resurse procedurale

Resurse materiale

1. Moment organizatoric

2.Captarea şi orientare atenţiei

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

4. Dirijarea învăţării

O1

1’

5’

2’

25’

Se asigură ordinea şi liniştea în clasă.

Se completează rebusul ( anexa 1).Pe verticala A- B elevii vor descoperi titlul lecţiei: Factori de mediu .- Ce sunt factorii de mediu?- Care sunt factorii de mediu?

Se anunţă tema lecţiei precum şi câteva obiective.Se scrie titlul lecţiei pe tablă şi pe caiete.

Se împarte clasa în 3 grupe. Fiecare grupă va reprezenta un factor de mediu. G1- Solul G2- Apa G3.- Aerul Fiecare echipă va primi un set de cerinţe pe tema primită .

Frontal

Frontal

Frontal

Pe grupe

Explicaţii

Rebusul

concursulExperimen-tul

Fişe de lucru Markere

apă, eprubetă, spirtieră,chibrituri,pahar, sol,

- completarea rebusului;- rezolvarea cerinţelor;- descoperirea soluţiei;

-definirea fiecărui factor de mediu;- enumerarea însuşirilor;

-realizarea

3

Page 4: ştiinţe proiect

5. Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor

6. Evaluare

7. Încheiere

O2O3O4

O1O2O3

O5

10’

5’

3’

1. Definiţi factorii de mediu2. Demonstraţi printr-un

experiment o însuşire 3. Arătaţi importanţa factorilor de

mediu (după metoda Ciorchinelui)

Se va organiza un concurs între grupe. Pentru fiecare răspuns corect se acordă 2 puncte, parţial 1 punct şi 0 puncte pentru un răspuns incorect.Fiecare grupă trebuie să răspundăcerinţelor date. Dacă nu cunosc răspunsurile sau răspund parţial vor da posibilitatea celorlalte echipe să răspundă şi să câştige puncte .

Fiecare grupă va primi o fişă cu exerciţii diferite. La semnalul învăţătoarei se schimbă fişele între grupe. ( metoda Bulgărele de zăpadă).

Fiecare elev va da în scris câteva exemple de acţiuni pe care le pot face oamenii pentru protejarea mediului înconjurător. Se citesc proverbe şi zicători despre

Pe grupe

Individual

frontal

Ciorchinele

Bulgărele de zăpadă

exerciţiul

foi albe, carioca

fişă de lucru, carioca

caietul elevului

experimentului;- comunicarea observaţiilor;- redarea importanţei factorilor de mediu;

- rezolvarea exerciţiilor;- colaborarea elevilor;

- identificarea unor acţiuni de protejare a mediului,- pregătirea iniţială a

4

Page 5: ştiinţe proiect

apă, aer, sol.Se apreciază grupele de elevii care şi-au îndeplinit mai bine sarcinile şi elevii care s-au remarcat prin răspunsuri bune.

proverbelor şi zicătorilor;

5

Page 6: ştiinţe proiect

Fişă de lucru nr. 11.Completează corect rebusul următor pentru a descoperi pe verticala A- B titlul lecţiei:

1. „ Bucătăria plantei”

2. Extrage apa şi substanţele hrănitoare

3. Adăpostesc seminţele 4 . Transportă apa şi substanţele hrănitoare 5. Vestitorii primăverii 6. Denumire populară a lunii mai 7. Se află în interiorul fructelor 8. Animale ce trăiesc pe lângă casa omului 9. Au corpul acoperit cu solzi, se înmulţesc prin ouă 10. Fiinţă superioară 11. Coordonează activitatea întregului organism 12. Cu ajutorul lor fărâmiţăm hrana 13. Pompează sângele în corp 14.Adăposteşte organele interne

6

Page 7: ştiinţe proiect

Fişă de lucru Completează enunţurile alegând noţiunile potrivite din paranteză:

Apa este o substanţă …………….., fără ……….., şi ………………….. . Ea este ………. .Fără apă , vieţuitoarele nu pot …………… . În lipsa apei , lacurile devin …………….. .Pentru unele vieţuitoare , apa reprezintă chiar …………………………. . ( mediu de viaţă, miros, lichidă, gust, transparentă, culoare, seci , trăi)

TOPIRE FIERBERE CONDENSARE SOLIDIFICARE

gheaţa

( aburi, gheaţă, apă, apă )

7

Page 8: ştiinţe proiect

Fişă de lucru

Notează A în dreptul enunţurilor adevărate şi F în dreptul enunţurilor false: Aerul este transparent.În natură, aerul se mişcă. Învelişul din aer al Pământului se numeşte „ atmosferă”. Aerul cald este mai greu decât aerul rece. Aerul este un amestec de gaze. Pentru a respira vieţuitoarele folosesc dioxidul de carbon .Pentru a se hrăni , plantele verzi folosesc din aer oxigenul. Aerul este mai „uşor” decât apa . Aerul este o substanţă lichidă.Mişcarea aerului în natură formează vântul. Ozonul este un gaz care protejează planeta noastră de razele ultraviolete. În sol există aer.

8

Page 9: ştiinţe proiect

Fişă de lucru Alege varianta corectă de răspuns:

Solul este:a. permeabil; b. lucios; c. lichid;

Solul conţine:a. numai aer; b. numai apă; c. aer şi apă;

Solul este format din:a. grăuncioare de pământ; b. resturi de plante şi animale; c. aer şi apă;

Solul de culoare neagră este bun pentru cultivarea:a. pomilor fructiferi, b. cerealelor c. legumelor;

Solul este un mediu de viaţă pentru:a. cârtiţă; b. porumbel; c. râme;

Solul calcaros este bun pentru cultivarea:a. pomilor fructiferi; b. viţă de vie; cereale; Din solul argilos se obţine: a. plante; b. oale; c. legume;

Solul asigură plantelor:a. apa; b. sărurile minerale; c. aerul;

9

Page 10: ştiinţe proiect

Nume: ………………………………… Data: ……………Disciplina: Ştiinţe ale naturii Evaluare finală

1. Completează fiecare răspuns:

1. „ Bucătăria plantei” … … … … … …

2. Extrage apa şi substanţele hrănitoare … … … … … … … …

3. Adăpostesc seminţele … … … … … … 4 . Transportă apa şi substanţele hrănitoare … … … … … … … 5. Se află în interiorul fructelor … … … … … … … 6. Nasc pui vii şi - i hrănesc cu lapte … … … … … … … … 7. Mamifere care se hrănesc cu iarbă … … … … … … … … 8. Animale ce trăiesc pe lângă casa omului … … … … … … … … … 9. Au corpul acoperit cu solzi, se înmulţesc prin ouă … … … … … … … 10. Fiinţă superioară … … 11. Coordonează activitatea întregului organism … … … … … … 12. Cu ajutorul lor fărâmiţăm hrana … … … … … 13. Pompează sângele în corp … … … … … 14.Adăposteşte organele interne … … … … … … … 2. Completează enunţurile alegând noţiunile potrivite din paranteză:

Apa este o substanţă …………….., fără ……….., şi ………………….. . Ea este ………. .Fără apă , vieţuitoarele nu pot …………… . Pentru unele vieţuitoare , apa reprezintă chiar …………………………. . ( mediu de viaţă, miros, lichidă, gust, transparentă, culoare, trăi) TOPIRE FIERBERE CONDENSARE SOLIDIFICARE

gheaţa

( aburi, gheaţă, apă, apă )

3. Notează A în dreptul enunţurilor adevărate şi F în dreptul enunţurilor false: Aerul este transparent.Învelişul din aer al Pământului se numeşte „ atmosferă”. Aerul este un amestec de gaze. Pentru a respira vieţuitoarele folosesc dioxidul de carbon .Pentru a se hrăni , plantele verzi folosesc din aer oxigenul.

10

Page 11: ştiinţe proiect

Aerul este o substanţă lichidă.Mişcarea aerului în natură formează vântul. Ozonul este un gaz care protejează planeta noastră de razele ultraviolete. În sol există aer.

4. Alege varianta corectă de răspuns:

Solul este:a. permeabil; b. lucios; c. lichid;

Solul este format din:a. grăuncioare de pământ; b. resturi de plante şi animale; c. aer şi apă;

Solul de culoare neagră este bun pentru cultivarea:a. pomilor fructiferi, b. cerealelor c. legumelor;

Solul este un mediu de viaţă pentru:a. cârtiţă; b. porumbel; c. râme;

Solul calcaros este bun pentru cultivarea:a. pomilor fructiferi; b. viţă de vie; cereale; Din solul argilos se obţine: a. plante; b. oale; c. legume;

5. Enumeră sursele de energie inepuizabile:…………, ………….., ………… .6. Enumeră sursele de energie epuizabile: …………., …………., …………… .7. Enumeră tipurile de cărbuni:……………., …………, ……………, ……………… .8. Dă 3 exemple de activităţi ale oamenilor în care folosesc combustibilii:…………………………….. ………………………. …………………………9. Redactează un dialog între vieţuitoarele care trăiesc lângă un râu poluat de deşeuri.Cine ar putea să le salveze? Cum?

11

Page 12: ştiinţe proiect

12