Institutul de Ştiinţe ale Educaţieieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/proiect... ·...

12
Proiect didactic la chimie pentru clasa a VII-a Profesor – Şterbeţ Daniela, grad didactic întâi Clasa – a VII-a D Tipul lecţiei – acumulare de noi cunoştinţe Durata – 45 min. capitolul 3 Structura substanţei Lecţia nr.24 Proprietăţile substanţelor cu diferite tipuri de legături. Reţele cristaline Obiective operaţionale : (O) Elevii vor fi capabili ... O 1 - să identifice dintr-un şir de substanţe un anumit tip de legătură; O 2 - să modeleze şi să explice formarea legăturilor chimice; O 3 – să definească noţiunile „reţea cristalină”, „alotropie”, O 4 – să deducă tipurile de reţele cristaline (moleculare, ionice, atomice, metalice); O 5 – să explice proprietăţile fizice ale substanţelor cu un anumit tip de reţea cristalină; Sistemul metodologic (M) M 1 M 2 M 3 M 4 M 5 M 6 M 7 conversaţia explicaţia descoperirea dirijată modelarea vizionarea unui film exerciţiul algoritmul Mijloacele de învăţământ 1 2 3 4 proiectorul şi computerul planşa cu formele alotropice ale carbonului reactivii chimici – metale, mostre de compuşi ionici, grafit, iod cristalin, fişe de activitate în grup Bibliografie 1 M. Roman ş.a.- Chimie – manual pentru Daniela Şterbeţ – prof. de chimie – grad didactic întâi – Liceul “Prometeu-Prim” 1

Transcript of Institutul de Ştiinţe ale Educaţieieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/proiect... ·...

Page 1: Institutul de Ştiinţe ale Educaţieieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/proiect... · Web viewplanşa cu formele alotropice ale carbonului reactivii chimici – metale,

Proiect didactic la chimie pentru clasa a VII-a

Profesor – Şterbeţ Daniela, grad didactic întâiClasa – a VII-a DTipul lecţiei – acumulare de noi cunoştinţeDurata – 45 min.

capitolul 3 Structura substanţeiLecţia nr.24 Proprietăţile substanţelor cu diferite tipuri de legături. Reţele cristaline

Obiective operaţionale: (O)Elevii vor fi capabili ...

O1 - să identifice dintr-un şir de substanţe un anumit tip de legătură;

O2 - să modeleze şi să explice formarea legăturilor chimice;O3 – să definească noţiunile „reţea cristalină”, „alotropie”, O4 – să deducă tipurile de reţele cristaline (moleculare, ionice,

atomice, metalice);O5 – să explice proprietăţile fizice ale substanţelor cu un anumit

tip de reţea cristalină;Sistemul metodologic (M)

M1

M2

M3

M4

M5

M6

M7

conversaţiaexplicaţiadescoperirea dirijatămodelareavizionarea unui filmexerciţiulalgoritmul

Mijloacele de învăţământ

123

4

proiectorul şi computerulplanşa cu formele alotropice ale carbonuluireactivii chimici – metale, mostre de compuşi ionici, grafit, iod cristalin,fişe de activitate în grup

Bibliografie 1

2

3.

M. Roman ş.a.- Chimie – manual pentru clasa a a VII-a, ed. Lumina, Chişinău, 2007 pag. 114-117.Chimie. Curriculum pentru învăţământ gimnazial. Chişinău, Ed. Univers Pedagogic, 2006, pag 8Internet – www.wikipedia.com

Data lecţiei S25 22 martie 2010

Daniela Şterbeţ – prof. de chimie – grad didactic întâi – Liceul “Prometeu-Prim” 1

Page 2: Institutul de Ştiinţe ale Educaţieieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/proiect... · Web viewplanşa cu formele alotropice ale carbonului reactivii chimici – metale,

Desfăşurarea activităţii didactice

O Cadrul ERRE

Forma/metoda Paşii acţionali Materiale timp

O1

O2

Evocare frontal/M1

M5

M1

în grup/ M6

lucru independent/M4

M1, M2

Momente organizatorice. Se aduce la cunoştinţa elevilor tema lecţiei, se enunţă obiectivele.Se propune, pentru a revizui cunoştinţele despre legăturile chimice vizionarea unui film didactic în limba engleză.Elevii sunt rugaţi să urmărească atent ce legături chimice vor fi prezentate şi să descopere legătura chimică ce lipseşte din film.După vizionare, se solicită elevilor să caracterizeze legătura ce lipseşte din prezentare. – elevii identifică legătura metalică pe care o caracterizează pe scurt.Se propune rezolvarea unui exerciţiu în grup – selectarea substanţelor cu un anumit tip de legătură.În paralel trei elevi modelează la tablă formarea legăturii chimice în KF, PH3 şi N2.Se verifică rezolvările grupurilor prin proiectarea răspunsurilor.Se evaluează corectitudinea rezolvărilor de la tablă.Se prezintă tabelul corelaţiei stări de agregare – particule

proiector, slide 1film didactic

slide 2

slide 3slide4

1 min

3 min.

3 min.

3 min.

1 min.3 min.2 min.

O3

O4

O5

Realizarea sensului

frontal/M2

în grup/M3,

M7

individual/M2

Profesorul prezintă definiţia noţiunii „reţea cristalină” şi „ alotropie”, clasificarea tipurilor de reţele cristaline.Se propune elevilor spre studiu câte un tip de reţea în baza manualului şi a fişei suplimentare, precum şi studierea mostrelor de substanţe.

Fiecare grup analizează timp de 5 minute materialele şi se pregătesc de răspuns în baza algoritmului prestabilit.Se prezintă răspunsurile, profesorul prezentând în paralel completarea tabelului cu corelaţia tipului de reţea cu proprietăţile fizice.

proiector, computer, slide 5-6manual, fişă de studiu, fişa de răspunsslide 7

3 min.

5 min.

12 min.

O5 reflecţie individual/M6 Se propune spre rezolvare un test tip A/F. se verifică prin proiecţie răspunsurile.

slide 8 3 min.

Daniela Şterbeţ – prof. de chimie – grad didactic întâi – Liceul “Prometeu-Prim” 2

Page 3: Institutul de Ştiinţe ale Educaţieieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/proiect... · Web viewplanşa cu formele alotropice ale carbonului reactivii chimici – metale,

O3 – O5

Extensie individual/M3, M4, M5

Autoevaluarea activităţii.Se indică tema pentru acasă: De studiat din manual paragraful 3.16-3.17. pag. 114-117. De modelat din sârmă şi plastilină unul din modele de reţea

cristalină studiat. De stabilit tipul reţelei cristaline şi câte trei proprietăţi fizice pentru

substanţele: Se8, SiC, Cr, BaF2.

slide 9 3 min.

Anexe –fişele de lucru în grupGRUPUL 1 SUBSTANŢE CU REŢEA IONICĂApreciaţi valorile temperaturilor de topire, conductibilitatea electrică, duritatea şi solubilitatea în apă.

Daniela Şterbeţ – prof. de chimie – grad didactic întâi – Liceul “Prometeu-Prim” 3

Page 4: Institutul de Ştiinţe ale Educaţieieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/proiect... · Web viewplanşa cu formele alotropice ale carbonului reactivii chimici – metale,

Substanţatemperatura de

topire°C

temperatura de fierbere

°C

densitateg/cm3

Conductivitate electrică

S/mSolubilitate Duritate Observaţii

NaCl 801 1413 2,17

nu conduc curentul electric, dar devin bune conductoare prin topire

se dizolvă bine în apă, iar soluţia lor conduce curentul

electric

sunt sfărâmicioase,

se sparg la lovire

sare de bucătărie

KI 681 1323 3,12 se conţine în sarea iodurată

CaO 2900 - 3,34 – var nestins

NaF 996 1685 2,78

CaF2 1418 2533 3,18 - fluorit

1. De ce aceste substanţe conduc curentul electric doar la topire sau la dizolvare în apă, deşi sunt formate din ioni (particule cu sarcină electrică)?2. De ce aceste substanţe se sparg la lovire, deşi forţele de atracţie sunt foarte mari?

NaCl

GRUPUL 2 SUBSTANŢE CU REŢEA METALICĂ

Daniela Şterbeţ – prof. de chimie – grad didactic întâi – Liceul “Prometeu-Prim” 4

Page 5: Institutul de Ştiinţe ale Educaţieieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/proiect... · Web viewplanşa cu formele alotropice ale carbonului reactivii chimici – metale,

Apreciaţi valorile temperaturilor de topire, conductibilitatea electrică, duritatea şi solubilitatea în apă.

Substanţatemperatura de

topire°C

temperatura de fierbere

°C

densitateg/cm3

Conductivitate electrică

S/m

Solubilitate Duritate Observaţii

Litiul 180,5 1342 0,53 10,8 × 106

nu se dizolvă în apă sau alţi dizolvaţi. Se

dizolvă unele în altele formând

aliaje.

0,6 Cel mai uşor metal

Aluminiul 660 2467 2,7 37,7 × 106 1,5 - cabluri electrice ieftine

Fierul 1536 2861 7,8 9,93 × 106 4,0 - cel mai utilizat metal

Wolframul 3410 5660 19,3 8,9 × 106 7,5 - cel mai greu fuzibil metal

- filamentul becului

Osmiu 3045 5027 22,5 10,9 × 106 7,0 - cel mai greu metal1. De ce metalele conduc foarte bine curentul electric?2. De ce metalele pot fi prelucrate sub formă de foi sau fire ?

GRUPUL 3 SUBSTANŢE CU REŢEA ATOMICĂApreciaţi valorile temperaturilor de topire, conductibilitatea electrică, duritatea şi solubilitatea în apă.

Daniela Şterbeţ – prof. de chimie – grad didactic întâi – Liceul “Prometeu-Prim” 5

Page 6: Institutul de Ştiinţe ale Educaţieieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/proiect... · Web viewplanşa cu formele alotropice ale carbonului reactivii chimici – metale,

Substanţatemperatura de

topire°C

temperatura de fierbere

°C

densitateg/cm3 Solubilitate

Conductivitate electrică

S/mDuritate Observaţii

C – grafit 3652 5100 2,26nu se dizolvă în nici o

substanţă

1 × 105 1-2 - mina de creion

C – diamant 3550 4027 3,52 izolator 10 - cel mai dur minereu

Siliciu 1410 3265 2,33 2,5 × 10-4 6,5 - este un semiconductor

1. Cum se explică temperaturile foarte mari de topire?2. De ce nu se dizolvă în nici un dizolvant?

C (Grafit) C (Diamant) Siliciu

GRUPUL 4 SUBSTANŢE CU REŢEA MOLECULARĂApreciaţi valorile temperaturilor de topire, conductibilitatea electrică, duritatea şi solubilitatea în apă

Substanţa temp. de topire

temp. fierbere densitate Solubilitate Conductivitate electrică

S/mDuritate Observaţii

Iod I2 113,7 184,3 4,94foarte puţin

solubili în apă, solubili în alcool şi

8 × 10-8 0,5- soluţia sa în alcool se numeşte tinctură de iod şi e utilizată ca dezinfectant

Daniela Şterbeţ – prof. de chimie – grad didactic întâi – Liceul “Prometeu-Prim” 6

Page 7: Institutul de Ştiinţe ale Educaţieieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/proiect... · Web viewplanşa cu formele alotropice ale carbonului reactivii chimici – metale,

alţi dizolvanţi organici

Fosfor P4 44,2 280 1,82 1× 10-9 0,24

Sulf S8 115,2 444,7 1,96 5 × 10-22 0,20 - se foloseşte pentru dezinfectarea butoaielor

Gheaţa (H2O) 0 100 0,9 - foarte slab, practic nu conduce curentul electric e casantă - se sparge la lovire

Glucoza (C6H12O6)

146 - foarte solubilă în apă nu conduce curentul electric e casantă

- are gust dulce, la încălzire se descompune obţinându-se caramelul

1. Cum se explică temperaturile scăzute de topire?2. De ce au o duritate atât de mică?

iodul gheaţa

Scara Mohsduritatea Mohs 

metoda de testare/ material echivalent ca duritate mineralul

1 se zgârie foarte uşor cu unghia (pudra de talc)

talc(Mg3Si4O10(OH)2)

2 se zgârie cu unghia gips(CaSO4•2H2O)

3 se zgârie cu o monedă de cupru

calcit(CaCO3)

4 se zgârie uşor cu un cuţit fluorit(CaF2)

5 se zgârie cu un cuţit (sticla)apatit

(Ca5(PO4)3(OH-,Cl-,F-))

Daniela Şterbeţ – prof. de chimie – grad didactic întâi – Liceul “Prometeu-Prim” 7

Page 8: Institutul de Ştiinţe ale Educaţieieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/proiect... · Web viewplanşa cu formele alotropice ale carbonului reactivii chimici – metale,

6 se zgarie cu o pilă; feldspat(KAlSi3O8)

7 zgârie sticla cuart(SiO2)

8 zgârie cuarţul şi sticla (hârtia abrazivă)

topaz(Al2SiO4(OH-,F-)2)

9 zgârie topazul şi este zgâriat de diamant (rubinul)

corindonul(Al2O3)

10 nu poate fi zgâriat decât tot de un diamant

diamant(C)

De exemplu, duritatea unei unghii umane este de 2,5. Aurul şi argintul în stare pură au duritatea între 2,5 şi 3. Monedele de cupru au duritatea 3, lamele de cuţit - 5,5, sticla 6-7 etc.

Algoritmul de studiere a reţelei cristaline :

Caracteristica

1 tipul de particulă din nodurile reţelei cristaline

atomi/cationi/ anioni/ molecule

2 tipul legăturii chimiceionică/ covalentă polară/covalentă nepolară/metalică

3 stare de agregare Solid/lichid/gaz

4 temperaturile de topire ridicate/scăzute/variazăe

5 temperaturile de fierbere ridicate/scăzute/variază

6 densitatea mică/mare/variază

7 solubilitatea în apă solubil/puţin solubil/insolubil

8 conductibilitate electrică ridicată/scăzută/izolator

9 duritate Mare/mică/variază

10 alte proprietăţi plasticitate, luciu, opacitate

Daniela Şterbeţ – prof. de chimie – grad didactic întâi – Liceul “Prometeu-Prim” 8