sistemul_digestiv
-
Upload
elena-matei -
Category
Documents
-
view
213 -
download
1
description
Transcript of sistemul_digestiv
PROIECT DE LECTIE
Data: 25. 02. 2013
Clasa: a VII-a B
Unitatea scolara: Scoala cu clasele I-VIII Vadu-Pasii
Unitatea de invatare: “Functiile organismului uman”
Tema lectiei: “Anatomia sistemului digestiv ”
Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte
Profesor: Potirniche Paula
Scopul lectiei: Cunoaşterea de către elevi a principalelor componente ale sistemului digestiv şi rolul acestora în digestie
Competente specifice:
1.1 Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman 1.2 Stabilirea relaţiilor între funcţiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman şi influenţa factorilor de mediu 2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman 3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor 4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare
Obiective operationale:
Să enumere componentele sistemului digestiv
Să descrie componentele sistemului digestiv
Să precizeze alcatuirea sistemului digestiv si caracteristicile lui
Să defineasca procesul de digestie
Concepte operationale observarea si recunoasterea pe planse , mulaje , componentelor si sistemelor de organe din corpul uman
recunoasterea principalelor functii ale organelor si sistemelor de organe
ELEMENTE DE STRATEGIE
Resurse materiale Manualul, planse, fise de lucru (postere),
organe desenate, duplex, markere, lipici,
Resurse procedurale Conversatia euristica.
Observatia
Invatarea prin descoperire
Forme de activitate Frontala
Individuala
Pe grupe
Locul de desfasurare: laboratorul de biologie;
Evaluare: chestionare orala, observarea sistematica a elevilor.
Bibliografie:
-Z.Partin,L.Logofatu,C.Niculescu,Ed. Corint Bucureşti, 2007 -N.COSTICĂ,Metodica predării biologiei,Ed.Graphys,Iaşi,2008
DESFASURAREA LECTIEI
Nr.Crt
Momentele lecţiei
O. O Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi mijloace didactice
Forme de activitate
Metode de evalure
1. Moment organizatoric
-profesorul saluta elevii-se pun absente
- se pregătesc pentru activitate
2. Captarea atenţiei Elevii sunt rugati sa-şi dea cu părerea daca Traiesc pentru a manca , sau Mananca pentru a trai !
Elevii işi dau cu părerea asupra întrebărilor.
Convesatia Frontala Orala
3. Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor
- scrie pe tablă titlul lecţieişi anunta elevii ca vor studia Anatomia sistemului digetiv
- elevii notează titlul lecţiei în caiete „ Anatomia sistemului digestiv . ”
Conversaţia Frontal
4. Reactualizarea noţiunilor anterior învăţate
adresează elevilor întrebări din lecţiile anterioare :
Care sunt functiile organismului uman ?
Care sisteme fac parte din funcţiile de relaţie?
Care sunt functiile de nutritie ?Ce rol au ?
- elevii răspund la întrebări:
Functiile organismului uman sunt: functii de relatie, functii de nutritie si functia de reproducere .
Funcţiile de relaţie sunt:Sistemul nervos si Sistemul locomotor .
Functiile de nutritie sunt: sistemul digestiv, sistemul circulator, sistemul excretor si sistemul respirator . Asigură creşterea şi dezvoltarea organismului
ConversaţiaExplicaţia
Observarea sistematică a elevilor
Orala
5. Dirijarea învăţăriiO1O2O3O4
Imparte elevii in patru grupe si da fiecarei grupe sarcini de indeplinit
Elevii primesc fise de lucru pe care le completeaza cu ajutorul manualului .Prima grupa primeste o coala cu titlul “cavitatea bucala, faringe, esofag “ pe care o va completa conform cerintelor profesorului, realizand un poster . Grupele II,III,IV vor primi aceleasi sarcini , pentru stomac;intestin subtire , intestin gros .
ConversaţiaExplicaţia
PlansePostereDesen mut
ObservareaSistematică a elevilor
Activitatea pe grupe
6. Asigurarea conexiunii inverse
Fixarea cunoştinţelor
Pe o coala duplex, pe care este desenat sistemul digestiv, scrie in dreptul sagetilor componentele acestuia .
Elevii completeaza acelasi desen pe coli.
ExerciţiulConversaţia
Activitateafrontală
7. Evaluarea Se extrag de catre elevi cartoane cu diferite denumiri din lectia de zi
Elevii raspund la intrebariActivitateindividuala Orala