Sistemul Colonial Mondial

7
Proiectul lecţiei Discplina: Istoria Data: 07. 04. 2015 Clasa: a XI-a Elaborat de: Bercu Tamara Tipul lecţiei: lecţie de asimilare a informaţiei noi Tema lecţiei: Sistemul colonial mondial (sec. XVII-XVIII) Timp: 40 min. Competenţe specifice: Înţelegerea şi reprezentarea timpului şi spaţiului istoric; Manifestarea atitudinii pozitive faţă de impactul evenimentelor istorice asupra dezvoltării societăţii; Cunoaşterea şi interpretarea surselor istorice;

description

proiect didactic-sistemul colonial mondial, etapele desfasurarii unei lectii de istorie

Transcript of Sistemul Colonial Mondial

Page 1: Sistemul Colonial Mondial

Proiectul lecţiei

Discplina: Istoria

Data: 07. 04. 2015

Clasa: a XI-a

Elaborat de: Bercu Tamara

Tipul lecţiei: lecţie de asimilare a informaţiei noi

Tema lecţiei: Sistemul colonial mondial (sec. XVII-XVIII)Timp: 40 min.

Competenţe specifice: Înţelegerea şi reprezentarea timpului şi spaţiului istoric;Manifestarea atitudinii pozitive faţă de impactul evenimentelor istorice asupra dezvoltării societăţii;Cunoaşterea şi interpretarea surselor istorice;

Subcompetenţe specifice: Utilizarea hărţii în determinarea schimbărilor teritoriale din epoca modernă; Interpretarea critică a informaţiilor obţinute din diverse surse istorice; Analiza comparativă a fenomenelor şi proceselor istorice din epoca modernă;

Page 2: Sistemul Colonial Mondial

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil să:O1 enumeră statele europene care au devenit mari puteri politice în epoca modernă;O2 explice termenii de: expansionism, colonie, metropolă în baza textului din manual;O3 indice pe hartă teritoriile colonizate de europeni, atît pe harta de la tablă cît și harta din Atlas;O4 exprime atitudinea faţă de sistemul colonial din epoca modernă în baza documentelor A și B din manual;O5 estimeze rolul sistemului colonial în formarea societăţii actuale.

Resurse materiale: Harta istorică „Cuceririle coloniale”, manualul de istorie clasa a XI-a elaborată de N. Chcuş, I. Şarov. Manualul, Istorie, Epoca modernă, cl. a XI-a, N.Chicuș, I.Șarov, I.Ojog, P.Cerbușca, V.Pâslariuc, M.Dobzeu, T.Nagnibeda-Tverdohleb,

Editura ,,Cartdidact”, Chișinău, 2007.

Strategii didactice: Conversaţia euristică; Analiza comparativă; Lucrul independent cu manualul; Lucrul cu harta istorică. Lucrul cu documentul istoric.

Page 3: Sistemul Colonial Mondial

Desfășurarea activității

Etapa lecţieiOb.

Conţinut Tehnologii didactice

Timp alocat

Activitatea profesorului Activitatea elevului

Evocare Momente organizatorice;Face apelul;

Îşi organizează spaţiul de muncă. Conversaţia euristică 2 minute

Actualizează cunoştinţele legate de marile descoperiri geografice tratându-le sub un aspect nou, apariţia sclaviei moderne.

Anunță tema.

Expun păreri, adresează întrebări profesorului. Notează tema în caiet.

Conversaţia euristică 3 minute

Realizarea sensului

O2 Acum vă propun să deduceţi din textul manualului sensul cuvintelor expansionism, colonie, metropolă.

Clasa este împărțită în două grupe. Întocmește un tabel:

Studiază textul manualului;Formulaeză definiţia

Completează tabelul.

Lucrul cu manualul 4 minute

Factorii ce au favorizat expansiunea colonială

Formele de manifestare

Lucrul cu textul manualului;Notează datele în tabel.

8 minute

Page 4: Sistemul Colonial Mondial

O1

O3

Enumeră statele europene care au devenit mari puteri politice în epoca modernă după expunerea temei de către profesor.

Marea Britanie, Franța, Olanda, Spania, Rusia, Portugalia.

Lucrul cu harta.

-Olanda deținea monopolul comercial în oceanele Indian și Pacific. Ea controla coasta Indiei, insulele Ceylon, Sonde, Java.

- Anglia avea posesiuni pe coasta atlantică a Americii de Nord (13 colonii), în India, Bermude, Jamaica.

- Franța stăpînea teritorii în Canada, pe coasta de Est a Indiei, insula Bourbon și în Oceanul Atlantic.

Lucrul cu harta istorică

10 minute

Acum vă rog fiţi atenţi la hartă, ce teritorii stăpâneau statele europene în afara continentului?

Cine vrea să le arate pe hartă?Notaţi statul metropolă şi coloniile sale.Care din aceste state au avut cele mai mari

posesiuni ca suprafaţă? (Anglia)

Reflexie O4 Ce influenţă a avut metropola asupra coloniilor sale, aduceţi exemple în baza documentului istoric documentul A şi B (p.199). Cum estimaţi sistemul colonial din epoca modernă?

Analizați consecințele stăpînirii coloniale pentru metropole și coloniile lor.

Lucreză cu textul manualului;Exprimă opinii şi atitudini.

1.Dezvoltarea internă a metropolei.2.Statul-metropolă controla toate acțiunile în colonii, acaparînd cea mai mare parte a veniturilor.3.Veniturile venite din colonii.

Analiza comparativăConversaţia euristică

10 minute

Page 5: Sistemul Colonial Mondial

I. Reorganizarea administrativă a coloniilor.II. În colonii au fost construite întreprinderi și căi de comunicațieIII. Au fost deschise școli și biserici.IV. Explorarea teritoriilor din Asia, Africa și America Latină a stimulat dezvoltarea științei și tehnicii.

Extindere O5 Profesorul încheie lecția și împreună cu elevii fac concluzii. Cum vă pare ce putem observa azi ca fiind urmare a evenimentelor de atunci??? Un micro-eseu ca temă pentru acasă.

Exprimă opinii şi atitudini 3 minute