Silaba Si Reguli

3
PROIECT DIDACTIC Profesor : Rosca Daniela Disciplina: Limba şi literatura română Clasa a VI-a Subiect: Reguli de despartire a cuvintelor in silabe Tipul lecţiei: de dobandire de noi cunostinte Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: Să cunoasca regulile de despartire a cuvintelor in silabe Sa aplice regulile de despartire in silabe Metode: explicatia, observaţia, exerciţiul, conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire. Resurse: manualul şcolar; planşe didactice; fişe de lucru; capacităţile receptive ale elevilor; Organizarea activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală. Strategie de evaluare: observarea sistematică a elevilor Bibliografie: I.Popa – Limba romana, Ed. Niculescu, 2000, Bucuresti Ramona Radulescu – Limba romana gramatica si exercitii, Ed. Aula, Brasov,2008 I.Ghita – Culegere de exercitii lexicale, gramaticale si stilistice, Ed. Didactica si pedagogica, Bucuresti, 1971 V.Goia – Didactica limbii si literaturii romane, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2008 Structura si desfăşurarea lecţiei Etapele Lecţiei Conţinut, sarcini de predare - învăţare - evaluare Strategii, metode 1.Moment organizato ric 5min 2.Actualiz area cunostinte lor dobandite anterior 8min 3. Anuntarea -stabilirea disciplinei, pregatirea pentru lectie, notarea absentilor -profesorul verifica tema si pune cateva intrebari referitoare la lectia precedenta: o Ce este Fonetica? o Cum definim sunetul? o Care este clasificarea sunetelor? o Definiti notiunea de diftong, triftong, hiat. -sunt enumerate obiectivele si este notat titlul pe tabla. Conversaţia Evaluare Explicatia Observatia

Transcript of Silaba Si Reguli

Page 1: Silaba Si Reguli

PROIECT DIDACTICProfesor : Rosca DanielaDisciplina: Limba şi literatura românăClasa a VI-aSubiect: Reguli de despartire a cuvintelor in silabeTipul lecţiei: de dobandire de noi cunostinte

Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: Să cunoasca regulile de despartire a cuvintelor in silabe Sa aplice regulile de despartire in silabe

Metode: explicatia, observaţia, exerciţiul, conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire.Resurse: manualul şcolar; planşe didactice; fişe de lucru; capacităţile receptive ale elevilor; Organizarea activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală.Strategie de evaluare: observarea sistematică a elevilor

Bibliografie: I.Popa – Limba romana, Ed. Niculescu, 2000, Bucuresti Ramona Radulescu – Limba romana gramatica si exercitii, Ed. Aula, Brasov,2008 I.Ghita – Culegere de exercitii lexicale, gramaticale si stilistice, Ed. Didactica si pedagogica,

Bucuresti, 1971 V.Goia – Didactica limbii si literaturii romane, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2008

Structura si desfăşurarea lecţiei

EtapeleLecţiei

Conţinut, sarcini de predare - învăţare - evaluare Strategii, metode

1.Moment organizatoric 5min

2.Actualizarea cunostintelor dobandite anterior8min

3. Anuntarea obiectivelor lectiei2min

4.Prezentarea continutului 10 min

5.Asigurarea retentiei si a transferului25 min

-stabilirea disciplinei, pregatirea pentru lectie, notarea absentilor

-profesorul verifica tema si pune cateva intrebari referitoare la lectia precedenta:

o Ce este Fonetica?o Cum definim sunetul? o Care este clasificarea sunetelor?o Definiti notiunea de diftong, triftong, hiat.

-sunt enumerate obiectivele si este notat titlul pe tabla.

-profesorul da elevilor o fisa teoretica ce contine regulile de despartire a cuvintelor in silabe si explica continutul teoretic (vezi Anexa)

-profesorul va lua fiecare regula in parte, o va explica elevilor cu exemple si va propune un exercitiu de despartire a cuvintelor in silabe.

Conversaţia

Evaluare

Explicatia

Observatia

Conversaţia

Exercitiul

Page 2: Silaba Si Reguli

EXERCITIU:Sa se desparta in silabe :-arma, cununa,inima,ocara,saluta,uzina,zapada,lumanare-azbest,bacterie,cuptor,farsa,lapte,pantof,ocna,zgarcenie,harnic,ghimpe-acra,bucla,cadru,piatra,sobru,patrie,fibra,microscop-astru,antrenor,complot,monstru,secret,contract,panglica,sticla-arctic,delincvent,functie,santuar-aerodrom,boreal,creatura,ideal,fiinta,poezie,coerent,sinuos,coordonator-ceasca,gheata, greseala,indoiala,cheie,iepure,femeie,poarta,asiduu,roua-cardiograma,agrotehnic,filarmonica,bibliografie,circumstanta

ANEXA

SILABA. REGULI DE DESPARTIRE A CUVINTELOR IN SILABE

Silaba – sunetul sau grupul de sunete care contine in mod obligatoriu o vocala si care se pronunta printr-un singur efort respirator.

Reguli de despartire a cuvintelor in silabe

1.Vocalele in hiat se despart in silabe diferite: a-er, po-em, bi-o-log, i-gi-e-na, sti-ind, ca-i-sa, fe-bru-a-ri-e.2.Diftongii si triftongii se grupeaza in aceeasi silaba: fai-ma, ur-soai-ca, cre-deai, ais-berg, coa-for, cu-loar, mais-tru, fii-ca, a-cua-re-la.3. Semivocala intre doua vocale trece in silaba care urmeaza: oa-ie, po-ia-na, ro-ua, fu-ri-oa-sa.4. O consoana intervocalica trece in silaba care urmeaza: a-ra, sea-ma, vi-na, ca-sa, ve-ghea.5. Doua consoane intervocalice trec, prima la silaba anterioara, cealalta la silaba care urmeaza: ar-ma, plim-ba, bar-ca, braz-da, mij-loc, iz-laz6.Grupurile formate dintr-una din consoanele b,c,d,f,g,h,p,v,r,l trec in silaba urmatoare: ta-bla, ca-dru, cu-pru,ja-vra, a-tle-tism7. Cand sunt trei sau mai multe consoane alaturate, prima trece la silaba anterioara, iar celelalte trec la silaba care urmeaza: as-tro-no-mi-e, mon-stru, am-plu.8. In grupurile de consoane lpt, mpt, nc ș, nct, ncț,rct, stm, ndv , primele doua trec in silaba anterioara, iar cealalta trece in silaba urmatoare: sculp-tu-ra, somp-tu-os, sfinc-șii, func-ți-e, arc-tic, jert-fa, sand-viș,9. Cuvintele compuse, derivate se despart in silabe tinand cont de partile componente: drept-unghi, ast-fel, de-spre, in-e-gal, sub-or-do-na-ta, varst-nic.