Sf. Taina a Impartasaniei- Proiesct Didactic
-
Upload
ionescuclaudiu25 -
Category
Documents
-
view
390 -
download
1
Transcript of Sf. Taina a Impartasaniei- Proiesct Didactic
Modul: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Anul III – Universitatea Valahia din Târgovişte
Proiect didactic pentru implementarea în clasă
Unitatea de învăţământ Facultatea de Teologie si Ştiintele Educatiei din TârgovisteNumele şi prenumele: : Dinu Sorin AlexandruDisciplina: Religie Ortodoxă
Clasa/Vârsta UnitateaTitlul activităţii
didacticeTimp
Clasa a III - a Sfintele TaineSfânta Taina a
Împărtăşaniei50 minute
Justificarea didactică pentru
utilizarea TICObiective de învăţare
© 2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu 1/9
Modul: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Anul III – Universitatea Valahia din Târgovişte
Materiale multimedia folosite:-materiale scrise (fișe de lucru);-materiale imagistice: -imagini statice – fotografii inserate în prezentari PPT;
Mijloace informaţionale şi ale comunicaţiilor:-calculator și videoproiector;-tabla interactiva;-internetul;
Avantaje ale folosirii TIC:
-stimularea este multisenzoriala datorită tehnologiei multimedia – secvențele video oferă imagini ale modului de desfășurare a unui botez în Biserica Ortodoxă
Obiectiv cadru
- dobândirea unor cunoştinţe despre importanţă Sfintei Taine a Împărtăşaniei în viaţa spirituală a creştinului;
Obiective operationale
O1 – să descrie instituirea Sfintei Taine a Împărtăşaniei;O2 – să numească slujba religioasă în timpul căreia are loc Sfânta Taină a Împărtăşaniei;O3 – să definească Sfânta Taină a Împărtăşaniei;O4 – să prezinte modalităţile de pregătire a creştinului pentru Sfânta Taină a Împărtăşaniei;O5 – să explice efectele primirii Sfintei Taine a Împărtăşaniei pentru viaţa creştinului:O6 – să precizeze când poate fi primită Sfânta Taină a Împărtăşaniei.
.OBIECTIVE FORMATIV – EDUCATIVE: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili:– să conştientizeze importanţa Sfintei Euharistiiş– să dorească să se împărtaşeaşcă.
Termeni cheie Resurse
© 2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu 2/9
Modul: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Anul III – Universitatea Valahia din Târgovişte
Sf. Euharistie - Sfânta Taină prin care
creştinul primeşte Însuşi Trupul şi Sângele
Domnului nostru Iisus Hristos, sub chipul
pâinii şi al vinului, spre iertarea păcatelor şi
spre viaţa de veci este Sfânta Împărtăşanie
Sf. Potir - paharul cu care preotul
împartaşeşete credincioşii
Sf. Disc - talerul pe care preotul face Sf.
Împartaşanie
Oficiale
1. Programa școlară pentru disciplina religie ortodoxă, clasa a III-a;2. Planificarea calendaristică orientativa, clasa a III-a;
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al B.O.R., Bucureşti, 1982;2. Minuni şi descoperiri din timpul Sfintei Liturghii, Editura Bunavestire, Bacău, 2001;3. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin – ortodoxă pentru clasa a III-a, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2005,4. Răducă, Pr. Vasile, Ghidul creştinului ortodox de azi, Editura Humanitas, Bucureşti, 1998.
Desfăşurarea activităţii didactice
1. Momentul organizatoric- Salutul- Rugăciunea “Tatăl nostru” 3
min- Notarea absențelor - Pregătirea pentru începerea orei
3. Anunţarea titlului şi a obiectivelor propuse
Anunţarea titlului lecţiei noi şi prezentarea obiectivelor propuse- Se prezintă titlul şi se deschide videoproiectorul pentru a prezenta elevilor noile conţinuturi pin intermediul noilor metode; “ Taina Sfintei Împărtăşanii”
3 min
4. Comunicarea noilor cunoştinţe
© 2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu 3/9
Modul: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Anul III – Universitatea Valahia din Târgovişte
Se prezintă elevilor mai multe date despre Sfânta Taină a Împărtăşaniei: „Sfânta Taină prin care creştinul primeşte Însuşi Trupul şi Sângele Domnului nostru Iisus Hristos, sub chipul pâinii şi al vinului, spre iertarea păcatelor şi spre viaţa de veci este Sfânta Împărtăşanie. Sfânta Euharistie sau Împărtăşania a fost întemeiată de Mântuitorul nostru Iisus Hristos la Cina cea de Taină, care a avut loc cu câteva zile mai înainte de Patima Sa. Atunci El a luat pâinea în mâinile Sale, a mulţumit, a binecuvântat-o şi frângând-o, a zis: «Luaţi, mâncaţi, acesta este Trupul Meu». Apoi a luat paharul cu vin şi, binecuvântându-l, a zis: «Beţi dintru acesta toţi, acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru voi şi pentru mulţi se varsă, spre iertarea păcatelor». Şi Apostolii s-au împărtăşit cu toţii din cele ce le oferise Iisus. Sfânta Euharistie sau Împărtăşania se săvârşeşte în timpul Sfintei Liturghii. Când se aduce pe altar, înaintea lui Dumnezeu, jertfă nesângeroasă de pâine şi vin, la rugăciunea preotului şi a întregii Biserici, Duhul Sfânt se pogoară şi preface, în mod tainic şi nevăzut, pâinea în Însuşi Trupul lui Hristos, iar vinul în Însuşi Sângele Său. Pregătirea pentru Sfânta Împărtăşanie se face prin post şi rugăciune, prin mărturisirea păcatelor în faţa preotului, prin fapte de milostenie, de ajutorare a celor săraci, bolnavi, orfani, singuri şi neputincioşi, dar mai ales prin iertarea celor care ne-au supărat şi împăcarea cu ei. Sfânta Împărtăşanie se ia întotdeauna pe nemâncate, fiindcă în ziua aceea nici o mâncare şi nici o băutură nu sunt mai de preţ ca iubirea lui Hristos arătată în Sfânta Euharistie. Biserica îndeamnă pe creştini să fie mereu pregătiţi şi să se împărtăşească cât mai des. Fiecare creştin are însă datoria să se pregătească, să-şi mărturisească păcatele şi să se împărtăşească cu Trupul şi Sângele Domnului cel puţin în cele patru mari perioade de post din timpul anului: Postul Crăciunului, Postul Paştilor, Postul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel şi Postul Adormirii Maicii Domnului. Sfânta Împărtăşanie ne uneşte cu Hristos şi ne dă putere să iubim mai mult pe Dumnezeu şi pe aproapele nostru. Ea ne aduce pace şi bucurie în suflet şi sănătate în trup, dacă ne împărtăşim cu evlavie, credinţă şi dragoste.” Se prezintă icoana Cina cea de Taină pentru a fixa momentul întemeierii Sfintei Taine a Împărtăşaniei şi se cere elevilor să identifice persoana Mântuitorului Iisus Hristos în icoană.Se prezintă imagini cu obiectele necesare săvârşirii Sfintei Taine a Împărtăşaniei (Sfântul potir, Sfântul Disc, linguriţa). 20 min
5. Fixarea și sistematizarea cunoștințelor
oSe realizează prin rezolvarea unor exerciţii de pe fişa de lucru.1. Completează spaţiile libere folosind cuvintele din paranteză (vinului, Mântuitorului
Iisus Hristos, iertarea, veci, Împărtăşanie). Sfânta Taină prin care creştinul primeşte adevăratul Trup şi Sânge al ………………………………., sub chipul pâinii şi al …………….spre ………………. Păcatelor şi spre viaţa de ……….. se numeşte Sfânta Taină a ……….. ………………..
2. Scrie ce trebuie să faci pentru a primi cu vrednicie Sfânta Împărtăşanie:- - -
© 2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu 4/9
Modul: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Anul III – Universitatea Valahia din Târgovişte
oSe discută rezolvarea exerciţiilor.oSe adresează elevilor următoarele întrebări: Ce aţi simţit voi în sufletul vostru după ce aţi primit Sfânta Împărtăşanie?Observaţie: Profesorul îi ajută pe elevi să mai descopere şi alte efecte ale Sfintei Taine a Împărtăşaniei: dispoziţia de a iubi mai mult pe Dumnezeu şi pe aproapele nostru; dispoziţia de a face mai multe fapte bune şi de evitare a faptelor rele; întărire în credinţă, etc.Precizare: Dacă ne împărtăşim cu credinţă, respect şi dragoste faţă de Dumnezeu, pe lângă aceste stări deosebite mai putem obţine şi sănătate trupească. Se poate citi elevilor consemnarea Medicina Bisericii:
„Răposatul arhimandrit Evsenie Gianacachis (+1995), pe când slujea ca preot la spitalul Ipocrat din Atena, a trăit minuni cutremurătoare când bolnavii erau vindecaţi în chip minunat prin împărtăşirea cu nemuritoarele Taine: Un bolnav grav, domnul Gheorghe F., se găsea de 20 de zile în stare de comă, după un grav atac cerebral. Profesorul Gutos îl urmărea sistematic deoarece avea febră mare care ajungea la 40 de grade. În a 21-a zi – lucru paradoxal – bolnavul a început să deschidă ochii şi să vorbească. Profesorul a rămas cu gura căscată. Credea că ameliorarea va fi doar pentru scurt timp. Însă starea bolnavului se îmbunătăţea în fiecare zi şi în unele zile discuta clar şi liniştit. Atunci şi doctorul i-a vorbit clar despre părerea sa medicală. - Iubite domnule Gheorghe, în cazul dumneavoastră nu aşteptam nici o îmbunătăţire, după febra atât de mare pe care aţi avut-o. Normal, acum nu ar mai trebui să vă găsiţi printre noi. - Domnule profesor, a răspuns calm bolnavul. Doctorul, Domnul Iisus Hristos nu a fost de acord cu dumneavoastră. «Medicina» Bisericii se dovedeşte mai folositoare. Preotul spitalului, după fiecare Sfântă Liturghie, venea să mă împărtăşească. Eu, desigur, nu puteam să vorbesc, dar simţeam tot. Şi aceasta se pare că preotul o înţelegea şi de aceea folosea din belşug mijloacele vindecătoare ale Sfintei noastre Biserici. Trupul şi Sângele Domnului renasc sufletul şi trupul. Vindecă şi cele mai grave boli. (Minuni şi descoperiri din timpul Sfintei Liturghii, Edit. Bunavestire, Bacău, 2001)”
Se audiază şi apoi se intonează cântarea religioasă Trupul lui Hristos (dacă permite timpul).
17 min
6. Asociere - generalizare
Se adresează elevilor următoarele întrebări:- Dacă voi aţi fi părinţi când i-aţi îndruma pe copiii voştri să se împărtăşească?- Voi când v-aţi împărtăşit ultima dată?- De câte ori pe an mergeţi să primiţi Sfânta Taină a Împărtăşaniei?- De ce nu vă împărtăşiţi mai des?- Precizaţi care sunt motivele.Precizare: Se poate spune că aceste motive enumerate de voi sunt ca nişte spini care ne opresc de la primirea Sfintei Împărtăşanii
7. Aprecierea activitatii
© 2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu 5/9
Modul: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Anul III – Universitatea Valahia din Târgovişte
Se fac aprecieri generale şi individuale privind, atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe. Se notează elevii care au participat la lecţie
3 min
8. Tema pentru acasa Se anunţă tema pentru acasă: Citiţi lecţia şi discutaţi cu fraţii (părinţii) voştri despre ce aţi aflat nou în lecţia de astăzi! 2 min 9. Incheierea lectiei Profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu elevii, salută şi iese din sală; - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut; 2 min
Finalizarea proiectului
Descrieţi modul în care se va finaliza lecţia. Este recomandabilă organizarea unei
sesiuni de prezentare în care elevii îşi vor prezenta produsele activităţii, vor reflecta
asupra experienţei de învăţare, se vor autoevalua etc.
Evaluarea
Abilităţi şi cunoştinţe Deprinderi tehnice
Itemi de evaluare individuală
1. Luarea deciziilor de către elev
( felul cum îşi asumă răspunderea)
2. Participarea elevului la toate
etapele activităților propuse.
3. Managementul timpului.
Indicatori de performanță
Itemul 1 FB.(9-10) Elevul prezintă într-
un mod activ soluții care să rezolve
sarcina impusă.
Abilitatea de a deschide/închide și parcurge un document PPT sau o secvență video (utilizând Cd-uri, DVD-uri).
© 2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu 6/9
Modul: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Anul III – Universitatea Valahia din Târgovişte
B. (7-8) Elevul prezintă soluții pentru
rezolvarea sarcinilor, dar parțial are
nevoie de ajutor din partea profesorului
sau colegilor.
S. (5-6) Elevul prezintă foarte rar soluții
și apelează frecvent la ajutorul
profesorului și colegilor.
Itemul 2 FB. (9-10) Elevul participă activ
la toate activitățile propuse.
B. (7-8) Elevul participă doar la unele
activități propuse.
S. (5-6) Elevul participă rareori la
activitățile propuse.
Itemul 3 FB. (9-10) Elevul gestionează
în mod eficient timpul și realizează toate
sarcinile în timpul prescris.
B. (7-8) Elevul mai are nevoie de puțin
timp în plus pentru realizarea sarcinilor.
S. (5-6) Elevul nu se încadrează deloc în
timpul prescris, având nevoie de mult
timp în plus pentru realizarea sarcinilor.
Itemi de evaluare a activității de grup
1. Intervenția elevului în cadrul
grupului.
2. Relația elevului cu colegii de
grup.
3. Modul în care elevul acceptă
sarcina în grup.
Indicatori de performanță
Itemul 1 FB. (9-10) Elevul contribuie la
sarcina de grup și stimulează și pe ceilalți,
© 2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu 7/9
Modul: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Anul III – Universitatea Valahia din Târgovişte
având un rol crucial pentru grup.
B. (7-8) Elevul contribuie la sarcinile de
grup, dar are nevoie uneori de ajutor din
partea colegilor de grup.
S. (5-6) Elevul nu contribuie la sarcinile
de grup.
Itemul 2 FB. (9-10) Elevul
interacționează pozitiv cu colegii, are
aptitudini de lider, în sens pozitiv
B. (7-8) Elevul interacționează pozitiv cu
colegii, însă în unele momente are unele
rețineri.
S. (5-6) Elevul nu interacționează cu
colegii, ba mai mult uneori intră în
polemică.
Itemul 3 FB. (9-10) Elevul îndeplinește
cu brio sarcinile pe care le are în cadrul
grupului.
B. (7-8) Elevul îndeplinește sarcinile pe
care le are, ușor ajutat de profesor sau
colegi.
S. (5-6) Elevul îndeplinește foarte rar
sarcinile pe care le are și aproape la
fiecare sarcină are nevoie de ajutor..
© 2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu 8/9
Modul: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Anul III – Universitatea Valahia din Târgovişte
Autoreflecţia
Activitatea didactică pe care am desfaşurat-o a fost la un nivel ridicat deoarece atmosfera a fost una destinsă şi plăcută reuşind să capteze atenţia şi implicarea elevilor ȋntr-un mod activ asupra lecţiei prin materialul prezentat. Punctele forte ale lecţiei au fost utilizarea tehnologiei moderne, feedback-ul direct al elevilor dar şi impactul pe care l-a avut prezentarea PPT. Ca şi puncte slabe amintesc lipsa tehnologiei din unitatea de ȋnvăţământ. Pe viitor ar trebuii sa imi imbunătăţesc proiectele de tip PPT pentru a fi plăcute elevilor ȋn toatalitate
© 2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu 9/9