Sara Pe Deal M. Eminescu23

13
Proiect didactic Profesor: Ciubotaru Galina Institutia de învățământ: Instituția publică, Liceul teoretic ,, Spiru Haret” Data: 30.09.2014 Disciplina: Limba și literatura română Clasa: a VIII-a „C” Timpul: 45 min. Subiectul: Sara pe deal de Mihai Eminescu. Studiul textului. Tipul lecției: Lecție mixtă Competențe: 8. Lectura, audierea și interpretarea textelor literare și nonliterare, în limita standardelor de conținut. 9. Operaționalizarea terminologiei lingvistice și literare în limita standardelor de conținut. Subcompetențe: 8.2. Comentarea textului liric. 9.2. Aplicarea instrumentarului de interpretare a textului. Obiective operaționale: La finele lecției elevul va fi capabil : O1 Să distingă principalele caracteristici ale unei opere lirice în baza sarcinilor realizate pe parcursul lecției. O2 Să interpreteze semnificațiile titlului în raport cu opera din textul propus. O3 Să identifice principalele elemente de compoziţie a textului. O4 Să interpreteze faptele esențiale din textul propus. O5 Să-si exprime propriile interpretări, propriile impresii in legătură cu textul studiat. Metode și procedee: Microfonul fierbinte;

Transcript of Sara Pe Deal M. Eminescu23

Proiect didacticProfesor: Ciubotaru GalinaInstitutia de nvmnt: Instituia public, Liceul teoretic ,, Spiru HaretData: 30.09.2014Disciplina: Limba i literatura romnClasa: a VIII-a CTimpul: 45 min.Subiectul: Sara pe deal de Mihai Eminescu. Studiul textului.Tipul leciei: Lecie mixtCompetene: 8. Lectura, audierea i interpretarea textelor literare i nonliterare, n limita standardelor de coninut.9. Operaionalizarea terminologiei lingvistice i literare n limita standardelor de coninut.Subcompetene: 8.2. Comentarea textului liric.9.2. Aplicarea instrumentarului de interpretare a textului.Obiective operaionale:La finele leciei elevul va fi capabil :O1 S disting principalele caracteristici ale unei opere lirice n baza sarcinilor realizate pe parcursul leciei.O2 S interpreteze semnificaiile titlului n raport cu opera din textul propus.O3 S identifice principalele elemente de compoziie a textului.O4 S interpreteze faptele eseniale din textul propus.O5 S-si exprime propriile interpretri, propriile impresii in legtur cu textul studiat.Metode i procedee: Microfonul fierbinte; Audiia muzical; Lucru n grup; Conversaia; Scrierea liber.Bibliografie:Curriculum colar pentru disciplina Limba i literatura romn, clasele a V-a a IX-a, Chiinu, 2010.Tatiana Cartaleanu, Mircea Ciobanu, Olga Cosovan, Limba i literatura romn manual pentru clasa a VIII-a, tiina, Chiinu, 2013.https://www.youtube.com/watch?v=f4QXsq7hcvk

Anexa 1

Gr. I1. Ce ilustreaz titlul poeziei? Determinai rolul acestuia n ansamblul poeziei.2. Precizai structura, rima i msura versurilor n poezie.Gr. II1. Propunei formele actuale pentru urmtoarele forme arhaice: sara, turmele-l urc, izvornd n fntne, mple.2. Depistai n text: 4 epitete, 5 personificri, 1 metafor i o comparaie.Gr. III1. Formulai tema i motivele poeziei.2. Care este semnificaia simbolului salcm.Gr. IV1. Selectai din text componentele care alctuiesc imaginea satului.2. Selectai din text elemente care definesc cele dou medii: cerestru i terestru.Gr. V1. Gsii atributele din strofa a II-a i nlocuii-le cu sinonime contextuale.

2. Observai evoluia formelor( timpurilor) verbale, utilizate n textul poetic. n cte secvene temporale poate fi mprit poezia?Gr. VI1. mprii elementele lexicale din registrul erotic n cele care: a) Creeaz un cadru erotic;b) Evoca chipul iubitei;c) Expun sentimentele de dragoste, vis, mplinire.2. Numii alte poezii de M. Eminescu unde regsii aceleai motive: natura i dragostea.

3

Etapele lecieiObiective operaionaleActiviti de nvare:exerciii, sarciniTehnologii didacticeEvaluareTimp

1. Evocarea

O1Profesorul salut elevii i le propune un joc Microfonul fierbinte. Elevii trebuie s spun ct mai multe informaii despre Mihai Eminescu, transmind microfonul colegului. Profesorul anun tema leciei: Sara pe deal de M. Eminescu. Le propune elevilor s citeasc poezia, apoi captarea ateniei se realizeaz prin audiia unui fragment al romanei Sara pe deal... cntat de Adela Popescu, oferind elevilor posibilitatea de a compara impresiile de lectur cu cele generate de audiia muzical. Elevii sunt anunai c n aceast or vor interpreta semnificaiile textului, urmrind s identifice particularitile de structur i compoziie.

Microfonul fierbinte

Audiia muzicalSe evalueaz cunotinele generale despre autor din clasele anterioare.10 min.

2. Realizarea sensului

O2

O3Elevii sunt repartizai n 6 grupuri prin numrare de la 1 la 6 i lucreaz cu fiele.Dup expirarea timpului raportorul grupului prezint sarcinile rezolvate, celelalte grupuri acord ntrebri, minim 2, fiecare grup. Anexa 1- fieGr. I1. Ce ilustreaz titlul poeziei? Determinai rolul acestuia n ansamblul poeziei.Rspunsuri posibile:Titlul poeziei Sara pe dealilustreaz timpul Sara i locul pe deal, care constituie cadrul natural n care urmeaz s se manifeste iubirea.2. Precizai structura, rima i msura versurilor n poezie.Rspunsuri posibile:Poezia este alctuit din ase strofe de cte patru versuri. Rima mperecheat. Msura versurilor 12 silabeGr. II1. Propunei formele actuale pentru urmtoarele forme arhaice: sara, turmele-l urc, izvornd n fntne, mple.2. Depistai n text: 4 epitete, 5 personificri, 1 metafor i o comparaie.Rspunsuri posibile:Epitete: luna sfnt i clar; bolta senin; streine vechi; naltul, vechiul salcm. Personificri: buciumul sun cu jale; apele plng; norii curg; fluiere murmur-n stn; toaca i clopotul mple cu glasul lui sara; satul n vale-amuete. Metafore: stelele nasc umezi pe bolta senin Comparaie: sufletul meu arde-n iubire ca paraGr. III1. Formulai tema i motivele poeziei.Rspunsuri posibile:Tema poeziei o constituie aspiraia poetului pentru o dragoste ideal, o poveste de dragoste ce se imagineaz ntr-un cadru natural rustic.Motive: seara, noaptea, bolta, luna, stelele, geniul, visul, iubirea, bucuria, nostalgia, sacrificiul, dezamgirea, tristeea, regretul.2. Care este semnificaia simbolului salcm.Rspunsuri posibile:Centrul cadrului natural terestru este Salcmul , arborele sacru al iubirii, simbol al vieii n continu evoluie, simbol al ascensiunii spre cer, simbol al regenerrii i care este o ax a lumii, care unete cerul cu pmntul.Gr. IV1. Selectai din text componentele care alctuiesc imaginea satului.Rspunsuri posibile:deal, vale, cmp turme, salcm, streine, case, fntna, stna stna luna, stelele bolta , nourii2. Selectai din text elemente care definesc cele dou medii: celest i terestru.Rspunsuri posibile:Cadrul natural terestru este descris prin elemente tipice eminesciene ale cadrului dragostei terestre, dealul, valea, cmpul, izvorul, arborele, casele i elementele simbolice ale universului, ale cosmosului, luna, stelele, bolta, norii,cerul.Gr. V1. Gsii atributele din strofa a II-a i nlocuii-le cu sinonime contextuale.Rspunsuri posibile:Sfnt-divinClar-limpede, curatMari-adnci, aleiRar-uoar, transparentSenin-albastr, limpede.

2. Observai evoluia formelor( timpurilor) verbale, utilizate n textul poetic. n cte secvene temporale poate fi mprit poezia?Rspunsuri posibile:n 2 secvene: prezent i viitor.n prima secven verbele sunt la indicativ prezent. n secvena a doua se face trecerea la timpul viitor, prin cele dou versuri exclamative de la nceputul strofei a V-a : Ah! n curnd satul n vale-amuete; Ah! n curnd pasu-mi spre tine grbete; Formelor verbale de viitor plaseaz ntlnirea ndrgostiilor n spaiul visului.Gr. VI1. mprii elementele lexicale din registrul erotic n cele care: a) Creeaz un cadru erotic;b) Evoca chipul iubitei;c) Expun sentimentele de dragoste, vis, mplinire.Rspunsuri posibile:a) Lng salcm, noaptea ntreag, satu-n vale amuete.b) Ochii ti mari, fruntea de gnduri i-e plin, pieptul de dor.c) Ochii ti caut-n frunza cea rar, sufletul meu arde-n iubire ca para, ore ntregi spune-i-voi ct mi eti drag.2. Numii alte poezii de M. Eminescu unde regsii aceleai motive: natura i dragostea. Rspunsuri posibile:Floare albastr, Clin.Lucru n grup

ConversaiaSe va evalua capacitatea de a folosi modaliti de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea textului;Precum i comprehensiunea i interpretarea poeziei Sara pe deal de Mihai Eminescu.20-25 min.

d) Reflecia

O4n poezie apar elemente simbolice: salcmul, dealul, care fac legtura dintre om si cosmos. Li se explica elevilor ce e simbolul.Simbolul reprezint un procedeu expresiv prin care se sugereaz o idee sau o stare sufleteasc i care nlocuiete o serie de reprezentri.Elevii i noteaz n caiete ideile principale, obinndu-se, n final, analiza textului n ansamblu.Profesorul deseneaz la tabl o schem prin care demonstreaz coeziunea celor dou spaii: terestru i cosmic:

Se va evalua capacitatea elevilor de a sintetiza informaiile.5 min

e) ExtensiuneaO5Folosind metoda scriere liber elevii realizeaz urmtoarea sarcin: descriei un mediu urban ca presupus loc de ntlnire cu fiina drag. Textul se va ncheia cu fraza: ,,n acest loc, cuprins de vraja visului, te ateptam s viiProfesorul apreciaz elevii cu note.Tema pentru acas: Ex. 4 pag 36. Se evalueaz toi elevii i se noteaz cei care merit.10 min.