rezolvarea conflictelor INSPECȚIE
description
Transcript of rezolvarea conflictelor INSPECȚIE
PROIECT DE LECȚIE
Data: 12.05.2015Unitatea şcolară: Școala Gimnazială Nr. 5 Râmnicu VâlceaProfesor: Udrea Maria-MagdalenaDisciplina: Consiliere psihopedagogicăSubiectul lecţiei: Rezolvarea conflictelorTipul lecţiei: De asimilare de noi cunoştinţe Timp efectiv: 50 minClasa: a IVa
Obiective:
La finalul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 să înțeleagă ce înseamnă coflictul
O2 să identifice consecințele conflictelor
O3 să găsească propriile modalități de rezolvare a conflictelor
O4 să ia decizii în ceea ce privește propria persoană
O5 să conștientizeze că fiecare răspunde diferit la conflict
Strategii didactice
-Activități :frontală, independentă, în grup;
-Materiale : fișe, postere,creioane colorate/carioci, cartonașe
-Metode și procedee didactice: conversația didactică, argumentarea, jocul didactic
Bibliografie:
Băban, A. (2001) – Consiliere educaţională, Ed. Imprimeria Ardealului, Cluj Napoca
Momentele lecției
Obiective Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Resurse procedurale
Resurse materiale
Moment organizatoric
Captarea atenției
7 min
Anunțarea temei lecției
3min
O5
O1
Salută elevii.Pregătește materialele necesare orei.Verifică prezența elevilor.Asigură climatul psihopedagogic optim pentru desfășurarea lecției.
Elevii primesc cartonașe pe care sunt rugați să descrie situații în care s-au certat cu cineva, s-au bătut, au fost jigniți etc. Elevii nu își notează numele pe foi.
Astăzi vom vorbi despre conflict. Vom căuta soluții pentru rezolvarea sau diminuarea acestora
Se strâng cartonașele și se citesc situațiile. Concluzionând,se scriu pe tablă comportamentele implicate în situațiile
Aduc la cunoștință dacă sunt absenți.Se pregătesc pentru oră.
Elevii notează pe cartonașe
Elevii sunt atenti
Frontal
Individual
Frontal
Cartonașe
Desfășurarea propriu-zisă a lecției
30 min
O1
O3
O4
O3
O4
conflictuale : hărțuire verbală, bârfă, excluderea dintr-un grup, bătaie.
Le este prezentată elevilor planșa cu definiția conflictului și soluția diminuării conflictului: construirea de mesaje la peroana I- Mă simt………-Când te………-Pentru că………….- Vreau ca tu să………./Am nevoie ca tu să………
Se alcătuiesc 4 grupe. Fiecare grup se concentreazăasupra unui comportament implicat într-o situație conflictuală, pentru a găsi modalități de rezolvare a conflictului.
Revenind la grupul mare, se noteaza soluțiile.Urmează ca fiecare din cele 4 grupe să numească 2
Elevii sunt atenți
Elevii formează grupele și îndeplinesc cerința
Frontal
În grup
Plansa
Fișe de lucru
Asigurarea feed-back-ului
5min
Evaluarea activității
5min
Încheierea actvității
O3O2
membrii care să interpreteze ceea ce le sugerează imaginile, întâi in manieră conflictuală, apoi punând în aplicare modalitățile de reducere a tensiunii.
Concluzii asupra jocului de rol.
Cum v-ați simțit participând la lecția de astăzi?
Cine credeți că merită un zâmbăreț pentru participarea la lecția de astăzi?
Mulțumește elevilor pentru participare.Salutul
Elevii numiți îți exprimă părerea în legătură cu lecția de astăzi.
Elevii primesc zâmbăreți.
Elevii salută
Frontal
Frontal
Planșe cu situații conflictuale
Autocolante cu zâmbăreți
Anexa 1