relatii sintactice in fraza

download relatii sintactice in fraza

of 6

description

relatii sintactice in fraza

Transcript of relatii sintactice in fraza

Colegiul Tehnic Traian

Colegiul Tehnic Traian

PROIECT DIDACTIC

PROF. STAN MAGDALENAObiectul: Limba si literatura romana

Subiectul: RELATII SINTACTICE IN FRAZA Clasa: a VIII-a BTipul lectiei: de actualizare a cunostintelorDurata: 50 min.COMPETENTE SPECIFICE: 2.2, 2.3, 4.2OBIECTIVE OPERATIONALE

La sfarsitul lectiei, toti elevii vor fi capabili:

O1.-sa identifice propozitiile principale si subordonate in diferite fraze;O2.-sa precizeze raporturile care se stabilesc intre propozitii;O3.-sa recunoasca elementele de relatie;O4.-sa construiasca fraze, pornind de la o structura data.STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia dirijata, invatarea prin descoperire, exercitiul, lucrul pe grupe.

Materiale didactice: manualul, fise de lucruMijloace didactice: planse realizate de elevi, schema, prezentarea PPT.

Evenimente instructionaleActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorStrategii didactice Evaluare

1.Captarea atentieiNotez absentele si le solicit elevilor sa se pregateasca pentru ora.

Elevii isi pregatesc manualul, caietele de clasa si de teme.conversatia/ frontal

2.Verificarea temeiSolicit cativa elevi sa citeasca tema, corectand eventualele greseli.

Elevii isi corecteaza tema.conversatia/ frontal

3. Reactualizareacunostintelor dobandite anteriorIi intreb pe elevi care sunt raporturile sau relatiile sintactice in propozitie si prin ce mijloace se realizeaza acesteaLe solicit elevilor sa rezolve un rebus pentru a-si aminti tipurile de propozitii: principala, regenta, subordonata si pentru a introduce noul continut, care se refera la frazaElevii raspund, indicand raportul de coordonare, raportul de subordonare si raportul de interdependenta. Elevii vor mentiona si mijlocele prin care se realizeaza acestea (coordonarea- juxtapunerea, jonctiunea; subordonarea-juxtapunerea, jonctiunea, flexiunea)Elevii raspundconversatia/ frontalexercitiul/ individualconversatia/frontal

4.Comunicarea subiectului si a obiectivelor noii invatariPrezint elevilor obiectivele propuse, intr-o forma adecvata. Deschid prezentarea PPT, afisand titlul lectiei.

Elevii sunt atenti si isi noteaza titlul lectiei in caieteexplicatia/ frontal

5.Dirijarea invatarii si

a obtinerii performanteiO1.- Primele trei grupe vor primi cate doua fraze si vor avea ca sarcina de lucru sa identifice felul propozitiilor din fraza, precizand raporturile existente intre acestea si indicand elementul de relatie. O alta grupa va primi ca sarcina de lucru gruparea unor elemente de relatie in: conjunctii si locutiuni conjunctionale coordonatoare, conjunctii si locutiuni conjunctionale subordonatoare, pronume (adjective pronominale) relative si nehotarate, adverbe relative si nehotarate

Elevii lucreaza, dupa care grupele isi prezinta concluziile prin completarea planselor.

Elevii isi noteaza in caiete concluziile prezentate.

exercitiul,

invatare prin descoperire/

pe grupe

conversatia/

frontalEvaluarea se face pe baza fisei de evaluare

O2.- Dupa ce primele trei grupe isi prezinta concluziile, ii intreb pe elevi ce raporturi se stabilesc intre propozitii si cum se realizeaza acesteaAfisez schema raporturilor sintactice din fraza din prezentarea PPT

Elevii raspund, indicand raportul de coordonare si raportul de subordonare si mijloacele prin care se realizeaza acestea (juxtapunerea, jonctiunea)Elevii sunt atenti si isi noteza in caiete

conversatia/frontalexplicatia/frontal

Evaluarea se face pe baza fisei de evaluare

O3. Solicit ultimei grupe sa-si prezinte concluziile, explicand elevilor care sunt elementele de relatie prin care se realizeaza raportul de coordonare si cel de subordonare.Elevii sunt atenti si isi noteaza in caiete concluziile grupei 4

explicatia, observatia dirijata/ frontalEvaluarea se face pe baza fisei de evaluare

O4.- Le cer elevilor sa alcatuiasca o reclama care sa fie o fraza ce contine structura trebuie sa, referindu-se la o imagine pe care o afisez in PPT. Le solici elevilor sa desparta fraza in propozitii, indicand tipul lor si elementele de relatie prin care sunt introduseElevii alcatuiesc frazaexercitiul/ individualEvaluarea se face pe baza fisei de evaluare

6.Asigurarea feedbackuluiPe intreg parcursul lectiei, voi aprecia raspunsurile elevilor, stimuland participarea la activitate. La sfarsitul orei, voi nota elevii in functie de activitatea lor

7. EvaluareaSe realizeaza pe baza fisei de evaluare

8.Asigurarea retentiei si a transferuluiTema pentru acasa: exercitiile de la pag. 74 din caietul de lucru "Literatura. Limba romana. Comunicare", Editura Art

FISA DE EVALUARENr.

crt.Item PunctajTimp

1.Despartiti fraza, precizand tipurile de propozitii:Imi place linistea cand invat.

4p1min.

2.Precizeaza raportul care se stabileste intre propozitiile frazei de mai sus.

2p1min.

3.Indica ce parte de vorbire este elementul de relatie din fraza de mai sus.

2p1min.

4.Alcatuieste o fraza in care sa existe o subordonata introdusa printr-un pronume relativ2p2 min.

FISA DE EVALUARENr.

crt.Item PunctajTimp

1.Despartiti fraza, precizand tipurile de propozitii:

Imi place linistea cand invat.

4p1min.

2.Precizeaza raportul care se stabileste intre propozitiile frazei de mai sus.

2p1min.

3.Indica ce parte de vorbire este elementul de relatie din fraza de mai sus.

2p1min.

4.Alcatuieste o fraza in care sa existe o subordonata introdusa printr-un pronume relativ2p2 min.

Completati rebusul, pentru a obtine pe verticala A-B denumirea enuntului alcatuit din doua sau mai multe propozitii:

1. Conjunctie subordonatoare sinonima cu deoarece;

2. Propozitie care nu depinde de alta propozitie, avand inteles de sine statator;

3. Propozitie care depinde de alta propozitie;4. In.................., locutiune conjunctionala coordonatoare sinonima cu deci;

5. Propozitia (principala sau secundara) de care depinde o alta propozitie. A 1.

2.

3

4.

5.

BCompletati rebusul, pentru a obtine pe verticala A-B denumirea enunturilor alcatuite din doua sau mai multe propozitii:

1. Conjunctie subordonatoare sinonima cu deoarece;

2. Propozitie care nu depinde de alta propozitie, avand inteles de sine statator;

3. Propozitie care depinde de alta propozitie;

4. In.................., locutiune conjunctionala coordonatoare sinonima cu deci;

5. Propozitia (principala sau secundara) de care depinde o alta propozitie.

A 1.

2.

3

4.

5.

BCompletati rebusul, pentru a obtine pe verticala A-B denumirea enuntului alcatuit din doua sau mai multe propozitii:

1. Conjunctie subordonatoare sinonima cu deoarece;

2. Propozitie care nu depinde de alta propozitie, avand inteles de sine statator;

3. Propozitie care depinde de alta propozitie;

4. In.................., locutiune conjunctionala coordonatoare sinonima cu deci;

5. Propozitia (principala sau secundara) de care depinde o alta propozitie.

A 1.

2.

3

4.

5.

BGRUPA 1 Identificati felul propozitiilor din fraza, precizand raporturile existente intre acestea si indicand elementul de relatie:"-Tata, am crescut in palatele tale, m-am plimbat in asta gradina de atatea ori si am vazut roade foarte frumoase in pomul din fundul gradinii..."

(P. Ispirescu)

Pentru mine conteza c ai venit.

GRUPA 2 Identificati felul propozitiilor din fraza, precizand raporturile existente intre acestea si indicand elementul de relatie:Locul unde si-a petrecut vacanta era foarte pitoresc.

"Pana sa ajunga el, craiul de pe alta parte si ajunsese acasa" (I. Creanga)

GRUPA 3

Identificati felul propozitiilor din fraza, precizand raporturile existente intre acestea si indicand elementul de relatie:"Ai carte, ai parte" (Proverb)

Ma mir cine ti-a spus aceste lucruriGRUPA 44. Grupati, in patru coloane, urmatoarele elemente de relatie: dar, c, precum i, cnd, ce, cui, unde, ca s, oricine, s, oricum, ns, nct, chiar dac, care, ori, n vreme ce, dac:

Conjunctii si locutiuni conjunctionale coordonatoareConjunctii si locutiuni conjunctionale subordonatoare

Pronume (si adjective pronominale) relative si nehotarate

Adverbe relative si nehotarate