Regate Si Imperii Din Orientul Antic.studiu de Caz Egipt Si Persiaa

15
PROIECT DE LECŢIE I. ALGORITMUL INTRODUCTIV Unitatea de învăţământ: Liceul Teologic Baptist ”Emanuel” Oradea Student practicant:Gligor Andrei Clasa: a V-a B Data: 29.10.2013 Obiectul: Istorie universală Unitatea de învăţare: Orientul Antic Lecţia: Regate si Imperii din Orientul Antic.Studiu de caz : Egipt si Persia Tipul lecţiei: lecţie mixtă (dobândire de cunoştinţe, sistematizare, exersare şi evaluare a competenţelor de muncă intelectuală) Loc de desfăşurare: cabinetul de istorie Competenţe-cheie europene: 1.Comunicarea în limbă maternă 4. Competenţa digitală 5. Competenţe sociale şi competenţe civice 6. A învăţa să înveţi 8. Sensibilizare şi exprimare culturală Competenţe generale:

description

d

Transcript of Regate Si Imperii Din Orientul Antic.studiu de Caz Egipt Si Persiaa

Page 1: Regate Si Imperii Din Orientul Antic.studiu de Caz Egipt Si Persiaa

PROIECT DE LECŢIE

I. ALGORITMUL INTRODUCTIV Unitatea de învăţământ: Liceul Teologic Baptist ”Emanuel” Oradea Student practicant:Gligor Andrei Clasa: a V-a B Data: 29.10.2013 Obiectul: Istorie universală Unitatea de învăţare: Orientul Antic Lecţia: Regate si Imperii din Orientul Antic.Studiu de caz : Egipt si Persia Tipul lecţiei: lecţie mixtă (dobândire de cunoştinţe, sistematizare, exersare şi evaluare a competenţelor de muncă intelectuală) Loc de desfăşurare: cabinetul de istorie

Competenţe-cheie europene:

1.Comunicarea în limbă maternă

4. Competenţa digitală

5. Competenţe sociale şi competenţe civice

6. A învăţa să înveţi

8. Sensibilizare şi exprimare culturală

Competenţe generale:

1.Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.

3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.

Page 2: Regate Si Imperii Din Orientul Antic.studiu de Caz Egipt Si Persiaa

4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă.

Competenţe specifice

1.1.Utilizarea termenilor specifici istoriei Orientului Antic ,in diferite situatii de comunicare scrisa sau orala..3.2.Stabilierea ,pe baza surselor istorice ,a elementelor evolutiei grupurilor umane si civilizatiilor omenesti.3.3. Localizarea în timp şi spaţiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice.3.4. Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utilizând informaţii selectate din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere.3.5. Stabilirea unor asemănări şi deosebiri între civilizaţiile Antichităţii, pe baza surselor istorice date.3.6. Utilizarea informaţiilor istorice selectate dintr-o sursă istorică, într-o expunere scrisă, sau orală.4.1. Elaborarea de instrumente grafice folosind informatii referitoare la timp si spatiu.

Obiective operaţionale: Cognitive

O1- Să definească următoare concepte istorice: Regat, Imperiu ,politica expansionista,satrap,nomarh,anarhie.O2 Să identifice minimum doua caracteristici ale regatelor si imperiilor

Formative :O3- Sa realizeze o schema comparativa privind deosebirile si asemanarile dintre regat si imperiu

O4-Să analizeze, pe baza surselor date, importanța monarhului în societatea antică

Page 3: Regate Si Imperii Din Orientul Antic.studiu de Caz Egipt Si Persiaa

Atitudinale:

O5- Să emita judecati de valoare privind contribuția Imperiilor egiptean și persan în civilizarea

popoarelor Orientului antic

Evaluarea : formativ-ameliorativă (de achiziţii, de proces, de produs)

Obiective ale evaluării:

Cognitive: Oe1: Să utilizeze în contexte noi următorii termeni istorici: troc, politeist, monoteist, scriere pictografică, scriere cuneiformă, scriere hieroglifică, papirus, semiți, indo-europeni, Orientul Antic, dinastie, oraș-stat, sclav.

Oe2: Să poziționeze pe hartă popoarele Orientului antic

Oe3: Să prezinte principalele popoare ale Orientului antic (minim 1 caracteristică)

Formative: Oe4: Să analizeze relațiile dintre elementele cadrului natural-populații-ocupații

Oe5: Să compare orașul-stat cu regatul și imperiul

Atitudinale: Oe6: Să emită judecăți de valoare cu privire la importanța civilizațiilor Orientului antic.

Valori şi atitudini vizate: - Gândire criticã şi flexibilã

Page 4: Regate Si Imperii Din Orientul Antic.studiu de Caz Egipt Si Persiaa

- Relaţionare pozitivã cu ceilalţi

Strategii: inductiv-deductivã, explicativ- conversativã, dirijată

Strategia Didactica:

Metode si procedee: M1: Conversatia euristica; M2:diagrama Venn ; M3:demonstratia; M4:comparatia ; M5:Conversatia examinatoare M6-explicatia; M7 probelmatizarea

Instrumente de evaluare: verificarea frontalã orală, observarea sistematică, fișă de grup Forme de organizare a activitãţii: frontală,individualã, pe grupe cooperante

Resurse: - Umane :30 elevi- De timp : 50’

Mijloace didactice:

RM1:Manualul

RM2:Caiet de lucru

RM3: harta Orientului antic

RM4: PowerPoint

RM5 Programa scolara

RM6:Macroproiectarea didactica

manuale: Istorie clasa a V -a, Ed. Teora

Page 5: Regate Si Imperii Din Orientul Antic.studiu de Caz Egipt Si Persiaa

Bibliografie :

Horia C. Matei,O istorie a lumii antice,Ed.Albatros,1984 Minodora Perovici: Istorie universala: atlas scolar ilustrat Horia C. Matei,Enciclopedia Antichitatii,Ed.Meronia,1995

II. DEMERSUL DIDACTIC

Secvenţele demersului

didactic

Conţinuturile vizate

Obiective

operaţionale/

obiective ale evaluării

Activitatea clasei Resurse Evaluare

Profesor Elevi materiale

Proced.

Momentul organizatoric

-absenţele-organizează materialele

- organizează clasa

-crează un climat cooperant

- răspund cerinţelor

- pregătesc materialele solicitate

Page 6: Regate Si Imperii Din Orientul Antic.studiu de Caz Egipt Si Persiaa

Reactualizarea cunoştinţelor/evaluare

Oe1

Oe1

Oe1

Oe1

Ce intelegem prin Orient Antic?

Exepmple de popoare din Orientul Antic, precizand originea lor.

Cum a mai fost numita Fenicia, si de ce?

Cine a creat prima metoda de scriere bazata pe litere inlocuind astfel simbolurile si pictogramele folosite anterior?

Ce este pergamentul?

Care este cea mai veche forma de organizare politico teritoriala?

Raspund la solicitare ,utilizand informatiile dobandite anterior

RM1

RM3

M5

Observare sistematică

Verificare frontală orală

Page 7: Regate Si Imperii Din Orientul Antic.studiu de Caz Egipt Si Persiaa

Oe1

Oe2

Oe3

Oe2

Oe5

Definiti termenul de suprematie.

Exemple de orase state din Fenici,India,Mesopotamia.

Ocupatii principale ale popoarelor Orientului antic.

Care a fost primul imperiu cunoscut in istorie, si de cine a fost acesta condus?

Prin ce se deosebeste un imperiu de un oras stat?

Ce titulu are conducatorul unui imperiu?

RM3

M4

Page 8: Regate Si Imperii Din Orientul Antic.studiu de Caz Egipt Si Persiaa

Evocare

Anunţarea subiectului şi a obiectivelor

Regate si Imperii din Orientul Antic.Studiu de caz : Egipt si Persia

notează pe tablă titlul lecţiei

-prezinta elevilor principalele caracteristici ale regatelor si a imperiilor pentru a putea gasi asemanari si deosebiri dintre acestea.-organizează învățarea

M2

Dobândirea de noi cunoştinţe

Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt si Persia.

Noțiuni: : Regat, Imperiu ,politica expansionista,satrap,nomarh, anarhie

O1

O2

a)Cunoasterea/receptarea/invatarea

Defineste:Regat,Imperiu ,politica expansionista,satrap,nomarh, anarhie

Să identifice minimum doua caracteristici ale regatelor si imperiilor

-Definesc termeni

-identifica minim doua caracteristici ale regatelor si imperiilor

RM1

RM5

RM6 M1

Observare sistematică

Verificare frontală orală

Page 9: Regate Si Imperii Din Orientul Antic.studiu de Caz Egipt Si Persiaa

O3

Sa realizeze o schema comparativa privind deosebirile si asemanarile dintre regat si imperiu

B) Intelegerea noilor continuturi

Explica:formarea Egiptului si organizarea sa administrativa,perioada imperiului egiptean,2 reprezentanti.

Intemeierea regatului persan,imperiul persan in timpul lui Darius I,guvernarea,organizarea administrativa.

c) Analiza

Să analizeze, pe baza surselor date, importanța monarhului în societatea antică

Să compare orașul-stat cu regatul și imperiul

Analizeaza pe baza surselor date, importanta monarhului

pe baza cunoștințelor acumulate compara orasul-stat cu regatul si imperiul

RM3

RM4

RM4

M6

Observare sistematică

Verificare frontal orală

Page 10: Regate Si Imperii Din Orientul Antic.studiu de Caz Egipt Si Persiaa

d) SintezaSă emita judecati de valoare privind contribuția Imperiilor egiptean și persan în civilizarea popoarelor Orientului antic

îşi asuma responsabilitatea unei opinii argumentate

M7

Stimularea performanetei

O5

Care este contribuția Imperiilor egiptean și persan în civilizarea popoarelor Orientului antic?

Ofera solutii

M7 Verificare frontală orală

Asigurarea retenţiei şi a transferului

O3

O4

Solicita elevilor sa deseneze doua cercuri care se suprapun partial pentru a putea compara Regatul si Imperiul(asemanari in centru,deosebiri pe mergine)

Solicita elevilor sa realizeze o schema sub forma unui chiorcine cu atributiile monarhului.

- completează diagrama

Realizeaza schema

Verificare frontală orală

Fișa de lucru

Evaluarea:

Capacităţi/aptitudini/atitudini

Analizeaza critic,lauda,ierarhizeaza,decide si noteaza

se raportează la aprecierile formulate

Page 11: Regate Si Imperii Din Orientul Antic.studiu de Caz Egipt Si Persiaa