Punguta cu doi bani.doc

3
DATA: 11.11.2013 GRADINITA: Gradinita cu P.P.nr 271,Bucuresti EDUCATOARE: Marin Elena-Catalina GRUPA: Spriridusi ACTIVITATEA : DLC SUBIECTUL : ”Punguta cu doi bani” de I. Creanga MODUL DE REALIZARE: Lectura educatoarei SCOPUL ACTIVITATII : Dezvoltarea creativitatii si exprimarii orale, intelegerea si utilizarea corecta a structurilor verbale orale; OBIECTIVE OPERATIONALE : - sa analizeze cu atentie un text literar epic si sa retina ideile acestuia; - sa redea continutul textului audiat pe baza imaginilor prezentate; - sa retina numele personajelor si sa reproduca replicile acestora. METODE SI PROCEDEE : Conversatia, povestirea educatoarei, explicatia RESURSE MATERIALE : Planse ilustrate MOD DE ORGANIZARE : frontal, individual MATERIAL BIBLIOGRAFIC : - “Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita” DURATA: 15-20 min LOC DE DESFASURARE: sala de grupa 1

description

Punguta cu doi bani-proiect didactic

Transcript of Punguta cu doi bani.doc

Page 1: Punguta cu doi bani.doc

DATA: 11.11.2013GRADINITA: Gradinita cu P.P.nr 271,BucurestiEDUCATOARE: Marin Elena-CatalinaGRUPA:SpriridusiACTIVITATEA : DLCSUBIECTUL : ”Punguta cu doi bani” de I. CreangaMODUL DE REALIZARE:Lectura educatoareiSCOPUL ACTIVITATII: Dezvoltarea creativitatii si exprimarii orale, intelegerea si utilizarea corecta a structurilor verbale orale;OBIECTIVE OPERATIONALE:

- sa analizeze cu atentie un text literar epic si sa retina ideile acestuia;

- sa redea continutul textului audiat pe baza imaginilor prezentate;- sa retina numele personajelor si sa reproduca replicile acestora.

METODE SI PROCEDEE: Conversatia, povestirea educatoarei, explicatiaRESURSE MATERIALE: Planse ilustrateMOD DE ORGANIZARE: frontal, individualMATERIAL BIBLIOGRAFIC:

- “Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita”

DURATA: 15-20 min

LOC DE DESFASURARE: sala de grupa

NR. ETAPELE ACTIVITATILE ACTIVITATILE

1

Page 2: Punguta cu doi bani.doc

CRT.

INVATARII EDUCATOAREI COPIILOR

1 ORGANIZAREAGRUPEI

Se aeriseste sala de grupa;Se pregatesc materialele necesare desfasurarii activitatii;Se aranjeaza scaunele in forma de semicerc

Isi ocupa locurile pe scaune.

2CAPTAREAATENTIEI

Se realizeaza prin intermediul unor intrebari:-Despre ce am discutat noi saptamana aceasta?-Care sunt fructele care se coc toamna?Dar legumele?-Cine imi recita o poezie dedicata anotimului toamna?

Asculta cu atentie si raspund la solicitari.

3ANUNTAREA

TEMEISe anunta titlul povesti. Asculta explicatiile

educatoarei.

4

DIRIJAREAINVATARII

Educatoarea citeste povestea,utilizand imaginile-suport.

Audiaza cursul povestii.

5OBTINEREA

PERFORMANTELOR

Se prezinta din nou personajele din poveste;Se adreseaza intrebari pentru a evidentia personajele povestii si pentru a se contura clar ideile principale.

Raspund la intrebariParticipa activDramatizeaza anumite parti din poveste, preferate de ei

6RETENTIA Se revizuiesc titlul

povestii si ideea principala a acesteia.

Raspund la intrebari.

7

MOMENT ORGANIZATORIC

FINAL

Se fac aprecieri asupra modului in care au participat la lectie.

Copii ies ordonat, in rand, din sala de grupa.

2