proiectxitransformarifizico_chimicealealimentelorintubuldigestiv

14
PROIECT DE LECŢIE Unitate şcolară: Colegiul Silvic ,, Bucovina’’ Director: ing. Cuciurean Cristian Disciplina: Biologie Nume: prof. Alina Prodan Clasa: a -XI-a Lectia: Transformări fizico-chimice ale alimentelor în tubul digestiv Tipul si varianta de lecţie:Lecţie de însuşire de noi cunoştinţe Competenţe generale: 1. Receptarea informaţiilor despre lumea vie. 2. Exploatarea sistemelor biologice. 3. Utilizarea şi construirea de modele şi algoritmi în scopul demonstrării principiilor lumii vii. 4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând terminologia specifică biologiei. 5. Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi metodelor de lucru specifice bilogiei în contexte noi. Obiective operationale: pe parcursul şi la sfârşitul lectiei, elevii vor fi capabili să: O 1- să identifice componentele tubului digestiv; O 2 - să identifice care formaţiuni sunt implicate în digestia mecanică; O 3 - să indice tipurile de dinţi şi de dentiţie cât şi particularităţi legate de acestea; O 4- să indice cum se realizează digestia stomacală; rolul enzimelor în digestia stomacală; O 5- să precizeze cum se realizează protecţia împotriva autodigestiei; O 6- să precizeze aspecte legate de digestia intestinală; O 7- să identifice particularităţi legate de fiziologia intestinului gros; Momentele lectiei:

Transcript of proiectxitransformarifizico_chimicealealimentelorintubuldigestiv

Proiect de lectie

PROIECT DE LECIEUnitate colar: Colegiul Silvic ,, BucovinaDirector: ing. Cuciurean CristianDisciplina: Biologie

Nume: prof. Alina ProdanClasa: a -XI-aLectia: Transformri fizico-chimice ale alimentelor n tubul digestivTipul si varianta de lecie:Lecie de nsuire de noi cunotineCompetene generale:

1. Receptarea informaiilor despre lumea vie.

2. Exploatarea sistemelor biologice.

3. Utilizarea i construirea de modele i algoritmi n scopul demonstrrii principiilor lumii vii.

4. Comunicarea oral i scris utiliznd terminologia specific biologiei.

5. Transferarea i integrarea cunotinelor i metodelor de lucru specifice bilogiei n contexte noi.

Obiective operationale: pe parcursul i la sfritul lectiei, elevii vor fi capabili s:

O1- s identifice componentele tubului digestiv;O2 - s identifice care formaiuni sunt implicate n digestia mecanic;O3 - s indice tipurile de dini i de dentiie ct i particulariti legate de acestea;O4- s indice cum se realizeaz digestia stomacal; rolul enzimelor n digestia stomacal;O5- s precizeze cum se realizeaz protecia mpotriva autodigestiei;

O6- s precizeze aspecte legate de digestia intestinal;

O7- s identifice particulariti legate de fiziologia intestinului gros;Momentele lectiei:

1. Moment organizatoric : efectuarea prezenei, 3 min.- ascultarea elevilor din lecia- Noiuni elementare de igien i patologie (sistemul muscular), organizarea elevilor pentru desfurarea leciei, captarea ateniei.

2. Anunarea titlului i a obiectivelor leciei.

3. nsuirea noilor cunotine 45 min

4. Fixarea cunotinelor- se realizeaz secvenial i cu ajutorul unei fie de evaluare la finalul leciei- 2 minCONINUTOBIECTIVE DE REFERIN- COMPETENEACTIVITI DE NVARERESURSE PROCEDURALERESURSE MATERIALERESURSE TEMPO-RALE EVALUARE

n componena sistemului digestiv intr tubul digestiv i glandele anexe (salivare, ficatul si pancreasul) fiecare avnd structura i funcia bine definite n digestie.

n cavitatea bucal au loc masticaia i secreia salivara cu rol n formarea bolului alimentar.

Limba intervine activ n mestecarea i nghiirea alimentelor.

Alimentele sunt sfrmate mecanic de ctre aparatul masticator, format din: mandibula, maxilarul superior, articulatia temporomandibulara, muschii masticatori si dinti.

O1O2

Observarea pe baza imaginilor n Power Point a componentelor tubului digestivObservarea imaginilor din atlasele anatomice.

Observarea pe baza imaginilor n Power Point a componentelor cavitii bucale.

Observarea imaginilor din atlasele anatomiceObservaia

ConversaiaProblematizarea

Descoperirea

Observaia

ConversaiaProblematizarea

Descoperirea

Manuale colareVideoproiectorAtlase anatomicePlane

Manuale colare

VideoproiectorAtlase anatomice

Plane2 min.3 min.Proba oral

Fi de evaluareProba oral

Fi de evaluare

Tipuri de dini:

- incisivii sunt specializai pentru tiat alimentele;

- caninii pentru sfiat;

- premolarii si molarii pentru triturarea lor;

O3Observarea imaginilor din atlasele anatomice.

Descoperirea pe baza imaginilor n Power Point a tipurilor de dini.Observaia

Conversaia

Problematizarea

Descoperirea

Atlase anatomice

Manuale colare

Videoproiector

Plane5 min.Proba orala

Fi de evaluare

Tipuri de dentiie:

- Dentiia de lapte: reprezint prima dentiie a omului. Numar 20 de dini i ncepe s se dezvolte n primul an de viat. - Dentitia permanent: se formeaz ncepnd din cel de-al aselea an al vieii i apare prin nlocuirea treptat a dentiiei de lapte, o data cu primele msele permanente. n total, cuprinde 32 de dinti. Ultimii dinti mselele de minte" - ii fac aparitia ntre 14-24 de ani.

O3

Observarea imaginilor din manualele colare, atlasele anatomice. Observarea detaliilor de pe mulaj.

Descoperirea tipurilor de dentiie pe baza diferitelor tipuri de imagini.

Observarea imaginilor n Power Point.Observatia

Conversatia

ProblematizareaDescoperirea inductiva

Atlase

Manuale

Videoproiector

Mulaj cu craniul

5 min.Proba oralFi de evaluare

Alimentele in stomac.

Inainte ca primul bol alimentar s ajung n stomac, glandele din pereii acestuia (glandele fundice si pilorice) ncep s secrete suc gastric. Sucul gastric conine: apa, mucus, HCl si enzime.

Acidul clorhidric (5%) : completeaz aciunea amilazei din saliv, aciduleaz mixtura alimentara (pepsina nu poate aciona dect intr-un mediu acid), anihileaz bacteriile; d caracterul acid sucului gastric. Pepsina este cea mai importanta enzima a sucului gastric. Pepsina descompune proteinele in polipeptide mici, solubile n ap ( realizeaz predigestia, deoarece n urma sa nu se obin produi finali (aminoacizi) care pot fi preluati de organism).

Lipaza gastric acioneaz asupra grasimilor (lapte, fric, ou etc.) ajunse in stomac sub forma de emulsii, pe care le scindeaz n glicerin i acizi grasi.

Labfermentul (se gseste mai ales la sugari) provoaca coagularea laptelui. Stomacul gol se afl ntr-o stare de contracie. Pe msur ce se umple, musculatura pereilor si se destinde. Ca urmare a acestui proces, alimentele nu sunt amestecate de la nceput ci, mai nti depozitate n straturi ; de aceea, dureaz aproape o or pn cnd ntreg coninutul stomacului este bine amestecat. n general, alimentele rmn n stomac 2-3 ore. Dac sunt consumate multe lichide, ele ajung mult mai rapid n intestinul subire.

Alimentele rmn o vreme n stomac, iar cnd aciunea sucului gastric este terminat, musculatura ncepe s se contracte. Astfel, valuri succesive de contracii musculare ritmice se propag de la orificiul de intrare n stomac (cardia) ctre cel de ieire (sfincterul piloric) . Acestea sunt micrile peristaltice prin care CHIMUL este evacuat n duoden. Protecia mpotriva autodigestiei.

Protecia peretelui gastric mpotriva autodigestiei revine mucusului produs de glandele mucoase din peretele gastric. Dac mucoasa gastric este deteriorat ntr-un anumit loc, se poate ajunge la autodigestie. Ca urmare, apar ulceraii gastrice. n peste 90% din cazuri, sunt provocate de bacteria Helicobacter pylori, care se fixeaz pe mucoasa gastric i secret substane care distrug celulele.

Absorbia intestinal are loc la nivelul intestinului subire;

se realizeaz prin intermediul vilozitilor intestinale;

absorbia proteinelor se face sub form de aminoacizi;

absorbia glucidelor se face sub form de monozaharide;

la finalul absorbiei intestinale rezult CHILUL intestinal;

Fiziologia intestinului gros

- chilul intestinal ajunge la acest nivel; au loc procese de fermentaie i de putrefacie; se reabsoarbe apa ct si srurile minerale, se sintetizeaz vitamina K.

Eliminarea materiilor fecale se realizeaz prin procesul de defecaie.

O4

O4

O4

O5

O6

O7

Observarea imaginilor din manualele colare, atlasele anatomice.Observarea imaginilor n Power Point.

Observarea imaginilor din manualele colare, atlasele anatomice.

Observarea imaginilor in Power Point.

Observarea imaginilor in Power Point.

Observarea imaginilor din manualele colare, atlasele anatomice.

Observarea imaginilor n Power Point.

Observarea imaginilor n Power Point.

Observarea imaginilor din manualele colare, atlasele anatomice.

Observarea imaginilor n Power Point.

Observarea imaginilor din manualele colare, atlasele anatomice.

Observarea imaginilor n Power Point.

Observatia

Conversatia

ProblematizareaDescoperirea inductivaObservatia

Conversatia

Problematizarea

Descoperirea inductiva

Observatia

Conversatia

Problematizarea

Descoperirea inductiva

Observatia

Conversatia

Problematizarea

Descoperirea inductiva

Observatia

Conversatia

Problematizarea

Explicatia, Descoperirea inductiva

Observatia

Conversatia

ProblematizareaDescoperirea Observatia

Conversatia

ProblematizareaDescoperireaAtlase

Manuale

Videoproiector

PlaneAtlase

Manuale

Videoproiector

Plane

Atlase

Manuale

Videoproiector

Plane

Atlase anatomice

Manuale colare

Videoproiector

Plane

Atlase anatomice

Manuale colare

Videoproiector

Plane

Atlase anatomice

Manuale colare

Videoproiector

Plane

Atlase anatomice

Manuale colare

Videoproiector

Plane

5 min.5 min.

5 min.

5 min.

5 min.

5 min .Proba oral

Fi de evaluareProba oral

Fi de evaluare

Proba oral

Fi de evaluare

Proba oral

Fi de evaluare

Proba oral

Fi de evaluare

Proba oral

Fi de evaluare

Proba oral

Fi de evaluare

SCHEMA LECIEI n componena sistemului digestiv intr tubul digestiv i glandele anexe (salivare, ficatul si pancreasul) fiecare avnd structura i funcia bine definite n digestie.

n cavitatea bucal au loc masticaia i secreia salivara cu rol n formarea bolului alimentar.

Limba intervine activ n mestecarea i nghiirea alimentelor.

Alimentele sunt strivite mecanic de ctre aparatul masticator, format din: mandibula, maxilarul superior, articulatia temporomandibulara, muschii masticatori si dinti. Tipuri de dini:

- incisivii sunt specializai pentru tiat alimentele;

- caninii pentru sfiat;

- premolarii si molarii pentru triturarea lor; Tipuri de dentiie:

- Dentiia de lapte: reprezint prima dentiie a omului. Numar 20 de dini i ncepe s se dezvolte n primul an de viat. - Dentitia permanent: se formeaz ncepnd din cel de-al aselea an al vieii i apare prin nlocuirea treptat a dentiiei de lapte, o data cu primele msele permanente. n total, cuprinde 32 de dinti. Ultimii dinti mselele de minte" - ii fac aparitia ntre 14-24 de ani. Alimentele in stomac.

Inainte ca primul bol alimentar s ajung n stomac, glandele din pereii acestuia (glandele fundice si pilorice) ncep s secrete suc gastric. Sucul gastric conine: apa, mucus, HCl si enzime.

Acidul clorhidric (5%) : completeaz aciunea amilazei din saliv, aciduleaz mixtura alimentar (pepsina nu poate aciona dect intr-un mediu acid), anihileaz bacteriile; d caracterul acid sucului gastric. Pepsina este cea mai importanta enzima a sucului gastric. Pepsina descompune proteinele in polipeptide mici, solubile n ap ( realizeaz predigestia, deoarece n urma sa nu se obin produi finali (aminoacizi) care pot fi preluai de organism).

Lipaza gastric acioneaz asupra grsimilor (lapte, fric, ou etc.) ajunse in stomac sub forma de emulsii, pe care le scindeaz n glicerin i acizi grai.

Labfermentul (se gsete mai ales la sugari) provoac coagularea laptelui. Stomacul gol se afl ntr-o stare de contracie. Pe msur ce se umple, musculatura pereilor si se destinde. Ca urmare a acestui proces, alimentele nu sunt amestecate de la nceput ci, mai nti depozitate n straturi ; de aceea, dureaz aproape o or pn cnd ntreg coninutul stomacului este bine amestecat. n general, alimentele rmn n stomac 2-3 ore. Dac sunt consumate multe lichide, ele ajung mult mai rapid n intestinul subire.

Alimentele rmn o vreme n stomac, iar cnd aciunea sucului gastric este terminat, musculatura ncepe s se contracte. Astfel, valuri succesive de contracii musculare ritmice se propag de la orificiul de intrare n stomac (cardia) ctre cel de ieire (sfincterul piloric) . Acestea sunt micrile peristaltice prin care CHIMUL este evacuat n duoden.

Protecia mpotriva autodigestiei.

Protecia peretelui gastric mpotriva autodigestiei revine mucusului produs de glandele mucoase din peretele gastric. Dac mucoasa gastric este deteriorat ntr-un anumit loc, se poate ajunge la autodigestie. Ca urmare, apar ulceraii gastrice. n peste 90% din cazuri, sunt provocate de bacteria Helicobacter pylori, care se fixeaz pe mucoasa gastric i secret substane care distrug celulele.

Absorbia intestinal are loc la nivelul intestinului subire;

se realizeaz prin intermediul vilozitilor intestinale;

absorbia proteinelor se face sub form de aminoacizi;

absorbia glucidelor se face sub form de monozaharide;

la finalul absorbiei intestinale rezult CHILUL intestinal;

Fiziologia intestinului gros

- chilul intestinal ajunge la acest nivel; au loc procese de fermentaie i de putrefacie; se reabsoarbe apa ct si srurile minerale, se sintetizeaz vitamina K.

Eliminarea materiilor fecale se realizeaz prin procesul de defecaie.FI DE ACTIVITATE

COLEGIUL SILVIC Bucovina

CMPULUNG MOLDOVENESC

Jud. SUCEAVA Str. CALEA BUCOVINEI Nr. 56

[email protected]

Tel./Fax. 0230/314094, 0230/ 314093

ROMNIA

Nume i prenume elev:

Clasa:

1. Completai spaiile punctate cu noiunile corespunztoare:a) Alimentele sunt strivite mecanic de ctre aparatul masticator, format din:, maxilarul superior, ., muschii.. si . b) Inainte ca primul bol alimentar s ajung n..; glandele din pereii acestuia (glandele fundice i .) ncep s secrete.. Sucul gastric conine: apa, , HCl i..

2. Asociai noiunile dintre cele dou coloane: A. Absorbia intestinal a. reabsorbia apei b. viloziti intestinale c. formarea chilului intestinal d. procese de fermentaie i putrefacie B. Fiziologia intestinului gros e. absorbia proteinelor sub form de aminoacizi f. procesul de defecaie