proiectlectieclsviii_683 (1)

5
PROIECT DIDACTIC SCOALA GENERALA NR. 1 „LIVIU REBREANU” MIOVENI Disciplina :Tehnologia prelucrării informaţiei (informatică – opţional) Profesor: Voiculescu Claudia Clasa : a VIII-a J Unitatea de invatare : Limbajul Turbo Pascal Tema : Instrucţiunile repetitive - recapitulare Tipul lectiei – Test de evaluare Locul de desfasurare : sala de clasă NIVELUL INITIAL AL CLASEI : - elevii si-au insusit toate noţiunile teoretice legate de structura unui program Pascal ; - elevii şi-au însuşit cunoştinţele despre tipurile de variabile şi declararea acestora; - elevii şi-au însuşit noţiunile despre instrucţiunile de selecţie (IF şi CASE) şi instrucţiunile repetitive (REPEAT, WHILE şi FOR). OBIECTIVUL CADRU : - realizarea de programe utile prin utilizarea instrucţiunilor de selecţie şi repetitive. COMPETENTE GENERALE : - să utilizeze instrucţiunile de selecţie şi repetitive în programe specifice. OBIECTIVE EDUCATIONALE : Obiective cognitive : Să dovedească trăinicia noţiunilor dobândite la disciplina respectivă, la lecţia curentă; Să folosească corect instrucţiunile studiate. Obiective afective : Să aleagă corect programele care se pot rezolva prin utilizarea instrucţiunilor studiate; Să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi; Să se implice cu plăcere si interes la toate etapele lecţiei; Să se bucure de rezultatele muncii depuse. Obiective psihomotorii : Sa-si formeze deprinderi de lucru specifice temei de studiu; Sa-si dezvolte gândirea logica, capacitatea de generalizare si problematizare. 1

Transcript of proiectlectieclsviii_683 (1)

Page 1: proiectlectieclsviii_683 (1)

PROIECT DIDACTIC

SCOALA GENERALA NR. 1 „LIVIU REBREANU” MIOVENIDisciplina :Tehnologia prelucrării informaţiei (informatică – opţional)Profesor: Voiculescu ClaudiaClasa : a VIII-a J Unitatea de invatare : Limbajul Turbo PascalTema : Instrucţiunile repetitive - recapitulareTipul lectiei – Test de evaluareLocul de desfasurare : sala de clasă

NIVELUL INITIAL AL CLASEI :- elevii si-au insusit toate noţiunile teoretice legate de structura unui program Pascal ;- elevii şi-au însuşit cunoştinţele despre tipurile de variabile şi declararea acestora;- elevii şi-au însuşit noţiunile despre instrucţiunile de selecţie (IF şi CASE) şi instrucţiunile

repetitive (REPEAT, WHILE şi FOR).OBIECTIVUL CADRU :

- realizarea de programe utile prin utilizarea instrucţiunilor de selecţie şi repetitive.COMPETENTE GENERALE :

- să utilizeze instrucţiunile de selecţie şi repetitive în programe specifice.OBIECTIVE EDUCATIONALE :

Obiective cognitive : Să dovedească trăinicia noţiunilor dobândite la disciplina respectivă,

la lecţia curentă; Să folosească corect instrucţiunile studiate.

Obiective afective : Să aleagă corect programele care se pot rezolva prin utilizarea

instrucţiunilor studiate; Să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi; Să se implice cu plăcere si interes la toate etapele lecţiei; Să se bucure de rezultatele muncii depuse.

Obiective psihomotorii : Sa-si formeze deprinderi de lucru specifice temei de studiu; Sa-si dezvolte gândirea logica, capacitatea de generalizare si

problematizare.COMPETENTE SPECIFICE :

Să cunoască sintaxa instrucţiunilor studiate şi principiul de funcţionare; Să utilizeze corect în aplicaţii aceste instrucţiuni.

STRATEGII DIDACTICE : PRINCIPII DIDACTICE :

Principiul participării si invatarii active; Principiul asigurării progresului gradat al performantei; Principiul conexiunii inverse.

METODE DE INVATAMANT : Metode de comunicare orala: expunere, conversaţie, problematizare; Metode de acţiune: exerciţiul, invatare prin descoperire.

PROCEDEE DE INSTRUIRE : Problematizarea prin crearea situaţiilor problema;

FORME DE ORGANIZARE : individuala. FORME DE DIRIJARE A INVATARII : independenta. RESURSE MATERIALE :- material bibliografic:

1

Page 2: proiectlectieclsviii_683 (1)

Dan Marinescu- Manualul începătorului, Editura Teora, 1995Doru Popescu Anastasiu- Informatica pentru gimnaziu, Editura Arves, 2003Lica Mihaela- Prietenul meu calculatorul, Editura Tiparg, 2004

- fise de lucru. METODE DE EVALUARE :- evaluare sumativă: test grilă.

DESFASURAREA LECTIEI : MOMENT ORGANIZATORIC :

Pregătirea lecţiei:- întocmirea proiectului didactic;- pregătirea setului de întrebări;

Organizarea si pregătirea clasei: verificarea prezenţei. Captarea atenţiei:

- anunţarea subiectului pentru tema respectivă;- anunţarea obiectivelor urmărite;- anunţarea modului de desfăşurare a activităţii.

Verificarea cunoştinţelor :Pentru asigurarea feedback-ului şi evaluarea performanţei se propune spre rezolvare următorul test grilă:Nr.1:1. a) Instrucţiunile repetitive sunt: ………………………….

b) Operatorul folosit pentru determinarea câtului a două numere întregi este: ………2. Ce valoare se afişează ca urmare a executării instrucţiunii: writeln(48.0-(32/(2/2)+1)) …………3. Ce vor afişa programele următoare?

n:=10 ;while n0 do repeat n:=n-1 until n=-2 ;writeln (n) ;

…………………………………………..

var x:integer ;beginx:=5;repeat if x mod 3=0 then x:=x-1 else x:=x+1 ; write (1) ;until x>=10 ;end.………………………………………….

4. Deduceţi ce va afişa secvenţa de program de mai jos:for i:=1 to 4 dofor j:=i downto 1 dowrite(j:2); ………………………………………

5. Fiind date variabilele întregi x, y şi z, cum se scrie corect condiţia "x mai mare decât y şi mai mic decât z" ?

a) (x>y) or (y<z); b) x>y<z; c) x>y and x<z; d) (x>y) and (x<z); e) (x>y) or (y<z);

6. Care este valoarea expresiei 25-(75-200/5/(2+3))?a) –250; b) –58; c) –42; d) –10.7. Ştiind că x şi i reprezintă două variabile întregi, stabiliţi care dintre următoarele secvenţe de

instrucţiuni afişează numărul 11.a) x:=7; for i:=1 to 5 do x:=x+1; writeln(x);

b) x:=1; while x<=10 do x:=x+1; writeln(x);

2

Page 3: proiectlectieclsviii_683 (1)

c) x:=1; for i:=1 to 2 do write(x);

writeln;

Nr.2:1. a) Instrucţiunile repetitive sunt: …………………………. b) Operatorul folosit pentru determinarea restului a două numere întregi este: ………2. Ce valoare se afişează ca urmare a executării instrucţiunii: writeln((24-12)*2-(21-(2*3+1)))

…………3. Ce vor afişa programele următoare?

var i: integer ;begin i:=2; while i5 do begin repeat i:=i+2 ; write (0) ; until i5 ; i:=i-1 ; end ;end.

………………………………………

var x:integer ;begin x:=5; repeat if x mod 3=0 then x:=x+2 else x:=x-1 ; write (1) ; until x=10 ;end.

………………………………………….

4. Deduceţi ce va afişa secvenţa de program de mai jos: for i:=1 to 4 do for j:=1 to i do write(j:2); ………………………………………

5. Care expresie este adevarata daca x este pozitiv si este divizibil cu 2 ? a) ((x+1) mod 2=1) or (x<0) b) ((x+1) mod 2=0) or (x>0) c) (x mod 2=0) and (x<0) d) not (x mod 2=1) and (x<=0)

6. Care este valoarea expresiei (23-(3+7)/2)/3*(15-11)? a) 10; b) 0; c) 48; d) 24.7. Care din secvenţele de program de mai jos repetă citirea a unei variabile întregi a până când

introducem de la tastatură o valoare pară şi divizibilă cu 5.

a) repeat readln (a); until (a mod=0 and a mod 5=0) ;

b) repeat readln (a) ; until (a mod 2=0) and (a mod 5=0) ;

c) repeat readln (a) ; until (a mod 10=0) ;

Punctajul acordat fiecărui subiect:Nr.1:

Subiectul: Răspunsul corect: Punctajul acordat:

3

Page 4: proiectlectieclsviii_683 (1)

1. a) Repeat, while, forb) div

a) 1 pctb) 1 pct

2. 15 1 pct3. a) –2

b) ciclu infinita) 1 pctb) 1 pct

4. 1213214321 1 pct5. d) 1 pct6. c) 1 pct7. b), c) 1 pctOficiu 1 pct

Nr.2:Subiectul: Răspunsul corect: Punctajul acordat:

1. c) Repeat, while, ford) mod

a) 1 pctb) 1 pct

2. 10 1 pct3. a) 00

b) ciclu infinita) 1 pctb) 1 pct

4. 1121231234 1 pct5. d) 1 pct6. d) 1 pct7. b), c) 1 pctOficiu 1 pct

4