proiect_dirigent.

download proiect_dirigent.

of 7

description

proiect_dirigent.

Transcript of proiect_dirigent.

Proiect didactic

Clasa a II-a BDisciplina de nvmnt: DirigenieData: 16.11.2012Subiectul leciei: Respectul i politeea sunt de aur.Subcompetene: Formarea atitudinilor i comportamentului respectuos pentru un stil de via de calitate.Obiective operaionale:

O1. S defineasc noiunea de respect i politee.O2. S identifice comportamente pozitive n diferite situaii.O3. S utilizeze corect formule de politee n diverse situaii.O4. S manifeste atitudine corect i degajat n comunicarea oral.O5. S participe activ la realizarea sarcinilor propuse.Tipul leciei: Mixt.Metode i procedee: jocuri didactice, conversaia dirijat, exerciiu empatic, studiul de caz, Power Point, clustering. Materiale didactice: fie,postere,carioci,televizor,laptop,tabl magnetic.Forme: n perechi, lucrul n grup, frontal.

Bibliografie: -Angela Cutasevic,Lidia Cherdevar,Ghidul dirigintelui clasa a II-a,Editura Cartier 1995.-Ecaterina Stratan, Alexandra Balan, Dirigenie clasa a II-a,Editura Poligraf-Design 2009.-Saraba Eugenia, Braghi Maria, Proiecte pentru orele de dirigenie, Editura Interprint 2008.

-ABC-ul bunei comportri, Editura Epigraf 2007. -Curriculum la dirigenie clasele I-IV.Secvenele leciei

ObiectiveActiviti (nvtor elev)Metode, procedee, forme de lucru.Mijloace de instruire

EvocareO5

Joc Microfonul magic.

-Microfonul trece din mn n mn, fiecare elev se salut i spune prin ce se remarc el.

Eu sunt o persoan deosebit, deoarece...

Cuvntul nvtorului:

-Din cele auzite de la voi am neles c fiecare din voi este deosebit i are o ocupaie interesant, astzi o bun dispoziie.

Cine este prima persoan care astzi a contribuit la crearea bunei voastre dispoziii?

Peste leagn aplecat

ntlnidu-te din somn

Mama i-a vorbit o dat

F-te, dragul mamei,Om!

V.Tulnic

Ce subnelegea mama prin expresia: F-te om?

Anunatea subiectului i obiectivelor.Joc didactic

Conversaia dirijat

Microfonul magic

Fie cu obiective

Realizarea sensuluiO2

O1

O1

O5

O3

O3

O1

O2

O4

O2

O3

O2

O2

Pe tabl au fost scrise enunurile:

Andrei a gsit un stilou n clas i-l ia.

Andrei vede c a czut stiloul colegului su, l ia pe furi i-l ascunde n ghiozdanul su.

Andrei gsete un stilou pe strad i-l ia.

Li se cere elevilor s ordoneze enunurile n funcie de gravitatea faptelor svrite de ctre Andrei. Se analizeaz.

Cuvntul nvtorului:

-Cinstea e legat de adevr i dreptate, nu poi s fii cinstit fr sa ai dreptate i s spui adevrul. Trebuie s fii cinstit cu tine nsui, din respect de sine i nu din team a fi dat de gol, sau a opiniei publice.

Ce subnelegem prin cuvntul RESPECT?

RESPECT

Cinste Stim Preuire

Fa de cine manifestm RESPECT?

MANIFESTM RESPECT FA DE

Prini Colegi nvtori Maturi

Cum manifestm RESPECT?

NE MANIFESTM RESPECTUL

inndu-ne prin politee , oferind locul apreciind munca

promisiunile folosind formulele nostru unei persoanelor din

de salut i de persoane n vrst jurul nostru

adresare potrivite ( n mijloacele

de transport )

Cuvntul nvtorului:

-n ncheiere v ndemn ca n cminul familiei s v respectai prinii, n afar de cmin pe toat lumea, n singurtate pe voi niv.

-Poezie:

De micu am nvat

Cum e s fii respectat.

Am plcere foarte mare

S-l salut pe fiecare,

Chiar i pe colegii mei,

S nvee-astfel i ei.

Cnd suntem respectuoi,

Cei din jur snt bucuroi;

Ei se bucur s vad

C strdania d road.

-Cum este persoana care are acest comportament i asemenea caliti?

-Ce subnelegem prin cuvntul politee ?

POLITEE

Amabilitate Atenie Buncuviin

Numii formule de politee utilizate n fiecare situaie:

-n cadrul jocurilor n curte;

-ntre colegi.

Lucrul n grup:

G1.Jocul Pictograma. (Elevii coloreaz pictograma copilului politicos, comenteaz).

G2.Jocul Adevarat sau Fals,comenteaz.

-ntr-o discuie poi interveni atunci cnd doreti.

-Dojana nu-i duneaz niciodat unui nelept.

-Respect i vei fi respectat.

G3.Jocul didactic Dicionarul. (Elevii completeaz Copcelul politeii cu cuvintele potrivite).

G4.Jocul Snt respectuos.(Elevii unesc prin linii ce se potrivete.)

Vine bunicul n vizit.

Salut!

M ridic de la mas.

Bun ziua!

M ntlnesc cu un coleg.

Mulumesc!

Primesc un cadou.

La revedere!

Doamna nvtoare iese din clas.

Mulumesc pentru mas!

G5.Exerciiul empatic.

Cum pot manifesta respect i politee fa de unele persoane pe care uneori trebuie:

-s le refuzi__________________________________________________

-s le critici__________________________________________________

G6.Respect sau lips de respect?

Corina i-a promis mamei c o ajut s pun masa. Cnd a sunat-o prietena ei i a invitat-o la joac, a acceptat i a plecat la aceasta. (Argumentai).Evaluarea lucrului n grup.

Politeea este cheia de aur care deschide toate uile.Studiul de caz

Clustering

Clustering

Clustering

Clustering

Power Point

Pictograma

Asalt de idei

Studiu de caz

Exerciiu empatic

Studiu de caz

Poster

Fie

Fie

Fie

Fie

Filmule

Fie

Poster

Fie

Fie

Fie

Poster cu maxim

RefleciaO2

O5

Scriei pe o foaie toate calitile negative care v mpiedic s fii politicoi,respectuoi, mototolii-le i de aruncai.

Jocul Lanul de aur al respectului i politeii.

-Copiii ader la grupul copiilor politicoi i respectuoi, transmind lanul de aur al politeii din mn n mn i interpreteaz cntecul Nu-i o glum politeea!

Joc didactic

Power PointFilmule

Panglic