proiectdidactic_sinonimesiantonimedoc
-
Upload
stan-elizzabeta -
Category
Documents
-
view
227 -
download
0
description
Transcript of proiectdidactic_sinonimesiantonimedoc
Proiect didactic
ŞCOALA GIMNAZIALA „George C. Dragu” CoroiestiProfesor: Stan Elisabeta-MihaelaData: 02.11.2015Clasa: a VIII a AObiectul: Limba şi literatura românăSubiectul lecţiei: Sinonime şi antonimeTipul lectiei: de însuşire de noi cunoştinţe Competenţe specifice1.3 sesizarea adecvării elementelor lexicale utilizate la scopul mesajului ascultat2.2 utilizarea în mod nuanţat a categoriilor lexicale într-un mesaj oral3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor semantice studiate
Obiective operaţionale-să identifice sinonime pentru anumite cuvinte dintr-un text dat;- să precizeze sinonimele şi antonimele unui cuvânt;-să recunoască tipurile de sinonime;-să construiască serii sinonimice.
Strategia didactica:a) Metode si procedee:- conversaţia, exerciţiul, invăţarea prin descoperire, metoda SINELG,cubulb) Organizarea clasei - activitate individuală - activitate frontală - activitate pe grupe.c) Resurse- tabla, manualul, planşa, fişe de evaluare, fişe de lucrud) Timp: 50 de min.
Bibliografie: 1. “ Limba si literatura română “-Camelia Gavrilă, Ed. Polirom, 2006 2. “Limba română”(caietul elevului)-Sofia Dobra, Ed. Humanitas, 2005. 3. “Ora de limba română-ghid metodologic al profesorului de limba română”, Carmen Guguş, Ed. Europolis,2006 4. Metode de învăţământ, Ioan Cerghit, Ed. Polirom, 2006 5. Dicţionar de sinonime 6. Dicţionar de antonime
1
Nr.crt.
Etapelelecţiei
Activitatea profesorului
Activitatea elevului Metode Evaluare
1.
2.
3.
Captareaatenţiei
Desfaşurarea lecţiei
Anunţarea obiectivelor şi a titlului lecţiei
Se verifică tema pentru acasă şi cunoştinţele anterioare. Profesoara pune întrebări referitoare la cuvintele derivate, compuse, etc.
Se face trecerea spre noua temă Sinonime şi antonime prin metoda SINELG( vezi Anexa nr.1)Prof. le explică elevilor în ce constă acest exerciţiu.
Profesorul grupează elevii,aceştia primesc fişe cu exerciţii,urmând să le rezolve, iar rezultatele să le noteze pe coli, sub forma unui tabel(Anexa nr.1)
Prof .scrie pe tablă titlul noii lecţii, un text şi anunţă obiectivele lecţiei.
După ce se citeşte tema un elev, colegii apreciază tema.
Elevii rezolvă exerciţiile, trebuind sa facă pe marginea lor semne cu o anumită semnificaţie.a)sa pună “V’’-acolo unde conţinutul confirmă ceea ce ei ştiau deja.b)sa pună”-“ acolo unde informaţia citită contrazice sau este diferită de ceea ce ştiau.c)sa pună”+”în cazul in care informaţia citită este nouă pentru ei.Fiecare grupă prezintă rezultatele de pe fiecare coală,se discută pe baza exerciţiilor, corectându-se eventualele greşeli.(Anexa nr.2)
Se scrie pe tablă o strofă ce cuprinde o serie sinonimică, elevii sunt rugaţi să identifice sinonimele.
Conversaţiaexerciţiul
Metoda SINELG
Lucrul pe grupe
Evaluare orală
2
4.
5.
6.
7.
8.
Dirijarea activităţii
Obţinerea performanţelor
Asigurarea feed-back-ului
Evaluare
Asigurarea retenţiei şi a transferuluiTema pentru acasă
Definiţiile , exemplele sunt date cu ajutorul clasei.Rezolvarea câtorva exerciţii din manualEx.4 şi 10, pag.41
Profesorul le dă o altă sarcină echipelor, fiecare echipă să rezolve pe caiete respectând cerinţele de pe feţele cubului.
Profesorul dă elevilor ca activitate individuală în clasă, rezolvarea testului.După rezolvare, testele se iau de către profesor pentru a le corecta.
Profesorul cere copiilor să rezolve exerciţiile din manual de la pag.41Ex.2, 7,8,11
Elevii rezolvă exerciţiile frontal
Elevii rezolvă fişele în funcţie de cerinţe: Descrie!Asociază!Formează antonime!Exemplifică!(Anexa nr.3)
TestAnexa nr. 4
Invăţarea prin descoperire
Cubul
Evaluare orală
Evaluare orală
Evaluare scrisă
3
Anexa nr.1Enunţuri:
1.Vocabularul reprezintă totalitatea cuvintelor dintr-o limbă.2.Familia lexicală cuprinde toate cuvintele obţinute prin derivare, compunere sau conversiune de la un cuvânt de bază.3.Cuvântul cumsecade s-a format prin derivare.4.Următoarele cuvinte sunt arhaisme: cuşmă, curechi, lubeniţă, ciubotă.5.Neologismele sunt cuvinte vechi, dispărute din uzul limbii.6.Conjuncţie dar are ca sinonim conjuncţia însă.7.Toate sinonimele unui cuvânt alcătuiesc o serie antonimică.8.Antonimele cuvintelor următoare sunt:
frumos-urâta plânge-a râdecinstit-onestegal-inegal
9.Antonimele sunt cuvinte cu sensuri opuse.10.Sinonimele cuvântului molipsitor sunt junior şi virtute.11.Sinonimele sunt cuvintele cu formă diferită şi sensuri opuse.
Anexa nr.1Enunţuri:
1.Vocabularul reprezintă totalitatea cuvintelor dintr-o limbă.2.Familia lexicală cuprinde toate cuvintele obţinute prin derivare, compunere sau conversiune de la un cuvânt de bază.3.Cuvântul cumsecade s-a format prin derivare.4.Următoarele cuvinte sunt arhaisme: cuşmă, curechi, lubeniţă, ciubotă.5.Neologismele sunt cuvinte vechi, dispărute din uzul limbii.6.Conjuncţie dar are ca sinonim conjuncţia însă.7.Toate sinonimele unui cuvânt alcătuiesc o serie antonimică.8.Antonimele cuvintelor următoare sunt:
frumos-urâta plânge-a râdecinstit-onestegal-inegal
9.Antonimele sunt cuvinte cu sensuri opuse.10.Sinonimele cuvântului molipsitor sunt junior şi virtute.11.Sinonimele sunt cuvintele cu formă diferită şi sensuri opuse.
4
Anexa nr. 2
Nr.ex. VCunoştinţe confirmate de enunţuri
-cunoştinţe greşite
+cunoştinţe noi
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.
Anexa nr. 2
Nr.ex. VCunoştinţe confirmate de enunţuri
-cunoştinţe greşite
+cunoştinţe noi
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.
5
Anexa nr.3
Grupa I Descrie! Descrieţi un peisaj într-un text de 8 rânduri, utilizând sinonimele : copac-arbore ; cărare- potecă, umed-jilav, a cădea-a se desprinde.
Grupa IIAsociază!Asociaţi sinonimele din cele două coloane:
biruitor surprinscenuşiu victoriosobosit interminabiluimit a îndeplini minunat încântătornesfârşit gria înfăptui surmenat
Grupa IIIFormează antonime!Formaţi antonime pornind de la următoarele cuvinte cu ajutorul prefixelor: ex: a încuraja-a descuraja. egal, normal, prudent, a colora, moral, şansă.
Grupa IVExemplifică!Daţi sinonime pentru cuvintele: lexic, a sfârşi, umed, reuşită, abis, plafon.
6
Anexa nr. 4Sinonime şi antonimeFişă de evaluareclasa a VIII a A1 p.oficiu
1.Găsiţi antonimele cuvintelor: cinstit, tăcere, vesel, vrednic. 3p...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................2.Daţi câte un sinonim pentru expresiile: a avea de gând, cu capul în nori, ţinere de minte, a o lua la sănătoasa. 3p..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
3. Ordonaţi în perechi de sinonime următoarele cuvinte: deştept, harnic, vrednic, acord, inteligent, a povesti,veşnic,etern, consimţire, a nara. 3p………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Anexa nr. 4Sinonime şi antonimeFişă de evaluareclasa a VIII a A1 p.oficiu
1.Găsiţi antonimele cuvintelor: cinstit, tăcere, vesel, vrednic. 3p...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................2.Daţi câte un sinonim pentru expresiile: a avea de gând, cu capul în nori, ţinere de minte, a o lua la sănătoasa. 3p..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
3. Ordonaţi în perechi de sinonime următoarele cuvinte: deştept, harnic, vrednic, acord, inteligent, a povesti,veşnic,etern, consimţire, a nara. 3p………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
7