proiect_didactic_romana_cl_ii-1

12
Proiect didactic Data: Şcoala: Generală Nr.1 Râ nov ș Clasa : a II- a Propunător : prof. înv. primar Bîrsan Corina Aria curriculară : Limbă şi comunicare Disciplina : Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Vară, vară, dulce vară Subiectul : memorizare, completarea textului Tipul lecţiei : Consolidare şi sistematizare Obiectivele activităţii: Obiective de referinţă: O.1.2. să distingă sensul cuvintelor dintr-un enunţ; O.3.2. să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit; O.3.3. sǎ citeascǎ fluent, corect şi expresiv un text de micǎ întin O.4.1. sǎ scrie corect litere, silabe, cuvinte şi enunţuri. Obiective operaţionale: Cognitive: O. 1. să identifice cuvinte potrivite anotimpului vara; O. 2. să descrie vara; O. 3. să citească fluent, corect şi expresiv poezia/ fragmentele de O. 4. să identifice elemente specifice textului liric; O. 5. să memoreze poezia; O. 6. să compare cele două anotimpuri; O. 7. să asocieze cuvintele cu sens asemănător şi cuvintele cu sens O. 8. să identifice variante corecte legate de subiect; O. 9. să formuleze răspunsuri potrivite la întrebări; O.10. să stabilească schimbările specifice acestui anotimp; Afectiv-atitudinale: O. 11. să participe cu spirit de colaborare în rezolvarea sarcinilor Psihomotrice: O.12. să adopte poziţia corectă a corpului în timpul rezolvării sar O.13. să se orienteze în spaţiul grafic, coordonând mişcările mâinii în vederea scrierii c

Transcript of proiect_didactic_romana_cl_ii-1

Proiect didacticData: coala: General Nr.1 Rnov Clasa: a II- a Propuntor: prof. nv. primar Brsan Corina Aria curricular: Limb i comunicare Disciplina: Limba i literatura romn Unitatea de nvare: Var, var, dulce var Subiectul: memorizare, completarea textului Tipul leciei: Consolidare i sistematizare Obiectivele activitii: Obiective de referin: O.1.2. s disting sensul cuvintelor dintr-un enun; O.3.2. s desprind informaii eseniale dintr-un text citit; O.3.3. s citeasc fluent, corect i expresiv un text de mic ntindere; O.4.1. s scrie corect litere, silabe, cuvinte i enunuri. Obiective operaionale: Cognitive: O. 1. s identifice cuvinte potrivite anotimpului vara; O. 2. s descrie vara; O. 3. s citeasc fluent, corect i expresiv poezia/ fragmentele de text; O. 4. s identifice elemente specifice textului liric; O. 5. s memoreze poezia; O. 6. s compare cele dou anotimpuri; O. 7. s asocieze cuvintele cu sens asemntor i cuvintele cu sens opus; O. 8. s identifice variante corecte legate de subiect; O. 9. s formuleze rspunsuri potrivite la ntrebri; O.10. s stabileasc schimbrile specifice acestui anotimp; Afectiv-atitudinale: O. 11. s participe cu spirit de colaborare n rezolvarea sarcinilor; Psihomotrice: O.12. s adopte poziia corect a corpului n timpul rezolvrii sarcinilor; O.13. s se orienteze n spaiul grafic, coordonnd micrile minii n vederea scrierii corecte.

Strategia didactic: Metode i procedee: explicaia (M.E.), conversaia (M.C.), exerciiul (M.Ex.), tehnica ciorchinelui (T.C.), cubul (M.Cb.), diagrama Venn (M.D.V); Forme de organizare: frontal ( F.), individual (I.), n perechi (P.), n grup (G); Forme de evaluare: oral (E.O.), scris (E. S.).

Managementul resurselor i al timpului: Resurse umane: 17 elevi i profesorul; Resurse materiale: fie, cub confecionat din carton colorat, cntec Resurse temporale: 100 de minute.

Bibliografie: Planificare calendaristic; proiectarea unitilor de nvare; Ghidul programului de informare/ formare a institutorilor/ nvtorilor curriculum pentru clasele I i a II-a, Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Centrul naional de formare a personalului din nvmntul primar, Bucureti, 2003; Didactica Limbii i literaturii romne n nvmntul primar, Ioan erdean, Editura Corint, 2008; Instruirea n sprijinul strategiei dezvoltrii gndirii critice, Panuru, S., Editura Psihomedia, 2003.

ORGANIGRAMA DE INSTRUIRE Ob. op. Secvena de instruire Tipuri de activiti didactice Profesorul Coninutul nvrii Elevul Metod e i proce dee Evocarea I or a) Spargerea gheii O.1. argumenteaz alegerea fcut -selecteaz -solicit Ghicitoare Soarele dogorete Teiul nflorete, Grul e aurit Cine a sosit? ( Vara) Ciorchinele -Selecteaz cuvinte despre var! -Argumenteaz de ce ai ales aceste cuvinte! M.C. T.C. Cret colorat - alege cuvinte potrivite verii - argumenteaz alegerea O.2. b) Captarea ateniei -solicit -descrie aspectul verii dac ar fi o prines c) Anunarea -solicit -recepioneaz -identific ANEXA 1 Poezia Vara de Nichita Stnescu M.C. Fie cu poezia F. I. E.O. 1 Exerciiu de imaginaie -Cum ar arta vara dac ar fi o prines de basm? M.C. F. I. E.O. 4 fcut -numesc caracteristici ale prinesei Vara F. I. E.O. 10 -d rspunsul corect Mijloac e didactic e Forma de z Forma de Tim p Strategia didactic Indici de performan

organi evaluare

subiectului i a -informeaz

obiectivelor operaionale Realizarea sensului I

titlul leciei M.C. M.Ex. Fie F. I. P. E.O. 10 - citesc fluent, corect i expresiv

O.3. d) Dirijarea nvrii

- citete model -solicit -citete n gnd, n perechi, n cor

Citirea explicativ a textului Desprinderea insuirilor verii asa cum este vzut de poetul Nichita Stnescu ANEXA 1 Exerciii pe text 10 -Identific titlul textului, autorul, nr. de strofe/ versuri, nsuirile verii aa cum se desprind din poezie, comparaia -Memoreaz repet i memoreaz Memorizare poezia Vara de Nichita Stnescu Cntec M.Ex. Poezia Cntec F. I. G. 5 E.O. 10 poezia -intoneaz

O.4. O.1 1 O.1 2 O.1 3

cu voce tare, individual -citete textul vesel, cu intonaie

e) Obinerea performanei O.5.

-solicit -ndrum

cnta cntecul Vara

Realizarea sensului II O.2 O.6 O.7 ora a II-a d) Dirijarea nvrii

-scrie titlul leciei la tabl -solicit

-scrie titlul leciei ln caiet -citete sarcina - descrie -compar -asociaz ANEXA 2 Cubul DESCRIE vara COMPAR vara cu primvara ASOCIAZ cald lungi deschid intr trcat sear miastr fereastr varianta corect -vara este: dolofan ca un pepene Anotimpul ninsorilor scurte frig iese nchid amurg minunat dungat geam

M.Cb. T.C. M.D.V

fie cub

F. I.

E.O.

30

- precizeaz nsuirile verii - compar

E.S.

vara cu celelalte anotimpuri - asociaz corect toate cuvintele cu sens opus/asemn tor

-cuvintele cu sens opus:

-cuvintele cu sens asemntor:

ANALIZEAZ i ncercuiete M.C.

-selecteaz variantele corecte

O.8

-analizeaz i selecteaz -aplic din soare

Stpna ploii i a focului APLIC informaiile pe care le ai i rspunde la ntrebri: 1. Care sunt lunile de var? - formuleaz rspunsurile corecte pentru toate

2. Cum sunt zilele de var? O.9 argumenteaz 3. Cum sunt ploile de var? ARGUMENTEAZ: Care dintre elementele urmtoare sunt schimbri specifice verii? -zile dogoritoare O.1 0 -ne mbrcm gros - ploi scurte i calde - ziua cea mai lung - este frig - se coace grul - aduce vacana mare ANEXA 3 O.3. e) Obinerea performanei O.1 1 Reflecia O.1 f) Retenia i O.1 3 g) ncheierea transferul -explic tem pentru acas -apreciaz -ascult I. mpart fiele cu tema ANEXA 4 Exerciii de identificare a unor nsuiri potrivite cuvintelor date/ desen M.C. fie F. I. 5 -solicit -citete sarcina -rspunde solicitrilor Textul mprit n fragmente Completarea convorbirii M.Ex. fie G. E.O. 10 M.E.

ntrebrile

- selecteaz elementele specifice verii i argumenteaz rspunsul

Citete fragmentele n ordinea logic Completeaz ultimul fragment

activitii

activitatea elevilor -face recomandri pentru activitatea viitoare -cnt

M.C.

5

ANEXA 1

de Nichita Stnescu

Prima strof are ___ versuri. A doua strof are ____ versuri .

Titlul este ____________ . Autorul este _______________ .

Dei este nc sear, Simt c mine va fi var Cu lungi gene de mrar i cu ochii de mutar, Cu obrajii de cais Unduind a narcis. Ca o pasre miastr, Ea va bate la fereastr. Eu deschid. Ea intr-n cas, Trcat i pepenoas. Vara este comparat cu o ____________ ____________ _

Poezia are _____ strofe

Gsete nsuirile verii din poezie: -gene de________________ -ochi de ________________ -obraji de _______________

Deseneaz Zna Verii aa cum reiese din poezie. ANEXA 4 TEM: Gsete nsuiri potrivite pentru: var-. .. .. ploaie-

.. .. grdin-. . . .

pepeni-

ANEXA 2

Cubul VARA de Nichita Stnescu DESCRIE COMPAR ASOCIAZ cuvintele cu sens opus:

cald

scurte frig iese nchid

Vara

Primvara

lungi deschid intr

Vara

cuvintele cu sens asemntor: trcat sear miastr fereastr amurg minunat dungat geam

ANALIZEAZ ncercuiete varianta corect

APLIC informaiile pe care le ai i rspunde la ntrebri:

ARGUMENTEAZ Care dintre elementele urmtoare sunt

1.Care sunt lunile de var? Vara este: dolofan ca un pepene anotimpul ninsorilor stpna ploii i a focului din soare _______________________________________ _______________________________________ ______________________________________ 2.Cum sunt zilele de var? _______________________________________ _______________________________________ ______________________________________ 3.Cum sunt ploile de var? _______________________________________ _______________________________________ ______________________________________

schimbri specifice verii? zile dogoritoare ne mbrcm gros ploi scurte i calde ziua cea mai lung este frig se coace grul aduce vacana mare

ANEXA 3 1. A sosit vara! Soarele este fierbinte i aerul pe cmpii are dulcele miros al fnului proaspt. 2. n grdin au nflorit tufele de bujori, trandafirii, garoafele i stnjeneii albatri. S-au copt cireele. 3. Tocmai de aceea prima lun de var se numete Cirear 4. Prin pduri s-au copt fragii i cpunile. 5. ncepe s se coac grul. 6. Psrile i hrnesc puii. 7. Pretutindeni zboar fluturi i gndcei. 8. Furnicile adun hran n magaziile lor. 9. Copiii ....... La sfritul lunii iunie este bun de secerat.

ANEXA 5 Dac ai terminat poi colora desenul aa cum i place!