proiect_didactic_integrat_flori_de_primavara.pdf
-
Upload
liana-enus -
Category
Documents
-
view
215 -
download
0
Transcript of proiect_didactic_integrat_flori_de_primavara.pdf
7/25/2019 proiect_didactic_integrat_flori_de_primavara.pdf
http://slidepdf.com/reader/full/proiectdidacticintegratflorideprimavarapdf 1/6
Proiect didactic integrat Flori de primăvară 23.03.2014
1
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT
Data: 06.03.2014
Şcoala Gimnazială nr.5 GiurgiuClasa: pregătitoare B
Propunător: prof.înv.primar MICU MIRELA Aria curriculară: Matematică şi Ştiine ale naturii
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Unitatea tematică: Adie vânt de primăvar ă!
Subtema: Flori de primavara
Subiectul leciei: Adunarea şi scă derea în concentrul 0 – 10 cu 2 unită i, prin numă rare
Domenii integrate: CLR,MEM,MM.MIJLOC DE REALIZARE: exerciii cu material concret
Tipul leciei: recapitulare, consolidare
Forma de realizare: activitate integrată
Competene specifice :
1.1. Recunoașterea numerelor în concentrul 0 -10;
1.2. Compararea cardinalelor unor multimi având cel mult 10 obiecte;
5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat;5.2. Rezolvarea unor situaii problemă în care intervin operaii de adunare și scădere cu 2 unităti în concentrul 0-10;
3.2. Manifestarea curiozităii pentru observarea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor
regularităi;
3.3. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaie cu mediul natural și social;
3.6 Observarea corpurilor, fenomenelor, evenimentelor din realitatea imediată.
Competene integrate:DP 2.1. Recunoaşterea emoiilor de bază raportate la experienele de viaă trăite
3.1. Relaionarea pozitivă cu ali membri ai grupului de apartenenă, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru.
Competene specifice:
Matematică şi explorarea mediului 1.3. Sesizarea magnitudinii unui număr în concentrul 0 – 10, folosind poziionarea pe axa numerelor
5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaii de adunare sau scădere cu 1-2 unităi în concentrul 0 – 10, cu ajutorul obiectelor.
Comunicare în limba română
7/25/2019 proiect_didactic_integrat_flori_de_primavara.pdf
http://slidepdf.com/reader/full/proiectdidacticintegratflorideprimavarapdf 2/6
Proiect didactic integrat Flori de primăvară 23.03.2014
2
1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar.
Dezvoltare personal ă 2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară.
Obiective operaionale:O1 – să precizeze vecinii unui număr dat, din concentrul 0-10;
O2 – să numere crescător şi descrescător în concentrul 0-10;
O3 – să compare perechi de numere naturale mai mici decât 10;
O4 - să identifice operaia de adunare și scădere care rezolvă situaia problemă în concentrul 0-10 ;
O5 – să rezolve probleme prin numărare ;
O6 – să participe activ la lecie.
Strategia didactică
♦ Metode şi procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, jocul didactic, problematizarea, Ştiu/Vreau să ştiu/Am învăat, munca independentă.
♦ RESURSE TEMPORALE: 35 minute+15minute activităti în completare.
RESURSE MATERIALE : imagini,material distributiv pentru fiecare copil, jetoane cu diferite imagini, jetoane cu cifre, fişă de muncă independentă,
cariocă, numărători, videoproiector .
♦ FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, stimulente.
♦ Bibliografie: 1. M.E.C.T.S., Programa şcolar ă pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului – clasa pregătitoare, Bucureşti, 29.03.2012;
2. Manea, Alexandra, Matache, Claudia, Ioan, Liliana, Ruse, Clara, Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaional,
Piteşti, 2012;
3. Dumitru, Alexandrina, Dumitru, Viorel-George, Activit ă i transdisciplinare pentru gr ădini ă şi ciclul primar – jocuri didactice, Editura
Paralela 45, Piteşti, 2009.
7/25/2019 proiect_didactic_integrat_flori_de_primavara.pdf
http://slidepdf.com/reader/full/proiectdidacticintegratflorideprimavarapdf 3/6
Proiect didactic integrat Flori de primăvară 23.03.2014
3
DEMERS DIDACTIC
Etapele leciei
Disci
pline Coninut instructiv – educativ Metode Mijloace
Moduri de
organizare Evaluare
I. Evocare
MM
CLR
MEM
1. Moment organizatoric- Se vor asigura condiiile necesare unei
desf ăşurări optime a leciei. Asigur ordinea şi
disciplina.
2. Captarea ateniei
Cântecul: Eu am 10 degeele
3. Reactualizarea cunoștinelor:
Li se arata copiilor o planșă despre Primăvară
Se poartă o discuie despre florile de
primăvară.
Se numără florile de pe planșă în funcie de
anumite criterii date.
Joc didactic :Ghicește și potriveșteSe precizează vecinii numerelor folosind
Planșa Iubesc matematica
Se compară perechi de numere folosind
jetoane
Se numără crescător si descrescător in
concentrul 0-10
Aşează în coş tot atâtea jetoane cu fluturași
câte luni are un anotimp, apoi pune alături
cifra potrivită;
Aşează în coş tot atâtea jetoane cu floricele
câte degete ai la o mână şi alătură cifra
potrivită;
Aşează în coş tot atâtea jetoane cu buburuze
câte zile are o săptămână şi alătură cifra
Conversaia
Conversaia
Conversaia
Explicaia
Exerciiul
Problematizarea
Laptop si
videoproiector
Jetoane
Planșă
primăvara
Planșă numere
Activitate
frontală
Activitate
frontală
Observarea
sistematică
Observarea
sistematică
7/25/2019 proiect_didactic_integrat_flori_de_primavara.pdf
http://slidepdf.com/reader/full/proiectdidacticintegratflorideprimavarapdf 4/6
Proiect didactic integrat Flori de primăvară 23.03.2014
4
II.Realiza
rea sensului
potrivită;
Anunarea leciei noi şi a obiectivelor
- Se anună titlul leciei: Adunarea şi scăderea în concentrul 0 – 10 cu 1 și 2 unităi, prin
numărare.
- Se prezintă elevilor obiectivele leciei: vei
preciza vecinii unui număr dat, vei număra
crescător şi descrescător în concentrul 0-10,
vei compara perechi de numere naturale mai
mici decât 10, vei efectua adunări şi scăderi
cu 1-2 unităi în concentrul 0-10 compunând
probleme după imagini și exerciii participând
activ la lecie.
Sistematizarea şi consolidarea cunoştinelor
Joc pe echipe: Cine știe câștigă
Elevii sunt împării pe echipe în funcie de
jetoanele extrase individual, echipa Florilor,
echipa Fluturașilor,echipa Narciselor, echipa
Buburuzelor și au de rezolvat o fișă cu adunări
și scăderi cu 1-2 unităi prin numărare. La
sfârșit se vor analiza rezultatele și echipa
câștigătoare va primi stimulente ( fee
zâmbitoare)
Obinerea performanei și asigurarea feed-
back-ului
Conversaia
Exerciiul
Muncă
independentă
Problematizarea
Fişă de lucru
Numărători
Activitate
frontală
Activitate în
echipe
Activitate
Aprecieri
verbale
Evaluare
scrisă
Evaluare
7/25/2019 proiect_didactic_integrat_flori_de_primavara.pdf
http://slidepdf.com/reader/full/proiectdidacticintegratflorideprimavarapdf 5/6
Proiect didactic integrat Flori de primăvară 23.03.2014
5
III.Reflecia
IV.Extindere
MM
Spre sfârșitul orei elevii au de rezolvat
exerciii de adunare și scădere cu 1 și 2 unităi
folosind proiectorul. Pentru fiecare răspuns
corect elevii vor primi un cadou surpriză de laZâna primăvara.
La finalul orei se execută mișcări sugerate de
textul cântecului: Era un răoi posac.
Aprecieri şi concluzii - Se fac aprecieri colective şi individuale
asupra modului de lucru şi a participării la
activitate în general.
- Elevii sunt recompensai cu stimulente.
Problematizarea Laptop si
videoproiector
individuală
Activitate
frontală
frontală
Aprecieri
verbale
7/25/2019 proiect_didactic_integrat_flori_de_primavara.pdf
http://slidepdf.com/reader/full/proiectdidacticintegratflorideprimavarapdf 6/6
Proiect didactic integrat Flori de primăvară 23.03.2014
6