proiectdidactic_fierul

5
 PROIECT DIDACTIC  Data: Clasa: a VIII-a Titlul lecţiei: Fierul Tipul lecţiei: Mixtă  Durata: 3 x 50 min  Locul de desfăşurare: Laborator Obiective de referinţă: Elevii vor fi capabili: să enumere proprietăţile fizice ale fierului să identifice proprietăţile chimice ale fierului să argumenteze aplicaţiile practice ale fierului pe baza proprietăţilor fizice şi chimice să rezolve probleme de calcul stoechiometric  Resurse: - conţinutul activităţii de învăţare este cuprins integral în manual - moti vaţia şi c apac itatea de învă ţare a elevilo r pe rmit real izare a obiectivelor propuse Strategii didactice: Metoda de predare – învăţare, problematizare a, conversaţia euristică, demonstraţia, descoperirea dirijată Materiale didactice: Substanţe: pilitură de fier, pulbere de sulf, clorat de potasiu, acid clorhidric , acid sulfuric concentrat şi diluat, acid azotic concentrat şi diluat, sârmă de fier Ustensile de laborator: eprubete, stativ, trepied, sită de azbest spirtieră, cilindru, dop de plută, chi- brit Scenariul activităţii o Captarea atenţiei – Fe se găseşte în natură în cantităţi mici ca element  pur, ocupă locul IV după Al şi are o utilizare foarte mică datorită 1

Transcript of proiectdidactic_fierul

5/12/2018 proiectdidactic_fierul - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiectdidacticfierul 1/5

 

PROIECT DIDACTIC

 Data:

Clasa: a VIII-aTitlul lecţiei: FierulTipul lecţiei: Mixtă

 Durata: 3 x 50 min Locul de desfăşurare: Laborator 

Obiective de referinţă: Elevii vor fi capabili:

să enumere proprietăţile fizice ale fierului

să identifice proprietăţile chimice ale fierului să argumenteze aplicaţiile practice ale fierului pe baza proprietăţilor 

fizice şi chimice să rezolve probleme de calcul stoechiometric

 Resurse:

- conţinutul activităţii de învăţare este cuprins integral în manual- motivaţia şi capacitatea de învăţare a elevilor permit realizarea

obiectivelor propuse

Strategii didactice:

Metoda de predare – învăţare, problematizarea, conversaţia euristică,demonstraţia, descoperirea dirijată

Materiale didactice:Substanţe: pilitură de fier, pulbere de sulf, clorat de potasiu,

acid clorhidric , acid sulfuric concentrat şi diluat,acid azotic concentrat şi diluat, sârmă de fier 

Ustensile de laborator: eprubete, stativ, trepied, sită de azbest

spirtieră, cilindru, dop de plută, chi-brit

Scenariul activităţii

o Captarea atenţiei – Fe se găseşte în natură în cantităţi mici ca element pur, ocupă locul IV după Al şi are o utilizare foarte mică datorită

1

5/12/2018 proiectdidactic_fierul - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiectdidacticfierul 2/5

 

rezistenţei şi elasticităţii scăzute însă are o largă întrebuinţare subforma aliajelor ( fontă / oţel ). Comunicarea informaţiilor selectate dinsurse bibliografice cu privire la descoperirea şi utilizarea Fe în

 perioadele preistorice ale civilizaţiei.o

Reactualizarea celor învăţate anterior:Elevii notează datele referitoare la structura atomului de fier, numărulde protoni, numărul de electroni, numărul de neutroni, configuraţiaelectronică, poziţia în sistemul periodic, valenţa, procesul de ionizare,caracterul chimic şi electrochimic

o Prezentarea conţinutului şi a sarcinilor de învăţareConducerea unei investigaţii în vederea stabilirii proprietăţilor fizicenecesare ale fierului aflat în stare pură: starea de agregare, culoare,densitate, punctul de topire, solubilitate,ductilitate, duritate, proprietăţimagnetice ( tabele de constante fizice )

Efectuarea experienţelor care pun în evidenţă proprietăţile chimice alefierului, înregistrarea observaţiilor experimentale şi formulareaconcluziilor:

1. Arderea fieruluiMod de lucru: Cu ajutorul unei spatule se presară pilitură de Fe înflacăra unei spirtiereObservaţii experimentale: Pilitura de Fe arde cuscânteie………..formând……………un compus de culoare……..2. Arderea fierului în atmosferă de clor 

Mod de lucru: Într-un cilindru se introduce clorat de potasiu şi acidclorhidric pentru a obţine clor, se introduce în cilindru o sârmă defier încălzită până la incandescenţăObservaţii experimentale: Fe arde în clor, formând………..deculoare…………….3. Reacţia fierului cu sulfulMod de lucru: Se mojarează pilitură de fier şi pulbere de sulf,amestecul obţinut se presară pe o sită de azbest şi se încălzeşte sitaObservaţii experimentale: La temperatură mare Fereacţionează……………….cu sulful, formând………..ocombinaţie de culoare…………..4. Reacţia fierului cu aciziiMod de lucru: Pilitura de Fe în cinci eprubete şi se toarnă acidclorhidric, acid sulfuric concentrat / diluat, acid azotic concentrat /diluat şi se apropie de gura eprubetelor chibrituri aprinseObservaţii experimentale: Din reacţia Fe acidul clorhidric, acidulsulfuric diluat, acidul azotic se degajă……………care………….cu

2

5/12/2018 proiectdidactic_fierul - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiectdidacticfierul 3/5

 

o flacără Fe reacţionează cu acidul sulfuric concentratla……………

o Completarea ecuaţiilor reacţiilor chimice:

i. reacţionează cu substanţe simpleFe + O2 =………Fe + Cl2 =………Fe + S =……….

ii. reacţionează cu substanţe compuseFe + H2Ovap =…+…Fe + HCl =…+…Fe + H2 SO4conc =…+… Fe + H2SO4dil=…+…

Fe + HNO3conc =…+… Fe + HNO3dil=…+…Fe + CuSO4 =…+…

o Stabilirea principalelor utilizări ale fierului pornind de la proprietăţilelui fizice şi chimice:- obţinerea fontei prin reducerea oxizilor de fier ( radiatoare, plite,

 piese de maşini )- obţinerea oţelului din fontă topită prin eliminarea parţială acarbonului şi a altor impurităţi ( construcţii metalice, burghie )- sârmă, tablă, cisterne, magneţi e.t.c.

o Obţinerea şi evaluarea performanţelor 

• Foloseşte ustensile de laborator pentru a separa substanţe dintr-unamestec format din pilitură de Fe , praf de cretă, sulf şi piatrăvânătă.

• Cele mai importante aliaje ale fieruluisunt……..şi…………..Dintre utilizările următoare subliniază pecele care corespund fierului şi aliajelor sale: fabricarea de

 postamente şi caroserii pentru maşini, fabricarea avioanelor,confecţionarea de cuie, sârmă, tablă, sobe, radiatoare, fabricareahârtiei, fabricarea cisternelor pentru transportul acizilor, obţinereaelectromagneţilor, fabricarea cauciucului.

o Intensificarea retenţiei şi asigurarea transferului

3

5/12/2018 proiectdidactic_fierul - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiectdidacticfierul 4/5

 

Efectuarea de calcule stoechiometrice pe baza ecuaţiilor reacţiilor chimice la care participă metalul studiat:

1) Dintre oxizii fierului: FeO, Fe2O3 , Fe3O4 cel mai mare procent de

fier îl conţine:a) FeO b) Fe2O3 c) Fe3O4

2) Calculaţi cantitatea de fier care se obţine din 20kg oxid de fier (III) prin aluminotermie. Ce cantitate de aluminiu este necesară?

3) Prin reacţia a 2.8g metal divalent cu soluţie de HCl 36.5% seformează 0.05 moli de hidrogen. Se cere:

a) care este masa atomică a metalului

 b) să se calculeze cantitatea de soluţie de acid clorhidricconsumată.

4) Se consideră molecula unui oxid al unui element E ( Z=26). Sumanumărului de atomi din molecula oxidului este egală cu 5, iar raportul dintre numărul de atomi ai elementului E şi numărul deatomi de oxigen este 0.66. Se cere:

a) să se stabilească elementul E şi formula oxidului b) numărul de particule din 1280g oxid

c) volumul de aer (20%O) necesar arderii elementului E pentru a obţine 1160g oxid fero-feric.

5) Se dă schema:

Fe + a = FeCl3

FeCl3 + b = Fe(OH)3 + cFe + HNO3 = d + e

Se cere:

a) Să se identifice substanţele corespunzătoare literelor şi să sescrie ecuaţiile reacţiilor chimice

 b) Să se precizeze în ce condiţii are loc ultima reacţiec) Să se calculeze masa de precipitat obţinut din 81.25g soluţie

clorură ferică de c=25%.

4

5/12/2018 proiectdidactic_fierul - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiectdidacticfierul 5/5

 

6) Ce cantităţi de acid clorhidric şi acid sulfuric diluat trebuieconsumate în reacţie cu fierul, cunoscând că în fiecare reacţie seconsumă câte 3 moli de fier?

7) Se dau următoarele substanţe chimice: sulfat de cupru, azotat deargint, azotat de plumb, sulfat de aluminiu, clorură de magneziu.Cu care dintre aceste substanţe poate reacţiona fierul?

o Evaluarea rezultatelor învăţării

  Test formativ

  Timp de lucru: 10 min (1p)

I. Completaţi afirmaţiile de mai jos:Fierul în reacţie cu………..(hidracid) şi …………..(oxiacid) diluat,formează săruri de …………..Fe2+, iar în reacţie cu …………..(substanţă simplă) şi……………..(oxiacid) diluat formează săruri deFe3+.

(4p)II. O cantitate de 10g soluţie de acid clorhidric cu concentraţia 20

% reacţionează cu oxid de fier(III). Ce sare rezultă şi ce concentraţieva avea aceasta ,dacă reacţia se consideră totală?

(5p)

5