proiect_didactic_cls5.doc

4
PROIECT DIDACTIC Unitatea școlară: Liceul de Arte „Aurel Popp” Satu Mare Profesor: Boghian Daniela Data: 21. 10. 2014 Clasa: a V-a B Obiectul: Limba și literatura română Subiectul: Organizarea monologului Tipul lecției: de consolidare Scopul lecției: Formarea și dezvoltarea deprinderilor de exprimare scrisă și verbală corectă, fluentă; Consolidarea competențelor de a descrie obiecte și persoane, utilizând un vocabular diversificat. COMPETENȚE GENERALE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare; 2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată; 4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. COMPETENȚE SPECIFICE: 1.1 identificarea informațiilor esențiale dintr-un mesaj oral, în scopul înțelegerii sensului global al acestuia; 2.2 selectarea elementelor de lexic adecvate situațiilor de comunicare; 2.4 adaptarea vorbirii la parteneri și la situația de comunicare/ situații de comunicare diverse; 2.5 participarea la diferite situații de comunicare; 4.3 alcătuirea unor propoziții și fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice și de punctuație. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul lecției, elevii vor ști: O1 – să asculte în liniște materialul audio – video pregătit;

Transcript of proiect_didactic_cls5.doc

PROIECT DIDACTICUnitatea colar: Liceul de Arte Aurel Popp Satu MareProfesor: Boghian DanielaData: 21. 10. 2014Clasa: a V-a BObiectul: Limba i literatura romnSubiectul: Organizarea monologuluiTipul leciei: de consolidareScopul leciei: Formarea i dezvoltarea deprinderilor de exprimare scris i verbal corect, fluent; Consolidarea competenelor de a descrie obiecte i persoane, utiliznd un vocabular diversificat.

COMPETENE GENERALE:

1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;

2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat;

4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENE SPECIFICE:

1.1 identificarea informaiilor eseniale dintr-un mesaj oral, n scopul nelegerii sensului global al acestuia;

2.2 selectarea elementelor de lexic adecvate situaiilor de comunicare;

2.4 adaptarea vorbirii la parteneri i la situaia de comunicare/ situaii de comunicare diverse;

2.5 participarea la diferite situaii de comunicare;

4.3 alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice i de punctuaie.

OBIECTIVE OPERAIONALE: La sfritul leciei, elevii vor ti:

O1 s asculte n linite materialul audio video pregtit;O2 s rspund corect ntrebrilor adresate de profesor;

O3 s enumere componentele situaiei de comunicare identificate n materialul auzit;

O4 s rezolve sarcina de lucru, ncadrndu-se n intervalul comunicat de profesor.

O5 s participe activ la or.

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, exerciiul, problematizarea;b) Resurse materiale: manualul, fie de lucru, tabla, caietele elevilor, creta, laptop, videoproiector, boxe;c) Resurse umane: elevii clasei a V-a, cadrul didactic;d) Forme de organizare: frontal, individual, n echipe;e) Timp, spaiu: 50 de minute, sala de clas.MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

1. Parfene Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura Polirom, Iai, 1999;

2. Goia Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002;

3. Alina Pamfil, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteti, 2003.

DEMERSUL DIDACTIC

1. Moment organizatoric (5 min):

Profesorul face prezena i asigur un climat favorabil desfurrii activitii didactice. Se verific i tema pentru acas2. Captarea ateniei (6 min):Profesorul pornete un material audio video: o conversaie ntre dou persoane feminine despre vestimentaie. Se verific, apoi, capacitatea elevilor de comprehensiune a materialului ascultat. Se vor adresa 5 ntrebri referitoare la cele dou persoane i la subiectul discuiei lor.

3. Verificarea cunotinelor nsuite anterior (5 min):

Se verific informaiile nsuite anterior referitoare la situaia de comunicare: elementele constitutive ale acesteia. Elevii vor trebui s identifice aceste elemente n materialul vizualizat. Elevii vor numi partea de descriere din material. 4. Anunarea temei i a obiectivelor (2 min):

Apoi, profesorul i anun pe elevi c urmeaz s lucreze toat ora cu nite fie de lucru pentru a fixa noiunile nsuite anterior. Va enumera i obiectivele propuse.

5. Dirijarea nvrii (20 min):

Elevii vor rezolva exerciiile de pe fiele de lucru n pereche. Acestea vor fi verificate frontal. Profesorul se vaplimba printre bnci i va oferi informaii suplimentare pentru a-i ajuta pe elevi. 6. Asigurarea reteniei i a transferului (8 min):

Cu ajutorul mingii se vor fixa cunotinele nsuite pe parcursul leciei. Profesorul este cel care iniiaz jocul. Profesorul ncepe povestirea sau ntmplarea cu o propoziie. Elevul cruia i arunc mingea trebuie s continue ntmplarea. 7. Tema pentru acas (4 min):

Vor primi ultimul exerciiu de pe fia de lucru. Profesorul le va oferi explicaii suplimentare.