proiectdidactic-mirosul florilor
-
Upload
veronica-dumitrache -
Category
Documents
-
view
213 -
download
0
description
Transcript of proiectdidactic-mirosul florilor
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
Grupa: Pregtitoare
Tema: Primvara
Subtema: Mirosul florilor
I. ARII DE STIMULARE
1) SECTORUL: ART
Mijloc de realizare: desen
Subiectul: Flori de primvar
Obiective operaionale: - s-i formeze deprinderea de a desena;
- s redea liber tema planificat;
- s utilizeze corect instrumentele de lucru;
- s respecte poziia corect a corpului fa de suportul de lucru.
Activitatea copiilor: Copiii vor desena flori de primvar cunoscute de ei.
Resurse materiale: Foi de desen, creioane colorate.
Evaluare: Copiii precizeaz florile desenate i culorile utilizate.
2) SECTORUL : ART
Mijloc de realizare: Modelaj
Subiectul: Flori de primvar
Obiective operaionale: - s pregteasc materialul de modelat prin rupere i frmntare;
- s modeleze plastilina prin micarea translatorie a palmelor fa de planet, micare circular, apsare, aplatizare.
Activitatea copiilor: Copiii vor denumi materialul care-l au pe msue. Vor efectua cteva exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii, dup care vor ncepe s modeleze flori de primvar de diferite culori.
Resurse materiale: Plastilin, planete.
Evaluare: Copiii vor denumi florile modelate, culorile, tehnica de lucru.
II. ACTIVITATE COMUN
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Mijloc de realizare: Memorizare: Lcrimioare de Vasile Alecsandri
Subiectul activitii: Dezvoltarea exprimrii orale, nelegerea i utilizarea corect a semnificaiilor structurilor verbale orale.
Obiective de referin:
S audieze cu atenie un text, s rein ideile acestuia i s demonstreze c l-a neles;
S-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv i s utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.
Obiective operaionale:
- s asculte i s reacioneze adecvat la poezii;
- s demonstreze nelegerea textului;
- s utilizeze cuvintele noi n contexte adecvate;
- s alctuiasc propoziii simple i dezvoltate.
Resurse materiale:, ilustraii, salb de mrgele (flori).
Metode i tehnici de instruire: Conversaia, explicaia, demonstraia, observaia, problematizarea.
Bibliografie: M.E.N., 2005, Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Editura V&I Integral, Bucureti
Petrescu, Daniela, Buiba, Rodica, Ciobnau, Aurica, Universul copilriei, Editura Sanel, Timioara.
Evenimentele instruiriiActivitatea propuntoareiActivitatea copiilorStrategii didactice
Tehnici de instruireMijloace de nvmnt
-1--3--4--5--6-
1) Introducerea n activitate i captarea ateniei
Voi prezenta un buchet de lcrimioare i voi cere copiilor s le denumeasc i s precizeze cteva caracteristici.Copiii precizeaz nsuirile lcrimioarelor.- observaia
- conversaia
- lcrimioare
2) Anunarea temei i enunarea obiectivelorAnun tema i obiectivele.Recepteaz tema i obiectivele.- conversaia
3) Reactualizarea structurilor nsuite anteriorCer copiilor s precizeze i alte poezii despre primvar.Precizeaz poezii de primvar cunoscute de ei.- conversaia
4) Prezentarea optim a coninutuluiVoi realiza familiarizarea cu coninutul poeziei preciznd c: lcrimioarele sunt nite flori frumos mirositoare, lucesc n lume, sunt fragede i albe ca nite mrgritele din care primvara i face salb.
Se vor folosi sinonime pentru cuvintele: lucesc, fragede, mrgritele, salb.i nsuesc coninutul poeziei i cuvintele necunoscute.- explicaia
- salb de mrgele
- tablou cu lcrimioare
5) Dirijarea nvriiVoi recita poezia Lcrimioare de V. Alecsandri.
Lcrimioare
de V. Alecsandri
Multe flori lucesc n lume
Multe flori mirositoare!
Dar ca voi, dulci lcrimioare,
N-are-n lume nici o floare
Miros dulce, dulce nume.
Suntei fragede i albe
Cu voi scumpe lcrimioare,
Albe mrgritrele
Primvara-i face salb.
Copiii ascult cu atenie poezia.- expunerea
6) Obinerea performaneiVom nva poezia folosind procedeul nvrii pe fragmente: primul fragment, primul fragment cu al doilea fragment, primul fragment cu al doilea i cu al treilea fragment i apoi ntreaga poezie. Recit n cor i individual poezia Lcrimioare- exerciiul
7) Asigurarea conexiunii inverseCopiii vor fi mprii n dou echipe: biei i fete i vor recita pe rnd, sub form de concurs poezia Lcrimioare de V. Alecsandri.Recit pe echipe poezia.- exerciiul
- conversaia
8) Evaluarea performanelor Apreciaz participarea copiilor la activitate i felul n care s-au comportat n timpul activitii. Recepteaz aprecierile fcute de mine.- conversaia
III. ACTIVITATE COMPLEMENTAR
Mijloc de realizare: Joc de micare
Subiectul: Fluturii vin la flori
Obiective operaionale: - s alerge printre floricele cutnd floarea care are aceeai culoare pe care o are el (fluturaul).
Mijloace de nvmnt: Jetoane cu flori i fluturi
Desfurarea activitii: Copiii vor fi mprii n dou grupe: cea a fluturailor i cea a floricelelor. Fiecare copil va primi un jeton cu fluturai respectiv cu floricele.
La semnalul propuntoarei copiii care au jetoanele cu fluturai vor trebui s alerge printre copiii care au jetoane cu floricele, cutndu-i floarea care are aceeai culoare cu a lor. De exemplu: fluturaul galben trebuie s-i caute floarea galben .a.m.d.
Dac un flutura nu-i gsete floarea ntr-un timp scurt, ceilali copii au dreptul s-i aleag o pedeaps hazlie. Apoi jocul se reia.
Evaluare: Se vor face aprecieri asupra comportamentului copiilor n timpul jocului, a respectrii regulilor i a disciplinei.