Proiectdesen Roul Decorativ Al Liniei Si Al Punctului

download Proiectdesen Roul Decorativ Al Liniei Si Al Punctului

of 7

Transcript of Proiectdesen Roul Decorativ Al Liniei Si Al Punctului

Proiect didactic

Propuntor: Molnar AnnelisseCLASA: Pregtitoare BARIA CURRICULAR: Arte

DISCIPLINA: Arte vizuale i lucru manualUNITATEA DE NVARE: Compunerea spaiului plastic

SUBIECTUL LECIEI: Rolul decorativ al liniei i al punctului

TIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderi

OBIECTIVE DE REFERIN:

OR 1.4 s utilizeze materialele, instrumentele de lucru i tehnicile nvate, pentru a exprima liber idei i sentimente;

OR 3.4 s valorifice elementele de limbaj plastic studiate n realizarea compoziiei decorative;

SCOPUL LECIEI: iniierea elevilor n decorarea unor diferite obiecte prin alternri, grupri i ordonri de linii i puncte de diferite tipuri, urmrindu-se un anumit model i o mbinare coloristic armonioas

OBIECTIVE OPERAIONALE:

COGNITIVE:

OC 1 s defineasc noiunile de linie i punct ca elemente de limbaj plastic ;

OC 2 s precizeze tipurile de linii i puncte;

OC 3 s diferenieze rolul constructiv al liniei i punctului, de cel decorativ;

OC 4 s realizeze un model original din linii i puncte pentru a decora obiectele;

OC 5 s compare lucrrile, evideniind elementele de decor;

MOTRICE:

OM 1 s dovedeasc ndemnare n mnuirea instrumentelor plastice;

OM 2 s lucreze ordonat i curat;

AFECTIVE:

OA 1 s ndrgeasc obiecte de art popular romneasc;

OA 2 s aprecieze valenele artistice ale liniei i punctului;

OA 3 s armonizeze formele i culorile, evitnd contrastul.

STRATEGIA DIDACTIC: dirijat, mixt;

FORME SI TEHNICI DE EVALUARE:

observarea curent;

aprecierea verbal;

chestionarea oral;

proba practic;

evaluarea reciproc.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe

RESURSE:

PROCEDURALE: conversaia, explicaia, jocul, demonstraia, exerciiul plastic, observaia, ,,Turul galeriei; MATERIALE: foi, acuarele, pensoane, plane: ,, Linia element de limbaj plastic, ,,Punctul element de limbaj plastic, ,, Fluturi n zbor , fluturi, vaze, farfurii, ii - decupate din carton colorat, obiecte de artizanat, costum popular romnesc, obiecte decorate model, Cd cu muzic BIBLIOGRAFICE:

- Teoria educaiei i noiuni de cercetare pedagogic, Ioan Nicola, Domnica Farca, E.D.P., Bucureti, 1993- Educaia plastic n nvmntul primar Sugestii metodice pentru nvtori, Rotaru Maria, Dumbrav Maria, Editura ,, Gheorghe Cru Alexandru, Craiova, 1996

-Educaia plastic n ciclul primar Aurel Dasclu, Editura Polirom Iai 1997

UMANE: 24 elevi TEMPORALE: 45 minute SPAIALE: sala de clas ETAPELE

LECIEI OB.

OP. CONINUT I SARCINI DE NVARE

STRATEGIA DIDACTICMETODE

DE

EVALUARE

METODE I

PROCEDEE MIJLOACE

DIDACTICE FORME DE

ORGANIZARE

1. Moment organizatoric

Se pregtesc planele i materialele necesare orei de educaie plastic.

Antrenez elevii ntr-o scurt discuie referitoare la utilitatea i plcerea orelor de desen.ConversaiaFrontalObservare

curent

2.Captarea ateniei

3 Reactualizarea cunotinelor

Prezint elevilor o scurt ghicitoare:

- Cine zboar printre flori

n zig-zag de-attea ori?

Uite-aicea, pe o floare,

Dou aripi glbioare.

Ghicesc rspunsul: Fluturele

Le prezint un flutura alb care e suprat c i-a pierdut culorile de pe aripi. Elevii vor afla mai trziu ce trebuie s fac pentru a-l ajuta. Mai nti trebuie s i aminteasc ce au studiat pn acum n orele de educaie plastic. (Verific oral , pe baza unor plane, cteva noiuni plastice nsuite anterior) -Ce elemente de limbaj plastic am utilizat pn acum n orele de desen? (punctul, linia)

-Ce este punctul? Cum pot fi punctele?

R: Punctul este urma obinut prin atingerea instrumentului de scris pe un suport cret pe tabl, creion pe foaie etc. Punctele pot fi de diferite mrimi i forme ( rotund, triunghiular, ptrat, romb, stelu .a.) culori. Dup modul n care le grupm, ele pot sugera ordine/ dezordine, aglomerare/ aerare. -Ce este linia? Cum pot fi liniile?

R: Linia este urma trasat cu un instrument de scris pe un suport. Dup poziie liniile pot fi: verticale, orizontale, oblice, dup form drepte, curbe, frnte ( nchise sau deschise), dup grosime subiri, groase, modulate.

-Ce am desenat ora trecut? Ce elemente de limbaj plastic am folosit? Ce am reuit cu ajutorul liniei i punctului?

R: Peisaj de primvar construit din linii i puncte.

-Indicai pe plane desenele n care s-au utilizat linii i puncte cu rol constructiv.

-n celelalte desene la ce au folosit liniile i punctele?

R: S-au creat modele din linii i puncte.

Se prezint elevilor o farfurie de porelan alb i una din lut, decorativ. Se cere elevilor s precizeze care le place mai mult i de ce.

R: Cea de artizanat va plcea pentru c e decorat.

-Cum a fost nfrumuseat cea de-a doua farfurie?

R: Cu linii i puncte de diferite culori, forme i mrimi.

-Spunem astfel c liniile i punctele au fost folosite cu rol decorativ.

Se prezint i alte obiecte de artizanat (farfurii, cecue, vaze) i se analizeaz din punct de vedere decorativ. Se precizeaz c din cele mai vechi timpuri meterii populari romni au cutat s nfrumuseeze obiectele confecionate de ei prin combinaii de linii i puncte ( pe vase ceramice, covoare, costume populare)

O elev mbrcat n costum naional interpreteaz n faa clasei un cntec popular: ,,Sunt ranc frumuic. Se observ costumul popular i se discut elementele de decor.

Ne ntoarcem la prietenul nostru flutura care a adus ntr-un plic mare mai multe forme care i-au pierdut culorile.

Elevii vor fi mprii n 4 grupe. Cte un elev din fiecare grup va extrage cte un obiect din plic care va reprezenta tema grupei (fluturai, ii, farfurii, vaze).

Se anun elevii c vor trebui s decoreze obiectele primite utiliznd linii i puncte de diferite tipuri, inspirndu-se din cele prezentate, dar ncercnd s fie originali.

Se explic elevilor modalitile de obinere a tipurilor de linii i puncte i de mbinare a culorilor, evitnd contrastul i cutnd armonizarea. Se poate gsi modelul potrivit prin ncercri pe hrtie. Se prezint i cte un obiect din fiecare categorie decorat de elevii de la alt clas.

Solicit elevilor nceperea lucrului i i urmresc ndeaproape, dnd indicaii individuale i sugestii.

Elevii decoreaz obiectele primite folosind alternri de puncte i linii.

Spre finalul orei, finalizeaz lucrrile, fcnd ultimele retuuri.

Pentru final, am pregtit elevilor dou panouri pictate cu flori pe care ei i vor putea aeza fluturii i celelalte obiecte decorate. -Ce elemente de limbaj plastic am utilizat? Ce rol au avut acestea n exerciiul nostru plastic? (linii i puncte cu rol decorativ)

Turul galeriei

Se va realiza un tur al galeriei i se vor discuta lucrrile din punct de vedere calitativ.

Fac aprecieri asupra reuitei elevilor.

Compar lucrrile i le evalueaz reciproc, n funcie de originalitatea decorrii.

Se ncheie lecia cu o poezie prin care fluturaul mulumete elevilor pentru ajutor.

Recomand elevilor s ncerce acas decorarea altor obiecte, dnd fru liber imaginaiei, i s le prezinte ora viitoare. Jocul didactic

Conversaia

Explicaia

Observaia

Conversaia

Problematizarea

Observaia

Conversaia Ghicitoare

Fluture

Plane:

Linia element de limbaj plastic (rol constructiv/

decorativ)

Punctul element de limbaj plastic

(rol constructiv/

decorativ)

Obiecte de artizanatVase ceramice

Costum popular

Frontal

FrontalObservare curent

Chestionare oral

Apreciere verbal

Observare curent

3. Anunarea temei plastice i a obiectivelor

4. Demonstrarea etapelor activitii

5. Realizarea independent a exerciiului

plasticJocul didactic

Explicaia

Observaia

Explicaia

Exerciiul plastic

DemonstraiaModele

Foaie de desen

Ap

Acuarele

PensoaneFrontal

Frontal

IndividualProb practic

Observare curent

Munca independent

Exerciiul plastic

Audiia muzical Foaie de desenPensoaneAcuareleAp

Cd cu muzicIndividual Observare

curent

6. Feed-back-ul

OC 4

OM 2ConversaiaPanouri cu lucrrile realizate de eleviFrontal

7.Aprecierea performanelor

OC 5

OA 1

OA 2Turul galeriei

Observaia

Panouri cu lucrrile realizate de eleviFrontalEvaluare reciproc

Apreciere verbal

8. Asigurarea reteniei i transferului

OA 1Conversaia