PROIECT_DE_LECTIE_-influenta omului asupra faunei.doc

16
PROIECT DE LECTIE A. Algoritm introductiv Data:12 VI 2014 Unitatea de învăţământ:S 08 M.Pompiliu Stei Profesor propunator:Bodenciu Florina Clasa: a VI-a Locul de desfăşurare: Laboratorul de biologie Unitatea de învăţare: Influenta omului asupra faunei Subiectul lecţiei: Efectele activitatii omului asupra faunei Tipul lecţiei: Lectie de transmitere si insusire de noi cunostinte Obiective fundamentale: 1. înţelegerea efectelor poluării manifestate prin dezechilibre climatice, hidrologice, dispariţia unor specii de plante şi animale, apariţia unor afecţiuni şi boli cronice la om. 2. Sensibilizarea şi educarea ecologică a elevilor în vederea reducerii ponderii poluării cauzate de populaţie la nivel local şi planetar. Obiective specifice: CS.1.5 - Sa propună soluţii de protejare a mediului de efectele poluante produse de mijloacele de transport; CS.2.1 –Utilizarea metodelor si a mijloacelor adecvate explorarii lumii animale; CS.2.3 -Transferarea rezultatelor experimentale în activităţile de creştere şi de îngrijire a animalelor CS.3.2 - Sa valorifice intr-un mesaj propriu termenii si simbolurile invatate; CS.4.1 - Exersarea utilizării unor surse de informare CS 5.1 - Rezolvarea situaţiilor problemă în relaţia dintre om şi regnul animal. Obiective operaţionale: Cognitive: 1. Să utilizeze noţiunile şi cunoştinţele privind degradarea şi protecţia mediului. 2. Să recunoască (în imagini şi surse de informare) efectul degradării mediului înconjurător. 3. Să identifice consecinţele pe care le are poluarea asupra vieţuitoarelor, implicit a

Transcript of PROIECT_DE_LECTIE_-influenta omului asupra faunei.doc

PROIECT DE LECTIE

A. Algoritm introductivData:12 VI 2014Unitatea de nvmnt:S 08 M.Pompiliu SteiProfesor propunator:Bodenciu FlorinaClasa: a VI-aLocul de desfurare: Laboratorul de biologieUnitatea de nvare: Influenta omului asupra fauneiSubiectul leciei: Efectele activitatii omului asupra fauneiTipul leciei: Lectie de transmitere si insusire de noi cunostinteObiective fundamentale:1. nelegerea efectelor polurii manifestate prin dezechilibre climatice, hidrologice, dispariia unor specii de plante i animale, apariia unor afeciuni i boli cronice la om.2. Sensibilizarea i educarea ecologic a elevilor n vederea reducerii ponderii polurii cauzate de populaie la nivel local i planetar.Obiective specifice:

CS.1.5 - Sa propun soluii de protejare a mediului de efectele poluante produse de mijloacele de transport;

CS.2.1 Utilizarea metodelor si a mijloacelor adecvate explorarii lumii animale;

CS.2.3 -Transferarea rezultatelor experimentale n activitile de cretere i de ngrijire a animalelor

CS.3.2 - Sa valorifice intr-un mesaj propriu termenii si simbolurile invatate;

CS.4.1 - Exersarea utilizrii unor surse de informare CS 5.1 - Rezolvarea situaiilor problem n relaia dintre om i regnul animal.Obiective operaionale: Cognitive:1. S utilizeze noiunile i cunotinele privind degradarea i protecia mediului.2. S recunoasc (n imagini i surse de informare) efectul degradrii mediului nconjurtor.3. S identifice consecinele pe care le are poluarea asupra vieuitoarelor, implicit a omului Formative:

4. S anticipeze impactul pe care l are aciunea omului (activitile cotidiene i turismul) asupra polurii mediului.5. S gseasc soluii pentru problemele pe care le ridic poluarea.6. S gseasc (s promoveze) cele mai adecvate msuri practice pentru diminuarea polurii.7. S realizeze un set de aciuni (proiect) pentru reducerea fenomenului de poluare n localitate. Atitudinale:

8. S promoveze necesitatea proteciei mediului nconjurtor.Valori i atitudini vizate :

relaionarea pozitiv cu ceilali ;

antrenarea gndirii prospective prin nelegerea rolului biologiei ;

gndire critica i flexibil ;

Evaluarea : Formativ ameliorativ ( de achiziii , de proces, de produs)

Obiective ale evalurii : Cognitive:

EO.1sa opereze cu noiunile de poluare i degradare Formative :

EO.2 sa argumenteze consecintele activitatii omului asupra faunei; EO.3 sa gaseasca solutii pentru problemele pe care le ridica poluarea; Atitudinale:

- EO.4 sa formuleze i sa susina opinii privind importana economic , tiinific si ecologica a fauneiStrategia didactic: : dirijat, inductiv-deductiv, conversativa. Metode i procedee:- expozitiv-euristice: - expunerea (M1) ;

- explicaia (M2) ;

- conversaia euristic (M3) ;

- observatia(M4)

- interactive : - comparaia (M5) ;

- problematizarea (M6) ;

- demonstraia ( M7) ;

- dezbaterea (M8) - exercitiul (M9)

- invatarea prin descoperire (M10)

b. Mijloace de realizare( Resurse) :

- umane: 25 elevi

- de timp: 50 minute

- materiale: RM1 : Programa colar

RM2 :Proiectarea unitilor de nvare

RM3 manualul: Biologie , clasa a VI a

RM4 diapozitive / casete video (imagini pe calculator); RM5 plane ilustrative pentru poluare; RM6 imagini din ziare i reviste de specialitate; RM7 coleciile: Terra Magazin", Terra - planeta pe care trim"Pmntenii - prieteni sau dumani?"

RM8 atlas biologie

RM9 fise de lucru

c. Forme de organizare a activitii :-frontal si individuala d. Instrumente de evaluare :-verificare frontal oral,observarea sistematic,fia de evaluareBibliografie: - Metodica predarii Biologiei la clasele V-VIII - Educatie ecologica si de protectie a mediului. Editura Brevis Oradea 2008 - Reviste de pedagogie. B. Demersul didacticSecvenele obiectiveObiective lecieiConinuturile leciei

Activiti de nvare ale profesoruluiActivitati de invatare ale elevilorResurseModalitati de evaluareTimP

Forma de organizare a elevilorMetode si mijloace de invatamant

Momentorganizatoric

I. Se creaza climatul favorabil nceperii orei de biologie si pregateste materialul didactic.

Profesorul face prezena i noteaz absenii ( in cazul in care exist).

Organizeaza materialele. Elevii se mobilizeaz pentru nceperea orei i ascult cu atenie ndrumrile i indicaiile date de profesor pentru lecia ce va urmaFrontal cu intreaga clasaexplicatiaAtentionari aprecieri2

min

Reactualizarea cunotinelor

O1Clarificarea notiunilor

Degradarea mediului

Poluare / surse de poluare

Consecintele poluarii

Protejarea mediuluiII- Profesorul, prin verificare orala,solicit elevilor s i reaminteasc:

- care sunt principalele ci de deteriorare a mediului;

- ef. deteriorrii mediului;

- s defineasc poluarea si sa clasifice poluarea

- s de a exemple de poluanii la modul general. - elevii rspund la anumite ntrebri;

- vor face referiri la faptul c n realitate impactul omului depete mult sfera polurii.-Elevii definesc poluarea si tipurile:a apei,solurilor,aerului;dau exemple de poluanti cunoscuti:Oxizi de sulf,azot,CO2,Substane radioactive,Substanele chimice, pesticidele, Substane reziduale industriale i menajere,detergeni casnici

Frontal cu intreaga clasaExpunerea dialogul

conversatiaAnaliza raspunsurilor , stimularea elevilor , evaluarea orala a raspunsurilor5 min

Evocare

(Anunarea subiectului leciei.

Comunicarea obiectivelor.)O2Aspecte ale poluarii reale a componentelor mediului din diverse cauzeProfesorul incerca sa le capteze atentia : prin prezentarea unui filmulet cu dezechilibrele produse de om asupra faunei,mediului//n anul 1998 oceanografii au observat fenomenul de nlbire a coralilor din apele oceanului Indian

Depigmentarea oulor de vultur i absena ecloziunii sunt urmri ale polurii mediului cu substane chimice Prof. anun titlul i prezint obiectivele operaionale ale leciei pe scurt i pe nelesul elevilor;- Imparte fisele de lucru si scrie pe tabl titlul leciei: Efectele activitatii omului aupra fauneiElevii devin curiosi asupra temei ce va fi studiata

-noteaz n caiete titlul leciei i vor fi ateni la principalele obiective prezentate de profesor .Activitate frontal.Film cu dezechilibere asupra mediului

Conversaie;4 min

Dirijarea invatarii O1Se explica si se completeaza unele notiuni de poluare a mediului inconjurator.III. n prima etap a leciei profesorul urmrete ca elevii s fie participani activi; se pornete de la aspecte deja cunoscute din leciile de Ecologie si biologia din cls aV a, iar elevii sunt invitai s:defineasca fauna si sa descopere cile diferite de poluare a mediului:

- poluarea;

- supraexploatarea resurselor(apa, solul, pdurea, punea, speciile, resursele minerale etc.);

- introducerea intenionat sau accidental de elemente biologice;

- desfurarea unor activiti generale ale omului.n aceast etap a leciei profesorul va prezenta imagini cu diverse efecte pozitive/ negative ale activitatii omului asupra faunei si tipurile de poluare atmosferic, a solului i a apei ;

- se va realiza un comentariu simplu pe baza informaiilor din materialul prezentat;

- se vor evidenia substanele poluante acumulate n atmosfer, sol, ap i

sursele de provenien a acestora.

Discuii despre fenomene caracteristice mediului;

- elevii sunt solicitai s observe, s compare, s descopere i s formulezeconcluzii:

- vor grupa dezechilibrele mediului n dou mari categorii: dezechilibre naturale i dezechilibre datorate activitii umane asupra faunei,- discuii de grup privind categoriile de poluani in diverse medii de viata;

- studii de caz pe tema poluanilor

Activitate

frontala

Activitate frontal si individualaActivitate frontalaExplicatia

Invatarea prin descoperireConversatia,

Observatia

Imagini ppt,planse,atlase

Dezbaterea

ExercitiulProblematizarea

Atentionari asupra aspectelor care vor fi urmarite

Prob oral.

25 min

O3Impactul actiunilor omului asupra poluarii mediului,a fauneiSe vor stabili cerinele i problemele care urmeaz a fi rezolvate de ctre elevi;- discuii frontale despre modul de aciune al principalelor substane poluante i efectele pe care le produc.Ploile acide distrug culturile omoar petii prin otrvirea locurilor i farmieaz pietrele.

Activitile casnice- Aceste ape poluate contin substante care favorizeaza dezvoltarea bacterilor. Aceste bacterii consuma cantitati imense de oxigen dizolvat in apa si in felul acesta pune in pericol viata animalelor si plantelor.etc- discuii de grup despre suspensii, substane radioactive, produse petroliere, ape calde, microorganisme, i modul lor de aciune i efectele pe care le produc asupra faunei si a mediului;

exerciii de descriere a manifestrilor pe care le produc poluanii asupra vietuitoarelor.

Activitate frontal ,Film didacticObservarea independent

Dezbaterea

Problematizarea\ExercitiulObservarea comportamentului elevilor si provocarea participarii elevilor la dezbatere.

Analiza raspunsurilor si aprecieri verbale

O4Efectele poluarii asupra omului (vietii pe Pamant) Se cere elevilor s noteze n fiele de lucru,efectele si principalele msuri de combatere a polurii apei, solului, atmosferei. Identifica cauzele care pot conduce la dispariia unor specii de plante i animale i efectele lor asupra dispariiei unor specii de animale de pe Terra Construind fabrici i uzine, dezvoltnd oraele i transporturile, defrind pdurile pentru a folosi lemnul i a mri suprafeele agricole, aruncnd nepstor n ap i n aer cantiti mari de deeuri toxice omul a stricat echilibrul natural existent n mediul nconjurtor, aanct uneori i-a pus n pericol nsi viaa lui. exerciii de elaborare a unui plan de msuri pentru diminuarea efectelor poluante a agenilor patogeni explic care este legtura ntre dispariia unor specii i comportamentul uman fa de naturActivitateindividuala.Conversaie;

ExercitiulFise de lucruExplicatiaObservarea comportamentului elevilor si provocarea participarii elevilor la dezbatere.

Analiza raspunsurilor si aprecieri verbale

O5Solutii de protejare existente sau propuse de eleviSe cere elevilor ca individual s specifice care sunt sunetele care le displac (acas, la coal, pe strad) comparativ cu prinii i bunicii lor; apoi ce fel de sunete le plac(n timpul colii, n vacane,, n ora, la ar); se discut.

Profesorul le explica eleviilor ca primele iniiative de ocrotire a mediului au aprut acum aproximativ 200 de ani, din necesitatea salvrii unor specii pe cale de dispariie ,iar cu timpul, motivele care au impus ocrotirea naturii s-au diversificatProfesorul mentioneaza ideea de baza :

Pentru ca Pmntul s rmn o planet vie, interesele oamenilor trebuiesc corelate cu legile naturii.- elevii vor dezbate impactul zgomotelor din oraele mari asupra sntii oamenilor, diferenierii pe zone(gri, zone industriale, aeroporturi, autostrzi, parcuri, zone rezideniale) i msuri pentru reducerea lor(claxonat, ziduri de beton, aprtori auditive, etc). Elevii realizeaza din ideea prevazuta a profesorului ca:fiina uman s-a vzut nevoit s ia atitudine pentru nlturarea rului pe care l-a produs i s treac urgent la luarea unor msuri pentru protecia mediului nconjurtor

Activitate individuala/Grupe de lucru cu sarcini stabilite de propunator-explicatia

-expunerea

Comparatia-problematizarea

- pliante cu aspecte ale ecologizarii parcurilor si a obiectivelor turistice

- exemple de modele de fluturasi publicitari sau afise

- ghiduri si regulamente pentru micii ecologisti- Observarea comportamentului elevilor in cadrul grupei si aprecierea solutiilor mai interesante prin note.

- Analiza si aprecierea prin note a activitatilor practice realizate de elevi

Obtinerea performanteiO6Msuri practice pentru diminuarea poluriiIV Profesorul va cere elevilor s realizeze o analiz critic a propriului comportament n natur;

- discuii cu elevii despre fenomene caracteristice cum ar fi: tierea pdurilor, agricultura intensiv, lipsa spaiilor verzi, i consecinele acestora pentru viaa fiecrui om.

n urma discuiilor elevii i vor forma o idee despre supraexploatarea mediului nconjurtor, despre scoaterea din circuitul ecologic a unor terenuri care sunt

utilizate pentru construcii industriale i urbane, depozitare de materiale i deeuri, etc.Activitate individual;

Conversatia euristica

Explicatia

Problematizarea

Imagini proiectate

ExplicatiaAnaliza concluziilor fiecarei grupe si evaluarea prin note.

Evaluare oral.8 min

O7

Aciuni (proiect) pentru reducerea fenomenului de poluare n localitate-Se intocmeste schita lectiei pe tabla

-Se stabilesc reguli de protejare a spatiului apropiat elevilor ( un set de actiuni).Masuri.-Isi noteaza schita lectiei in caiete-Sunt atenti la regulile de protejare expuse de profesor

Activitate individual;

Asigurarea si intensificarea retentiei si a transferului cunostintelorn ncheiere, profesorul va distribui elevilor fia unei probe de evaluare n scris pentru tema: Efectele activitatii omului asupra faunei.Activitate individual;

Exercitiul

Explicatia

Fisa de evaluareEvaluare practica7 min

Tema pentru acasaO8Necesitatea proteciei mediului nconjurtorRealizarea unui portofoliu: Masuri de protejare a mediului FrontalExplicatia

SCHIA LECTIEI

EFECTELE ACTIVITATII OMULUI ASUPRA FAUNEI

FAUNA totalitatea speciilor de animale ce locuiesc intr-o regiuneA. DEFRISAREA PADURILOR Pozitive:-a dus la marirea suprafetelor de teren , ceea ce a permis extinderea agriculturii si a localitatilor; Negative:-a perturbat echilibrul gazelor in natura prin scaderea cantitatii de oxygen,a provocat disparitia unor specii de plante si animale. MASURI:-Replantarea imediata a altor arbori, taierile sa se faca prin rariri.B. DETERIORAREA PRIN CONSTRUCTII DE BARAJE SI CANALE Efecte:-Pozitive:-Asigurarea apei potabile,irigatii,producerea de energie electrica. Negative:- modificarea cursului raului,schimbarea peisajului,disparitia unor specii de plante si animale.

MASURI:-Construirea de baraje, indiguirile, desecarile, orice interventie a omului in natura sa fie urmate de un studiu referitor la avantajele si dezavantajele acestor actiuni.C. VANATOAREA SI PESCUITUL

-Sunt practicate intensiv pentru obtinerea de: trofee valoroase (blana, coarne), cantitati mari de carne si peste Efecte:------Pozitive:-asigurarea de hrana necesara consumului. Negative:-disparitia sau reducerea efectivelor unor animaleMASURI:-Sa fie vanate doar animalele batrane,sa se respecte perioadele admise si zonele de pescuit.D. FLOLOSIREA EXCESIVA A INGRASAMINETELOR CHIMICE SI PESTICIDELOR

- Oamenii au folosit si folosesc ingrasaminte chimice In scopul cresterii productiei agricole

Efecte:-Poluarea aerului, apei si a solului.MASURI:- Fertilizarea pamantului sa se realizeze cu ingrasaminte naturale. (gunoi de grajd, resturi vegetale, etc) -Combaterea daunatorilor sa se faca prin metode naturale (piatra vanata, apa de var)E .DETERIORAEA PRIN POLUARE

POLUAREA Afectarea mediului inconjurator cu diverse substante nocive. Tipuri:poluarea:apei,a solului si a aeruluiFI DE LUCRU

Pe baza imaginilor prezentate i a informaiilor din manual completeaz tabelul de mai jos cu cel puin doua exemple pentru fiecare rubric:

Consecinele dezastruoase ale aciunii omului asupra mediuluiEfecte

asupra fauneiMsuri de combatere

A. DEFRISAREA PADURILOR

B. DETERIORAREA PRIN CONSTRUCTII DE BARAJE SI CANALE

C. VANATOAREA SI PESCUITUL

D. FLOLOSIREA EXCESIVA A INGRASAMINETELOR CHIMICE SI PESTICIDELOR

E .DETERIORAEA PRIN POLUARE

Nume ..

Data ...

Clasa ..

FISA DE EVALUAREI.Alegeti prin incercuirea literei, raspunsurile corecte privind: 4p 1. Comportamentul ecologic al omului:

a).-distruge cuiburile pasarelelor;

b).-foloseste rational resursele naturale;

c).-pescuieste tot timpul anului ;

d).-taie copacii ce-ti stau incale;

e).-vaneaza in toate perioadele anului;

f).-aduna gunoaile in locuri special amenajate;

2. Poluarea afecteaza:

a). - plantele

b).- animalele

c).- omul

d). numai animalele si omulII.Ce actiuni ale omului in natura sunt responsabile de efectele inscrise mai jos? Scrieti denumirea actiunii in spatiul rezervat. Eroziunea solului

Disparitia unor specii de plante si animale

Distrugerea peisajului

Saracirea solului in substante minerale si organice

Poluarea solului ,apei si a aerului

Distrugerea unor specii de vietuitoare

3pIII. Poluarea este fenomenul de degradare a spatiului natural in urma activitatilor umane: -Da-ti doua exemple de surse de poluare din localitatea voastra . -Explicati afirmatia Daca secolul urmator nu va fi ecologist , nu va mai fi deloc. 3p Oficiu:1p