Proiectdelectie Formule de Calcul Prescurtat

3
1 PROIECT DE LECŢIE OBIECTUL: ALGEBRĂ CLASA: a VII-a SUBIECTUL: Formule de calcul prescurtat: 2 2 2 , a b a b ð± ð TIPUL LECŢIEI: de dobândire de noi cunoştinţe SCOPUL LECŢIEI:- Însuşirea de către elevi a algoritmului de scriere a formulelor indi cate mai sus OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei, elevii vor şti: O1) Să calculeze pătratul unui binom ca produs de două binoame O2) Să scrie sub formă de formulă rezultatul obţinut O3) Să aplice formulele de calcul prescurtat în rezolvarea exerciţi ilor METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, exerciţiul, algoritmizarea, descoperirea de noi cunoştinţe, munca independentă MATERIAL DIDACTIC: Planşe cu formule de calcul prescurtat MATERIAL BIBLIOGRAFIC: I) Viorica şi Constantin Cărbunaru, „Culegere de probleme pentru clasele VI-VIII, Matematică” Editura Conviocarb 1997 II) Petrică şi colaboratorii, „Probleme de matematică pentru gimnaziu”, Editura Pedagogică, Bucureşti, 1985 III) Anton şi Maria Negrilă, „Mate 2000+8/9, Algebră-Geometrie”, Editura PARALELA 45, Piteşti, 2008 STRATEGIA DIDACTICĂ: semialgoritmică, dirijată DESFĂŞURAREA LECŢIEI: 1. Moment organizatoric: - se asigură condiţiile organizatorice şi psihologice necesare pentru desfăşurarea eficientă a lecţiei - se pregătesc cărţile, culegerile şi caietele necesare desfăşurării lecţiei 2. Captarea atenţiei: Se propun spre rezolvare exerciţiile: Să se calculeze: 2 3 x x ð+ ð ; 2 3 x x ð- ð ; 2 3 x x ð+ ð ; Ce se întâmplă dacă efectuăm produsele: 2 2 x x ð+ ð ; 3 3 x x ð- ð ; 2 2 x x ð+ ð ; 3 3 x x ð- ð ? 3. Anunţarea titlului lecţiei noi şi a obiectivelor operaţionale: Formule de calcul prescurtat: 2 2 2 , a b a b ð± ð - Se deduc aceste formule - Se folosesc formulele în rezolvarea unor exerciţii

Transcript of Proiectdelectie Formule de Calcul Prescurtat

Page 1: Proiectdelectie Formule de Calcul Prescurtat

1

PROIECT DE LECŢIE

OBIECTUL: ALGEBRĂCLASA: a VII-a

SUBIECTUL: Formule de calcul prescurtat: 2 2 2,a b a b TIPUL LECŢIEI: de dobândire de noi cunoştinţeSCOPUL LECŢIEI: - Însuşirea de către elevi a algoritmului de scriere a formulelor indicatemai susOBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei, elevii vor şti:O1) Să calculeze pătratul unui binom ca produs de două binoameO2) Să scrie sub formă de formulă rezultatul obţinutO3) Să aplice formulele de calcul prescurtat în rezolvarea exerciţiilorMETODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, exerciţiul, algoritmizarea, descoperirea de noicunoştinţe, munca independentăMATERIAL DIDACTIC: Planşe cu formule de calcul prescurtatMATERIAL BIBLIOGRAFIC:

I) Viorica şi Constantin Cărbunaru, „Culegere de probleme pentru clasele VI-VIII,Matematică” Editura Conviocarb 1997

II) Petrică şi colaboratorii, „Probleme de matematică pentru gimnaziu”, EdituraPedagogică, Bucureşti, 1985

III) Anton şi Maria Negrilă, „Mate 2000+8/9, Algebră-Geometrie”, Editura PARALELA45, Piteşti, 2008

STRATEGIA DIDACTICĂ: semialgoritmică, dirijată

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

1. Moment organizatoric:

- se asigură condiţiile organizatorice şi psihologice necesare pentru desfăşurareaeficientă a lecţiei

- se pregătesc cărţile, culegerile şi caietele necesare desfăşurării lecţiei

2. Captarea atenţiei:

Se propun spre rezolvare exerciţiile:Să se calculeze: 2 3x x ; 2 3x x ; 2 3x x ;

Ce se întâmplă dacă efectuăm produsele: 2 2x x ; 3 3x x ; 2 2x x ;

3 3x x ?

3. Anunţarea titlului lecţiei noi şi a obiectivelor operaţionale:

Formule de calcul prescurtat: 2 2 2,a b a b - Se deduc aceste formule- Se folosesc formulele în rezolvarea unor exerciţii

Page 2: Proiectdelectie Formule de Calcul Prescurtat

2

4. Dirijarea învăţării:Din 2 2x x se obţine 2 4 4x x , ceea ce reprezintă 2 22 2 2x x

Generalizând, obţinem: 2 2 22a b a a b b

Din 3 3x x se obţine 2 22 3 3x x

Generalizând, obţinem: 2 2 22a b a a b b

Ce se întâmplă dacă se înmulţesc binoamele: 2 2a a Se va obţine: 2 2 22 2 2 2 2 4a a a a a a Generalizând, obţinem: 2 2a b a b a b

În concluzie, această lecţie ne ajută la uşurarea calculelor. Spre exemplificare se calculeazămintal 21² , 49² sau 101 99.

5. Asigurarea feed-back-ului:

1. Se distribuie elevilor fişe de evaluare pentru completarea cărora au la dispoziţie 5 minute (vezianexa 1)2. Se rezolvă la tablă câte un sub-punct din fiecare exerciţiu pe care îl vor primi ca temă elevii:

1/59 Efectuaţi, utilizând formulele de calcul: 2 23 4 ; 7 ; 3 7 3 7 ; 3 3x y x y x x x y x y

2

2 1 33 2 ;

3 2x y x

2/59 Utilizaţi formulele de calcul prescurtat în exerciţiile următoare:

2 22 1 6 6 3 2x x x x 2 2

5 3 15 3 3 3 2 3 3 2x x x x

2 23 2 5 3 3 2 3x x x x

3/59 Efectuaţi:2 2

1 3 1 3 13 3

3 2 3 2 3 2

x x xx

4/59 Efectuaţi:

2 2

5 3 15 3 3 3 2 3 3 2x x x x

6. Tema pentru acasă:exerciţiile: 1,2,3,4 pagina 59, Culegerea Mate, „Mate 2000+8/9”, Anton şi Maria Negrilă

Page 3: Proiectdelectie Formule de Calcul Prescurtat

3

ANEXA 1

Prof. IGNĂTESCU VIOREL OVIDIUŞCOALA CU CLASELE I-VIII FLORICA

CLASA a VII-a

Numele:________________Prenumele:______________

FIŞĂ DE EVALUARE

1. Completaţi spaţiile libere:a) (x+2)²=x²+4x+….b) (2-x)²=x² - ….+ 4c) (x+2)(x-2)=x² - ….

2. Încercuiţi valoarea de adevăr:a) (x+2)²=x²+2² A Fb) (x-y)²= (y-x)² A Fc) (3ⁿ + 1)²=9ⁿ + 2*3ⁿ + 1 A F