proiectdelec_ieliteraa

6
PROIECT DE LECŢIE CLASA: I A ÎNVĂŢĂTOR: ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare ACTIVITATEA: Limba română TEMA: Litera „A” mare de mână TIPUL DE ACTIVITATE: activitate mixtă FORMA DE REALIZARE: frontal, individual şi pe grupe SCOPUL: - formarea deprinderii de a scrie corect litera „A” mare de OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O ! - să intuiască litera „A” mare de mână" O# ! - să enumere elementele componente ale literei „A” mare O$ ! - să scrie corect litera „A” de mână. STRATEGII DIDACTICE: a) Metode ş !"o#edee: explica%ia, conversa%ia, demonstra%ia, activitate $) Mate"a%e dda#t#e: Abecedarul, caietul special, planşă cu litera „A mână. BIBLIOGRAFIE: . &arcela 'eneş( Îndrumător pentru folosirea Abecedarului, )ditura Ana, #**$.

description

LITERA A\

Transcript of proiectdelec_ieliteraa

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIE

CLASA: I ANVTOR:

ARIA CURRICULAR: Limb i comunicareACTIVITATEA: Limba romn

TEMA: Litera A mare de mn

TIPUL DE ACTIVITATE: activitate mixt

FORMA DE REALIZARE: frontal, individual i pe grupe

SCOPUL: - formarea deprinderii de a scrie corect litera A mare de mn.

OBIECTIVE OPERAIONALE: O1: - s intuiasc litera A mare de mn;

O2: - s enumere elementele componente ale literei A mare de mn;

O3: - s scrie corect litera A de mn.

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode i procedee: explicaia, conversaia, demonstraia, activitatea independent.

b) Materiale didactice: Abecedarul, caietul special, plan cu litera A mare scris de

mn.

BIBLIOGRAFIE:

1. Marcela Pene ndrumtor pentru folosirea Abecedarului, Editura Ana, 2003.

Evenimente didacticeConinut tiinificStrategii didacticeEvaluare Instrumente i indicatori

1. Moment organizatoric Asigur condiiile necesare desfurrii optime a leciei.

2.Verificarea cunotinelor anterioare- Ce am nceput s nvm ora trecut la Abecedar? Se evideniaz noiunile nvate anterior.

- Dac vreau s redau n scris sunete ce folosesc?

- Ce este litera?

- Care este semnul scris al numrului?

- Cte tipuri de litere sunt?

- Cu ce fel de litere scriem noi?

- Ce scriu prinii votri cu litere de mn?

- Ce se scrie cu litere de tipar?

- Ce liter am nvat ora trecut la abecedar?

- Din ce este alctuit litera i de tipar?

- Cu ce seamn litera i de tipar?

- Dai exemple de cuvinte care ncep / conin n interior / se termin cu i.

- Se povestesc compunerile dup imagini pe care le-au avut ca tem pt. acas.

- Citirea leciei n lan i selectiv.

- Alctuire de propoziii cu cuvintele din lecie.

- Exerciii de micare: la 1 n picioare, la 2 jos (se repet), copiii sunt copaci, ne transformm n psri, copaci, flori, statui, fotografii, ne aezm n banc i suntem din nou copii.Conversaia

Analiza

Forme de organizare:

- frontal

Observarea sistematic

Conversaia de verificare

Tema pentru acas

3. Anunarea temei i a obiectivelor- Astzi la Abecedar vom nva o alt liter I de tipar i vom afla cnd trebuie s scriem cu litere mici i mari.Explicaia

4. Dirijarea nvrii- Ora trecut la abecedar am nvat litera i mic de tipar. Mai cunoatei un alt fel de litere dect cele mici?

- Ce credei c se scrie cu litere mari? (primul cuvnt din propoziie, numele de persoane, numele de animale, de orae, sate, ape etc. i titlul)

- Scriem tot cuvntul cu litere mari? Dar cum scriem? (prima liter este scris mare liter iniial, celelalte sunt mici).

- Dai exemple de cuvinte care se scriu cu liter mare.Conversaia

Euristic

- Dai exemple de propoziii formate din dou cuvinte. Cum scriem primul cuvnt?

- Lum ca exemplu cuvntul Ina.

- Cte silabe are cuvntul? Cu ce sunet ncepe? Dac vrem s citim cuvntul ce liter trebuie s nvm? De ce?

- Intuirea literei pe plan i n Abecedar?

- Cu ce seamn litera I de tipar? ncercuii toate literele I din lecie. Cte litere ai gsit?

- Citirea imaginii din manual i gsirea unui titlu potrivit, numirea personajelor.

- S descoperim cuvintele din lecie. Cuvintele au n componena lor litera I mare scris de tipar.

- Dirijez citirea leciei de ctre elevi (n cor, lan, selectiv).Observarea

Metoda fonetic analitico-sintetic

- plana cu litera A

Observarea sistematic

5. Fixarea cunotinelor- Rezolvarea cerinei din manual.

- Se face schema propoziiei: Ina introduce inelul. pe tabl i pe fie, ilustrnd poziia sunetului i n fiecare cuvnt, i litera corespunztoare.

- Formai litera I din beioare sau creioane colorate.

Activitate independent

Fie de lucru, beioare, creioane colorateProb scris

6. ncheierea activitii- Ce am nvat astzi la abecedar?

Tema pentru acas. alctuii o compunere dup imaginea din Abecedar.

Aprecieri asupra activitii desfurateConversaia de verificare

SCRIERE

Evenimente didacticeConinutul tiinificStrategii didacticeEvaluare

1. Moment organizatoric Asigur condiiile optime pentru desfurarea optim a orei de scriere.

2. Verificarea cunotinelor anterioare- Ce liter am nvat s scriem ora trecut? Artai unde vedei n clas litera i mic de mn.

- Cineva iese la tabl i scrie litera i spune ce elemente o alctuiesc.

- Pe cte spaii se scrie i de mn?

- Ce sunet corespunde literei i? Se cnt strofa din cntecul vocalelor.

- Ce am nvat astzi la abecedar? Unde se scriu literele de tipar? Unde se tipresc crile?

- Ce litere folosim cnd scriem?

- Cum se numeau personajele din lecia de la Abecedar?

- Pt. a scrie litera cu care ncep numele personajelor ce vom folosi? (litera I scris de mn)Conversaia examinatoare

Activ. frontal Conversaia de verificare

3. Anunarea temei i a obiectivelor- Dac la citire am nvat litera I mare de tipar, astzi la scriere vom nva s scriem litera I mare de mn.

- Ce vom nva s scriem?Conversaia euristic

4. Dirijarea nvrii- Deschidei Abecedarele i urmrii liniatura pentru scriere.

- Din ce elemente grafice este compus litera I mare de mn?

- Se demonstreaz la tabl elementele desfurate ale literei apoi se scrie litera n ntregime.

- Pe cte spaii se scrie litera I de mn? Care sunt acestea?

- nainte de a scrie facem exerciii pt. mini: rotim pumnii, cntm cntecul degeelelor: Ne jucm, noi ne jucm ...

- Se scrie litera cu degetul n aer, apoi pe banc.

- Pe rnd fiecare copil scrie o liter pe tabl.Conversaia euristic

Munca independent

Demonstraia

Activ. frontal i individualActivitatea de munc independent n clas

- n caietele speciale se scriu trei litere, apoi se verific. Elevii care au neles completeaz un rnd apoi, dup verificare, se completeaz i celelalte rnduri.

- Se deschid caietele nr. 2 i se pune data i titlul pentru tema acas.Caiet special

Caiete de scriere

tip 1Observarea sistematic

5. ncheierea activitii- Ce liter am nvat astzi la scriere?

- Pe cte spaii se scrie?

- tem acas: 7 rnduri cu litera I mare de mn.

- Fac aprecieri asupra activitii desfurate.Conversaia examinatoare

Explicaia

PROIECT DE LECIE

CLASA: I ANVTOR: Macoviciuc Alina-Manuela

ARIA CURRICULAR: Limb i comunicareACTIVITATEA: Limba romn

TEMA: Sunetul i litera A mare de tipar

TIPUL DE ACTIVITATE: activitate mixt

FORMA DE REALIZARE: frontal, individual i pe grupe

SCOPUL: - formarea deprinderii de a recunoate i de a citi sunetul i litera a mic de tipar.

OBIECTIVE OPERAIONALE: O1: - s recunoasc litera A mare de tipar;

O2: - s asocieze corect litera A la sunetul corespunztor;

O3: - s descifreze n ritm propriu imaginea din manual folosind

corect cuvinte i propoziii;

O4: - s analizeze cuvintele ce conin sunetul i litera A;

O5: - s citeasc cuvintele din lecie;

O6: - s exemplifice situaiile n care trebuie s scriem cu liter mare;

O7: - s dea exemple de cuvinte care ncep cu A i cu a.

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode i procedee: metoda fonetic analitico-sintetic, explicaia, conversaia

examinatoare, conversaia euristic, jocul didactic, activitatea independent.

b) Materiale didactice: fie de lucru, plan cu litera A mare de tipar, Abecedarul,

beioare, creioane colorate.

BIBLIOGRAFIE:

Marcela Pene ndrumtor pentru folosirea Abecedarului, Editura Ana, 2003.

PAGE