proiectarea lectiei serpi

10
Proiect didactic Data: Clasa: a-VI-a Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Disciplina: Biologie Unitatea de invatare: Principalele grupe de animale vertebrate Profesor: Tema: Reptile- Sopârle şi Serpi Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte Scopul: insusirea de catre elevi a unor cunostinte despre particularitatile alcatuirii soparlei si sarpelui ca urmare a adaptarii lor complete la mediul terestru. I. OBIECTIVE DE REFERINTA: Sa identifice grupe si specii de animale (1.1) Sa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Sa utilizeze mijloace si metode adecvate explorarii/investigarii lumii animale (2.1) Sa realizeze activitati experimentale si sa interpreteze rezultatele (2.2). Sa exerseze utilizarea unor surse de informare (3.1). II. OBIECTIVE OPERAŢIONALE. La sfârşitul lectiei elevii trebuie să fie capabili să realizeze următoarele: O 1 . Să defineasca notiunea de reptila. O 2 . Să recunoasca dupa caracterele distinctive soparlele si serpii. O 3 . Să indice mediul de viaţă al serpilor si soparlelor. O 3 . Să evidentieze adaptarile lor la mediul terestru.. O 4 . Să identifice la plansa partile componente ale structurii externe si interne ale soparlei si sarpelui. O 5 . Să evidenţieze caracterele de superioritate ale reptilelor fata de amfibieni. III. STRATEGIA DIDACTICĂ. METODE ŞI PROCEDEE: Observaţia; Explicaţia; Conversaţia euristică;

description

proiect didactic serpi clasa a 6a

Transcript of proiectarea lectiei serpi

Page 1: proiectarea lectiei serpi

Proiect didactic

Data:Clasa: a-VI-a Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturiiDisciplina: Biologie Unitatea de invatare: Principalele grupe de animale vertebrateProfesor: Tema: Reptile- Sopârle şi SerpiTipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinteScopul: insusirea de catre elevi a unor cunostinte despre particularitatile alcatuirii soparlei si sarpelui ca urmare a adaptarii lor complete la mediul terestru.

I. OBIECTIVE DE REFERINTA: Sa identifice grupe si specii de animale (1.1) Sa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Sa utilizeze mijloace si metode adecvate explorarii/investigarii lumii animale (2.1) Sa realizeze activitati experimentale si sa interpreteze rezultatele (2.2). Sa exerseze utilizarea unor surse de informare (3.1).

II. OBIECTIVE OPERAŢIONALE.

La sfârşitul lectiei elevii trebuie să fie capabili să realizeze următoarele:O1. Să defineasca notiunea de reptila.O2. Să recunoasca dupa caracterele distinctive soparlele si serpii.O3. Să indice mediul de viaţă al serpilor si soparlelor.O3. Să evidentieze adaptarile lor la mediul terestru..O4. Să identifice la plansa partile componente ale structurii externe si interne ale soparlei si sarpelui.O5. Să evidenţieze caracterele de superioritate ale reptilelor fata de amfibieni.

III. STRATEGIA DIDACTICĂ.

METODE ŞI PROCEDEE:

Observaţia; Explicaţia; Conversaţia euristică; Demonstraţia; Problematizarea; Învăţarea prin descoperire

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

Planse cu structura interna si externa a sarpelui de casa si soparlei; Fise de lucru; Manual, atlas ;

FORME DE ORGANIZARE:

Individual; Frontal.

Page 2: proiectarea lectiei serpi

Locul de desfasurare: laboratorul de biologie

IV. RESURSE DE SPECIALITATE CONSULTATE.

Programa şcolară; IORDACHE ION: „Metodica predării biologie”. BRANDUSOIU M., ANDRONE C.: „Biologie”, manual clasa a VI-a, Ed. Didactica si Pedagogica,

1999. Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Cartea- forma de baza a organizarii procesului de

predare invatare la disciplina Biologie”, Ed. ARVES, 2007.

EVENIMENTELE LECŢIEI

I. ETAPA INTRODUCTIVĂ – timp: 5 minute.CAPTAREA ATENŢIEI ŞI REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR ÎNVĂŢATE ANTERIOR.

Prin chestionare orala:1. Prezenta sau absenta coloanei vertebrale imparte lumea animala in doua categorii. Care sunt acelea?2. Ce categorii de animale am studiat pana in prezent? 3. Ín ce mediu de viata intalnim pestii?Dar amfibienii?4. Care este originea cuvantului amfibian?5. Care sunt adaptarile amfibienilor la mediul de viata?6. Cum se înmulteste broasca de lac? 7. Care sunt caracterele de superioritate ale amfibienilor fata de pesti?

Profesorul prezinta elevilor materialul pregatit pentru lectie si cere elevilor sa deduca ce animale vom studia.

II. ETAPA FUNDAMENTALĂ – timp: 35 minute.

Page 3: proiectarea lectiei serpi

PREZENTAREA NOULUI CONŢINUT, A SARCINILOR DE ÎNVĂŢARE ŞI CONDUCEREA PROCESULUI DIDACTIC.

Elevii sunt anunţaţi că vor trece la o nouặ categore sistematicặ, şi anume Reptilele Din acesta categorie vom studia in aceasta lectie : soparla si sarpele, urmand ca broasca testoasa si crocodilul sa le studiem ora viitoare.. Elevii noteaza titlul lectiei in caiete. Evenimentul didactic Activitatea de învăţare Metode şi

procedeeevaluare

Ce face profesorul Ce face elevul

1. Captarea atenţiei Pregătesc climatul socio – afectiv necesar actului învăţarii

Pregăteşte materialul necesar pentru lecţie

2. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare

- lucrez frontal, adresez întrebări, urmăresc elaborarea răspunsurilor, dacă realiazează conexiuni între noţiunile discutate

Ascultă, gândesc, răspund Conversaţia frontalăcomparaţia

3. Enunţarea obiectivelor operaţionale

- anunţ titlul lecţiei, îl scriu pe tablă- comunic clar obiectivele operaţionale ale lecţiei:O1. Să defineasca notiunea de reptila.O2. Să recunoasca dupa caracterele distinctive soparlele si serpii.O3. Să indice mediul de viaţă al serpilor si soparlelor.O3. Să evidentieze adaptarile lor la mediul terestru..O4. Să identifice la plansa partile componente ale structurii externe si interne ale soparlei si sarpelui.O5. Să evidenţieze caracterele de superioritate ale reptilelor fata de amfibieni.

Ascultă, scriu explicaţia

4.Prezentarea conţinutului şi sarcinile noii învăţări

- prezint notiunile noii - explic noţiunile noi- realizez schema logică sub forma unui tabel(prezentat in anexa 1)

- ascultă, observă, scriu, deseneaza

ConversaţiaObservaţia

5.Obţinerea performanţei

- cer elevilor să aplice cele învăţate- adresez întrebări clasei

- ascultă, gândesc, răspund Activitate frontală

6. Asigurarea feed– back-ului

- urmăresc activitatea elevilor - rezolvă cerinţele de pe fişa de lucru ( PREZENTATA IN ANEXA 2)

Activitate individuală

Page 4: proiectarea lectiei serpi

ANEXA1-asa va arata tabla si caietul elevilor

ANIMALE VERTEBRATEREPTILE

Soparla

Mediul de viata: traieste in toate zonele tarii, fiind un animal terestru Alcatuire :

- cap – forma triunghiulara - 2 ochi mari cu pleoape mobile si o membrana subtire protectoare - 2 nari situate in varful botului scurt ( miros bine dezvoltat) - gura larga, cu numerosi dinti concrescuti cu maxilarul - limba este mobila, despicata in varf, usor de proiectat afara - urechile sunt lipsite de pavilioane (auzul este bine dezvoltat) - trunchiul- este acoperit cu o piele cornoasa ce o protejeaza de uscaciune - membre – 4(= tetrapode) scurte, pozitionate le laturile corpului (cu rol in agatare) - se deplaseaza prin ondulatiile corpului= animal tárátor - coada- lunga şi ascuţitặ la varf

1. Functia de relatie:a) Sensibilitatea:

- S.N. mai dezvoltatb) Deplasarea : prin táráre ( se sprijina pe membrele posterioare si coadặ)

2. Functia de nutritie:

a) hranirea : cu insecte, paianjeni, ráme (insectivor) - organele digestive bine dezvoltate: tub digestiv si glande anexeb) respiratia : - pulmonara - caile respiratorii sunt bine diferentiate, plamanii sunt ca niste saci cu peretii cutatic) circulatia : inima tricamerala ( 2 atrii si un ventricul) si vase de sange ( artere, capilare,

vene); sangele oxigenat se amesteca cu cel neoxigenatd) excretia : rinichii mai bine dezvoltati apare vezica urinara

3. Functia de reproducere:

- sexe separate- se inmultesc prin oua pe care femela le depune in locuri insorite- ouale sunt clocite la caldura soarelui- dezvoltarea se face fara metamorfoza

- iarna se ascund in gropi pana primavara ( au temperatura corpului variabila)

Page 5: proiectarea lectiei serpi

Sarpele de casặ

Mediul de viata: traieste in paduri, pe langặ ape si gospodarii Alcatuire :

- cap – forma ovala - 2 ochi mari cu pleoape unite, cu privirea fixa, nu clipesc - 2 nari situate in varful botului ( miros bine dezvoltat) - limba este lunga, despicata in varf, serveste la pipait - urechile sunt lipsite de pavilioane (auzul este bine dezvoltat) - trunchiul- este acoperit cu o piele cornoasa ce o protejeaza de uscaciune - membre – lipsesc=apode - se deplaseaza prin ondulatiile corpului= animal tárátor

1. Functia de relatie:c) Sensibilitatea:

- S.N. mai dezvoltat, encefalul se marested) Deplasarea : prin táráre ( se sprijina pe membrele posterioare si coadặ)

2. Functia de nutritie:

e) hranirea : cu insecte, broaste, soareci- poate înghiţi animale mai mari decat corpul sau deoarece ligamentul care leaga cele doua

jumatati ale mandibulei si a osului patrat este elastic- alunecarea prin faringe si esofag se datoreaza elasticitatii acestor organe, secretiei de saliva si

lipsei sternuluif) respiratia : - pulmonara - caile respiratorii sunt bine diferentiate, plamanii sunt ca niste saci cu peretii cutati ( doar plamanul drept este dezvoltat)g) circulatia : inima tricamerala ( 2 atrii si un ventricul) si vase de sange ( artere, capilare,

vene); sangele oxigenat se amesteca cu cel neoxigenath) excretia : rinichii mai bine dezvoltati apare vezica urinara

3. Functia de reproducere:

- sexe separate- se inmultesc prin oua pe care femela le depune in locuri insorite- ouale sunt clocite la caldura soarelui- dezvoltarea se face fara metamorfoza

- iarna se ascund in gropi pana primavara ( au temperatura corpului variabila)

Adaptari la mediul de viata:- culoare de protectie- forma corpului- corpul este acoperit cu o piele cornoasa ce o protejeaza de uscaciune- se deplaseaza prin tarare- respiratia- inmultirea

Caractere de superioritate:- adaptare la mediul terestru- respiratie pulmonara- inima tricamerala

Page 6: proiectarea lectiei serpi

- dezvoltarea sistemului nervos ( encefal voluminos)- dezvoltarea sistemului digestiv: tub digestiv si glande aneze- aparitia oviductelor- aparitia vezicii urinare

Caractere ce permit înghiterea întreaga a prazii la şarpe: osul patrat ligamentul elastic dintii conici si ascutiti indreptati spre fundul gurii glandele salivare produc multa saliva lipsa sternului elasticitatea peretilor stomacului si esofagului

Page 7: proiectarea lectiei serpi

ANEXA 2Nume si prenume............................................................Clasa...........................................................

FISA DE LUCRU

1. Completati tabelul de mai jos

Animale Membre Hranire Respiratie Inmultire Broasca de lacSoparlaSarpe

2. Da-ti exemple de specii inrudite cu şarpele de casặ...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

3. Numiti 3 adaptari ale reptilelor la mediul de viata...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

4. Evidentiati caracterele de superioritate ale reptilelor fata de amfibieni...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................