Proiect Rolul Comunicarii in Viata Noastra 4

10

description

proiect consiliere

Transcript of Proiect Rolul Comunicarii in Viata Noastra 4

Proiect

Proiect de activitate de

consiliere colectiv

Liceul Tehnologic Petru Rare, Brlad

Propuntor: Ailinci Anca-Petronela

Data: 25.03.2014

Grup int: Elevi de nivel liceal

Obiectul: Consiliere i orientare

Modulul: Comunicare i relaionare interpersonal

Subiectul: Rolul comunicrii n viaa noastr

Tipul: Acitivitate de consiliere colectiv

Obiectivul de referin: Dezvoltarea abilitilor de comunicare i formarea deprinderilor de interrelaionare

Obiective operaionale:

Cognitive:

La sfritul leciei elevul va fi capabil:

O.1: S defineasc termenul comunicare pe baza informaiilor prezentate. Obiectivul va fi atins dac conceptul va fi definit prin referirea la caracteristicile sale specifice.

O.2: S recunoasc tipurile comunicrii pe baza celor discutate la clas. Obiectivul va fi atins dac elevul va numi tipurile de comunicare.

O.3: S identifice componentele comunicrii (emitor, mesaj, receptor). Obiectivul va fi atins dac elevul va recunoate cele trei componente n cadrul activitii.

O.4: S povesteasc o ntmplare n cadrul unui joc. Obiectivul va fi atins dac n cele cinci minute elevul va povesti o scurt experien pozitiv.

Psihomotorii:

La sfritul leciei elevul va fi capabil:

O.5: S respecte regulile activitilor desfurate.

O.6: S mimeze corect ceea ce i este prezentat.

Afective:

La sfritul leciei elevul va fi capabil:

O.7: S participe cu interes la activitate.

O.8: S colaboreze cu ceilali colegi atunci cnd lucreaz n echip.

O.9: S adopte atitudini de relaionare pozitiv cu ceilali.

Strategii didactice de realizare:

metode i tehnici: conversaia, expunerea, explicaia, problematizarea, joc de rol, discuie colectiv, jocuri didactice;

mijloace de nvmnt: cutie, bileele, tabl, cret.

Bibliografie:

Dumitru, I. Al. (2008) Consiliere psihopedagogic, Editura Polirom, Iai;

Lemeni, G. (2004) Consiliere i orientare, Editura ASCR, Cluj-Napoca;

Pnioar, I.-O. (2008) Comunicarea eficient, Editura Polirom, Iai.

Desfurarea activitii

Secvenele leciei

Obiectivele operaionale

Coninutul activitii

Strategii didactice

Evaluare

1.Moment

organizatoric

Profesorul se prezint, i verific existena resurselor materiale. (2 minute)

Conversaia

2.Captarea ateniei

O.5.

O.7.

Profesorul va realiza un joc cu elevii, n care 10 dintre acetia trebuie s extrag dintr-o cutie cte un bileel, pe care s-l citeasc cu voce tare ceea ce este notat pe fiecare bileel. (Anexa 1)

Profesorul ntreab elevii: Despre ce anume credei c vom vorbi astzi? (3 minute)

Expunerea

Conversaia

3.Anunarea temei i a obiectivelor

Astzi vom discuta despre: Rolul comunicrii n viaa noastr, i mai exact despre definirea termenului comunicare, identificarea formelor comunicrii i componentele acesteia. (1 minut)

Expunerea

4.Dirijarea nvrii

O.1

O.2.

O.7.

O.3.

O.4.

O.5.

O.2.

Elevilor li se vor adresa cteva ntrebri cu privire la definirea comunicrii, ct i identificarea formelor acesteia:

Cum putei defini termenul comunicare?

Din bileelele extrase, care considerai a fi formele comunicrii?

Dar componentele unei comunicri?

Profesorul va asigura feed-back pozitiv elevilor care ofer rspunsuri corecte i va corecta rspunsurile greite, oferind explicaiile necesare pentru a clarifica noiunile nenelese. (10 minute)

n continuare profesorul va anuna realizarea unui joc de rol, n care elevii vor fi grupai n perechi (diade) i vor sta aezai pe dou scaune, spate n spate, iar fiecare va povesti, timp de dou minute, cea mai frumoas experien a sa: o ntmplare sau ceea ce doresc membrii fiecrei perechi. Apoi, timp de dou minute, acetia se vor aeza fa n fa i se va repeta povestirea reciproc despre cea mai reuit experien trit n ultima sptmn, iar o parte dintre acetia vor fi observatori.(5 minute)

Dup realizarea exerciiului, membrii fiecrei echipe va discuta despre modul de colaborare i vor rspunde la anumite ntrebri:

Cum v-ai simit n cele dou situaii?

Ce tip de comunicare v-a plcut mai mult i de ce?

Care considerai a fi consecinele primului tip de comunicare, n care ai fost aezai spate n spate?(5 minute)

Conversaia

Problemati-zarea

Joc de rol

Discuie colectiv

Problemati-zare

Apreciere

verbal

5.Obinerea performanei

O.5.

O.6.

O.7.

O.8.

O.9.

O.5.

O.7.

Elevii vor fi antrenai ntr-o activitate n care vor avea ocazia s pun n practic ceea ce au nvat printr-un joc de mim. Elevii vor fi mprii n trei echipe, membrii echipei 1 se vor gndi la ce va avea de mimat un reprezentant al echipei 2 i echipa 3 va trebui s ghiceasc. La fel membrii echipei 2 se vor gndi la ce va avea de mimat echipa numrul 3 i echipa numrul 1 va trebui sa ghiceasc; dup care membrii echipei 3 se vor gndi la ce va avea de mimat echipa 1, iar echipa 2 va trebui sa ghiceasc.

Elevii vor rspunde la anumite ntrebri: La ce tip de comunicare face referire jocul de mim?(15 minute)

n continuare vom juca un alt joc, i anume telefonul fr fir, astfel profesorul spune un cuvnt n oapt la ureche primul copil din ir care -l transmite n acelai mod din celui de lng el, care i-l transmite repede urmtorului i tot aa, pn la ultimul. Ultimul copil va spune cuvntul cu voce tare, chiar dac nu are nici un neles, dar el va trebui s spun ce a auzit. Din cauza faptului c se spune n oapt i foarte repede, de cele mai multe ori cuvntul iniial se va transforma pn la destinatar n cu totul alt cuvnt.

Profesorul adreseaz ntrebri: Ce tip de comunicare a fost? Care au fost componentele acestei comunicri? (3 minute)

Joc de rol

Explicaia

Aprecieri verbale

6.Asigurarea feed-back-ului

Elevii vor emite rspunsuri cu privire la tema dezbtut, accentundu-se rspunsurile corecte.

(2 minute)

Discuia colectiv

7.Evaluarea performanelor

Aprecieri verbale adresate elevilor participani la activitate.(2 minute)

Expunerea

Aprecieri verbale

8.Retenie i transfer

Exerciiu recapitulativ:

Ce tiai despre comunicare?

Ce ai aflat nou despre comunicare?

Ce dorei s mai aflai despre comunicare?(2 minute)

Discuie colectiv

ANEXA 1

VERBAL

NONVERBAL

PARAVERBAL

LIMBAJ

MESAJ

DIALOG

SOCIALIZARE

CUVINTE

SCHIMB DE IDEI

CONVERSAIE

3