Proiect lectie deschisa

7
Proiect didactic PROPUNATOR: profesor Lăudat Tunde DATA: 13 ianuarie . 2011 ŞCOALA CU CLASELE I-VIII VETIŞ CLASA: a VIII a Modul: Comunicare şi abilităţi sociale TEMA ACTIVITĂŢII: „Comunic, deci exist” OBIECTIV CADRU: Dobândirea abilităţilor de comunicare VALORI ŞI ATITUDINI Motivaţie şi flexibilitate în comunicare Responsabilitate şi ambiţie privind modul de comunicare OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Dezvoltarea abilităţilor de inter-relaţionare în contexte variate Identificarea partenerilor de comunicare şi însuşirea unor metode de comunicare eficientă OBIECTIVE OPERAŢIONALE:La sfârşitul activităţii elevii trebuie: O 1 - Să asocieze un cuvint, cu definiţii, sinonime, noţiuni, proverb O 2.- Sa-si dezvolte capacitatea de comparare si apreciere obiectiva O 3. - Sa fie analitici si pozitivi în gândire O 4. - Sa participe la munca în echipa pentru echipa O 5. -Sa înteleaga importanta apartenentei la grup,exersând abilitati de comunicare O 6. -Sa fie responsabil de prezentarea propriei imagini O 7.- Să evalueze capacităţile de comunicare,transmitere a informaţiei STRATEGII DE REALIZARE: FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.

description

lectie demonstrativa clasa a VIII a Scoala cu cls. I-VIII Vetis

Transcript of Proiect lectie deschisa

Page 1: Proiect lectie deschisa

Proiect didacticPROPUNATOR: profesor Lăudat Tunde

DATA: 13 ianuarie . 2011ŞCOALA CU CLASELE I-VIII VETIŞCLASA: a VIII aModul: Comunicare şi abilităţi socialeTEMA ACTIVITĂŢII: „Comunic, deci exist”

OBIECTIV CADRU: Dobândirea abilităţilor de comunicare

VALORI ŞI ATITUDINI

Motivaţie şi flexibilitate în comunicare

Responsabilitate şi ambiţie privind modul de comunicareOBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

Dezvoltarea abilităţilor de inter-relaţionare în contexte variateIdentificarea partenerilor de comunicare şi însuşirea unor metode de comunicare eficientă

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:La sfârşitul activităţii elevii trebuie:O 1 - Să asocieze un cuvint, cu definiţii, sinonime, noţiuni, proverbO 2.- Sa-si dezvolte capacitatea de comparare si apreciere obiectivaO 3. - Sa fie analitici si pozitivi în gândireO 4. - Sa participe la munca în echipa pentru echipaO 5. -Sa înteleaga importanta apartenentei la grup,exersând abilitati de comunicareO 6. -Sa fie responsabil de prezentarea propriei imaginiO 7.- Să evalueze capacităţile de comunicare,transmitere a informaţiei STRATEGII DE REALIZARE:FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, dezbaterea, brainstorming, ex. Joc de rol, descoperirea, problematizarea, aprecierea verbală.

MIJLOACE DIDACTICE: flipchart, coli, fişe de lucru, , markere, hârtie colorată, microfon, PRODUSELE ACTIVITĂŢII: planşe, fişe de lucru.

Page 2: Proiect lectie deschisa

Nr.Crt.

ETAPELE LECŢIEI

OB.OP.

CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ

DOZARE ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE ŞI PROCEDEE

FORME DE ORGANIZA

RE

RESURSE MATERIALE

1. Moment organizatoric

(1 minut)

Se consemnează absenţele. Verifică existenţa resurselor

materiale.

∙ Răspund la întrebări. conversaţia frontal

2.Motivarea elevilor:

- sensibiliza-rea elevilor- captarea atenţiei

(8 minute)

O1

“Ştafeta gânditoare”

Profesorul emite cuvintul “ a vorbi” legat de comunicare: Prezintă planşa nr.1 “păianjenul”cu ramificaţiile din figura de mai jos:

Profesorul emite cuvântul “ a

Elevii dau din mână în mână ştafeta completând ciorchinele.Elevul la care ajunge ştafeta completează una dintre ramificaţiile păianjenului cu elementele corespunzătoare.Ex:Proverbe: “vorba multă sărăcia omului”“Vorba dulce,mult aduce”Sinonome: a zice, a grăi, a spune, a descrie, a articula,etcDefiniţie: a exprima prin cuvinte sentimente, gânduriAsocieri: comunicare, cuvânt, limba română, engleză, a transmite, etc

Conversaţia

brainstorming

dezbatere

frontal

individual

Frontal

Planşă nr.1

A vorbi

proverb definiţie

sinonime asocieri

Page 3: Proiect lectie deschisa

gândi”se procedează la fel completând planşa nr.2.

Elevii completeazăpăianjenul.

brainstorming frontal Planşă nr.2

3. Anunţarea temei şi

comunicarea obiectivelor

lecţiei(2 minute)

Se anunţă tema „Comunic, deci exist”şi obiectivele operaţionale.

∙ Elevii ascultă cu atenţie expunerea individual Tablă

flilpchart

4.

5

Desfăşurarea activităţilor

Activitate nr.1

Completarea fişelor de

lucru:timp 10 min.

Activitate nr.2

Activitate pe echipe

“În studioul de

televiziune”timp 25 min.

O2

O3

O4O5

O6

Profesorul împarte fişele de lucru privind comunicarea tipuri, formele şi mijloacele de comunicare cuprinse sub forma unei ciorchine.Profesorul scrie pe flipchart răspunsurile elevilor.

Profesorul formează 4 grupe care urmează să desfăşoare unmini talk show legat de următoarele subiecte trase la sorţi de echipe: şcoală, adolescenţă, familie, prietenie.

Profesorul cere ca fiecare grupă să

Elevii completează fişele de lucru. La sfârşit dau răspunsurile

Grupele îşi aleg doi moderatori şi invitaţi. Se aşează în”studioul” improvizat şi dezbat subiectul timp de 5 minute fiecare echipă.

Muncă individuală

dezbatere

Conversaţia

Joc de rol

individual

frontal

în grup microfon

Page 4: Proiect lectie deschisa

6.

EvaluareaActivităţii

5 minute

Concluzii

O7

O7

evalueze propria prezentare şi prezentarea colegilor acordând calificative: „satisfăcător, bine, foarte bine”

Concluzii asupra temei şi asupra defăşurării activităţii

Se acordă calificative“Turul galeriei”

Elevii îşi spun propriile opinii;

explicaţia

conversaţia

individual

Frontalindividual

cartonaşe

Prof.diriginteLăudat Tunde

Numele prenumele elev: _________________________________________

Page 5: Proiect lectie deschisa

Fişă de lucru- Ciorchinele

Comunicare

Tipuri de comunicare

Forme de exprimare

Mijloace decomunicare