proiect lectie deschisa

11
PROIECT DE LECŢIE Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic „Jean Bart” Sulina Învăţător: Mihailov Camelia Clasa: a III-a Data: 25 octombrie 2013 Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe Disciplina: Matematică prin joc Unitatea de învăţare: Probleme cu povesti si... povesti cu probleme Subiectul lecţiei: „Adunarea si scaderea numerelor ghiduse” Tipul lecţiei: Recapitulare şi sistematizarea cunoştinţelor Durata:45 min. Obiective de referinţă: 1.2. - să efectueze operaţii de adunare şi de scădere cu numere mai mici decât 1 000 cu /fără trecere peste ordin ; 1.3. – să rezolve diferite tipuri de probleme; 2.1.să manifeste iniţiativă în a transpune diferite situaţii în context matematic,propunând modalităţi diverse de abordare a unei probleme Obiective operaţionale: O 1 - să cunoască terminologia specifică operaţiilor matematice învăţate; O 2 - sa cunoasca lunile anului, si informatiile legate de acestea; O 3 - să rezolve corect exercitii si probleme de adunare si scadere cu trecere peste ordin;

Transcript of proiect lectie deschisa

Page 1: proiect lectie deschisa

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic „Jean Bart” SulinaÎnvăţător: Mihailov CameliaClasa: a III-a Data: 25 octombrie 2013Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe Disciplina: Matematică prin jocUnitatea de învăţare: Probleme cu povesti si... povesti cu probleme Subiectul lecţiei: „Adunarea si scaderea numerelor ghiduse”Tipul lecţiei: Recapitulare şi sistematizarea cunoştinţelorDurata:45 min.

Obiective de referinţă:

1.2. - să efectueze operaţii de adunare şi de scădere cu numere mai mici decât 1 000 cu /fără trecere peste ordin ;

1.3. – să rezolve diferite tipuri de probleme;

2.1.să manifeste iniţiativă în a transpune diferite situaţii în context matematic,propunând modalităţi diverse de abordare a unei probleme

Obiective operaţionale:

O1 - să cunoască terminologia specifică operaţiilor matematice învăţate;O2 - sa cunoasca lunile anului, si informatiile legate de acestea;O3 - să rezolve corect exercitii si probleme de adunare si scadere cu trecere peste ordin; O4 - să participe la lucru pe echipe rezolvand sarcinile primite.

Strategia didactică:

a) Metode şi precedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, problematizarea

Page 2: proiect lectie deschisa

b) Forme de organizare: frontal. individual, pe grupe.

c) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, Zâna Tomna, calculator, video – proiector, caiete, foi de flipchart;

Forme de evaluare: observarea sistematică, aprecierea verbal,munca independent.

Bibliografie:

* Ion Neacşu – Metododica predarii matematicii la clasele I-IV , Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2008* V. Pârâială, D. Pârâială, C.G. Pârâială – Matematica , manual pentru clasa a III-a , Editura Euristica, Iaşi, 2005* A. Bălăucă, V. Avîrzărei – Matematică , clasa a III-a, auxiliar, Editura Taida, Iaşi, 2010

Page 3: proiect lectie deschisa

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lectiei

OB. OP.

CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI

DOZARE

STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE

Activitatea învăţătorului

Activitatea elevilor

Metode şi

procedee

Mijloace de

învăţământ

Forme de organizar

e

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.

1.Momentul organizatoric

* Se va organiza locul de desfasurare al lectiei pentru desfasurarea in conditii optime a procesului de predare invatare. * Se vor pregati materialele necesare lectiei. * Se va stabili linistea si disciplina.

Elevii îşi pregătesc cele necesare pentru lecţie

1 min. frontal

2.Verificarea temei pentru acasa

* Verificarea temei calitativ şi cantitativ.

Elevii numiţi citesc exerciţiile indicate. 3 min.

exerciţiul tema pentru acasă

frontalaprecierea

verbală

3.Captarea atentiei

4.Anuntare

O2

*Se realizeaza cu ajutorul unui meterial prezentat pe videoproiector , urmat de o poveste lacunara scrisa pe o foaie de flipchart(Anexa 1)

Elevii completeaza povestea lacunara prezentata cu informatii corecte.

5 minconversaţia

exerciţiul

Zana ToamnaFoi de flipchart

Videoproiector

Frontal

Page 4: proiect lectie deschisa

a temei si a obiectivelor urmarite

5.Sirijarea recapitularii si a sistematizarii

*Cu Ajutorul Zanei Toamna, elevii sunt anuntati tema lectiei si obiectivele urmarite

* Exerciţii de spargere a gheţiiZâna Toamna va pregătit o surpriză. Pentru a vedea cât de buni matematicieni sunteţi va pregătit câteva ghicitori. Haideţi sa le rezolvăm. Prezint elevilor elevilor ppt-ul cu ghicitori. (Anexa 2)

* Exerciţii de calcul scrisExerciţiul nr. 1Un nr. a are patru cifre diferite, iar suma cifrelor sale este 24.Calculati suma cifrelor nr. a + 1.

Exerciţiul nr. 2Calculeaza sub forma de piramida:37+25+7+63+38+36+44+77-29-19-56-129-93=

Exerciţiul nr. 3

Sunt atenti la ce urmeaza sa lucreze

-raspund corect la ghicitorile matematice prezentate

- vin la tablă şi calculează în scris exerciţiile cerute- rezolvă pe caiete

1 min.

30 min

conversaţia

conversaţia,

explicaţia

videoproiector

Caiete de matematica

Tabla

Frontal

Frontal

individual

observarea sistematică

Aprecierea verbala

Page 5: proiect lectie deschisa

6.Obtinerea performantei

7. Evaluare

8. Tema pentru acasă

a)Un purcel sta cu cate un piciorus pe cate o gaina, o gasca , un iepuras si un catel.Cate picioare sunt pe pamant?

b)Un soricel s-a urcat pe o gasca, gasca pe un catel, catelul pe o vulpe, vulpea pe o capra, capra pe un urs, ursul pe un elefant. Cate picioare nu ating pamantul?

Elevii sunt impartiti in echipe, fiecare banca reprezentand cate o echipa. Zana Toamna trimite fiecarei echipe cate o frunza maronie in care se afla cate o cerinta.Sub forma unui cancurs, elevii vor trebui sa rezolve cerintele de pe frunze.Castigatorii vor fi felicitati si aplaudati.(Anexa 3)

- Fac aprecieri generale şi individuale asupra modului de lucru al elevilor.

Participa la concursul matematic

- Participă la evaluare.Primesc aprecieri referitoare la modul cum s-au descurcat pe parcursul orei

2 min.

exerciţiul

problematizarea

exercitiul

problematizarea

aprecierea verbală

Fise sub forma de frunze Pe grupe

Frontal

Munca pe echipe

Page 6: proiect lectie deschisa

Este anuntata tema pentru acasaElevii noteaza tema pentru acasa 1 min frontal

Page 7: proiect lectie deschisa

ANEXA NR. 1

A fost odata , un mos batran pe nume An care avea 4 fiice. Fiecare fiica a primit numele dupa propriul suflet. Pe prima fiica, vesela si zambitoare o chema ................, pe cea de-a doua , calda la suflet o chema ............., cea de-a treia, mai serioasa, dar foarte darnica se numea................., iar cea mai mica si cea mai rece la suflet se numea.............

Cand au crescut si s-au casatorit, fiecare dintre ele au avut cate 3 copii.Cea mare si-a numit capiii .............,............... ,................., cea de-a doua ..............,......................., ..................., cea de-a treia ................,....................,....................., iar cea mai mica .................., ..........................,.................................

Batranul An era foarte fericit cu cei ....... nepoti ai sai si ii ingrijea ca pe lumina ochilor . Intr-o zi , dorind sa testeze inteligenta nepotilor, ii intreba pe fiecare cate zile au. 7 dintre ei, cei mai mari, au raspuns in cor ca au ......, alti 4, mijlocii, tot in cor au strigat ........, iar cel mai mic, pe nume ................... a zis si el cu glas usor .......

Foarte mandru a fost bunicul An de istetimea nepotilor sai.

Cea de-a treia fiica a Anului, umbland prin tara s-a hotarat si ea sa testeza istetimea micilor elevi, asa ca a pregatit mai multe materiale si le-a trimis fiecarei scoli din tara.

Puteti dovedi si voi cat de isteti sunteti?

Page 8: proiect lectie deschisa