Proiect-GLASUL FLORILOR

14
Proiect de lectie Coordonatori: Profesor practica pedagogica : Enescu Liliana Profesor metodist : Fieraru Georgeta Profesor invatamant primar : Dragu Mariana Propunatoare:Marin Elena Catalina

description

Proiect muzica

Transcript of Proiect-GLASUL FLORILOR

Page 1: Proiect-GLASUL FLORILOR

Proiect de lectie

Coordonatori:

Profesor practica pedagogica : Enescu LilianaProfesor metodist : Fieraru GeorgetaProfesor invatamant primar : Dragu Mariana

Propunatoare:Marin Elena Catalina

Page 2: Proiect-GLASUL FLORILOR

Data : 14.03.2012Scoala: Colegiul National „Jean Monnet” PloiestiClasa : a II-a BDisciplina : Educatie muzicalaUnitatea de invatamant: Elemente de limbaj muzical- melodiaSubiect : Legatura dintre text si melodieTipul lectiei : Dobandire de noi cunostinteMijloc de realizare:Cantecul „Glasul florilor”

OBIECTIVE FUNDAMENTALE :

-formarea deprinderilor ritmico-melodice;

-formarea capacitatii de receptare a muzicii;

-dezvoltarea sensibilitatii si personalitatii prin muzica;

OBIECTIVE OPERATIONALE :

-sa execute corect exercitiile de incalzire a vocii ;

-sa intoneze corect si expresiv cantecul ;

-sa cante pe grupuri si individual ;

-sa pastreze o pozitie corecta in banca.

Page 3: Proiect-GLASUL FLORILOR

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE:

-exercitiul ;

-explicatia ;

-conversatia euristica ;

-demonstratia .

MIJLOACE :

-cantecul „Glasul florilor”;

-ghicitori;

-ecusoane;

-curiozitati despre flori;

-imagini cu ghiocei,lacramioare,busuioc si trandafiri.

LOCUL DESFASURARII : sala de clasa .

RESURSE DE TIMP: 50 min.

Page 4: Proiect-GLASUL FLORILOR

Momentele

Lectiei

Activitatea

Propunatoarei

Activitatea

Elevilor

Strategii

didactice

1. Moment organizatoric

Se asigura un climat favorabil desfasurarii lectiei.Se pregatesc materialele .

Elevii asteapta in liniste inceperea orei.

2. Reactuali-zarea cunostiintelor

Se executa exercitii de incalzire a vocii(ma-me-mi-mo-mu,ra-re-ti-ro-ru,ta-te-ti-to-tu,etc).Se canta cantecul invatat in ora anterioara(„Mama” de Nichita Stanescu).

Elevii executa

exercitiile de

incalzire a

vocii.

3. Captarea atentiei

Se realizeaza intermediul unor ghicitori despre ghicel,lacramioare si trandafir,prezentandu-se si imagini cu florile respective.

Copiii vor

raspunde la

ghicitori.

- conversatia euristica -explicatia

4. Anuntarea temei

- Ii voi anunta ca astazi vom invata un cantec numit „Glasul florilor”,in care fiecare floare va povesti despre ea.

Copiii asculta.

5. Dirijarea demersului didactic

Se realizeaza prin cantarea model a cantecului de catre propunatoare.„- Pentru inceput ,va voi canta eu o data cantecul, apoi il vom canta impreuna.”Propunatoarea ii intreaba cate strofe are cantecul.Se poarta discutii pe marginea cantecului.Se reia cântecul în întregime.

Elevii sunt atenti.

Copiii raspunde la intrebarile propunatoarei.

-demonstratia - exercitiul- conversatia euristica - expli-catia

Page 5: Proiect-GLASUL FLORILOR

Voi cânta prima strofă model. Se cântă strofa cu clasa. Vom proceda la fel si pentru cea de a doua strofă; o voi cânta model apoi se reia cu clasa.Se reiau primele doua strofe.La fel se procedeaza si cu urmatoarele doua strofe.

6. Obtinerea performantei

Se imparte clasa in patru grupe:grupa ghioceilor, grupa lacramoarelor,grupa busuiocului si grupa trandafirilor,fiecare elev primind cate un ecuson,in functie de grupa din care face parte,cu un ghiocel,o lacramioara,busuioc sau un trandafir.Fiecare grupa va canta cate o strofa.Se reia tot cantecul cu toata clasa.

Fiecare grupa va canta cate o strofa.

- exercitiul .

7. Evaluarea Se fac aprecieri generale asupra modului in care au cantat.

Page 6: Proiect-GLASUL FLORILOR

ANEXE

Page 7: Proiect-GLASUL FLORILOR

GLASUL FLORILOR

Sunt micuţ şi frumuşelŞi mă cheamă ghiocelEu alung iarna din ţarăŞi-aduc dulcea primăvară.

Mama mea e primăvaraŞi mă cheamă lăcrămioara,Sunt sora lui ghiocelŞi-s mai mică decât el.

Al meu nume-i busuioc,Eu vă port la toţi noroc.Răspândesc parfumul meuPână sus la Dumnezeu.

Sunt cel mai frumos din lume!Trandafir e al meu nume.Stralucesc in vii culori,Sunt mai mare peste flori.

Page 8: Proiect-GLASUL FLORILOR

GHICITORI

Ghiocelul

Sunt micutSi frumusel,Din zapadaIes nitel,Alb sunt, cuCodita verde,BucurosCine ma vede!

Lăcrimioarele

Clopoţei mititei,Albi şi frumuşei,Pe o rămuricăFoarte subţiricăÎn rând aşezaţi,Foarte parfumaţi.

Trandafirul

Care floareAre gheareSi parfumul Cel mai tare?

Page 9: Proiect-GLASUL FLORILOR

CURIOZITATI

TRANDAFIRIISunt foarte populari datorită faptului că sunt simbolul iubiriiÎnsă, pe lângă acest lucru, florile trandafirilor sunt şi comestibile, având o aromă asemănătoare cu cea a merelor verzi sau a căpşunilor. De altfel, din petalele de trandafiri se face chiar şi dulceaţă.Trandafiri sunt de culoare albă şi roz, galben şi roşu închis, şi Insulele Hawaii cresc chiar negru şi albastru. În prezent, în lume se ştie mai mult de 20 000 de soiuri de trandafiri, fiecare dintre care este unic în felul său.

BUSUIOCULBusuiocul este considerat „planta sacra”,iar vechii greci il considera „regele plantelor”.La inceputul primaverii, multi dintre bunicii nostri atarnau o crenguta de busuioc in tinda ca sa alunge "moleseala", astenia specifica acestui anotimp.Se spune ca atunci cand preotul vine cu Botezul este asteptat indeosebi de fetele nemaritate, care cer o crenguta de busuioc preotului, pentru a o pune sub perna spre a-si visa ursitul.Vechii greci credeau ca omul manios se va linisti daca va atinge aceasta planta. Mai mult, exista credinta ca cel care poarta aceasta planta va fi mereu indragostit.Originar din Asia, busuiocul este cultivat azi in aproape toate colturile lumii,existanda peste 150 de specii.

LEGENDA GHIOCELULUICand Dumnezeu a facut toate cate sunt pe pamant, le-a colorat frumos. Cand a facut zapada, i-a zis: "Pentru ca tu umbli peste tot, sa-ti cauti singura culoarea ce-ti place".Zapada s-a dus mai intai la iarba:- "Da-mi si mie din culoarea ta verde atat de frumoasa!". Iarba a refuzat-o. A rugat atunci trandafirul sa-i dea culoarea rosie, vioreaua sa-i dea culoarea albastruie, floarea-soarelui sa-i dea culoarea galbena. Nici una nu asculta rugamintea zapezii. Trista si amarata, aceasta ajunge in dreptul ghiocelului, caruia ii spune si lui necazul: - "Nimeni nu vrea sa-mi dea culoarea sa. Toate ma alunga si-si bat joc de mine!".Induiosat de soarta zapezii, ghiocelul i-a spus: - "Daca-ti place culoarea mea alba, eu o impart bucuros cu tine". Zapada primi cu multumire darul ghiocelului. De atunci, ea poarta

Page 10: Proiect-GLASUL FLORILOR

vesmantul alb ca al ghiocelului. Drept recunostinta, zapada il lasa sa-si scoata capsorul afara de cum incepe sa se arate primavara.

LEGENDA LACRAMIOAREILegenda spune ca traiau odinioara, in mijlocul unui castel din basme doi copii de rege: un baiat si o fata. La nastere, cei doi copii primisera de la zana lor cea buna cele mai minunate daruri: frumusete, intelepciune, cumintenie. Cei doi copii crescusera impreuna si isi petreceau majoritatea timpului impreuna, jucandu-se in gradinile castelului, gradini pline de flori. Din pacate, atunci cand copiii au implinit 10 ani o boala nemiloasa a cuprins tinutul in care locuiau si intregul lor regat a fost cuprins de jale. Printre cei atinsi de boala aceasta nemiloasa s-a numarat si fata regelui, care devine din ce in ce mai slaba si pana la urma moare. Baiatul regelui care tinea foarte mult la sora lui de care era nedespartit a inceput atunci sa planga si nu s-a mai putut opri. Atunci lacrimile sale s-au transformat in niste flori albe, micute, care s-au asternut peste toate vaile si gradinile unde se jucau pana atunci cei doi printi. Printul a fugit de la castel si s-a ascuns in lume, pentru a nu fi vazut de ceilalti ca isi plange sora. Florile nascute din lacrimile sale au capatat numele de lacramioare.