Proiect Formatarea Tabelelor Cls 9 CONSOLODARE

download Proiect Formatarea Tabelelor Cls 9 CONSOLODARE

of 5

Transcript of Proiect Formatarea Tabelelor Cls 9 CONSOLODARE

  • 7/31/2019 Proiect Formatarea Tabelelor Cls 9 CONSOLODARE

    1/5

    PROIECT DIDACTIC

    coala : GRUPUL COLAR TRAIAN VUIA CRAIOVA Profesor: BLUN DANIELA

    Data : 22.03.2012Clasa : a IX-a BVrsta elevilor : 15 ani

    Numr de elevi : 30 Numr de abseni : Disciplina : TEHNOLOGIA INFORMAIEI I A COMUNICAIILOR Condiii de desfurare a activitii : Laboratorul de informatica,

    Coninutul Formatarea tabelelor. AplicaiiTipul leciei : F ormare i consolidare de deprinderi i priceperiUnitatea de nvare Operaii avansate n utilizarea editorului Microsoft WordConinut: pe baza programei aprobat prin OMECT nr. 5099/09.09.2009Competena general:Cunoaterea modului de utilizare a unor medii informatice de lucruCompetene specifice:

    Obiective operaionale:Obiective operaionale:

    Cognitive: s aleag varianta corect de rspuns pentru itemii cuprini n testul docimologic; s completeze spaiile punctate cu rspunsurile corecte; s asocieze rspunsurile corecte prin trasarea de sgei;

    Afectiv atitudinale: s fie dispui s diferenieze, s explice, s motiveze;

    s aprecieze corect rspunsurile oferite de ceilali elevi ai clasei; s argumenteze corect soluiile gsite;Psihomotorii:

    s utilizeze corect noiunile teoretice nsuite; s foloseasc cunotinele pentru rezolvarea aplicaiilor specifice temei date.

    Strategia didactic: Resurse procedurale:

    Metode de comunicare oralExplicaia

    Metode de aciuneExerciiul

    Procedee de instruire

  • 7/31/2019 Proiect Formatarea Tabelelor Cls 9 CONSOLODARE

    2/5

    Explicaia n etapa de comunicare a modului de desfuraactivitii

    nvarea prin descoperire, prin rezolvarea de aplicaii

    Resurse materiale:cret, tabl,calculatoare conectate la Internetmanual (Mariana Miloescu,Tehnologia Iinformaiei i Comunicaiilor. Manual pentru clasa a IX-a. , EDP,Bucureti, 2004)videoproiector testul tiprit proiect didactic

    Forme de organizare: frontal individual

    Forme de evaluare: evaluare iniial (ntrebri orale); evaluare continu pe parcursul leciei (set de aplicaii);

  • 7/31/2019 Proiect Formatarea Tabelelor Cls 9 CONSOLODARE

    3/5

    Competene vizate:

    aplicarea setrilor corespunztoare pentru iniializarea paginii unui document Word

    utilizarea operaiilor de formatare la nivel de caracter i paragraf;

    folosirea marcatorilor n prezentarea structurat a datelor; prezentarea informaiilor ntr-o form schematic i atractiv cu ajutorul desenelor.

  • 7/31/2019 Proiect Formatarea Tabelelor Cls 9 CONSOLODARE

    4/5

    r.t. Verigile /etapele leciei

    Coninut/ sisteme deacionare

    Dozare(min)

    Formaii de lucru ;i indicaiimetodologice

    Observa

    Momentorganizatoric

    Organizarea i pregtireaclasei i precizarea

    competenelor vizateCaptarea ateniei.5

    Metode de comunicare oral:Conversaie introductiv

    Forme de organizare:frontal

    Reactualizarea

    cunotinelor

    Se face prin ntrebri ce permit introducereaaplicaiilor propuse sprerezolvare Anexa1

    10

    Metode activ-participative: Conversaiaeuristic, problematizareaForme de participare - Frontal iindividualMetode de evaluare: Chestionarea oral

    3

    Intensificarea reinerii iasigurrii

    transferuluide informaii

    Elevilor li se propun sprerezolvarea aplicaii ce permit recapitularea isistematizareacunotinelor acumulate nstudiul unitii de nvare.Anexa 2

    25

    Metode de comunicare: Conversaia,explicaia;Metode activ-participative : Conversaiaeuristica, problematizarea, descoperirea

    analogic, exerciiul de consolidare;Forme de participare-individual i pegrupe n cazul ntmpinrii unor dificultiForme de dirijare a nvrii - de ctre profesor, independenta;Resurse materiale: Set de aplicaii;Metode de evaluare: seturi de aplicaiicu urmrirea atingerii performanteiminime, observarea sistematica acomportamentului elevului;

    Se urmregradul dedobndire adeprinderilo

    formate cu la formatarecaracterelor paragrafelorealizareadesenelor igraficelor.

    4Realizareaconexiunii

    inverse

    Se realizeaz schimbul deinformaii ntre elevi i profesor insistndu-seasupra aplicabilitii n

    viaa cotidian. Se indicateme pentru acas

    10

    Activitatea este frontal i individual.Evaluarea cunotinelor se face pentrufiecare elev chestionat, motivndu-senota obinut.Elevii i noteaz tema.

    4

  • 7/31/2019 Proiect Formatarea Tabelelor Cls 9 CONSOLODARE

    5/5

    5