proiect evaluare O scrisoare pierduta

14
PROIECT DE LECŢIE Clasa a VIII-a B Obiectul: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Comedia Subiectul: O scrisoare pierdută, de Ion Luca Caragiale Tipul lecţiei: de evaluare Competenţe specifice: 3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date; 4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă; 4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie. OBIECTIVELE EVALUĂRII O1. să recunoască trăsăturile genului dramatic; O2. să analizeze tipurile de comic din operă; O3. să recunoască trăsăturile şi modalităţile de caracterizare ale unui personaj; O4. să sesizeze valoarea expresivă a unităţilor lexicale; O5. să diferenţieze tipurile de propoziţii subordonate studiate. Strategia didactică: a) Metode si procedee: conversaţia, exerciţiul, analiza literară şi gramaticală; b) Forme de organizare: frontal, individual; c) Resurse: materiale: fişa de evaluare; temporale: 50’ umane: colectivul clasei a VIII-a B Evaluare: proba scrisă. Bibliografie:

description

evaluare pentru clasa a VIII-a. Proiectul contine documente necesare Comisiei metodice

Transcript of proiect evaluare O scrisoare pierduta

Page 1: proiect evaluare O scrisoare pierduta

PROIECT DE LECŢIE

Clasa a VIII-a BObiectul: Limba şi literatura românăUnitatea de învăţare: Comedia Subiectul: O scrisoare pierdută, de Ion Luca CaragialeTipul lecţiei: de evaluare

Competenţe specifice: 3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date;4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă;4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie.

OBIECTIVELE EVALUĂRIIO1. să recunoască trăsăturile genului dramatic;O2. să analizeze tipurile de comic din operă;O3. să recunoască trăsăturile şi modalităţile de caracterizare ale unui personaj;O4. să sesizeze valoarea expresivă a unităţilor lexicale;O5. să diferenţieze tipurile de propoziţii subordonate studiate.

Strategia didactică:a) Metode si procedee: conversaţia, exerciţiul, analiza literară şi gramaticală;b) Forme de organizare: frontal, individual;c) Resurse:

materiale: fişa de evaluare; temporale: 50’ umane: colectivul clasei a VIII-a B

Evaluare: proba scrisă.

Bibliografie:1. Pamfil Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,

Piteşti, ed. Paralela 45, 2006;2. Popescu Olga, Teste de evaluare pentru clasele IV-VIII, ed. Corint, Bucureşti, 2003;3. Programa şcolară pentru Limba şi Literatura română, clasa a VIII-a, elaborată în cadrul

M.E.N, 2009.

Anexe: Analiza itemilor;Fişa de evaluare;Barem de notare;Interpretarea rezultatelor.

Page 2: proiect evaluare O scrisoare pierduta

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr.crt

Etapele lecţiei

Obev.

Conţinutul activităţii Strategia didactică: resurse

Evaluare

Activitatea profesorului Activitatea elevului timp procedurale materiale Forme de organizare

1. Moment organizatoric

-asigură ordinea şi verifică dacă toţi elevii au toate materialele necesare pebancă.

- se pregătesc pentru oră.-semnalează absenţii sau probleme de organizare, dacă este cazul.

1` conversaţia catalogul frontal individual

aprecieri verbale

2. Captarea atenţiei

- se reaminteşte elevilor faptul că vor fi evaluate cunoştinţele referitoare la genul dramatic şi li se explică obiectivele propuse.

- sunt atenti la explica-ţiile profesorului, cer eventuale lămuriri în cadrul discuţiei.

1` conversaţia frontal aprecieri verbale

3. Verificarea cunoştinţelor

O1-O5

- împarte fişele de evaluare- supraveghează elevii pe parcursul rezolvării fişelor

- rezolvă fişele primite47`

exerciţiulanalizaliterarăanalizagramaticală

fişe de evaluare

individual proba scrisă

4. Tema pentru acasă

- comunică elevilor tema pentru acasă

- notează tema pentru acasă

1` conversaţia caietele frontal aprecieri verbale

Page 3: proiect evaluare O scrisoare pierduta

TIPURI DE ITEMI

Itemi obiectivi: a) cu alegere duală I1b) cu alegere multiplă I2c) de tip pereche I4

Itemi semiobiectivi: a) de completare I3, I6 b) cu răspuns scurt I5, I7Itemi subiectivi – I8 (eseu structurat)

Nr.crt.

Itemi Punctaj

1. I1. (Selectaţi răspunsul corect (A/F) referitor la enunţul dat) să recunoască trăsăturile genului dramatic; punctaj de tip calitativ- totul sau nimic pentru fiecare alegere corectă s-au acordat câte 0,25 puncte

1 p

2. I2. (Alegeţi răspunsul corect din variantele date) să recunoască trăsăturile genului dramatic; punctaj de tip calitativ- totul sau nimic; pentru fiecare alegere corectă s-au acordat câte 0,10 puncte

0,20 p

3. I3. (Completaţi spaţiile punctate cu răspunsuri adecvate) să recunoască trăsăturile genului dramatic; pentru fiecare răspuns corect se acordă 0,10 puncte;

0,50 p

4. I4. (Asociaţi exemplul cu tipul de comic corespunzător) să analizeze tipurile de comic din operă; pentru fiecare asociere corectă s-au acordat câte 0,33 puncte;

1 p

5. I5. (Indicaţi formele literare ale structurilor date) săsesizeze valoarea expresivă a unităţilor lexicale; pentru fiecare formă literară se acordă 0,10 puncte;

0,50 p

6. I6. (Analizaţi propoziţiile subordonate din frazele date) să diferenţieze tipurile de propoziţii subordonate; să sesizeze valoarea expresivă a unităţilor lexicale; pentru fiecare propoziţie subordonată se acordă 0,50 puncte, conform

baremului.

2 p

7. I7. (Explicaţi semnificaţia structurii indicate) să analizeze tipurile de comic din operă; pentru răspuns corect alcătuit, nuanţat şi logic s-a acordat 1 punct; pentru răspuns incomplet sau cu greşeli de exprimare/ scriere s-au acordat

0,50 puncte; pentru încercare de răspuns s-au acordat 0,20 puncte;

1 p

8. I8. (Caracterizaţi personajul Ghiţă Pristanda) să recunoască trăsăturile şi modalităţile de caracterizare ale unui personaj; punctajul se distribuie conform precizărilor din baremul de corectare.

1,60 p

Punctajul pentru redactarea întregii lucrări se acordă astfel:Coerenţa textului:(Unitatea compoziţiei – 0,1p; claritatea şi coerenţa enunţurilor – 0,1 p)…… 0,2 puncte Registrul de comunicare, stilul şi vocabularul adecvate conţinuturilor: ( în totalitate – 0,4 p, parţial – 0,2 p )………… ……………….…….. … … 0,4 puncteOrtografia: ( 0 greşeli – 0,2 p; 1- 2 greşeli – 0,1 p; 3 greşeli sau mai multe – 0 p) .............................................................................................................................0,2 punctePunctuaţia: ( 0 greşeli – 0,2 p; 1 - 2 greşeli – 0,1 p; 3 greşeli sau mai multe – 0 p) ………………………………………………………….…………………….0,2 puncteAşezarea corectă a textului în pagină – 0,1p; lizibilitatea – 0,1 p……..…… 0,2 puncte

1,20 p

OFICIU 1 pTOTAL 10 p

Page 4: proiect evaluare O scrisoare pierduta

Nume şi prenume……………………………………Clasa a VIII-a B

Test de evaluare

Pornind de la textul de mai jos şi prin raportare la întreaga opera formulează răspunsuri adecvate cerinţelor date:

TIPĂTESCU, puțin agitat, se plimbă cu „Răcnetul Carpaților" în mână; e în haine de odaie; PRISTANDA în picioare, mai spre ușă, stă rezemat în sabieTIPĂTESCU (terminând de citit o frază din jurnal) : „...Rușine pentru orașul nostru să tremure în fața unui om!... Rușine pentru guvernul vitreg, care dă unul din cele mai frumoase județe ale României pradă în ghearele unui vampir!..." (indignat) Eu vampir, 'ai?... Caraghioz!PRISTANDA (asemenea) : Curat caraghioz!... Pardon, să iertați, coane Fănică, că întreb: bampir... ce-i aia, bampir?TIPĂTESCU: Unul... unul care suge sângele poporului... Eu sug sângele poporului!...PRISTANDA: Dumneata sugi sângele poporului!... Aoleu!TIPĂTESCU: Mișel!PRISTANDA: Curat mișel!TIPĂTESCU: Murdar!PRISTANDA: Curat murdar!TIPĂTESCU: Ei! nu s-alege!PRISTANDA: Nu s-alege!TIPĂTESCU: Cu toată dăscălimea dumnealui, cu toată societatea moftologică a dumnealui... degeaba! să-mi rază mie mustățile!PRISTANDA: Și mie!TIPĂTESCU: Dar în sfârșit, las-o asta! lasă-l să urle ca un câine!PRISTANDA: Curat ca un câine!TIPĂTESCU: Începuseși să-mi spui istoria de aseară. (șade)

PRISTANDA: Cum vă spuneam, coane Fănică (se apropie), aseară, ațipisem nițel după-masă, precum e misia noastră... că acuma dumneavoastră știți că bietul polițai n-are și el ceas de mâncare, de băutură, de culcare, de sculare, ca tot creștinul...TIPĂTESCU: Firește...PRISTANDA: Și la mine, coane Fănică, să trăiți! greu de tot... Ce să zici? Famelie mare, renumerație mică, după buget, coane Fănică. Încă d-aia nevastă-mea zice: „Mai roagă-te și tu de domnul prefectul să-ți mai mărească leafa, că te prăpădești de tot!..." Nouă copii, coane Fănică, să trăiți! nu mai puțin... Statul n-are idee de ce face omul acasă, ne cere numai datoria; dar de! nouă copii și optzeci de lei pe lună: famelie mare, renumerație mică, după buget.TIPĂTESCU (zâmbind) : Nu-i vorbă, după buget e mică, așa e... decât tu nu ești băiat prost; o mai cârpești, de ici, de colo; dacă nu curge, pică... Las' că știm noi!PRISTANDA: Știți! Cum să nu știți, coane Fănică, să trăiți! tocma' dumneavoastră să nu știți!TIPĂTESCU: Și nu-mi pare rău, dacă știi să faci lucrurile cuminte: mie-mi place să mă servească funcționarul cu tragere de inimă... Când e om de credință...PRISTANDA: De credință, coane Fanică, să trăiți!TIPĂTESCU: Nu mă uit dacă se folosește și el cu o para, două... mai ales un om cu o familie grea.PRISTANDA: Nouă suflete, coane Fănică, nouă, și renumerație...TIPĂTESCU: După buget!...PRISTANDA: Mică, sărut mâna, coane Fănică.

(O scrisoare pierdută, de I. L. Caragiale)

1. Citeşte cu atenţie afirmaţiile de mai jos. Dacă apreciezi că afirmaţia este adevărată, încercuieşte litera A. Dacă tu crezi că este falsă, încercuieşte litera F: (0,25p * 4)

a) A/ F Textul citat aparţine genului dramatic. b) A/ F Opera citată se incadrează în specia comedie. c) A/ F Modul de expunere predominant este naraţiunea. d) A/F Naratorul se află în spatele personajelor, identificându-se în indicaţiile scenice pentru a

regiza comportamentul acestora.

2. Încercuieşte litera corespunzătoare răspunsului corect: (0,10p * 2)o Opera „O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale este structurată în :

a) capitole b) acte, scene, tablouri c)versurio Conflictul operei reiese din:

Page 5: proiect evaluare O scrisoare pierduta

a) replicile personajelor b) indicaţiile scenice c) prezentarea iniţială a personajelor3. Completează spaţiile punctate cu răspunsul corect: (0,50p)

Comedia este specia genului ...................................... care provoacă ....................... prin surprinderea ........................., a unor tipuri .............................sau a unor situaţii .............................

4. Scrie, în spaţiul punctat din faţa fiecărui caz din prima coloană, litera corespunzătoare enunţului din cea de-a doua coloană. (0,33p * 3)..................comic de caracter A. Curat murdar!..................comic de nume B. ... sărut mâna, coane Fănică. ..................comic de limbaj C. bietul polițai n-are și el ceas de mâncare… D. Pristanda în picioare, mai spre ușă, stă rezemat în sabie

5. Indică formele corecte pentru: bampir, să rază, niţel famelie, renumerație. (0,10p *5)

6. Desparte în propoziţii frazele următoare şi completează următorul tabel: a) Începuseși să-mi spui istoria de aseară. (0,5p)b) Mie-mi place să mă servească funcționarul cu tragere de inimă... (0,5p)c) ... Când e om de credință... Nu mă uit dacă se folosește și el cu o para, două... (1p)

Propoziţia subordonată

(0,10p)

Felul propoziţiei

(0,20p)

Termenul regent

(0,10p)

Elementul de relaţie

(0,10p)

7. Explică în 30-50 cuvinte (3-5 rânduri) sensul expresiei: “dacă nu curge, pică”, prin raportare la comicul de moravuri ilustrat în fragment. (1 p)

8. Într-o compunere de cca 10-15 rânduri, prezintă personajul Ghiţă Pristanda. Vei avea în vedere următoarele: (1,60p) încadrarea sa în operă, într-o tipologie umană; precizarea trăsăturilor fizice/ morale ce reies din fragmentul citat; exemplificarea trăsăturilor prin raportare la textul dat; indicarea modalităţilor de caracterizare folosite.

Timp de lucru: 50 min. Din oficiu: 1 punct.Pentru redactarea întregii lucrări vei primi 1,20 puncte, repartizate astfel: coerenţa textului-0,2p;

registrul de comunicare, stilul şi vocabularul adecvate conţinutului-0,4p; ortografia-0,2p; punctuaţia-0,2p; aşezarea corectă a textului în pagină, lizibilitate-0,2p.

Page 6: proiect evaluare O scrisoare pierduta

BAREMUL DE CORECTARE ŞI NOTARE

1. Pentru fiecare răspuns corect se acordă 0,25p. a) A b) A c) F d) A

2. Pentru fiecare răspuns corect se acordă 0,10 p.o Opera este structurată în acte, scene, tablouri – varianta corectă b.

o Conflictul operei reiese din replicile personajelor – varianta corectă a.

3. Pentru fiecare cuvânt/ expresie adecvat/ă se acordă 0,10p.Comedia este specia genului dramatic, care provoacă râsul prin surprinderea moravurilor, a unor tipuri umane sau a unor situaţii neaşteptate.

4. Pentru fiecare asociere corectă se acordă 0,33p: o comicul de caracter: B (tipul omului servil);

o comicul de nume: D (pristanda= dans moldovenesc în care dansatorul se mişcă după

cum i se impune de cel care cântă);o comicul de limbaj: A (nonsensul, ticul verbal).

5. Se acordă câte 0,10 p pentru fiecare răspuns corect: vampir, să radă, puţin, familie, remuneraţie.

6. Pentru fiecare propoziţie subordonată, respectiv element regent/ de relaţie corect precizate se acordă 0,10 p/ 0,20p (felul propoziţiei), astfel:

Propoziţia subordonată Felul propoziţiei

Termenul regent Elementul de relaţie

să-mi spui istoria de asearăCD

începuseşi= verb personal

să= conj. subord.

să mă servească funcționarul cu tragere de inimă SB

(îmi) place= verb impersonal

să= conj. subord.

când e om de credințăCT

nu mă uit= verb personal

când= adverb relativ

dacă se folosește și el cu o para, două CI

nu mă uit= verb personal

dacă= conj. subord.

7. Se acordă 1p pentru răspunsul corect – se pot face trimiteri la tipul omului corupt (ce doreşte să câştige orice sumă – mică sau mare – pe căi ilicite) sau la societatea degradată de dorinţa de câştig material. Pentru răspunsuri parţial corecte, cu greşeli de exprimare sau de logică se acordă 0,50p, iar pentru încercare de răspuns se acordă 0,20 puncte.

8. Se acordă câte 0,40p pentru fiecare cerinţă corect rezolvată: încadrarea motivată în tipologia umană specifică (omul servil/ omul corupt), precizarea elementelor de portret fizic/ moral prin raportare la textul citat şi prin precizarea modalităţilor de caracterizare: directă/ indirectă. Pentru răspunsuri parţiale sau cu greşeli de logică şi/ sau exprimare se acordă 0,30 puncte, iar pentru încercare de răspuns se acordă 0,10 puncte.

Page 7: proiect evaluare O scrisoare pierduta

ANALIZA REZULTATELOR TESTULUI SUMATIVUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: COMEDIA

Număr de elevi înscrişi: 18Număr de elevi prezenţi: 17Note obţinute:1-1,99 2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-10 - - 1 4 2 6 2 1 1

Media clasei: Note obţinute==Media clasei = 6,06Număr elevi

Pentru a putea identifica şi îmbunătăţi capacităţile elevilor, am analizat gradul de rezolvare

al exerciţiilor propuse. Se poate observa astfel că la clasa a VIII-a B elevii au cunoştinţe, le înţeleg

şi le aplică, însă le analizează parţial corect. De asemenea, manifestă dificultate în a selecta

informaţiile, în a le descompune în concepte mai mici pentru ca apoi să le sintetizeze şi să

argumenteze opiniile personale, emiţând judecăţi de valoare.

I1 I2 I3 I4 I5 I6 I7 I80

102030405060708090

100

Integral

Partial

deloc

I temii ce operează cu înţelegerea şi aplicarea informaţiilor au un grad de acoperire relativ

mare. Aşadar itemii I1,I2,I3 au fost rezolvaţi corect sau parţial corect de toţi elevii testaţi. I4, ce

viza şi analiza informaţiei a fost realizat integral sau parţial de 83 % dintre elevi, însă 3 elevi nu au

reuşit să îl rezolve deloc. Exerciţiile care vizau identificarea şi distingerea valorilor morfologice şi

sintactice au fost realizate integral de 2 elevi, restul de 88 realizându-le parţial – aceştia nu disting

valorile morfologice/ sintactice în contexte noi sau fac confuzii. Itemii ce au vizat înţelegerea

textului nu au ridicat probleme deosebite. Probleme a ridicat itemul care viza caracterizarea unui

personaj, elevii manifestând dificultate în a respecta normele de redactare a unui text, coerenţa

textului, precum şi raportarea informaţiilor la operă. Acest item a fost rezolvat parţial de 15 din 17

elevi. Aspectul pozitiv al acestei evaluări este acela că elevii (cu 2 excepţii) au încercat rezolvări

pentru toţi itemii propuşi. Aplicând taxonomia lui Bloom, elevii se situează în partea mediană a

nivelului de performanţă.

Page 8: proiect evaluare O scrisoare pierduta

Greşeli frecvente Măsuri ce se impun-confuzia între perspectiva naratorială şi perspectiva regizorală

-abordarea unui nou text dramatic în unitatea „Îmbinarea genurilor” şi introducerea unor exerciţii de distingere a trăsăturilor genului dramatic (se va propune textul „Chiriţa în provincie” de V. Alecsandri – cel puţin actul I)

-forma literară a unor regionalisme/ arhaisme

-exerciţii de vocabular şi semantică aplicate pe texte noi (la fiecare dintre modelele de teste pentru E. N.)

-identificarea părţilor de vorbire şi a valorilor sintactice

-exerciţii de recunoaştere a valorii gramaticale şi de aplicare în contexte noi – abordare în toate unităţile de învăţare

-raportarea informaţiilor la text -exerciţii de motivare a opiniei prin trimitere la textele citate

-dificultăţi în respectarea normelor de redactare a unui text:nerespectarea părţilor componente ale unei compuneri (lipseşte fie introducerea, fie încheierea);lipsa conexiunilor între informaţii (informaţii prezentate haotic, fără un curs logic al enunţurilor);greşeli de ortografie (lipsa cratimei unde este cazul, lipsa semnelor diacritice);greşeli de punctuaţie (enunţuri ce încep cu minusculă, lipsa semnelor de punctuaţie la finalul enunţurilor).

-exerciţii de redactare a unor texte, urmărindu-se remedierea aspectelor enumerate.

- exerciţii de structurare a unui text şi de aşezare în pagină.

-exerciţii de motivare a utilizării semnelor de ortografie şi de punctuaţie.