Proiect Didactic+Lapte

11
PROIECT DIDACTIC Cadru didactic: Bivol Anda Florentina DATA : 06.06.2013 DISCIPLINA : Materii prime şi materiale în industria alimentară CLASA : a X-a „C” SUBIECTUL: Laptele şi produsele lactate TIPUL LECŢIEI : de transmitere şi asimilare a informaţiilor Durata :50 minute Rezultatele învăţării 1. utilizarea corectă şi adecvată a termenilor specifici în industria alimentară 2. identificarea caracteristicilor calitative ale materiei prime studiate 3. formularea unor concluzii asupra rolului materiei prime studiate in industria alimentară. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili să 1. să cunoască structura laptelui; 2.să enumere componentele ce dau valoare nutritivă laptelui 3.să cunoasca defectele laptelui 4.să cunoasca modul de servire şi prezentare a laptelui şi lactatelor 5. să reţină etapele necesare preparării produsului invatat Metode şi procedee didactice: observaţia, conversaţia euristică ,problematizarea , explicaţia, demonstraţia; Mijloace de învăţământ: tablă, caiete, cretă Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe Locul desfăşurării lecţiei: sală de clasă

Transcript of Proiect Didactic+Lapte

Page 1: Proiect Didactic+Lapte

PROIECT DIDACTIC

Cadru didactic: Bivol Anda FlorentinaDATA : 06.06.2013DISCIPLINA : Materii prime şi materiale în industria alimentarăCLASA : a X-a „C”SUBIECTUL: Laptele și produsele lactateTIPUL LECŢIEI : de transmitere şi asimilare a informaţiilorDurata :50 minute

Rezultatele învăţării1. utilizarea corectă şi adecvată a termenilor specifici în industria alimentară2. identificarea caracteristicilor calitative ale materiei prime studiate3. formularea unor concluzii asupra rolului materiei prime studiate in industria alimentară.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili să1. să cunoască structura laptelui;2.să enumere componentele ce dau valoare nutritivă laptelui3.să cunoasca defectele laptelui4.să cunoasca modul de servire şi prezentare a laptelui și lactatelor5. să reţină etapele necesare preparării produsului invatat

Metode şi procedee didactice: observaţia, conversaţia euristică ,problematizarea , explicaţia, demonstraţia; Mijloace de învăţământ: tablă, caiete, cretăForme de organizare: frontal, individual, pe grupeLocul desfăşurării lecţiei: sală de clasăMaterial bibliografic: ,,Manual pentru Şcoala de Arte Şi Meserii clasa a X- a”, Turcescu,A., Veţranu, C., Mihai, Ş., Ed. CD. PRESS,Bucuresti, 2008

Page 2: Proiect Didactic+Lapte

Desfãşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Obiective Timp alocat

Activitatea profesorului Activitatea elevului

Strategii didactice

Captarea atenţiei

3min

profesorul salută elevii;

se asigură ordinea şi disciplina în clasă;

notează absenţii.

elevii răspund salutului profesorului

fac linişte, se aşează în banci;

îşi pregătesc cele necesare pentru lecţie;

răspund la prezenţă

metodă: conversaţia

mod de lucru: frontal

mijloace:catalog, caiet

Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale

2min

anunţă şi notează pe tablă titlul noii lecţii: Laptele și produsele lactate;

trece în revistă obiectivele operaţionale ale temei.

Notează pe caiet titlul lecţiei;

Pot solicita informaţii dacă au neclarităţi.

metodă: conversaţia

mod de lucru: frontal;

mijloace:tablă, caiet.

Reactualizarea cunostinţelor anterioare necesare învăţării care urmează, apreciereaşi notarea răspunsurilor elevilor

5min

le solicită elevilor cunoştinţele achiziţionate în lecţiile anterioare referitoare la una dintre materiile prime din industria alimentară, laptele.

Elevii răspund la întrebări, oferă exemple şi explicaţii.

metodă: conversaţia de verificare, de reactualizare;

mod de lucru: frontal

Obţinerea feedback+ului şi realizarea de precizări, completări

3min Oferă explicaţii elevilor;

Pun intrebări;

metodă: conversaţia euristică, explicaţia

mod de lucru: frontal;

mijloace:tablă, caiet, cretă

Page 3: Proiect Didactic+Lapte

Comunicarea noilor cunţinuturi; organizarea şi dirijarea învăţării; obţinerea performanţelor vizate

25min

O1

O2

O3

O4

O5

prezintă planul lecţiei ţi notează pe tablă:

1.definiţia laptelui-explică importanţa acestei materii prime;2.părţile componente ale laptelui

3.Compoziţia chimică;-importanţa: componentelor ce dau valoare nutritiva laptelui.-solicita exemple

4. enumerarea defectelor laptelui-solicita elevilor prezentarea a 2-3 exemple de metode de conservare ;

5.modul de servire a laptelui și lactatelor-exemplificare criteriilor de servire;

6.etapele necesare prepararii „Chefirului”-enumerarea etapelor procesului tehnologic

Notează planul pe caiet;Sunt atenţi, răspund la întrebări, adresează întrebări, solicită clarificări, propun exemple.

metodă: conversaţia euristică, expunerea, demonstraţia

mod de lucru: frontal;

mijloace:tablă, cretă, caiet

Obtinerea feedback-ului si

realizarea de precizari,

completari3min

ofera explicatii elevilor

pun intrebari

metode: conversatia euristica, explicatia;

mod de lucru: frontal;

mijloace: tabla, creta, caiete

Evaluarea performantei

8min

Profesorul distribuie fisele de evaluare formativa

Asculta raspunsurile elevilor

Elevii rezolva individual fisa

Raspund solicitarii profesorului, ofera explicatii si

metode: conversatia euristica, explicatia,exercitiul;

mod de lucru:

Page 4: Proiect Didactic+Lapte

Noteaza raspunsurile cele mai bune

exemple; Discuta impreuna

cu profesorul;

frontal; mijloace:caiete

fise de evaluare.

Fixarea cunostintelor

2min

Recapituleaza cuprinsul lectiei pe baza schemei aflate pe tabla

Sunt atenti, noteaza eventualele nelamuriri, solicita clarificari, etc.

metode: conversatia euristica, explicatia.

mod de lucru: frontal;

mijloace:caiete,tabla, creta.

Stabilirea sarcinilor pentru

activitatea independenta a

elevilor

2min

Stabileste tema pentru acasa;

Isi noteaza tema pentru acasa

metode: conversatia

mod de lucru: individual

mijloace:caiete

Page 5: Proiect Didactic+Lapte
Page 6: Proiect Didactic+Lapte
Page 7: Proiect Didactic+Lapte

1.1.

Page 8: Proiect Didactic+Lapte
Page 9: Proiect Didactic+Lapte
Page 10: Proiect Didactic+Lapte
Page 11: Proiect Didactic+Lapte

2.2.

Page 12: Proiect Didactic+Lapte
Page 13: Proiect Didactic+Lapte