Proiect Didactic_fata Cu Parul Azuriu

9
DATA: 31.01.2013 ŞCOALA: Şcoala Gimnaziala Nr.7, Alexandria CLASA: a II-a B ÎNVĂŢĂTOARE: Popa Patriţa PROPUNĂTOARE: Stan Roxana Mihaela PROFESOR METODIST: Armeanu Clara PROFESOR COORDONATOR: Răceală Virginia ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi Comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română TEMA: ,,Fetiţa cu părul azuriu”de Alexei Tolstoi TIPUL LECŢIEI: mixta SCOPUL: -dezvoltarea capacitatii de receptare si explorare a unui text narativ; -dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă folosind limbajul literar. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: să citească corect, conştient, fluent şi expresiv textul dat; să precizeze titlul, autorul şi personajele textului citit; să explice sensurile unor cuvinte sau expresii: „azuriu”, „spânzurătoare”, „tâlhari”, „se minuna”, „călimară”, „podidi” şi să le utilizeze în alte contexte; să găsească cuvinte cu sens asemanator/opus pentru cuvinte date; să-si exprime păreri proprii paralel cu situatiile create. STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, lectura explicativă, problematizarea, exerciţiul . MATERIALE DIDACTICE: planşa cu rebus, tablă, cretă, caiete, instrumente de scris, manualul.

description

Proiect didactic la limba romana pentru clasa a 2-a

Transcript of Proiect Didactic_fata Cu Parul Azuriu

Page 1: Proiect Didactic_fata Cu Parul Azuriu

DATA: 31.01.2013ŞCOALA: Şcoala Gimnaziala Nr.7, Alexandria CLASA: a II-a BÎNVĂŢĂTOARE: Popa Patriţa PROPUNĂTOARE: Stan Roxana MihaelaPROFESOR METODIST: Armeanu ClaraPROFESOR COORDONATOR: Răceală VirginiaARIA CURRICULARĂ: Limbă şi ComunicareDISCIPLINA: Limba şi literatura românăTEMA: ,,Fetiţa cu părul azuriu”de Alexei TolstoiTIPUL LECŢIEI: mixtaSCOPUL: -dezvoltarea capacitatii de receptare si explorare a unui text narativ;-dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă folosind limbajul literar.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

să citească corect, conştient, fluent şi expresiv textul dat;

să precizeze titlul, autorul şi personajele textului citit;

să explice sensurile unor cuvinte sau expresii: „azuriu”, „spânzurătoare”, „tâlhari”, „se minuna”, „călimară”, „podidi” şi să le utilizeze în alte contexte;

să găsească cuvinte cu sens asemanator/opus pentru cuvinte date;

să-si exprime păreri proprii paralel cu situatiile create.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, lectura explicativă, problematizarea, exerciţiul .

MATERIALE DIDACTICE: planşa cu rebus, tablă, cretă, caiete, instrumente de scris, manualul.

FORME DE ORGANIZARE: frontal şi individual

DURATA LECŢIEI: 50 minute

Page 2: Proiect Didactic_fata Cu Parul Azuriu

Etapele lecţiei Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare

Metode şi Procedee

Materiale didactice

Forme de Organiza-re

.Moment organizatoric

Asigur un climat de ordine şi disciplină necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei; Verific existenţa materialelor necesare desfăşurării orei de limba şi literatura română.

Conversa-ţia

- Frontal Observarea sistematică

Verificarea temei si a cunostintelor anterioare

- Copii, ce aţi avut de pregătit pentru astăzi la limba şi literatura română?( ... povestirea „În ţara proştilor” de Alexei Tolstoi). Verific cantitativ tema şi adresez o serie de întrebări referitoare la lecţia anterioară:

Conversa-ţia,

explicaţia

Caietele de teme pentru acasa.

Frontal si individual

Apreciere verbală

Captarea atenţiei

Captarea atenţiei se realizează cu ajutorul unui rebus a cărui solutie pe verticala va fi cuvantul „AZURIU”.Voi întreba copiii dacă ştiu semnificaţia acestui cuvânt, iar dacă nu o ştiu le voi explica eu sensul. (azuriu = albastru deschis).Cer copiilor să alcătuiască enunţuri cu acest cuvânt.

Exercitiul,Problema-tizarea,explicatia

Plansa cartonata cu rebus.

Frontal

Aprecierea verbală

Anunţarea temei şi a obiectivelor urmărite

Voi spune copiilor că astăzi îl vom însoţi pe Buratino în alte aventuri prin care a mai trecut. (personaj din lecţia studiată anterior-„În Ţara proştilor”) Se anunţă titlul lecţiei şi se scrie la tablă, iar copiii scriu pe caiete: ,,Fetiţa cu părul azuriu” de Alexei Tolstoi. Vom citi acest text, vom explica cuvintele noi cărora nu le înţelegem sensul, vom discuta împreună despre conţinutul educativ al textului, vom scrie corect şi îngrijit pe caiete toate sarcinile pe care le avem de rezolvat.

Conversa-ţia

Tabla,caiete,creta,instrumen-te de scris.

Frontal

-

Page 3: Proiect Didactic_fata Cu Parul Azuriu

Desfasura-rea propriu-zisă a lectiei

Copiii vor citi textul în gând, apoi voi numi un elev care să citească lecţia. Copiii vor citi lecţia în mod integral (fiecare copil va citi câte o propoziţie –citirea în lanţ), dar şi selectiv, în funcţie de indicaţiile date de propunătoare. (de exemplu: „Citiţi fragmentul în care este descris comportamentul lui Buratino”, „Citiţi fragmentul în care este prezentat momentul în care Buratino a fost eliberat!”, ”Citiţi, din text, o propoziţie exclamativă”, ”Citiţi prima intrebare din text!”, „Citiţi, din text, o propoziţie enunţiativă!”). Apoi le voi citi model textul.

Se identifică cuvintele şi expresiile necunoscute (prin sublinierea lor cu creionul pe carte). Apoi se vor explica şi se vor alcătui propoziţii cu expresiile şi cuvintele noi: „azuriu”, „spânzurătoare”, „tâlhari”, „se minună”, „călimară”, „podidi”. (se vor scrie la tabla iar elevii pe caiet)

Voi cere copiilor să precizeze titlul şi autorul textului, personajele. Se va citi textul pe roluri.

Se va cere copiilor să găsească cuvinte cu înţeles asemănător pentru: „se minună”, „tâlhari”, „pom” şi cu sens opus pentru,,prieteni” , ,,sănătos” ,,, sus” ,,nemestecat” , ,,dulce”( se vor scrie la tablă iar elevii pe caiet)

După citirea şi aprofundarea conţinutului textului prin această serie de exerciţii, voi pune întrebări copiilor din care să extragă învăţătura poveştii. („Cum s-a purtat Buratino la masă?”, „Ce a constatat fetiţa când a vrut să-i facă educaţie?”, „De ce a fost pedepsit Buratino?”)

Lecturaexplicativa

Problema-tizarea

Explicatia

Exerciţiul

Conversa-ţia,Problematizarea

Manualul,Creionul

Frontal si individual

Coerenta si expresivi-tatea in lectura textului;

Capacitatea de selectie a fragmentu-lui cerut de exercitiu;

Capacitatea de a utiliza cuvintele noi în alte contexte decât cel din text.

Găsirea moralei şi a unui proverb potrivit acesteia;

Obţinerea performanţei

Voi împărţi copiilor fişe de lucru cu exerciţii. Dacă este necesar, se va reveni la conţinutul textului pentru lămuriri, sau se va exemplifica modul de rezolvare a exerciţiilor.

Exerciţiul,Explicaţia

Manualul Frontal,individual

Rezolvarea corectă a exerciţiilor din fişa;

Încheierea lecţiei

Se va anunţa tema pentru acasă şi se vor explica sarcinile pe care le au de rezolvat copiii. Se fac aprecieri globale şi individuale în ceea ce priveste modul de desfăşurare

Explicaţia,Conversa-ţia

-Frontal

-

Page 4: Proiect Didactic_fata Cu Parul Azuriu

al lecţiei şi participarea copiilor la lecţie – copiii vor primi câte un semn de carte cu personajul din poveste. (Buratino)

A

Page 5: Proiect Didactic_fata Cu Parul Azuriu

Coasem cu aţa şi .....

La ambele mâini am ...... degete.

Dorothy a ajutat ....... să ajungă la Vrăjitor.

Anotimpurile anului sunt: .... , Vara, Toamna, Iarna.

Ursul a fost păcălit de .....

FIŞĂ DE EVALUARE

A C U LZ E C E

I A N U A R I ES P E R I E T O A R E A

V U L P EP R I M Ă V A R A

B

Page 6: Proiect Didactic_fata Cu Parul Azuriu

1.Completează enunţurile cu ajutorul cuvintelor din paranteză:

(pedepsit , cerneală, urât, educaţia, galbenii, motanul ,pom) Buratino fusese atârnat într-un ................... .

Cei care l-au spânzurat erau vulpea şi ........................... .

Tâlharii doreau să-i fure ................... .

Buratino mânca foarte .................... .

Fetiţa se hotărâ să se ocupe de ......................... lui.

Buratino băgă nasul în ....................... .

Fetiţa spuse că trebuie să fie ......................... .

2. Completaţi rubrica a doua a tabelului următor cu comportamentul corect:

AŞA NU AŞA DAAruncă prăjiturile întregi în gură şi le înghite nemestecate.

______________________________________________________________________________________________

Soarbe cu mare zgomot cacaoa din ceaşcă.

______________________________________________________________________________________________

Bagă degetele în borcanul cu dulceaţă .

______________________________________________________________________________________________

Se şterge pe mâini de faţa de masă.

______________________________________________________________________________________________

Îndoaie colţurile paginilor.

______________________________________________________________________________________________