PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF fileXXX, ”Programa activităţilor...

download PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF fileXXX, ”Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ... grupa formată din 34 de copii,cu vârste între 6 si 7

If you can't read please download the document

Transcript of PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF fileXXX, ”Programa activităţilor...

  • EDUC.ADAM OANAGRADINITA P.P.LIZUCA BACAU

    PROIECT DIDACTIC

    Educatoare :ADAM OANA

    Grupa:Pregtitoare

    Tema anual: Cum este,a fost i va fi aici pe Pmnt ?

    Tema proiectului tematic: A fost odat.

    Tema sptmnii : n lumea povetilor

    Tema zilei:Povetile,comori nepreuite!

    Domeniul experienial:Domeniul om i societate

    Categoria de activitatea:Activitate practic

    Capitol:Compoziii bazate pe mbinarea tehnicilor practic-aplicative

    nvate.

    Tema:mbinare prin lipire(tiere i lipire)

    Subiect ludic:Scen din poveti

    Tipul de activitate : Formare de deprinderi i priceperi

    Forme de desfurare : Frontal, individual

    Obiective de referin:Formarea deprinderii i priceperii de a mbina

    creator tehnicile practic-aplicative nvate.

    Obiective operaionale :

    a) Principale:

    O1- s perceap materialele cu care vor lucra;

    O2-s identifice modelul prezentat;

    O3-s denumeasc elementele componente ale tabloului: ;

    O4- s perceap corect etapele de realizare a temei;

  • EDUC.ADAM OANAGRADINITA P.P.LIZUCA BACAU

    O5 -s respecte n realizarea temei etapele de ordine a deprinderii;

    O6 s aprecieze critic propria lucrare i cea a colegilor raportat la model;

    O7-s respecte ordinea i acurateea;

    b) AdiacenteO8- s coopereze manifestnd spirit de echip, de competiie, fair-play;O9 s manifeste stri afective:bucurie,dragoste,prietenie pentru cei din jur ;

    O10- s participe cu interes la activitile propuse.

    Metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, demonstraia, turul galeriei.

    Mijloace didactice: carton, hrtie glasat, lipici,foarfece.

    Forme i metode de evaluare: evaluare curent, aprecieri verbale, verificareoral, examinare prin proba practic,analiza,sinteza.

    Material bibliografic M.Mtsaru,M.Chiriloaie,C Nedelcu,V. Pricopoaie,L.Mtsaru-Proiectarea

    Didactic n nvmntul Precolar.,Editura Casei Corpului Didactic

    Bacu,2008

    Maria Mtsaru-Secrete Metodice n Didactica Precolar.,Editura CaseiCorpului Didactic Bacu,2008.

    Cioflica, S.M., Proiecte tematice orientative, Ed. Tehno-Art, Bucureti,

    2003

    Ezechil, Liliana, Laborator prescolar ghid metodologic, editia a II-a,Editura V& Integral, Bucuresti, 2002

    XXX, Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii,

    Ediia a II-a, fac un proiect Bucureti, 2008

    XXX, Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-6/7 ani , M.E.C.I.,

    Bucureti, 2008

    Resurse umane: grupa format din 34 de copii,cu vrste ntre 6 si 7 ani

    cu dezvoltare psihointelectual normal.

  • EDUC.ADAM OANAGRADINITA P.P.LIZUCA BACAU

    EVENIMENTELEINSTRUIRII

    OB. UNITI DE CONINUT (sarcini de nvare)

    METODEDIDACTICE

    EVALUAREA

    Captarea ateniei Se va realiza prin intuirea materialului caelement surpriz:o expoziie n care ei trebuiesa-i afieze tablourile.

    ObservareaExplicaia

    Enunarea scopuluii a obiectivelor

    Se va anuna tema i subiectul ludic:mbinareprin lipire:Scen din poveste..Se enun obiectivele urmrite n cuvinteaccesibile.

    Conversaia

    ExplicaiaPrezentareaconinutului

    Dirijarea nvrii

    O1

    O2

    O3

    O4

    O5

    Se va prezenta modelul educatoarei i se vantreba din ce este alctuit .

    Se va explica i demonstra etapele derealizare a temei:1.Se vor tia toate elementele pe conturoval,rotund,cu linii frnte,n partea de jos ahrtiei pe mijloc.2.Se va trece apoi la lipirea elementelorncepnd din partea de jos(plan apropiat) ahrtiei:plcuri de iarb,Alba ca zpada,piticii.3.Se vor lipi elementele n partea din mijloc ahrtiei:copacii.4.La final se vor lipi elementele n partea desus(plan deprtat):norii,csua.

    Se vor efectua exerciii de nclzire amuchilor minii:morica,micmdegeelele,nchidem i deschidem pumnii,nesplm pe mini,ne stropim cu ap etc.

    Se va cere s respecte anumite criterii delucru:ntinderea lipiciului pe suprafaa datdin centru spre margine;mbinarea corect aelementelor;ordinea i acurateea lucrrii.

    Conversaia

    Demonstraia

    Explicaia

    Conversaia

    Exerciiul

    Aplicare

    Aprecieriverbale

    Chestiona-re verbal

    Aplicare

  • EDUC.ADAM OANAGRADINITA P.P.LIZUCA BACAU

    Obinereaperformanei

    Se va cere i urmrirea modelului pentruredarea corect a temei.. Se va realiza prin mbinarea corect aelementelor componente ale lucrrii i se vafinaliza.

    Conversaia

    Feed-back

    O7O8

    Se va solicita verbalizarea aciunilor nterminologia activitii practice.Se vor numi 1-2 copii s enumere etapele deexecuie n ordinea operaiei de deprindere.Se va executa lucrarea individual,subndrumarea educatoarei.

    Conversaia

    Aprecieriverbale

    EvaluareaO6

    O9

    O7

    O10

    Se vor aeza lucrrile lor la expoziie .Se va face turul expoziiei i se vor faceaprecieri generale asupra modului de lucru allor i al colegilor. Se vor stabili criteriile de performan nevaluare:-centrarea n pagin;-mbinarea corect a elementelor componenteale lucrrii,-ordinea i acurateea lucrrii.Se va evidenia gradul de participare laactivitate i se vor acorda stimulente. Raportarea rezultatelor la obiectiveleurmrite.

    Conversaia

    Turul galeriei

    EvaluareaoralExaminarea prinanalizaproduseloractivitii

    Retenie i transfer Se concretizeaz n ntrebarea:-Ce am lipit noi astzi i cum?-Ce vom mai putea noi lipi mbinndelemente ( etc.) i cum?

    ConversaiaAprecieriverbale

  • EDUC.ADAM OANAGRADINITA P.P.LIZUCA BACAU