Proiect Didactic Tara

17
PROIECT DE LECŢIE CLASA: a III-a D ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare OBIECTUL: Limba şi literatura română SUBIECTUL: Recapitulare – Unitatea de învăţare ,,Ţara” TIPUL LECŢIEI: consolidare şi sistematizare SCOPUL: consolidarea deprinderilor de citire corectă, conştientă şi fluentă a unui text literar; consolidarea deprinderilor de lucru cu textul în proză; exersarea priceperii de a povesti şi de a formula idei principale; consolidarea deprinderilor de muncă independentă şi în echipă; stimularea interesului pentru lectura textelor literare. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A) Cognitive: La sfârşitul şi pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili: O1 : să citească corect, conştient şi fluent un text; O2 : să povestească conţinutul fragmentelor delimitate;

description

clasa a 3a

Transcript of Proiect Didactic Tara

Page 1: Proiect Didactic Tara

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a III-a D

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

OBIECTUL: Limba şi literatura română

SUBIECTUL: Recapitulare – Unitatea de învăţare ,,Ţara”

TIPUL LECŢIEI: consolidare şi sistematizare

SCOPUL: consolidarea deprinderilor de citire corectă, conştientă şi fluentă a unui text literar; consolidarea deprinderilor de lucru cu textul în proză; exersarea priceperii de a povesti şi de a formula idei principale; consolidarea deprinderilor de muncă independentă şi în echipă; stimularea interesului pentru lectura textelor literare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A) Cognitive: La sfârşitul şi pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:

O1 : să citească corect, conştient şi fluent un text;O2 : să povestească conţinutul fragmentelor delimitate;O3 : să formuleze ideile principale sub formă de titluri;O4 : să descopere amănunte legate de personaje şi evenimente;O5 : să identifice cuvinte cu înţeles asemănător / cu înţeles opus.

B) Afective:Elevii: îşi vor manifesta sentimentele faţă de faptele personajelor literare.

Page 2: Proiect Didactic Tara

C) Psiho-motorii: Elevii : îşi vor coordona activitatea pentru utilizarea şi orientarea eficientă pe materialele prezentate de învăţător.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1 . Resurse procedurale :a) metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, munca independentă, dialogul dirijat, Cadranele, Explozia stelară, Harta povestirii; b) forme de organizare : individuală, frontală, pe grupe;

2. Resurse materiale : portofoliul, fişe, portrete ale domitorilor şi ale scriitorilor;

3. Forme şi tehnici de evaluare :- observarea sistematică;- evaluare orală;- evaluarea conduitei activităţii în grup;- tema de lucru în clasă.

BIBLIOGRAFIE: Ministerul Educaţiei şi Cercetării – Consiliul Naţional pentru Curriculum – Ghid metodologic pentru aplicarea

programelor de limba şi literatura română – învăţământ primar şi gimnazial; Ioan Şerdean – Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar, Bucureşti, Ed.Corint, 2002; Ioan Cerghit – Metode de învăţământ, ediţia a III-a, Iaşi, Ed.Polirom, 2006; Dumitru Almaş – Povestiri istorice, Bucureşti, E.D.P., 2001;

Page 3: Proiect Didactic Tara

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele lecţiei

Conţinutul activităţii Resurse Evaluare Metode Mijloace

didacticeForme de

organizare1. Moment organizatoric

- Se pregătesc materialele necesare desfăşurării lecţiei.- Se asigură liniştea necesară bunei desfăşurări a lecţiei.

2. Verificarea temei

- ,,Care este ultima unitate de învăţare parcursă?”- ,,Ieri am început recapitularea cunoştinţelor dobândite în această unitate de învăţare, iar astăzi vom continua această activitate.”- Se prezintă o planşă ce reflectă ,,Harta povestirii”. Elevii recunosc metoda pe care au folosit-o în realizarea temei . (Anexa 1)Se verifică tema cantitativ şi calitativ, prin sondaj.

Conversa-ţia

Harta povestirii

Planşă

Frontală

Frontală

Frontală

3.Captarea atenţiei

- Se prezintă portretele personajelor istorice studiate în cadrul unităţii de învăţare”Ţara”,elevii fiind solicitaţi să le recunoască şi să-şi amintească textele literare studiate. - Se face referire la Alexandru Ioan Cuza

Frontală

Frontală

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor

- Astăzi vom continua să aprofundăm textul”Moş Ion Roată şi Vodă Cuza”,scris de Ion Creangă, veţi demonstra că ştiţi să citiţi, să povestiţi, să formulaţi idei principale şi vom efectua exerciţii de îmbogăţire a vocabularului.- Se scrie data şi titlul lecţiei pe tablă şi pe caietele elevilor.

Conversa-ţia Manualul

5.Dirijarea învăţării

-Se discută fişa biografică a lui Ion Creangă. -Se citeşte textul ,,Moş Ion Roată şi Vodă Cuza”, în lanţ, selectivă, pe roluri.- Se reia citirea textului, pe fragmente. Metoda

Observa-re sistema-tică

Page 4: Proiect Didactic Tara

- Se povestesc fragmentele.Pentru formularea ideilor principale se împart elevii în 5 grupe , care vor rezolva sarcini diferite, referitoare la: desprinderea ideilor principale sub formă de titluri, găsirea de sinonime şi antonime pentru cuvinte date şi formulări de întrebări / răspunsuri. .(Anexa 2)- Se verifică activitatea elevilor şi se scriu ideile principale pe tablă şi pe caiete, sub formă de titluri. Elevii sunt atenţionaţi privind scrierea corectă în pagină.

cadranelor

Munca în echipă

Caiete Pe grupe

Pe grupe de elevi

6.Obţinerea performanţei

-Solicit elevii să povestească oral, în întregime lecţia ajutându-se de ideile principale.

Frontală Individua-lă

7.Retenţia şi transferul

- Se prezintă panoul cu ,,Explozia stelară”. Elevii citesc tema centrală (Românii îşi iubesc ţara.) şi formulează răspunsuri la cele cinci întrebări (CINE? DE CE? CUM? UNDE? CÂND?) (Anexa 3)

Explozia stelară

Problema-tizarea

Panou cu metoda Frontală Orală

Formati-vă

8.Încheierea activităţii

- Se fac aprecieri, de către copii şi învăţător, asupra modului în care elevii au participat la lecţie. - Tema pentru acasă – exerciţiul 6 pag. 46, manual.

Page 5: Proiect Didactic Tara

ANEXA 1Numele şi prenumele: ………………………..

Harta povestirii

Numărul de Scriitorul Personaje:

fragmente ............................ ...........................

................................ ………………….......... ..................................

Titlul povestirii:

………………..

Scrie ideile principale sub .............................

formă de titlu:

………………………………………….

…………………………………………………

………………………………………………………

………………………………………………..

……………………………………..

………………….

Găsiţi cuvinte cu acelaşi înţeles:

patrie - …………………………..

drapel - …………………………..

obuz - ……………………….

dorobanţ - …………………………..

armată - …………………………….

Page 6: Proiect Didactic Tara

Anexa 2-grupa I

Scrieţi ideea principală pentru primul fragment . Scrieţi cuvântul cu înţeles opus pentru cuvântul a lua._________________________________ _______________________

Scrieţi cuvântul cu înţeles asemănător pentru Scrieţi întrebarea pentru răspunsul dat.cuvântul moş . Î:________________________________________ _____________________________ R: Ţăranii şi boierii au luat parte la Unire.

Page 7: Proiect Didactic Tara

Anexa 2-grupa II

Scrieţi ideea principală pentru al doilea fragment . Scrieţi cuvântul cu înţeles opus pentru cuvântul tânăr._________________________________ _______________________

Scrieţi cuvântul cu înţeles asemănător pentru Scrieţi răspunsul la întrebarea dată.cuvântul a vorbi . Î: Cine a sărit cu gură? _____________________________ R: ___________________________________

Page 8: Proiect Didactic Tara

Anexa 2-grupa III

Scrieţi ideea principală pentru al treilea fragment . Scrieţi cuvântul cu înţeles opus pentru cuvântul obrăznicie._________________________________ _______________________

Scrieţi cuvântul cu înţeles asemănător pentru Scrieţi întrebarea pentru răspunsul dat.cuvântul a ţipa . Î:________________________________________ _____________________________ R: Un boier ţipă cu glas răutăcios.

Page 9: Proiect Didactic Tara

Anexa 2-grupa IV

Scrieţi ideea principală pentru al patrulea fragment . Scrieţi cuvântul cu înţeles opus pentru cuvântul amar._________________________________ _______________________

Scrieţi cuvântul cu înţeles asemănător pentru Scrieţi răspunsul la întrebarea dată:cuvântul pricepem . Î: Datorită cui o duc bine boierii? _____________________________ R: ___________________________________

Page 10: Proiect Didactic Tara

Anexa 2-grupa V

Scrieţi ideea principală pentru al cincilea fragment . Scrieţi cuvântul cu înţeles opus pentru cuvântul prieteneşte._________________________________ _______________________

Scrieţi cuvântul cu înţeles asemănător pentru Scrieţi răspunsul pentru întrebarea dată.cuvântul vorbe . Î: Cine a dat mâna cu Moş Ion Roată? _____________________________ R: ___________________________________

Page 11: Proiect Didactic Tara

Anexa 3 - ,,Explozia stelară”

CINE?

CÂND? DE CE?

Românii îşi iubesc ţara.

UNDE? CUM?