Proiect didactic Sistemul respirator

7
Data: 08.12.2015 Profesor: Chirilă Simona - Dumitrița Şcoala: Colegiu Național “Costache Negruzzi” - Iași Clasa: a VII-a Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina: Biologie Unitatea de învăţare: Funcţiile de nutriţie – Sistemul respirator Tema : Anatomia și Fiziologia sistemului respirator Scopul lecţiei: Cunoaşterea activităţii plămânilor pentru conştientizarea importanţei acestora în funcţionarea normală a organismului. Competenţe generale: Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman; (1.1) Stabilirea relaţiilor între funcţiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman şi influenţa factorilor de mediu (1.2) Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman; (2.1) Reprezentarea structurii și funcțiilor sistemelor biologice pe baza modelelor (3.1) Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.(4.1) Interpretarea relaţiilor dintre propriul comportament şi starea de sănătate (5.1) Competenţe specifice: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie: Să definească respirația; Să descrie cele două faze ale respirației; Să știe cine asigură elasticitatea plămânilor; Să precizeze ce se întâmplă cu oxigenul ajuns la nivelul alveolelor pulmonare, dar si cu dioxidul de carbon rezultat în urma activității celulare.. Tipul lecţiei: mixtă Demersul didactic: a. Resurse procedurale:

Transcript of Proiect didactic Sistemul respirator

Page 1: Proiect didactic Sistemul respirator

Data: 08.12.2015

Profesor: Chirilă Simona - Dumitrița

Şcoala: Colegiu Național “Costache Negruzzi” - Iași

Clasa: a VII-a

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii

Disciplina: Biologie

Unitatea de învăţare: Funcţiile de nutriţie – Sistemul respirator

Tema : Anatomia și Fiziologia sistemului respiratorScopul lecţiei: Cunoaşterea activităţii plămânilor pentru conştientizarea importanţei acestora în funcţionarea normală a

organismului.

Competenţe generale:

Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman; (1.1) Stabilirea relaţiilor între funcţiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman şi influenţa factorilor de mediu (1.2) Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman; (2.1) Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor (3.1) Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.(4.1) Interpretarea relaţiilor dintre propriul comportament şi starea de sănătate (5.1)

Competenţe specifice: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie:

Să definească respiraţia; Să descrie cele două faze ale respiraţiei; Să ştie cine asigură elasticitatea plămânilor; Să precizeze ce se întâmplă cu oxigenul ajuns la nivelul alveolelor pulmonare, dar si cu dioxidul de carbon rezultat în

urma activităţii celulare..Tipul lecţiei: mixtă

Demersul didactic:a. Resurse procedurale:

- observaţia, conversaţia euristică;- problematizarea, explicaţia, demonstraţia;- instruirea computerizată.

b. Resurse materiale:- Torsul uman;- Planşe cu sistemul respirator;- Atlase anatomice;- Manualul;- Calculator, videoproiector, material power-point

c. Forma de activitate: frontală, pe grupe, individual. Locul de desfăşurare: laboratorul de biologie.Evaluare: formativă prin chestionare orală, sumativă prin fişa de evaluare

Page 2: Proiect didactic Sistemul respirator

Bibliografie: Lazăr, V., Căprărin, D., 2008, Metode didactice utilizate în predarea bologiei, Editura Arves, Craiova;Lazăr, V., Nicolae, M., 2007, Lecţia – forma de bază a organizării procesului de predare-învăţare-evaluare la disciplina Biologie, Editura Arves, Craiova;Ţibea, F., 2009, Biologie – manual pentru clasa a VII-a, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti.

Page 3: Proiect didactic Sistemul respirator

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

Organizarea clasei

- Pregătesc materialul didactic; - Solicit elevului de serviciu să numească elevii absenţi;- Notez elevii absenţi şi solicit elevilor să-şi pregătească cele necesare desfăşurării lecţiei;

- Îşi pregătesc caietul de biologie,manualul şi atlasele;

Verificarea cunoştinţelor

- Solicit elevilor să-şi reamintească elementele componente ale sistemului respirator şi rolul pe care îl îndeplinesc aceasta în organism;

- Răspund la întrebări

Captarea atenţiei Omul poate trăi 5 săptămâni fără hrană, 5 zile fără apă, dar nu poate respira nici măcar 5 minute fără aer.Creierul şi inima nu pot suporta lipsa de oxigen.

- Elevii sunt puşi în faţa unei situaţii problemă, determinându-i să caute răspunsul individual sau în grup.

Anunţarea temei şi obiectivelor

- Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi prezint obiectivele care exprimă ceea ce elevii trebuie să cunoască la terminarea lecţiei

Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele

Dirijarea învăţării

- Făcând apel la cunoştinţele anterioare ale elevilor, încerc împreună cu ei să definesc procesul de respiraţie.- Proiectez două imagini cu torsul uman şi solicit elevilor să evidenţieze diferenţele.

- Cer elevilor să inspire/expire şi să precizeze ce schimbări observă.

- Astfel evidenţiez cele două faze ale respiraţiei, le descriu completând şi schema lecţiei la tablă.

- Proiectez o animaţie a plămânilor, solicit elevilor să urmărească această animaţie, facilitând astfel definirea ventilaţiei pulmonare si a ritmului respirator.

- Precizez că schimbul de gaze are loc în 3 etape, ulterior, cu ajutorul imaginilor proiectate descriu fiecare etapă.

- Elevii emit ipoteze.

- Elevii remarcă faptul că în prima imagine volumul cutiei toracice este mai mare decât în cea de-a doua imagine.

- Notează în caiete.

- Elevii observă alternanţa inspiraţiei şi expiraţiei, deducând astfel că alternanţa acestor faze se numeşte ventilaţie pulmonară, iar numărul respiraţiilor/ minut se numeşte ritm respirator.

- Sunt atenţi la explicaţii şi notează principalele informaţii.

Evaluarea performanţei

- Chestionez oral elevii pe tot parcursul lecţieiNotez elevii foarte activi care au dat răspunsuri corecte şi complete.

- Se gândesc şi răspund la întrebări

Asigurarea feed-back-ului Distribui fiecărui elev fişa de activitate şi solicit - Rezolvă fişa de evaluare.

Page 4: Proiect didactic Sistemul respirator

rezolvarea independentă a acesteia. După expirarea timpului de lucru discut cu elevii modul de rezolvare.

Page 5: Proiect didactic Sistemul respirator

SCHEMA LECŢIEI

Fiziologia sistemului respirator

Respiraţia: schimbul de gaze dintre organism şi mediu.

Inspiraţia: aerul încărcat cu O2 pătrunde în organismRespiraţia:

Expiraţia: aerul încărcat cu CO2 este eliminat din organism

Ritmul respirator = numărul respiraţiilor pe minut.

- 16 respiraţii/minut la bărbaţi

- 18 respiraţii/ minut la femei

Schimbul de gaze are loc în 3 etape:

1. Etapa pulmonară: - are loc la nivelul plămânilor;

- O2 trece din alveolă în sânge, iar CO2 trece din sânge în alveole datorită diferenţei de

presiune, trecerea realizându-se de la presiune mai mare la presiune mai mică

2. Etapa sangvină (transportul gazelor respiratorii): globulele roşii transportă gazele respiratorii de la plămâni

la ţesuturi şi invers sub formă de oxihemoglobină şi carbohemoglobină.

3. Etapa celulară : are loc la nivelul celulelor corpului.

- O2 ajuns la ţesuturile corpului trece în celule unde este folosit pentru arderea

nutrimentelor cu rol energetic şi obţinerea energiei, iar CO2 rezultat în urma activităţii

celulelor trece în sânge şi este transportat la alveole de unde este eliminat prin expiraţie.