PROIECT DIDACTIC Punguta Cu Doi Bani
Transcript of PROIECT DIDACTIC Punguta Cu Doi Bani
PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE:
GRUPA: mijlocie
DOMENIUL EXPERIENTIAL: Limba si comunicare
TEMA : Punguta cu doi bani
TIPUL ACTIVITATII : Verificare de cunostinte (prin aplicarea metodei „Cubul”)
MIJLOC DE INVATARE : Repovestire
SCOPUL ACTIVITATII:
- verificarea insusirii continutului povestirii;
- dezvoltarea atentiei voluntare si a gandirii logice;
- sa participe la activitatea de grup, inclusiv la activitatile de joc atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a. Cognitive:
- sa ia parte la discutii in grupuri mici;
- sa discute cu colegii si educatoarea;
- sa sugereze ce este de facut intr-un joc, continuand secvente ale actiunii;
- sa stie sa povesteasca;
- sa deseneze imagini;
- sa compare comportamentul personajelor;
- sa asocieze faptele personajelor cu rasplata primita;
- sa redea dialoguri intre personaje;
b. Afective:
- sa manifeste interes pentru activitate;
c. Psihomotorii:
- coordonarea oculo-motorie si psihomotrica.
METODE SI PROCEDEE: cubul, dramatizarea, conversatia, explicatia, exercitiul.
MIJLOACE DE INVATAMANT: cubul, imagini din povesti, buline albe si negre.
FORMA DE ORGANIZARE : frontal si individual
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
DURATA: 25 – 30 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- „Programa activitatilor instructiv-educative in gradinite” – Bucuresti, 2005;
- „Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar”F. Mitu; Stefania Antonovici; Humanitas Educational, 2005;
- „Curriculum pentru invatamantul prescolar (3 – 6/7 ani)”, 2008.
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL
DIDACTICCONTINUTUL STIINTIFIC
STRATEGII
DIDACTICE
EVALUARE
INSTRUMENTE INDICATORI
Captarea
atentiei
Se realizeaza prin prezentarea mai multor ghicitori.
„Oglinjoara cea vrajita
Pe craiasa ea n-o minte
Si-i spune cine-i frumoasa
Din casa piticilor”
(Alba ca Zapada)
„Cine glasul si-a schimbat
Si pe iezi i-a pacalit?”
(lupul)
„E motata rau de tot!
Pe cocos l-a trasurica
Sa-l inhame ea a vrut?”
(Gainusa motata)
„Dar ce basm frumos s-a scris
Chiar aici la noi sa stie
Toti copiii de gradinita?
E-o .. punguta cu doi bani”
Ghicirea Evaluare orala
(Punguta cu doi bani)
Reactualizarea
cunostintelor
- Numiti povestile pe care vi le sugereaza ghicitorile.
- Ce personaje sunt prezentate in ghicitori?
- Care sunt personaje pozitive?
- Dar negative?
- Ce alte povesti ati mai invatat?
Conversatia Evaluare individuala
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor
- Astazi ne vom reaminti povestea „Punguta cu doi bani”. Vom povesti, vom scoate in evidenta comportamentul personajelor.
EVENIMENTUL
DIDACTICCONTINUTUL STIINTIFIC
STRATEGII
DIDACTICE
EVALUARE
INSTRUMENTE INDICATORI
Dirijarea procesului de invatare
Se organizeaza colectivul de prescolari pe grupuri.
Se prezinta cubul si se explica modul in care se va desfasura activitatea.
Cubul fermecat va hotara pentru fiecare grup ce sarcina i se potriveste in functie de culorile laturilor.
Copiii trebuie sa tina minte culoarea care se nimereste grupei lor.
Prima grupa va avea sarcina „DESCRIE”, adica va povesti pe baza imaginilor prezentate.
A doua grupa va avea sarcina „COMPARA”, va trebui sa arate asemanarile si deosebirile dintre baba si mos, gaina, cocos.
In functie de comportamentul personajelor se vor atribui buline rosii si negre personajelor.
Comparatia dintre personaje se va realiza
Descrierea imaginilor
Conversatia
Enunturi
Evaluare individuala si frontala
prin intermediul unor intrebari:
- Cum este baba?
- Dar mosul?
- Cum se comporta cocosul cand vede ca-l bate mosul?
- Ce aduce cocosul mosului?
- Dar gaina babei?
- Ce buline dam acestor personaje?
A treia grupa va avea sarcina „ASOCIAZA”. Copiii vor trebui sa spuna ce fapte au facut cocosul, gaina si cum au fost rasplatite fiecare.
EVENIMENTUL
DIDACTICCONTINUTUL STIINTIFIC
STRATEGII
DIDACTICE
EVALUARE
INSTRUMENTE INDICATORI
A patra grupa va avea ca sarcina „ARGUMENTEAZA”. Trebuie sa spuna de ce se comporta asa cocosul, gaina, mosul, baba.
A cincea grupa are sarcina „APLICA”. Trebuie sa redea dialogul dintre personajele din poveste.
Enunturi
Dramatizarea
Evaluare individuala
Incheierea activitatii Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare al activitatii si asupra modului de comportare al copiilor. Acestia vor fi recompensati.