Bani proiect

24
PROIECT DIDACTIC Data: 02.06.2016 Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe Disciplina: Matematică Clasa: a II-a Şcoala Gimnazială Cervenia Unitatea de învăţare: Unităţi de măsură Subiectul lecţiei: Utilizarea banilor Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe Scopul: -formarea priceperilor şi deprinderilor de utilizare a banilor -dezvoltarea interesului pentru studiul matematicii Obiective operaţionale : Cognitive: O 1 -să recunoască monedele şi bancnotele utilizate în ţara noastră O 2 -să facă distincţie între monede şi bancnote O 3 -să calculeze diverse sume de bani şi rezolve probleme O 4 -să compare diverse sume de bani/preţuri O 5 -să pregătească sume de bani conform preţului indicat Psiho-motorii: O 6 -să participe activ la toate activităţile din timpul orei şi colaboreze cu colegii de echipă Afective: O 7 -să participe cu plăcere la toate activităţile şi să-şi exprime propriile trăiri Resurse Materiale: ilustraţii, bancnote, monede, fişe, videoproiector.

description

bani

Transcript of Bani proiect

Page 1: Bani proiect

PROIECT DIDACTICData: 02.06.2016Aria curriculară: Matematică şi ştiinţeDisciplina: MatematicăClasa: a II-aŞcoala Gimnazială CerveniaUnitatea de învăţare: Unităţi de măsurăSubiectul lecţiei: Utilizarea banilorTipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţeScopul:

-formarea priceperilor şi deprinderilor de utilizare a banilor-dezvoltarea interesului pentru studiul matematicii

Obiective operaţionale :

Cognitive:O1-să recunoască monedele şi bancnotele utilizate în ţara noastrăO2-să facă distincţie între monede şi bancnoteO3-să calculeze diverse sume de bani şi să rezolve problemeO4-să compare diverse sume de bani/preţuriO5-să pregătească sume de bani conform preţului indicat

Psiho-motorii:O6-să participe activ la toate activităţile din timpul orei şi să colaboreze cu

colegii de echipă

Afective:O7-să participe cu plăcere la toate activităţile şi să-şi exprime propriile trăiri

ResurseMateriale: ilustraţii, bancnote, monede, fişe, videoproiector.Procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, „cubul”, Tipul de activitate: frontală, în grupe, în echipe, individualăTimp: 50 min

Bibliografie:

Programa şcolară pentru clasa a II-a, Manualul de matematică, editura Aramis, autor Rodica Chiran, Caietul tip pentru matematică, editura Aramis, Rodica Chiran, www.didactic.ro

Page 2: Bani proiect

Desfăşurarea activităţii

Etapele lecţiei Ob.Op.

Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor Tipul de activitate

Resursemateriale procedurale timp

Moment organizatoric

O6 Asigur condiţiile optime. Anunţ elevii să se pregătescă pentru ora de matematică.

Îşi pregătesc materialele necesare.

individual -caiete, manuale, penar

-conversaţia 2 min

Verificarea temei

Verific tema frontal. Citesc tema. - frontal -caiete cu tema

-conversaţia, exreciţiul

5 min

Reactualiza-rea cunoştinţelor anterioare

-În ce zi ne aflăm? Lună? An? Anotimp?-Cum măsurăm timpul?

Formulează răspunsuri. -frontal -exerciţiul 5min

Captarea atenţiei

O7 Prezint puşculiţa lui Mihai şi borcanul cu miere.-Mihai vrea să se împace cu albinele. Îl ajutăm să plătescă mierea? El nu se prea pricepe la bani.

Observă planşa.Îşi exprimă dorinţa.

-frontal -planşa cu imagini

-conversaţia, problemati-zarea

3 min

Anunţarea obiectivelor

O7 -Azi vom învăţa cum utilizăm banii. Îl vom ajuta şi pe Mihai Vom rezolva exerciţii şi probleme.Notez titlul lecţiei.

Ascultă cu atenţie.Notează titlul în caiete. Observă ilustraţiile din manual.

-frontal, individual

-manuale, caiete

-explicaţia 5 min

Dirijarea învăţării

O1O2O3

Prezint elevilor monede şi bancnote din România.Cer elevilor să compare monede şi bancnote.-La ce folosesc banii?Observăm preţul borcanului cu miere.Calculăm suma din puşculiţa lui

Observă, recunosc monedele şi bancnotele.Fiecare elev recunoaşte moneda sau bancnota primită.Fac diverse comparaţii.Formulează diferite răspunsuri.

-frontal, individual

-monede şi bancnote, fişe

-conversaţia, exerciţiul, observaţia

15min

Page 3: Bani proiect

O4O6O7

Mihai.-Poate plăti mierea? Ce rest îi rămâne?Anunţ elevii că pornim la cumpărături.Împart elevii în 6 grupe 1.DescrieÎn puşculiţa lui Andrei sunt ____ monede şi ___ bancnote.2. ComparăCompară cele două puşculiţe.3.AsociazăUneşte bancnotele cu valoarea potrivită scrisă în chenar4. AnalizeazăAlege (colorează) banii necesari pentru a cumpăra maşinuţa 5. ArgumenteazăDe ce nu poate cumpăra Mihai bicicleta?6. AplicăScriu în casete valoarea fiecărei bancnote/ monede.La final cer elevilor să-şi prezinte rezultatele.Dau explicaţiile necesare.

Observă preţul borcanului.Află suma din puşculiţă. Află cât rest primeşte Miţă?Mihai plăteşte 14 lei pentru miere şi îi rămân10 bani.Primesc sarcini de la cub.Grupa 1Observă şi completează: 3 monede şi 5 bancnote.Grupa 2În puşculiţa lui Mihai se află o sumă mai mare.Grupa 3Unesc corespunzător.Grupa 4Colorează casetele potrivite.Grupa 5Observă că preţul bicicletei este mai mare decât suma pe care o are Mihai.Grupa 6Scriu valoarea banilor în casete.

-„cubul”

Opţinerea performanţei

O5O6O7

Încheierea activităţii-aprecieri

O7 Fac aprecierile corespunzătoare. Ascultă cu atenţie. Adresează eventuale întrebări.

-frontal -conversaţia 3 min

Page 4: Bani proiect

finale-anunţarea temei

Page 5: Bani proiect

Asociază:

50 lei 10 lei 500 lei

Page 7: Bani proiect

Compară puşculiţele:

lei

10 lei

50 lei

bani

bani

1 leu

Mihai Maria

Page 10: Bani proiect

DescrieÎn puşculiţa lui Andrei sunt ________ monede şi _________ bancnote.

Page 11: Bani proiect
Page 17: Bani proiect
Page 18: Bani proiect
Page 19: Bani proiect
Page 20: Bani proiect

MIERE14 Lei