Proiect Didactic Paula 14,01

13
PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA DATA: 14.01.2013 UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: GRADINIŢA CU PROGRAM NORMAL BOROAIA GRUPA: MIJLOCIE EDUCATOARE: AGAVRILOAEI PAULA TEMA ANUALĂ: „CÂND/CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?” TEMA ACTIVITĂŢII: „TABLOU DE IARNĂ” TIPUL DE ACTIVITATE: CONSOLIDARE ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE ADE – DŞ Iarna în natura- observare ALA1 – Iarna în imagini BIBLIOTECĂ imagini anotimpul iarna-citire CONSTRUCŢII - fulgi de nea-pioneze; ARTĂ colorare în contur;

Transcript of Proiect Didactic Paula 14,01

Page 1: Proiect Didactic Paula 14,01

PROIECT DIDACTICPENTRU ACTIVITATE INTEGRATA

DATA: 14.01.2013

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: GRADINIŢA CU PROGRAM NORMAL BOROAIA

GRUPA: MIJLOCIE

EDUCATOARE: AGAVRILOAEI PAULA

TEMA ANUALĂ: „CÂND/CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”

TEMA ACTIVITĂŢII: „TABLOU DE IARNĂ”

TIPUL DE ACTIVITATE: CONSOLIDARE

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE

ADE – DŞ – Iarna în natura- observare

ALA1 – Iarna în imagini

BIBLIOTECĂ – imagini anotimpul iarna-citire

CONSTRUCŢII - fulgi de nea-pioneze;

ARTĂ – colorare în contur;

SCOP: Recunoaşterea unor elemente din natură specifice anotimpului iarna.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să descrie în propoziţii simple anotimpul iarna;

- să utilizeze corect instrumentele de lucru respectând conturul imaginilor;

Page 2: Proiect Didactic Paula 14,01

- să intuiască forma unui fulg de nea;

- să denumească fenomenele specifice anotimpului iarna;

- să pună întrebări despre modul de formare a fulgilor;

- să ceară explicaţii legate efectul zăpezii asupra mediului;

- să descrie aspecte despre anotimpul iarna folosind metoda brainstorming

- să verbalizeze modul de realizare a unui bulgăre de zăpadă

STRATEGII DIADACTICE

a. metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, munca pe grupe, turul

galeriei.

b. Resurse materiale: imagini, creioane colorate, fişe, calculator,

c. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

BIBLIOGRAFIA:

Curriculum pentru învăţământul preşcolar. Prezentare şi explicitări. Didactica publishing

House Bucureşti 2009.

Proiectarea pas cu pas – Daniela Răileanu si colab. - ED. Diamant 2010

Page 3: Proiect Didactic Paula 14,01

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Pentru a creea un cadru mai primitor necesar desfăşurării activităţii amenajez un colţ al

clasei cu imagini specifice anotimpului iarna.

Copii vor fi aşezaţi pe covor în semicerc. Pentru captarea atenţiei copiilor şi crearea

motivaţiei de participare la activitate aleg o discuţie despre anotimpul în care ne aflăm şi

despre activităţile pe care le-au desfăşurat în vacanţă.

Ne salutăm între noi, facem prezenţa şi completăm calendarul naturii. Noutatea zilei

este furnizată printr-un mesaj scurt : „Iarna a sosit,/Cu ea au venit,/ Fulgi albi şi jucăuşi/ce

se-aştern pe derdeluş.”

Tranziţii: „ Dansul fulgilor de nea”

Voi începe activitatea lucrând pe centre.

La centru Artă vor colora în contur imagini specifice de iarnă; la centrul Bibliotecă: vor citi

imagini despre anotimpul iarna, Costrucţii- fulgi de nea (pioneze)

După ce vor finaliza activităţile pe centre se va realiza Turul Galeriei, apoi voi purta

discuţii despre anotimpul iarna, (despre schimbările petrecute în natură, fenomenele ale

naturii apărute) .

După servirea gustării vom face o mică plimbare în curtea grădiniţei pentru a putea

discuta la DŞ despre anotimpul iarna. Vom observa copacii, câmpul şi casele cum sunt

acoperiţi de zăpadă. Vom vedea ţuţurii care s-au format la streaşina caselor.

Vom încheia activitatea bucurându-ne de darurile iernii si vom face bulgări de zăpadă.

Page 4: Proiect Didactic Paula 14,01

ALA 2: ”Rostogolim bulgări de zăpadă”.

Page 5: Proiect Didactic Paula 14,01

ETAPELE

LECŢIEI

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREMETODE ŞI

PROCEDEE

MIJLOACE

DE

ÎNVĂŢĂMÂ

NT

FORME DE

ORGANIZ

ARE

1. Moment

organizatoric

Se pregătesc materialele necesare începerii activităţii. conversaţia

2.Captarea

atenţiei

Se amenajează un colţ din sala de grupă cu imagini

specifice anotimpului iarna

Conversaţia Fise, . Frontal Impactul

surprizei

asupra

copiilor.

3. Anunţarea

temei si a

obiectivelor

Voi anunţa tema: „Tablou de iarnă”

şi obiecttivele

Conversaţia Frontal Capacitatea

de receptare a

mesajului

transmis

4. Dirijarea

învăţării

ALA 1

La centru Artă vor colora în contur imagini specifice

de iarnă; la centrul Bibliotecă: vor citi imagini despre

anotimpul iarna, Costrucţii- fulgi de nea (pioneze)

După ce vor finaliza activităţile pe centre se va

Conversaţia

Turul

Galeriei

Imagini

specifice de

iarnă, fişe de

colorat,

culori

Frontal Capacitatea

copiilor de a

îndeplini

cerinţele.

Page 6: Proiect Didactic Paula 14,01

realiza Turul Galeriei, apoi voi purta discuţii despre

anotimpul iarna, (despre schimbările petrecute în

natură, fenomenele ale naturii apărute) .

La DŞ pentru a putea vorbi despre anotimpul iarna şi

fenomenele specifice vom ieşi în curtea grădiniţei să

observăm natura acoperită de covorul alb de zăpadă.

Vom vorbi despre formarea fulgilor de zăpadă,

temperaturi, vestimentaţie.

Copiii se vor bucura de darurile iernii făcând bulgări de

zăpadă.

Problematiza

rea

Conversaţia

Pioneze

Imagini

Individual

Capacitatea

de a observa

schimbările

produse în

natură,

temperaturi,

vestimentaţia

specifică.

5. Obţinerea

performanţei

La final copiii vor spune tot ce ştiu despre iarnă

folosind metoda brainstormingului.

Conversaţia Foaie

Cariocă

Frontal

Capacitatea

de a descrie

annotimpul

iarna

6. Evaluare Se vor face aprecieri asupra activităţii. Conversaţia

Page 7: Proiect Didactic Paula 14,01
Page 8: Proiect Didactic Paula 14,01

În ziua de Paşti de Elena Farago

Toţi copiii azi se-mbracăCu ce au ei mai frumos,Şi părinţilor le cântăÎnvierea lui Hristos.

Şi la masă, ciocnesc astăzi, Toţi copiii cei cuminţi, Ouă roşii şi pestriţe,Cu iubiţii lor părinţi.

Toţi copiii azi sunt darnici,Căci ei ştiu că lui HristosÎi sunt dragi numai copiiCei cu sufletul milos.

Şi copiii buni la sufletAzi, cu bucurie dau Cozonaci şi ouă roşiiLa copiii care n-au.

Page 9: Proiect Didactic Paula 14,01
Page 10: Proiect Didactic Paula 14,01