Proiect didactic muzica si miscare

17
Proiect de lecţie Prof.înv.primar: Nădăşan Teodora-Georgeta Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic Band Clasa: Pregătitoare A Data: 9.12.2013 Aria curriculară: Arte Disciplina: Muzică şi mişcare Unitatea de învăţare: Baba Iarnă intră-n sat Subiectul: Cântecul: „Ninge-ncetişor” Forma de realizare: lecţie integrată Tipul lecţiei: predare-învăţare Competenţe specifice : 1.1 Receptarea unor sunete din mediul înconjurător, cu durate şi intensităţi contrastante 2.3 Emiterea unor onomatopee asemănătoare cu sunetele din mediul înconjurător, cu durate şi intensităţi diferite 3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare 3.2 Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor 1

description

Proiect didactic muzica si miscare

Transcript of Proiect didactic muzica si miscare

Page 1: Proiect didactic muzica si miscare

Proiect de lecţie

Prof.înv.primar: Nădăşan Teodora-Georgeta

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic Band

Clasa: Pregătitoare A

Data: 9.12.2013

Aria curriculară: Arte

Disciplina: Muzică şi mişcare

Unitatea de învăţare: Baba Iarnă intră-n sat

Subiectul: Cântecul: „Ninge-ncetişor”

Forma de realizare: lecţie integrată

Tipul lecţiei: predare-învăţare

Competenţe specifice :

1.1 Receptarea unor sunete din mediul înconjurător, cu durate şi intensităţi contrastante

2.3 Emiterea unor onomatopee asemănătoare cu sunetele din mediul înconjurător, cu durate şi intensităţi diferite

3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare

3.2 Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor

Obiective operaţionale:

a. Cognitive:

OC1 Să-şi însuşească corect elemente de tehnică vocală (dicţie, emisie, respiraţie);

OC2 Să interpreteze corect şi expresiv cântecul învăţat;

OC3 Să execute corect şi expresiv linia ritmico-melodică a noului cântec.

1

Page 2: Proiect didactic muzica si miscare

b. Psiho-motorii:

OPM1 Să menţină o poziţie corectă în timpul cântării, în vederea realizării respiraţiei costo-diafragmate şi a emisiei corespunzătoare

a sunetelor;

OPM2 Să acompanieze interpretarea cu mişcări sugerate de textul cântecului.

c. Afective:

OA1: Dezvoltarea sensibilităţii artistice a copiilor;

Resurse:

I. Metodologice

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul de mişcare

b) Mijloace de învăţământ: panou-imagini cu anotimpul iarna, laptop, fişă de lucru

c) Forme de organizare: frontală, pe grupuri, individuală.

II. Temporale

Ora are o durată de 45 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zisă şi 10 minute activităţi recreative.

III. Umane

Clasa are un număr de 15 elevi, care se caracterizează printr-o dezvoltare psihică şi fizică normală, corespunzătoare vârstei.

IV. Bibliografice:

● ştiinţifice: - auxiliar didactic: Piţilă Teodora, Mihăilescu Cleopatra, Grigorescu Crinela, Coman Camelia, „ABC muzical”, clasa pregătitoare,

Bucureşti, Editura „Art”, 2012

● oficiale: - Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, nr. 3418/19.03.2013

● metodico – didactice: - Motora-Ionescu Ana, „Îndrumător pentru predarea muzicii la clasele I-IV”, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică,

1978

2

Page 3: Proiect didactic muzica si miscare

Nr.

crt.Etapele lecţiei

Ob.

op.

Conţinut – activităţi de învăţareStrategii

EvaluareMetode şi

procedee

Mijloace de

învăţământ

Moduri de

organizareActivitatea

învăţătoarei

Activitatea

elevilor

1. Moment

organizatoric

OC1

Asigur condiţii optime

pentru desfăşurarea

activităţii propriu-zise.

Desfăşor următoarele

activităţi muzicale:

a) Exerciţii de

respiraţie sub formă

de joc:

- umflăm balonul

- mirosim florile

- suflăm fulgul de nea

b) Exerciţii de dicţie:

„Rici, rici, măi arici,

scoate ţepele de-aici”,

„Buş-buş,cărăbuş ieşi

afară din culcuş.”

c) Exerciţii de

Se pregătesc

pentru începerea

activităţii

Execută

exerciţiile de

respiraţie

Execută

exerciţiile de

dicţie.

Conversaţia

Exerciţiul

Frontală

Individuală

Observarea

sistematică

a elevilor

Aprecieri

globale şi

individuale

3

Page 4: Proiect didactic muzica si miscare

OPM1

încălzire a vocii sub

formă de joc:

- se imită sunete din

natură

... imităm zumzăitul

albinei (zummm)

... imităm ciripitul

păsărelelor (cip-cirip)

... imităm sunetul

clopoţelului

(cling-cling)

Execută

exerciţiile de

încălzire a vocii

Exerciţiul Frontală Observarea

sistematică

a elevilor

2.

3.

Reactualizarea

cunoştinţelor

însuşite anterior

Captarea atenţiei

OC2

Cer elevilor să repete

cântecul „Degeţelele”

însoţit de mişcările

sugerate de versuri

Prezint elevilor

următoarea ghicitoare:

Interpretează

cântecul învăţat

anterior.

Realizează

mişcările sugerate

de text.

Elevii răspund la

Exerciţiul

Demonstraţia

Conversaţia

Frontală

Individuală

Frontală

Evaluare

sumativă

4

Page 5: Proiect didactic muzica si miscare

„Albă plapumă şi

moale/S-a întins pe

deal, pe vale,/Iar când

vine primăvara/Se

topeşte plăpumioara.”

Cer unui elev să vină

să desfacă pachetul

lăsat de postaşul

clasei.

Solicit elevii să

alcătuiască enuţuri pe

baza imaginilor de pe

panou.

ghicitoare.

Un elev vine să

desfacă pachetul.

Alcătuiesc

enunţuri pe baza

imaginilor.

Conversaţia

Pachet – panou

cu imagini de

iarnă

Individuală

4. Anunţarea temei

şi a obiectivelor

Copii, astăzi vom

învăţa un cântec

specific anotimpului

în care ne aflăm.

Reţin titlul Conversaţia Frontală

5

Page 6: Proiect didactic muzica si miscare

Acesta se numeşte:

„Ninge-ncetişor”.

Voi va trebui să fiţi

atenţi şi să reţineţi

corect versurile

cântecului, să

executaţi mişcările

sugerate de versuri.

cântecului

5. Dirijarea

propriu-zisă a

învăţării

Vizionarea clipului

pentru noul cântec.

Adresez următoarele

întrebări:

Ce anotimp

este prezentat

în cântec?

În ce anotimp

ne aflăm?

Care sunt

lunile de

iarnă?

Cum mai este

Vizionează

filmuleţul şi

răspund la

întrebările

adresate. Conversaţia

Filmuleţ

Laptop Frontală Evaluare

formativă

6

Page 7: Proiect didactic muzica si miscare

numită luna

Decembrie?

Cu ce se

acoperă

întreaga

natură? Găsiţi

cuvinte

asemănătoare

pentru

„zăpadă”.

Care sunt

bucuriile iernii

pentru copii?

Precizez

modalităţile de lucru

pentru învăţarea

cântecului.

1. Se cântă prima

strofă apoi se reţin tot

câte două versuri.

Se mobilizează

pentru învăţarea

Conversaţia

Exerciţiul

Frontală

FrontalăEvaluare

formativă

7

Page 8: Proiect didactic muzica si miscare

OC3

OPM2

2. Se reia prima strofă.

3. Se cântă strofa a

doua procedând la fel.

4. Se reia strofa a

doua.

Se reia în întregime

cântecul.

În scopul consolidării

cântecului însuşit, cer

interpretarea melodiei

asociind mişcări

specifice fiecărei

strofe.

cântecului.

Interpretează

respectând

cerinţele.

Exerciţiul

Individuală

Pe grupe

Frontală Evaluare

formativă

7.

Obţinerea

performanţei şi

conexiunea

inversă

(feed-back-ul)

OA1 Solicit elevii să vină

în faţa clasei şi să

realizeze mişcările

sugerate de cântec.

Explic elevilor

Cântă şi execută

mişcările sugerate

de cântec.

Demonstraţia

Joc de mişcare

Frontală

Evaluare

formativă

8

Page 9: Proiect didactic muzica si miscare

cerinţele exerciţiilor şi

le cer să rezolve fişa

de lucru.

Sunt atenţi la

explicaţii şi

rezolvă fişa de

lucru.

Explicaţia

Exerciţiul

Fişa de lucru Individuală

8.Evaluarea

activităţii

Fac aprecieri globale

şi individuale şi

recompensez elevii cu

fulgişori.

Fulgişori

Aprecieri

globale şi

individuale

9

Page 10: Proiect didactic muzica si miscare

Data: 9.12.2013 Numele:

Fişă de lucru – Muzică şi mişcare

1. Pune un X în căsuţa corespunzătoare acţiunii care se petrece în cântec:

2. Încercuieşte imaginile obiectelor care se regăsesc în cântec:

3. Colorează fulgul de nea preferat:

10

Page 11: Proiect didactic muzica si miscare

Ninge-ncetişor

Muzica: Timotei Popovici

Ninge,ninge,ninge-ncetişor,

Cade, cade câte-un fulg uşor.

Hai copii la săniuş

Să ne dăm pe derdeluş.

Ninge,ninge,ninge-ncetişor,

Cade, cade câte-un fulg uşor.

Câmpul şi întregul sat

Haină albă au îmbrăcat.

11