Proiect Didactic Limba Romana (1)

12
PROIECT DIDACTIC DATA: 25.04.2013 CLASA: I PROPUNĂTOR: inst. SOARE GEORGETA UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALĂ SCUTELNICI ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare OBIECTUL: Limba şi literatura română (Abecedar, Scriere) SUBIECTUL: Grupul de litere: TIPUL LECŢIEI: consolidarea cunoştinţelor (abordare integrată) SCOPUL LECŢIEI: Consolidarea deprinderilor de a citi corect, expresiv şi coerent, precum şi de a forma şi scrie cuvinte, propoziţii care conţin şi grupul de litere OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili : O 1 să citească corect, expresiv şi coerent un text de mică întindere; O 2 să răspundă la întrebări legate de conţinutul textului; 1 chi, chi, chi,

Transcript of Proiect Didactic Limba Romana (1)

Page 1: Proiect Didactic Limba Romana (1)

PROIECT DIDACTICDATA: 25.04.2013

CLASA: I

PROPUNĂTOR: inst. SOARE GEORGETA

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALĂ SCUTELNICI

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

OBIECTUL: Limba şi literatura română (Abecedar, Scriere)

SUBIECTUL: Grupul de litere:

TIPUL LECŢIEI: consolidarea cunoştinţelor (abordare integrată)

SCOPUL LECŢIEI: Consolidarea deprinderilor de a citi corect, expresiv şi coerent, precum

şi de a forma şi scrie cuvinte, propoziţii care conţin şi grupul de litere

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :

O1 – să citească corect, expresiv şi coerent un text de mică întindere;

O2 – să răspundă la întrebări legate de conţinutul textului;

O3 – să asocieze sunetul cu grupul de litere ;

O4 – să dea exemple de cuvinte care conţin grupul de litere ;

O5 – să formeze cuvinte şi propoziţii, respectând cerinţe date;

1

chi,

chi,

chi, chi,

Page 2: Proiect Didactic Limba Romana (1)

O6 – să realizeze corespondenţe între cuvinte cu sens opus;

O7 – să scrie corect, lizibil şi îngrijit cuvinte şi propoziţii care conţin grupul de litere ;

O8 – să respecte o poziţie corectă a caietului, a instrumentului de scris şi a corpului în timpul

scrierii.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee:

metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, jocul didactic,

observarea sistematică, instructajul verbal, metoda RAI, ciorchinele, cadranele, floarea de lotus;

Mijloace de învăţământ: manualul, caietele elevilor, planşe didactice, fişe de lucru, jetoane, ecusoane, flipchart,

markere, minge, tabla neagră, plicuri, diplome, calculator, videoproiector;

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, în perechi;

Resurse temporare: 2 x 50 minute;

Resurse umane:12 elevi.

BIBLIOGRAFIE:

„Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru învăţământul primar” – Ministerul Educaţiei şi Cercetării,

Bucureşti, 2004;

„Abecedar” – Cleopatra Mihăescu, Tudora Piţilă, Editura Aramis, Bucureşti , 2004;

2

chi,

Page 3: Proiect Didactic Limba Romana (1)

„Abecedar – Caietul elevului ” – Cleopatra Mihăescu, Tudora Piţilă, Editura Aramis, Bucureşti , 2010;

„Să dezlegăm tainele abecedarului” – Carmen Iordăchescu, Editura Carminis, Piteşti, 2009;

„Metodica predării limbii române la clasele I-IV ” – Ioan Şerdean, Editura Didactică şi Pedagogică, București,

1995.

3

Page 4: Proiect Didactic Limba Romana (1)

Etapele lecţiei

Du

rata

CONŢINUTUL LECŢIEI

Strategia didactică

EvaluareMetode

şi proced

ee

Mijloace de

învăţământ

Forme de

organizare

1 2 3 4 5 6 7PRIMA ORĂ

Moment organizatoric

2’Asigur prin cerinţe verbale ordinea şi disciplina în clasă, necesare

desfăşurării orei.Îndrum activitatea de pregătire a materialelor pentru lecţie.

conversaţia,exerciţiul

caiete, manual,

instrumente de scris

frontal observarea sistematică

Reactualizarea cunoştinţelor

18’1) Verific tema pentru acasă:

control cantitativ – trecând pe la fiecare elev; control calitativ – prin sondaj, numind câte un elev pentru a prezenta

rezolvarea temei pentru acasă;

2) Verific lecţia predată anterior:Citirea coloanelor de cuvinte;

Citirea în lanţ a textului; Citirea selectivă a lecţiei, respectând cerinţele date; Adresez câteva întrebări elevilor referitoare la textul învăţat; Solicit elevii să dea exemple de cuvinte care conţin grupul de litere

chi şi Chi; Acord calificative.

3) Propun elevilor un joc:„Cine ştie, întreabă!”

Explic regulile jocului; Elevii îşi adresează întrebări legate de conţinutul textului „La teatru”

şi numesc câte un coleg să îi răspundă aruncându-i o minge. Elevii se autoevaluează; Voi interveni în corectarea răspunsurilor date, acolo unde este cazul

şi voi face corecturile necesare;

conversaţia,expunerea,exerciţiul

conversaţia,exerciţiul,

metoda fonetică

analitico-sintetică

instructajul verbal,

conversaţia, explicaţia,

metoda RAI, exerciţiul

caietele elevilor

planşă cu grupul de

litere chi/Chi,

manualul

minge, manualul

frontal

frontal

frontal

observarea sistematică, evaluarea orală

observarea sistematică, evaluarea orală

observarea sistematică, evaluarea orală

4

Page 5: Proiect Didactic Limba Romana (1)

Solicit elevii să formuleze propoziţii cu cuvinte din coloanele de cuvinte.(manual, pag. 106)

1 2 3 4 5 6 7

Captarea atenţiei

3’ Anunţ elevii că Zâna Primăvară ne-a lăsat probe (exerciţii) şi pentru această oră, dar l-a însărcinat pe Pinocchio, prietenul lui Aşchiuţă, să ni le aducă.

Antrenez elevii în desfăşurarea jocului:„Ordonează dacă ştii!”

Împart elevii în 3 grupe; Solicit grupelor să extragă câte un plic (în care se află

jetoane);Anexa nr.1

Cer elevilor să ordoneze cuvintele astfel încât să formeze o propoziţie şi să sublinieze grupul de litere chi/Chi;

Precizez elevilor că vor primi ca recompensă, pentru rezolvarea corectă a sarcinii de lucru, ecusoane.

Verific şi apreciez activitatea fiecărei grupe. Solicit elevii să numească grupurile de litere întâlnite în cuvintele

din cadrul propoziţiei formate. (chi/Chi)

conversaţia,explicaţia,instructajul verbal, jocul

didactic, exerciţiul

conversaţia, exerciţiul

jetoane, plicuri,

ecusoane, planşă

didactică

pe grupe

frontal

observarea sistematică, evaluarea orală

observarea sistematică, evaluarea orală

Anunţarea scopului şi a obiectivelor lecţiei

2’ Anunţ scopul şi obiectivele lecţiei.„Astăzi, copii, vom consolida cunoştinţele însuşite despre grupul de litere

chi/Chi, vom aplica aceste cunoştinţe în rezolvarea de exerciţii atât orale, cât şi scrise.”Scriu data şi titlul lecţiei pe tablă, iar elevii în caiete.

expunerea, explicaţia

tabla neagră, caietele elevilor

frontal observarea sistematică

Consolidarea cunoştin

25’ Antrenez elevii în desfăşurarea unui joc:„Descoperă ordinea propoziţiilor!”

Anexa nr.2 Explic regulile jocului şi modul de desfăşurare.

conversaţia, explicaţia, instructajul verbal,jocul

jetoane, planşă

didactică, flipchart,

grupe observarea sistematică, evaluarea scrisă

5

Page 6: Proiect Didactic Limba Romana (1)

ţelor Solicit elevii să ordoneze corect propoziţiile, astfel încât să corespundă acţiunii din textul „La teatru”.

Precizez elevilor că vor primi ca recompensă, pentru fiecare propoziţie ordonată corect, câte o floricică. Propun elevii să facă exerciţii de mişcare, de încălzire a

muşchilor mici ai mâinilor şi a degetelor, în vederea scrierii.

didactic, exerciţiul

conversaţia, exerciţiul

markere

frontal observarea sistematică

1 2 3 4 5 6 7

Solicit elevii să scrie la tablă propoziţii.Numesc selectiv câte un elev.Fac aprecieri orale.

Anunţ elevii că vor da o mică dictare.(ochi, echipă, Chiriac.Chira are o rochiţă nouă.) Verific şi apreciez activitatea independentă, acordând calificative.

Cer elevilor să se autoevalueze. Fac aprecieri asupra activităţii elevilor desfăşurată în prima oră

de limba română. Anunţ elevii că vom continua consolidarea cunoştinţelor în a

doua oră de limba română.

conversaţia, explicaţia, exerciţiul

conversaţia, explicaţia, exerciţiul

expunerea

caietele elevilor,

tabla neagră

caietele elevilor

frontal, individual

individual

frontal, individual

observarea sistematică, evaluarea orală observarea sistematică, evaluarea scrisă

observarea sistematică, autoevaluarea,evaluarea orală

ORA a II-a

Consolidarea cunoştinţelor

25’ Anunţ elevii că în timpul pauzei Pinocchio a fost luat şi închis în turnul unui castel de motanul cel rău şi de vulpea cea şireată.

Aşchiuţă îi roagă pe copii să îl ajute să îşi salveze prietenul, dar au de trecut nişte probe, care constau în rezolvarea unor exerciţii.

Voi întreba elevii dacă vor să îl salveze pe Pinocchio.

Prezint elevilor probele.Proba nr.1 – „Eu spun una, voi spuneţi multe!”

o Prezint sarcina de lucru.

expunerea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul

instructajul verbal,

expunerea, conversaţia,

video-proiector, calculator

frontal

frontal

observarea sistematică

observarea sistematică,evaluarea

orală

6

Page 7: Proiect Didactic Limba Romana (1)

smochin – echipă –chiuvetă – prichindel – ureche –ridiche –

explicaţia, exerciţiul

1 2 3 4 5 6 7

Proba nr.2 – „Alintaţi cuvintele!”ochi – tichie – unchi – chioşc – muşchi –trunchi –Verific cuvintele scrise şi fac aprecieri.

Anunţ elevii că vor lucra în perechi.

Proba nr.3 – „Uneşte ce se potriveşte!”încheie închisvesel a dezbrăcaschimbat tristapare neschimbata îmbrăca descheiedeschis dispare

Anexa nr.3

Verific activitatea independentă şi acord calificative.(Foarte Bine – 6 corespondenţe între cuvinte;Bine – 4 corespondenţe între cuvinte;Suficient – 2 corespondenţe între cuvinte;)

Proba nr.4 – „Formează propoziţii!”

instructajul verbal,

explicaţia, conversaţia,

exerciţiul

instructajul verbal,

explicaţia, conversaţia,

exerciţiul

explicaţia,

planşa didactică, flipchart, markere, caietele elevilor

fişe de lucru, planşă

didactică

caietele

frontal

în perechi

frontal

observarea sistematică, evaluarea

orală

observarea sistematică, evaluarea

scrisă

observarea

7

Page 8: Proiect Didactic Limba Romana (1)

Alcătuiește propoziții în care cuvântul ochi să aibă înțelesuri diferite.

conversaţia, exerciţiul

elevilor, tabla neagră

sistematică, evaluarea

orală

1 2 3 4 5 6 7Feedback-ul

9’ „Scrie cuvinte, conform cerinţei!”Formez grupe de elevi şi explic regulile jocului.

Anexa nr.4Verific corectitudinea exerciţiilor, acord calificative şi declar grupa

câştigătoare.

jocul didactic,

instructajul verbal,

ciorchinele, conversaţia, explicaţia,

exerciţiul

fişe de lucru, planşă

didactică

grupe observarea sistematică, evaluarea

scrisă

Evaluare 12’ Anunț elevii că vor lucra independent o fişă.Distribui elevilor fişe şi explic sarcinile de lucru.

Verific activitatea independentă şi acord calificative.Anexa nr.5

Antrenez elevii în desfăşurarea jocului – „Săculeţul cu surprize” . Prezint modul de desfăşurare.

Verific răspunsurile date.Anunţ că vor primi pentru fiecare răspuns corect câte un jeton petală-

cu o literă, iar la sfârşitul jocului vor descoperi un mesaj.Solicit elevii să recite o poezie despre primăvară (activitate

transdisciplinară).

instructajul verbal,

expunerea, explicaţia, exerciţiul

jocul didactic,

conversaţia,explicaţia, exerciţiul, floarea de

lotus

fişe de lucru

planşă didactică, flipchart, markere,

jetoane

individual

frontal

observarea sistematică, evaluarea

scrisă

observarea sistematică, evaluarea

orală

Încheierea

4’ Voi anunţa tema pentru acasă şi voi da explicaţiile necesare.Anexa nr.6

Voi cere elevilor să se autoevalueze şi să precizeze ce le-a plăcut mai

conversaţia, explicaţia,expunerea,

caietele elevilor,fişe

de lucru

frontal observarea sistematică,

autoevaluarea,

8

Page 9: Proiect Didactic Limba Romana (1)

lecţiei mult din lecţie.Fac aprecieri colective şi individuale.Acord diplome echipelor câştigătoare. diplome

individualevaluarea

orală

9