Proiect didactic la desen, clasa 1

6
PROIECT DIDACTIC DATA: 14.02.2013 CLASA I CNI Matei Basarab PROPUNATOR: Bumbaru Diana OBIECTUL: Educatie plastica TEMA PLASTICA: Nonculorile SUBIECTUL: “Orasul noaptea” TIPUL LECTIEI: Comunicare- Insusire DURATA: 50 minute OBIECTIVE DE REFERINTA: 2.1. sa se familiarizeze cu grupele de culori si nonculori in natura, pe planse didactice sip e imagini (reproduceri de arta); 4.3. sa compuna suprafete cu grupele de culori cunoscute, cu nonculori si cu tonuri OBIECTIVE OPERATIONALE: A. COGNITIVE: OC1: sa observe plansa model; OC2: sa recunoasca nonculorile in natura si pe planse didactice/ imagini OC3 sa realizeze compozitii cu elemente nonfigurative in care sa foloseasca nonculorile B. AFECTIVE: OA1 :sa manifeste interes fata de oferta didactica; OA2: sa se mobilizeze pentru realizarea sarcinilor date. C. PSIHOMOTORII: OPM1: sa-si reprime miscarile inutile in ora; OPM2: sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul sugerat . 1

description

Proiect didactic la desen, clasa 1

Transcript of Proiect didactic la desen, clasa 1

Page 1: Proiect didactic la desen, clasa 1

PROIECT DIDACTIC

DATA: 14.02.2013CLASA ICNI Matei Basarab PROPUNATOR: Bumbaru DianaOBIECTUL: Educatie plasticaTEMA PLASTICA: NonculorileSUBIECTUL: “Orasul noaptea”TIPUL LECTIEI: Comunicare- InsusireDURATA: 50 minute

OBIECTIVE DE REFERINTA:2.1. sa se familiarizeze cu grupele de culori si nonculori in natura, pe planse didactice sip e imagini (reproduceri de arta);4.3. sa compuna suprafete cu grupele de culori cunoscute, cu nonculori si cu tonuri

OBIECTIVE OPERATIONALE:

A. COGNITIVE:OC1: sa observe plansa model;OC2: sa recunoasca nonculorile in natura si pe planse didactice/ imaginiOC3 sa realizeze compozitii cu elemente nonfigurative in care sa foloseasca nonculorile

B. AFECTIVE:OA1 :sa manifeste interes fata de oferta didactica;OA2: sa se mobilizeze pentru realizarea sarcinilor date.

C. PSIHOMOTORII:OPM1: sa-si reprime miscarile inutile in ora;OPM2: sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul sugerat .

STRATEGII DIDACTICE:Conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, activitatea independenta

MATERIALE DIDACTICE: Reproduceri dupa lucrari din sfera artelor plasticFotografii reprezentand tabla de sah.

1

Page 2: Proiect didactic la desen, clasa 1

Momentele lectiei- timp-

Obiective operationale

CONTINUT STIINTIFIC

Strategii didactice

evaluare

Moment organizatoric2 minute

Pregatirea materialului didactic necesar;Asigurarea disciplinei;

Conversatia Frontala

Reactualizarea cunostintelor dobindite anterior1 minut

Captarea atentiei1 minut

O1 Voi reactualiza cunostintele invatate anterior, purtand un dialog impreuna cu elevii.

“Va mai amintiti ce lucrare ati realizat data trecuta?”“Care a fost tema noastra?” “O lucrare in care am folosit culori calde si reci/ binare si primare”“ Care sunt culorile primare/binare?”( primare: rosu, galben si albastru; binare orange, verde, violet)“Care sunt culorile reci/calde?”( reci: verde, albastru, violet; calde: rosu, galben, portocaliu)

Le prezint elevilor o ghicitoare prin care fac introducerea in noua tema : nonculorile.

,, E un cal mai albicios,Poarta dungi de sus in josSi traieste in savaneCine este? Ati ghicit?”(Zebra)

Conversatia Frontala si individuala

Anuntarea temei si a subiectului5 minute

O2

O3

Voi anunta elevilor noua tema.“Astazi vom invata o lectie noua, si anume nonculorile. Acestea sunt alb si negru, din al caror amestec va iesi gri si ne vor ajuta sa realizam o lucrare ce reprezinta un oras noaptea “Le prezint elevilor plansa model.Le comunic elevilor ca azi la ora de desen vom realiza ,,Orasul noaptea".Elevii vor observa plansa model si vor fi atenti la explicatiile mele.

Le voi demonstra etapele realizarii lucrarii: tehnica, materialele si elementele

ExplicatiaExemplulConversatia

Frontala si individuala

2

Page 3: Proiect didactic la desen, clasa 1

de limbaj plastic utilizate.

Lucrul practic al elevilor25 minute

O4Elevii sunt invitati sa lucreze,explicandu-se pe parcurs eventualele nelamuriri.La sfarsitul procesului de creatie lucrarile vor fi prezentate colegilor si vor fi apreciate de acestia dar si autoapreciate de autorul lor tinand cont de criteriile de evaluare ( respectarea temei plastice, a subiectului, originalitate).

ExplicatiaConversatia

Frontala si individuala

Evaluarea si autoevaluarea lucrarilor

O3

O5

Se vor face aprecieri generale asupra modului in care s-a desfasurat ora de educatie plastica.

ExplicatiaConversatia

Frontala si individuala

3

Page 4: Proiect didactic la desen, clasa 1

4